Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

RAMAZAN İMSAKİYESİ
BUGÜN YARIN
İMSAK : 04.32 04.30
GÜNEŞ : 05.55 05.54
ÖĞLE : 12.40 12.40
İKİNDİ : 16.20 16.20
AKŞAM : 19.16 19.17
YATSI : 20.34 20.35

MKÜ’de Tekniker alımında 3 boş kontenjan
YEDEK İSİMLERE DAVET…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), tekniker alımında asil kadroların doldurulamaması üzerine, 3 yedek isme çağrı yapıldı. MKÜ duyurusuna göre, tekniker alımında işe başlama çağrısı yapılan 3 isim şunlar:
Laboratuvar Teknikeri: Tamer Yiğit Ertekin
Radyoloji Teknikeri: Şeyhmus Abak ve
Zeynep Köse
MKÜ duyurusunda, “Sözleşmeli pozisyona yerleştirilmeye hak kazanan adayların, 28/04/2021 tarihi mesai bitimine kadar, talep edilen belgelerle birlikte Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’na şahsen başvurmaları gerekmektedir” denildi.

Akdeniz Bölgesi’nin en iyi 10 Belediye Başkanı içinde Hatay’dan 2 isim
YILMAZ ve KESKİN
ORC Araştırma Şirketi, Yerel Yönetimler Performans Değerlendirmesi araştırma sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre, Akdeniz Bölgesi’nde son iki yılın en iyi 10 Belediye Başkanı arasında, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ile Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin yer aldı.

HATAY dahil 11 İl’de TSK bünyesinde FETÖ Operasyonları:
47 ŞÜPHELİ YAKALANDI
Güvenlik güçlerinin, TSK bünyesinde dün sabah gerçekleştirdiği ve aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu 11 İl’deki operasyonları kapsamında, 47 muvazzaf ya da emekli asker gözaltına alındı.
FETÖ-PDY sözde TSK yapılanmasında faaliyet gösteren, asker kişilerden sorumlu, örgütsel olarak öğretmen tabir edilen sivil unsurlarca kullanıldığı değerlendirilen, büfe ve market gibi kamuya açık yerlerde kurulu ankesörlü, kontörlü, sabit hatlarla,
örgütsel iletişim modeline uygun şekilde ‘ardışık, periyodik ve yoğun irtibat’ sağlandığı tespit edilen ‘Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ (GATA) personeli, kapatılan askeri okul öğrencileri ve mahrem imamlara yönelik olarak, askeri mahrem yapılanması içinde bulunan 60 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.
OPERASYONLAR 11 İL’DE
Güvenlik güçlerinin TSK bünyesindeki operasyonları, İstanbul merkezli olmak üzere, aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu 11 İl’de gerçekleşti. İstanbul, Konya, Şanlıurfa, Sivas, Muğla, Kayseri, Denizli, Gaziantep, Hatay, Kocaeli ve Isparta olmak üzere, toplam 11 ilde ve yurt dışında operasyon yapıldı, çok sayıda, ‘Mahrem Abi’ olarak adlandırılan şüpheli yakalandı.
AKTİF-EMEKLİ ASKER VAR
Yakalanmasına karar verilen asker şüphelilerin 1’i muvazzaf subay, 2’si emekli subay, 3’ü muvazzaf astsubay, 1’i açıkta astsubay, 2’si ihraç edilmiş astsubay, 1’i istifa etmiş astsubay ile 38’inin de kapatılan askeri okul öğrencisi olduğu, 12 mahrem imamdan 2′ sinin kamu kurumlarında aktif görevde bulunduğu belirlendi.
Jandarma ekiplerince elde edilen bilgiler ışığında, dün sabah 06.00’da, tespit edilen adreslere eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerden 47’si, Jandarma ekiplerince belirlenen adreslerde yakalanarak gözaltına alındı.
Yakalanan şüphelilerin sağlık kontrollerinin yaptırılmasının ardından, Jandarma’daki sorgulamalarının devam ettiği, diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

HAS TURİZM DUYURUSU:
BİLET İADESİ YAPIYORUZ
Şehirlerarası yolcu taşıma hizmeti yürüten, ülkenin yüz akı otobüs işletmelerinden Hatay Has Turizm, yeni pandemi önlemleri kapsamında yasaklanan şehirlerarası otobüs yolculuğu nedeniyle bilet iadesinde bulunmak isteyenlerin isteklerinin karşılandığını duyurdu.
Has Turizm duyurusu şöyle:
“Hükümetin almış olduğu karar doğrultusunda, 14 Nisan 2021 tarihi dahil olmak üzere, Hatay’a dönüşler dışındaki tüm seferlerimiz durdurulmuştur. Açığa alınacak olan biletlerin iade işlemleri, Has Turizm’e ait tüm satış noktalarında gerçekleştirilecektir. Sağlıklı günlerde buluşmak ümidiyle, sizlere saygılarımızı ve en iyi dileklerimizi sunuyoruz.
Çağrı Merkezi, 0 850 755 04 27.”

MKÜ’DE ADAY MEMUR SINAVI
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) sözleşmeli işe alınan aday memurlarla ilgili sınav sonucu açıklandı. İkinci kez mazeretli adaylara yönelik gerçekleşen sınavın sonucu şöyle:
Kana Kalburev-91 Puan
Gülhan Mert Tekin-86 Puan
Menis Göçmen-68 Puan

Bakanlık birimi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, devlet korumasına ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocuklara uygun hizmet modellerinin hızlı ve etkin şekilde belirlenmesi, çocukların gelişimlerinin düzenli takibi için özel birim kurdu.

Prim desteği
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Nisan ve Mayıs aylarında yiyecek ve içecek sektörlerinde çalışanlara prim desteği sağlayacaklarını bildirdi. Bakan Selçuk, ödemelerin, çalışanlara İŞKUR aracılığıyla gerçekleştirileceğini kaydetti.

Başvuru zamanı
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) yurt dışında yaşayan çocuklara yönelik düzenlediği, “Benim Bayramım” yarışmasına başvurular 23 Nisan’a kadar sürecek.

2.El Online
İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında en çok tercih edilen otomotiv markaları, Mart’ta, önceki aya göre değişmeyerek, sırasıyla Volkswagen, Renault ve Ford oldu.

2021’in ilk 3 ayı
Güvenlik güçleri, 2021’in ilk 3 ayında 382 PKK’lı teröristi etkisiz hale getirdi. Operasyonlarda etkisiz hale getirilen teröristler arasında, “kırmızı” kategorideki, PKK’nın sözde Amanos saha sorumlusu ve sözde Mardin sorumlusu ile “turuncu” kategorideki sözde Mardin Bagok alan sorumlusu da bulunuyor.

JET: BİLET İADESİ YAPIYORUZ
İlimizin önemli şehirlerarası yolcu otobüsü firmalarından Hatay Jet Turizm, seyahat kısıtlaması süreciyle birlikte, önceden bilet satın alanlara iade yapıldığını duyurdu. Jet Turizm duyurusu şöyle:
“Cumhurbaşkanlığınca açıklanan yeni sokağa çıkma yasakları uyarınca, yarın (14.04.2021) tarihi dahil olmak üzere, ikinci bir emre kadar bütün seferlerimiz iptal olmuştur. Bilet alan yolcularımız, iade için tarafımıza 0850 303 3131 numaramızdan ulaşarak, iadelerini alabilirler. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Sağlıklı günlerde yeniden buluşmak dileğiyle.”

Başvurular başladı
“TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri” için 28 Mayıs’a kadar başvuru yapılabilecek. Süreçlerin sonunda birinci olan tezin yazarına 30 bin, ikinciye 25 bin ve üçüncüye ise 20 bin lira para ödülü verilecek.

20 bin kişiye
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Kovid-19 tedbirleri kapsamında Ramazan boyunca iftar çadırları kurulamaması nedeniyle, ihtiyaç sahibi 20 bin kişiye iftar paketi dağıtacak.

Yerli yatırımcılar
Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği verilerine göre, geçen yıl Mart sonunda 166,2 milyar lira olan yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları, bu yılın Mart ayı sonunda 418,1 milyar liraya çıktı.

Transit geçiş
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan girişimler neticesinde, geçen yıl mevcut geçiş belgelerine ilave olarak, Rusya’dan 7 bin 500, Kazakistan’dan ise 12 bin adet transit geçiş belgesi temin edildi.

Unutulma Hakkı
İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik hakları ihlal edilenler, sulh ceza hakimli-ğine başvurarak “unutulma hakkı”nın kullanılmasını talep edebilecek.

Üretici memnun
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, kurak geçen sonbahar ve kış döneminden etkilenen hububat gelişiminin, Mart ayında kar ve yağmur şeklinde alınan yağışlardan olumlu etkilendiğini bildirdi.

15 Nisan sonrası
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademelerde, 15 Nisan’dan itibaren uzaktan eğitime geçileceğini bildirdi.

Bugün son gün
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İŞKUR’un Akademik Çalışma Programı başvurularında yarının son gün olduğunu belirterek, çalışma hayatı ve istihdam alanına akademik çalışmalarıyla katkıda bulunmak isteyen öğrencilerin başvurularını beklediklerini vurguladı.

Genelge kapsamı
İçişleri Bakanlığı, Valiliklere ‘Kısmi Kapanma’ konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlama sürelerine uyum için istisnalar haricinde işyerleri hafta içi 07.00-18.00 saatleri arası açık olabilecek.

THY bilgilendirmesi
Türk Hava Yolları (THY), Kovid-19 tedbirleri nedeniyle alınan yeni kısıtlama kararı sonrası uçuşu olan yolcuların seyahat belgeleri ile havalimanına gidebileceklerini bildirdi.

Oruç tutanlara…
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Salih Tokmak, “Azalan öğün sayısını az ve sık yiyerek, sahur ve iftar dahil 1-2 ara öğünle en az 4’e çıkarmak gereklidir” dedi.

Vahşi hayvan satışı
‘Durdurulsun’ çağrısı
Dünya Sağlık Örgütü, salgın hastalıklara karşı acil durum tedbiri olarak tüm dünyada vahşi hayvanların gıda pazarlarında satışının durdurulması çağrısında bulundu.

Av yasakları
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 15 Nisan’da başlayacak av yasağına ilişkin açıklama yaptı. Bayraktar, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması için tüm balıkçıların av yasaklarına uyması gerektiğinin altını çizdi.

Sektör Toplantısı
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Taşımacılık ve Lojistik Sektörü Toplantısı, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin katılımları ile çevrim içi olarak gerçekleştirildi.​

MDF sorunu sürüyor
Pandemi sürecinde, özellikle ev mobilyalarına talebin artmasıyla altın çağını yaşayan mobilya üreticileri, 2020 yılında 3,4 milyar dolarlık ihracat yaptı. Ancak sektör, son aylarda, mobilyanın ana hammaddesi olan MDF’nin tedarikinde sorunlar yaşıyor.

(Visited 1 times, 1 visits today)