Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

RAMAZAN İMSAKİYESİ BUGÜN YARIN

RAMAZAN İMSAKİYESİ
BUGÜN YARIN
İMSAK : 04.22 04.20
GÜNEŞ : 05.47 05.46
ÖĞLE : 12.39 12.39
İKİNDİ : 16.21 16.21
AKŞAM : 19.21 19.22
YATSI : 20.41 20.42

KOVİD VERİLERİ
Koronavirüs, Türkiye genelinde önceki gün 341 can aldı. Resmi veriler şöyle:
Test sayısı: 318.869
Vaka: 55.149
Hasta: 2862 kişi
Ölüm: 341 kişi
İyileşen: 48.947 kişi

HATAY’DA 6 ASM’YE DOKTOR ATAMASI
Başvurular Bugün ve Yarın, Atama ise 5 Mayıs’ta
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, il genelinde 6 Aile Sağlık Merkezine ihtiyaç olan doktor atamasını yapıyor. Başvurular, bugün ve yarın yapılabilecek. 27 Nisan ile 3 Mayıs tarihleri arasında, hizmet puanları ilanına itirazlar yapılırken, atamalar ise 5 Mayıs günü gerçekleşecek.
Hatay’da doktor ataması yapılacak 6 Aile Sağlık Merkezi şunlar:
Altınözü-Yolağzı Asm
Antakya 8 Nolu ASM
Antakya Narlıca 3 nolu ASM
Antakya Ürgenpaşa ASM
Defne 3 nolu ASM
Kumlu 1 nolu ASM

26.Zeka Oyunları
KARLISU SBL’den 2 Öğrenci Finalde
Türkiye 26. Zeka Oyunları Yarışması’nda, ilimiz Antakya ilçesi Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi’nde (SBL) okuyan 2 öğrenci 1. aşamayı geçerek yarı finale yükseldi. Karlısu SBL’nin iki öğrencisi, 24 Nisan günü yarı finalde yarışacak.
Okul Yönetimi duyurusunda, “Öğrencilerimize başarılar diler, danışmanlıklarını yapan Mehmet Mehdi Beyazıt Hocamıza teşekkür ederiz” denildi.
Türkiye 26. Zeka Oyunları Yarışması Oyun 2021 Eleme Sınavı kesin sonuçları, “oyun.tzv.org.tr” adresinde açıklandı. Eleme sınavları, 8 Şubat ile 29 Mart tarihlerinde yapılırken, yarı final, 24 Nisan Cumartesi günü 13.00 ile 14.30 saatleri arasında TZV Web sitesi üzerinden yapılacak.

Hatay’da 1 Mayıs Kutlaması
30 NİSAN’DA…
İlimizdeki demokratik kuruluşlar, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamasını, aynı günde sokağa çıkma yasağı olması nedeniyle bir gün öncesine, yani 30 Nisan Cuma gününe aldı.
Bu konuda yapılan açıklama şöyle:
“Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü için Tertip Komitesi oluşturup Hatay Valiliği’ne başvurumuzu yaptık. İnsanca bir yaşam, demokratik bir ülke için 30 Nisan’da alanlarda olacağız. Yaşasın 1 Mayıs!” -Haber Merkezi-

PTT’den yeni Pul
PTT A.Ş., “Kültür Varlıklarımız (Dara Antik Kenti)” konulu, 3 lira bedelli (30×60 milimetre boyutunda) anma pulu ve söz konusu pula ait 8,5 lira bedelli ilk gün zarfını tedavüle sundu.

MHP’den istifa!
MHP’den, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı atlar nedeniyle soruşturmaya muhatap olan Hatay Dörtyol Belediye Başkanı Keskin’in Partiden istifasının işleme konulduğu bildirildi.

Basın Özgürlüğü!
Türkiye, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl düzenlediği Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, 2021 yılında, 180 ülke içerisinde 153. sırada yer aldı.

KALP YARASI ÇEKİMİ HATAY’DA
Oyuncular da belli oldu
Antakya’da faaliyet gösteren, İsmail Akgül sorumluluğundaki Efem Ajans’ın bilgilendirmesine göre, ilimiz Hatay’da çekilecek Kalp Yarası adlı dizinin oyuncuları belli oldu.
Rol alması beklenen oyuncular ile isimleri şöyle:
Merve Çağıran (Nilgün), Zehra Yılmaz (Betül), İnanç Konukçu (Sinan), Bahar Şahin (Dizi ile anlaşmadı), Gökhan Alkan (Ferit), Yağmur Tanrısevsin (Ayşe), İlhan Şen (Ömer), Nail Kırmızıgül (İhsan), Yonca Şahinbaş (Vedia), Rıza Akın (Hüseyin), Kemal Burak Alper (Taha).

Sıkıntılı süreç
Türk Dişhekimleri Birliği (TDHB) Genel Başkanı Prof. Dr. Atilla Stephan Ataç’a göre Türkiye, koronavirüs salgınının 3. dalgasında ağır bir dönemden geçerken, kamuda çalışan diş hekimleri ‘filyasyon ekibinde temas takibi ve hasta yoğunluğu’ nedeniyle, özel sektördekiler ise ‘hastalarla ilişkiler’ açısından sıkıntı yaşıyor.

İmzala çağrısı
ABD Başkanı Joe Biden’ın 22-23 Nisan’da ev sahipliği yapacağı ve Türkiye’nin de davetli olduğu İklim Zirvesi öncesinde, sivil toplum kuruluşları, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylaması çağrısında bulundu.

Dava başlıyor
Kamuoyunda ‘Kobani olayları davası’ olarak bilinen yargılama, 26 Nisan’da Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayacak. 108 sanık arasında HDP eski Eş Genel Başkanları Sela-hattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da yer alıyor.

TTB uyardı
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, “Hızla yükselen vaka sayıları resmi rakamlarla bile dehşet verici. Sağlık sistemi Türkiye’de kısır bir döngüye girmiş durumda” dedi.

Devri yapılan araçlar
Mart’ta devri yapılan toplam 690 bin 994 taşıt içinde otomo-bil yüzde 65,4 ile ilk sırada yer aldı. Otomobili yüzde 17,7 ile kamyonet, yüzde 6,2 ile motosiklet, yüzde 4,2 ile traktör, yüzde 3,2 ile kamyon, yüzde 2,4 ile minibüs, yüzde 0,7 ile otobüs ve yüzde 0,2 ile özel amaçlı taşıtlar takip etti.

ALTINÖZÜLÜ ESKİ MUHTAR VEFAT ETTİ
Altınözü Atayurdu Mahallesi eski muhtarı Sadık Doğruer, vefat etti. ANTAKYA, muhtarlığı döneminde mahalleye çok hizmetleri olan ve halkın sevdiği kişilik olan eski Muhtar Sadık Doğruer’e Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

TOBB ve Google
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Google, meslek liselerinde görevli öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitim faaliyetleri düzenleyecek.

KOVİD AŞISI RANDEVUSU
Ramazan boyunca geceli-gündüzlü…
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, koronavirüs aşısı olmak isteyenler için talep edilen randevu konusunda, Ramazan ayı boyunca, günün 24 saatinde işlem yapılabileceğini bildirdi.
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün “Kovid-19 aşılama saatleri ile ilgili düzenleme” başlıklı duyurusu şöyle:
“İlimizde, Müdürlüğü-müze bağlı hizmet sunan kamu hastanelerinde, Ramazan ayı boyunca kovid-19 aşı uygulamaları sabah 08:00 ile gece 24:00 saatleri arasında kesintisiz olarak devam etmektedir. Vatandaşlarımız, MHRS sistemi üzerinden, kamu hastanelerimiz için saat 08:00 ile 24:00 arası randevularını alabilecek ve randevularına uygun olarak kamu hastanelerimizde aşılanabilecektir.”

REŞAT ÇAĞLAR KOVİD’E YAKALANDI
İskenderun 5 Temmuz Stadı eski Müdürü, aynı zamanda İskenderun Belediye Meclisi üyeliği yapan Reşat Çağlar’in kovid testi pozitif çıktı. Geçen dönem Meclis üyeliği yapan Reşat Çağlar, evinde tedavi olurken, dinlenmeye çekildi.

ORUÇTA SU KAYBI
Doktorlar ve uzmanlar, Ramazan döneminde orucun su kaybına neden olabildiğini hatırlatarak, şu uyarılarda bulunuyor.
“Yeterince sıvı alınmadığı durumlarda, su ve mineral kaybı sonucu bayılma, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabil-mektedir. Süt, ayran, taze sıkılmış meyve su-ları, sade soda, ıhlamur, kuşburnu gibi bitkisel çaylar, iftar ile sahur arasında alınmalı.”

İFTARA KAHVALTILIKLA BAŞLAMA…
Uzmanlar ve doktorlar, Ramazan ayında iftar açmanın, kahvaltılık türü hafif yiyeceklerle olmasını da öneriyor.
Öneriler şöyle:
“İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlayıp, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edebilirsiniz.”

Sırası gelenler…
Aşıya gitmeyenler!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre, aşı sırası geldiği halde randevusuna gitmeyenler var. Uzmanlara göre, aşıya karşı bazı tered-dütler var. Ancak temel sorun, aşı yetersizliği ve bilgi eksikliği.

14 İl’de Operasyon
Kamu arazilerinin satışını yapmak vaadiyle nitelikli dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik Ankara merkezli 14 ilde düzenlenen operasyonda 106 şüpheli gözaltına alındı, 8 araç, 40 taşınmaz ve 30 milyon liraya el kondu.

Kirliliğin boyutu
Küresel karbon emisyonları ekonomik toparlanmaya bağlı olarak büyüyen enerji talebi ve elektrik üretiminde kömür kullanımının artmasıyla, bu yıl yüzde 5 yükselecek ve 33 milyar tona ulaşacak.

Engelli Raporları
Süresi 1 Ocak 2020’den itibaren dolan “süreli engelli sağlık kurulu raporları”, 1 Eylül 2021’e kadar geçerli kabul edilecek. Bu süreçte raporunu yeniletmek veya ilk defa rapor çıkarmak talebiyle sağlık hizmet sunucularına başvuranların talepleri de karşılanmaya devam edilecek.

Bir aşı daha
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Osman Erganiş Hocamızın klinik aşamayı tamamladığı ve faz-1 aşamasına başlayacağı haberini aldık” dedi.

THY yolcularına
Türk Hava Yolları (THY), Kovid-19 önlemleri kapsamında tüm uçuşlarında yolcularına “hijyen seti” vermeye ve uçuş boyunca gerekli tedbirleri uygulamayı sürdürüyor.

Biriktiriyoruz
Birevim’in araştırmasına katılanların yüzde 72’si her ay tasarruf yaptığını belirtirken, tasarruf yapanların yüzde 50’si konut satın almak için para biriktirdiğini ifade ediyor.

Resim Yarışması
Gratis’in Çocuklar Arası Resim Yarışması”, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında uygulanan tedbirler doğrultusunda www.gratisresimyarismasi.com web sitesi üzerinden online olarak gerçekleştirilecek.

Trafikte kalabalığız
Türkiye’de Ocak-Mart döneminde 323 bin 635 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, 11 bin 836 aracın kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam taşıt sayısı 311 bin 799 arttı.

MEB yayını
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), 4. sınıf öğrencileri için hazırlanan çalışma fasiküllerinin beşinci ve altıncı üniteleri http://odsgm.meb.gov.tr/ adresinden erişime açıldı.

Uzmanından uyarı
Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ağız sağlığı ilişkisi üzerine yapılan araştırmada, ağız sağlığı kötü olan kişilerin hastalığı daha şiddetli geçirdiği belirlendi.

Vakıf Üniversiteleri
Devlet üniversitelerinin faaliyetlerinin devam ettirilmesi ve desteklenmesi amacıyla kurulan vakıf üniversitelerinin yıllık brüt gelirlerini harcama oranı, üçte ikiden dörtte üçe yükseltildi.

1 Eylül’e kadar
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, süreli engelli raporlarının 1 Eylül 2021’e kadar geçerli sayılacağını belirterek evde bakım yardımı ve engelli aylıklarının rapor süresi uzatmaya gerek olmadan bu tarihe kadar alınabileceğini açıkladı.

Bakan’dan çağrı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) konut-işyeri satın alan ve taksitleri devam edenlere yönelik yüzde 20 indirim kampanyasının bu yıl da tekrarlanacağını bildirdi.

Türkiye nüfusu
Türkiye’nin çocuk nüfusu, geçen yılsonu itibarıyla 22 milyon 750 bin 657 olarak belirlendi. Çocuk nüfus oranının 2025’te yüzde 26,6’ya, 2030’da yüzde 25,6’ya, 2040’ta yüzde 23,3’e, 2060’ta yüzde 20,4’e ve 2080’de yüzde 19’a gerileyeceği öngörüldü.

En yoğun 5 İl
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da yoğun bakım yataklarında doluluk oranının yüzde 71,4, Çanakkale’de 67,1, Tekirdağ’da 73,5, Kırklareli’nde 69, Yalova’da 55,4 olduğunu bildirdi.