Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

İddialar asılsız
Antakya ve Defne’de ‘Organ Mafyası’ olarak gösterilen kişi kendini ihbar etti, suçsuz olduğu ortaya çıktı. Hatay Valiliği, hafta başında ilimizde sosyal medya üzerinden çocuk kaçırma olayları yaşandığı ile ilgili paylaşımların asılsız olduğunu duyurdu.
Bu konuda bir açıklama yapan Hatay Valiliği şu bilgiyi verdi:
“Son günlerde, bazı sosyal medya hesapları üzerinden, ‘eski eşya almak bahanesi ile kapalı kasa kamyonet kullanan şahısların çocuk kaçırdığı’ yönünde paylaşımlar yapıldığı bilgisi üzerine, güvenlik birimlerimiz konu ile ilgili çalışma başlatmışlardır. 24 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat 22.00 sıralarında sosyal medyada görüntüsü paylaşılan ‘kapalı kasa araç’ sahibinin 155 çağrı merkezini arayarak bulunduğu adresi beyan etmesi üzerine, güvenlik birimlerimiz verilen adrese intikal etmişlerdir. Söz konusu adreste olduğu görülen kapalı kasa araçtan inen araç sahibi ve eşi ile yapılan görüşmede, şahıs, ailesi ile birlikte Uşak ilimizden halı, kilim, yorgan ve benzeri ürünler satmak amacıyla ilimize geldiğini, kendi aracı ile ilgili yapılan paylaşımları görünce korktuğu için 155’i aradığını beyan etmiştir. Şahıslar ve araç hakkında yapılan inceleme ve kontrollerde herhangi bir suç ya da suç unsuruna rastlanılmamıştır.
Ayrıca ilimiz genelinde çocuk kaçırma veya benzeri olayların olmadığı, yapılan paylaşımların dedikodu kaynaklı uydurma haberler olduğu anlaşılmıştır.”

DOĞAKA “Kısa Film” İptal
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı koordinasyonunda yürütülmekte olan Kısa Film ve Tasarım Yarışması iptal edildi.
DOĞAKA koordinasyonunda yürütülmekte olan ve hazırlık çalışmalarına 2016 yılında başlanılan DOĞAKA II.Kısa Film Yarışması ve DOĞAKA Altın Takı Tasarım Yarışması planlama süreçlerinin, ülkemizde yaşanılan acil ve öncelikli gündemler gereğince durdurulduğu kaydedildi.
DOĞAKA açıklamasında, “Süreç hakkında ilerleyen günlerde yeniden bilgilendirme yapılacağı bilgisini paylaşır, anlayışınız için içtenlikle teşekkürlerimizi sunarız” denildi.

RAMAZAN İMSAKİYESİ
BUGÜN YARIN
İmsak : 03.31 03.30
Güneş : 05.12 05.12
Öğle : 12.40 12.41
İkindi : 16.27 16.28
Akşam : 19.55 19:56
Yatsı : 21:29 21.30

TOPAL’dan, TBMM kürsüsünden:
SAVAŞ’A TEŞEKKÜR
CHP’li Milletvekili Serkan Topal, önceki gün TBMM kürsüsünden yaptığı gündem konuşmasında, EXPO’nun 2021 yılında Hatay’da yapılmasını sağladığı için Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş’a teşekkür etti. Milletvekili Topal, TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmasında şöyle dedi:
“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri… Tekrar saygıyla selamlıyorum sizleri. Hatay’ın sorunlarını bu kürsüde defalarca dile getirdim. İktidar yetkilileri sorunları çözünceye kadar da dile getirmeye devam edeceğim. Öncelikle, EXPO 2021’i Hatay’a kazandıran Doçent Doktor Sayın Lütfü Savaş’ı tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Bu konuda da Sayın Hükûmet yetkililerinin desteklerini de burada bekliyoruz. Buradan da inşallah uzun vadede de desteklerini göreceğiz. Teşekkür ediyorum.”

ÇIKIŞLAR BAŞLADI
İlimizdeki Suriyeliler ülkelerine gitmeye başladı.
İlimizdeki Suriyeliler, Ramazan Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek üzere ilimizden çıkış yapmaya başladı. Dün başlayan çıkışlar 23 Haziran tarihine kadar devam edecek. Suriye’den Türkiye’ye dönüşler de 3 Temmuz ile 30 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

GÜRBÜZ, Gönen’e atandı
Hatay Valiliği’nde Kaymakamlık stajını tamamlayan Kaymakam Adayı Mustafa Gürbüz’ün tayini çıktı. İçişleri Bakanlığı Kaymakamlıklar Kararnamesi ile Hatay Valiliği Kaymakam Adayı Mustafa Gürbüz, Isparta ili Gönen ilçesine Kaymakam olarak atandı.

M.Eğitimde Yönetici Adayları
SINIFI GEÇTİ
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, yöneticilik sınavına katılan tüm adayların başarılı bir sınav verdiğini duyurdu. Milli Eğitim duyurusunda, “2017 yılı eğitim kurumu yönetici adayı tüm adaylar sözlü mülakata katılmaya hak kazanmıştır” denildi.

ARAT, TOPAL’a teşekkür etti
Samandağlı ipek ürünü şal satıcısı Şerif Arat, ürününü Ankara’da TBMM bünyesinde tanıtan Milletvekili Serkan Topal’a teşekkür etti. Samandağlı ipek üre-ticileri adına yayınlanan mesajda, “Hatay Milletvekilimiz, Saman-dağ’ın gururu Serkan Topal, Meclis’te, ipek dünyasını Samandağ’a kazandıran yılların emektarı Şerif Arat’ın hazırladığı hediyelik ipek şalını Meclis Başkanı’na sunarak, Samandağ’ın ipek sektöründeki önemli konumunu ülkemize tanıttı. Teşekkürler Sayın Vekilimiz” denildi.

Genç bağımlılık oranı: %34,9
Ülkemizde yapılan araştırmalara göre, 15-64 yaş grubundaki her 100 kişi için 0-14 ve 65 ve daha yukarı yaş gruplarındaki kişi sayısı olarak tanımlanan toplam yaş bağımlılık oranı 2016 yılında % 47,2 oldu. Çalışma çağındaki her 100 kişiye düşen 0-14 yaş grubundaki çocuk sayısını ifade eden genç bağımlılık oranı ise 2015 yılında %35,4 iken 2016 yılında %34,9’a düştü.

SANATORİUM GÖSTERİSİ 6 HAZİRAN’DA
Antakya’da, müzik ve bale alanında uzman isimlerden Fatoş Satar ile Nebil Satar’ın yönetimindeki Sanatorium Merkezi, hafta başında velilere ve davetlilere yönelik bir gösteriye hazırlanıyor. Etkinlik, 6 Haziran Salı günü Güzelburç’taki Risus Rostearunt’ta yapılıyor. Sanatorium gecesinde, miniklerin müzik ve bale gösterisinde bulunmaları da planlanıyor.

Eczaneler Cumartesi kapalı
Hatay Eczacı Odası, aldığı bir kararla, bu haftadan itibaren Cumartesi ve Pazar günleri eczanelerin kapalı olacağını duyurdu. Eczacı Odası duyurusunda, eczanelerin, Pazar ile birlikte yarından itibaren Cumartesi günleri de kapalı olacağı, günde 4 eczanenin nöbet görevini üstleneceği kaydedildi. Duyuruda, hafta içi çalışma saatlerinin de 08.30 ile 18.30 saatleri arası olduğu hatırlatıldı.
Uygulamanın, yarından başlayarak 30 Eylül tarihine dek süreceği kaydedildi.

Bugün Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin ilimizde sürdürülebilir enerji temini için yaptığı şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Defne İlçesi Tavla Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gözcüler Mahallesi Türbe Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Terzihöyük Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

İHH İftarı halka açık: BUGÜN
Kısa adı İHH olan İnsani Yardım Vakfı, bugün Antakya ilçesinde iki ayrı cami avlusunda halka açık iftar veriyor. İHH iftarları, bugün 19.56’da Ulucami ile Meydan Camileri avlusunda olacak. İHH açıklamasında, “simit-ayran-hurma” menüsünden oluşan bugünkü iftara tüm halkın davetli olduğu kaydedildi.

Sağlıkta Yetkili “Sağlık Sen”
2.Büyük Sendika T. Sağlık Sen
Hatay Sağlık-Sen, 15 Mayıs 2017 üye tespit tutanaklarına göre; İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği, MKÜ Araştırma Hastanesi, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve Adli Tıp Şube Müdürlüğü olmak üzere, 3939 üye ile tüm kurumlarda yetkili sendika oldu. Sağlık Sen, sağlık teşkilatlarında en çok üyesi ile yetkili sendika olurken, diğer sendikalar içinde Türk Sağlık Sen ikinci yüksek oyla ikinci büyük sendika olduğunu gösterdi. Hatay’da, sağlıkta, sendikalara üye memur sayısında sıralama şöyle oluştu:
Sağlık Sen: 3939 Üye
T. Sağlık Sen: 1167 Üye
SES: 798 Üye
BASK: 112 Üye

Defne’ye hastane sözü Bahçekapılı’dan…
CHP Milletvekili Serkan Topal’ın üç gün önce TBMM’de yaptığı gündem dışı konuşmasında dile getirdiği Defne ilçesine hastane yapılması talebine cevap, salonda Hükümet yetkilileri olmadığı için oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Ayşe Bahçekapılı’dan geldi. Bahçekapılı, ”Sorunu takip edeceğim” sözü verdi. Milletvekili Serkan Topal, TBMM’deki konuşmasında şunları söyledi:
“Hatay’ın içerisinde şu anda mevcut 400 bin Suriyeli bulunmaktadır ve bu konuda özellikle hastaneler yetersiz kalıyor. Özellikle 143 bin nüfuslu Defne ilçemizde maalesef hastane yok. Sayın Hükûmet yetkilileri, Sayın Grup Başkan Vekilim, 143 bin nüfuslu Defne ilçemizde hastane yok. Bu yüzden sizlerden bunun mutlaka sözünü istiyorum.
Bu arada, herkesi Defne’nin Harbiye Şelalesi’ne de bekliyoruz. Mutlaka orada da bir hastane kurulması gerektiğini burada ifade ediyorum. Bunun takibinin sözünü alabilir miyim, Sayın Meclis Başkan Vekilim, Sayın Grup Başkan Vekilim?”
Milletvekili Topal’ın bu konuşması üzerine, oturumu yöneten Başkanvekili Bahçekapılı, sorunu takip edeceğinin sözünü verdi.

Samandağ Meclisi bugün toplanıyor
Samandağ Belediye Meclisi, altı gündem maddesini görüşmek üzere Haziran dönemi toplantısını bugün yapıyor. Bugünkü toplantı saat 10.00’da Belediye Hizmet Binası Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek.
Meclis gündeminde; “İçkili Yer Bölgesi”nin yeniden güncellenerek belirlenmesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesine tahsisi iptal edilen parsellerin imar durumlarının görüşülüp karara bağlanması gibi önemli konular bulunuyor.

Bugün Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin ilimizde sürdürülebilir enerji temini için yaptığı şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları kapsamında enerji kesintileri de oluyor.
İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Defne İlçesi Turunçlu Mahallesi Kaya ve Nazım Hikmet Rüzgar Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Terzihöyük Mahallesine 10:00-14:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Şehit Er Bülent Harbiyeci Caddesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Tavla Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Karaçay ve Ataköy Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Tomruksuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeniçağ Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Turunçlu Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Otoyollarda Ortalama Hız
1 TEMMUZ’DA
Otoyollarda, ortalama hız tespit sistemi devreye giriyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokole, 1 Temmuz tarihinden itibaren, otoyollarda araçların seyri sırasında ortalama hızları tespit edilecek ve ihlali bulunanlara cezai işlem uygulanacak.
Protokol kapsamında, araçların otoyollarda giriş yaptığı HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasında kat etmiş olduğu mesafe ve süre bilgilerinden araçların ortalama hızlarının tespit edilerek, yasada belirtilen hız limitlerini aşan araçların tescil plakalarına Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca trafik idari para cezası tatbik edilmesi mümkün olacak. Türkiye genelinde 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulamaya başlanacak olan bu sistemle; Sürücülerin otoyollarda kullandıkları araç sınıflarına tanınan hız limitleri üzerinde araç kullanmaları ve bu nedenle gerçekleşen kazaların sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek, egzoz emisyonlarının doğaya verdiği zararı en aza indirmek, aşırı hıza bağlı yüksek yakıt sarfiyatının ithalat üzerindeki yükünü hafifletmek amaçlanıyor.
Sistem; Ankara- İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir- Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında eş zamanlı olarak 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren başlayacak.

OKA’YA PERSONEL
12 Uzman, 3 Destek Personeli ve 1 Denetçi…
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), 16 vasıflı eleman alımı yapıyor. Konuya ilişkin yapılan duyuruda; Amasya, Çorum, Samsun, Tokat illerinin kalkınmasına hizmet etmek isteyen, yetenekli, dinamik, analitik düşünebilen, takım çalışmasına yatkın, özgüven sahibi, iletişime açık, pozitif düşünen, üretken, değişen çalışma koşullarına uyum sağlayabilen, seyahat engeli olmayan, (uzman personel ve iç denetçi yönünden) bir veya birden çok yabancı dile ileri düzeyde hâkim, 12 (on iki) Uzman Personel, 3 (üç) Destek Personeli ile 1 (bir) iç denetçi alımı yapılacağı kaydedildi.
OKA açıklamasında ayrıca, “Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın merkezi Samsun ili olup, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illeri Ajansın görev bölgesini oluşturmaktadır. Bu nedenle, sınavda başarılı olan adaylar, bu illerden Ajans’ın uygun göreceği herhangi birinde verilen görevde çalışmayı kabul ve taahhüt etmiş sayılırlar” denildi ve başvuruların 12 Haziran ile 23 Haziran tarihleri arası, sözlü sınavın ise 1-12 Temmuz tarihleri arasında yapılacağı kaydedildi.

Okullardan Yılsonu Raporlar
7 TEMMUZ SON
2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri kapsamında Yıl Sonu Çalışma Raporları’nın tüm özel ve resmi okul/kurumlarında (Okulöncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise, Halk Eğitim Merkezi, Mesleki Eğitim Merkezi ve Özel Eğitim Okulları) rehber öğretmeni olup olmadığına bakılmaksızın, 1-7 Temmuz tarihleri arasında eksiksiz ve zamanında vermesi gerektiği hatırlatıldı.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bünyesindeki tüm okullara yönelik mesajında, “https://mebbis.meb.gov.tr/ adresinden okul/kurum şifresi ile girilip, ‘Ram Modülü’ sekmesinde ‘Okul Yılsonu Çalışma Raporu’ başlığı altındaki tüm bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün konu ile ilgili yazısı ektedir” denildi ve internet sitesinden tıklanmak suretiyle de yazıya ulaşılabildiği belirtildi.

Müftülük, geçici imam hatip mülakat sonuçlarını açıkladı:
120 KİŞİDEN 45’İ
Hatay İl Müftülüğü, camilerde görevlendirmek üzere geçici imam hatip alımına ilişkin mülakat sınavlarının sonucunu açıkladı. Müftülük İnternet sitesinde, sınava giren 120 kişi içinde sınavı kazananların isimlerine yer verildi. Sınavda en yüksek puanı 93 puanla Yusuf Deniz adındaki öğrenci alırken, sınavda kazanan ve 63 puan alan son 3 kişi ise Salih Zümre, Abdullah Oduncu, Davud Bayraktar oldu. Hatay Müftülüğü, geçici imam hatip görevlendirme mülakat sonuçlarına göre, minimum 63 puan alan ve mülakatı kazanan isimleri şöyle duyurdu:
Yusuf Deniz, Mehmet Tecimen, Murat Çetin, Muhammed Sefa Ağırbaş, Abdurrahman Kahraman,
Muhammed Kenan Çito, Şafak Cuma Kılınç, Abdulkadir Kahraman, Ali Fatih Uzunoğlu, Hasan Açıkgöz, Yahya Güraslan, İbrahim Ağcı, Yusuf Karasu, Ahmet Yılmaz, Mehmet Taha Zorlu, Abdulkerim Aslan, Ahmet Özdemir, Muhammed Albayrak, Hüseyin Güder, Mustafa Yavuz, Özgür Şahna, Mustafa Yöney, Mustafa İlhan, Yusuf Balcı, Mehmet Günal, Yavuz Sarıateş, Muharrem Akın, Adem Sarıoğullarından, Ahmet Altınorak, Fatih Doğru, Murat Kanat, Sefa Çete, Ahmet Çetin, Ramazan Özbay, Aslan Kıymacı, Mehmet Ünal, Osman Albayrak, Salih Zümre, Abdullah Oduncu, Davud Bayraktar.

DOĞAKA’dan “Teknik destek”
BAŞVURULAR 2’ŞER AYLIK, YILSONUNA KADAR…
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), 2017 yılı teknik destek programı başvurularının Mart-Nisan, Mayıs-Haziran, Temmuz-Ağustos, Eylül-Ekim ve Kasım-Aralık olmak üzere ikişer aylık dönemlerde ve Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden alınacağını duyurdu.
Genel Sekreterliğini Onur Yıldız’ın üslendiği DOĞAKA’dan konuyla ilgili yapılan bilgilendirme şöyle:
“Programın amacı, TR63 bölgesinde yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden, ancak kurumsal kapasite eksikliği nedeniyle hazırlık ve uygulama aşamalarında sıkıntı ile karşılaşılan çalışmalarının çözümüne yönelik geçici süreli uzman görevlendirilmesi veya danışmanlık hizmeti verilmesi suretiyle bölgesel kalkınmaya katkı sağlanmasıdır.
Ajans, yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek, 14 iş gününü ve 15.000 TL’yi aşmayan eğitim verme, program ve proje hazırlanmasına katkı sağlama, geçici uzman personel görevlendirme, danışmanlık sağlama, uluslararası ilişkiler kurma ve lobi faaliyetlerine teknik destek sağlayacaktır.
Teknik destek programı kapsamında, sadece görevlendirilen uzman eğitim ücreti, konaklama ve seyahat masrafları karşılanabilecektir. Başvuru sahibi, başvuru konusu faaliyetin gerçekleştirilmesi için eğitim yeri, materyali ve ikram giderlerini karşılayacaktır. 2017 Yılı Teknik Destek Programı için toplam 600.000 TL bütçe tahsis edilmiştir.
Teknik Destek programı uygun başvuru sahipleri; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, kooperatifler ve üst kurulları, küçük sanayi siteleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri yönetimleri ve bu kurumların en az % 50’sine sahip oldukları işletmelerdir.
2017 yılı Teknik Destek Programı yürütücüsü Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı olup, Düzey 2 TR63 bölgesinde (Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye) başvuruların alınması, değerlendirilmesi, başarılı projelerin ilanı, sözleşme imzalanması ve programın izlenmesi, denetlenmesi ve değerlendirilmesinden sorumludur. Her dönem için son başvuru tarihleri farklı olup, 2017 yılı son dönem başvuru bitiş tarihi 29 Aralık 2017 saat 17.00’dir.”

(Visited 1 times, 1 visits today)