Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

ULUSAL EGEMENLİKTE 101.YIL GURURU
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 101.Yıldönümü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, pandemi koşullarında kutluyoruz.
İlimizde bu sabah 09.00’da Atatürk Anıtı’nda saygı duruşunda bulunulurken, törende, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan Anıt’a çelenk sunacak. Pandemi koşulları nedeniyle, kutlamalar sınırlı bir katılım ile gerçekleştirilecek.

RAMAZAN İMSAKİYESİ
BUGÜN YARIN
İMSAK : 04.19 04.17
GÜNEŞ : 05.45 05.44
ÖĞLE : 12.39 12.39
İKİNDİ : 16.21 16.21
AKŞAM : 19.23 19.23
YATSI : 20.43 20.44

CHP’den Partililere Duyuru
İLETİŞİM NO’SU BİLDİRİLMESİ
CHP İl Başkanlığı, bazı Partililerle iletişim kurulmak istendiğinde ulaşılmadı-ğını, bu nedenle iletişim bilgilerine ihtiyaç olduğunu bildirdi. CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar’ın yaptığı duyuru şöyle:
“Hatay’da Partimize üye olan, ancak telefonuna ulaşamadığı-mız bazı üyelerimiz bulunmaktadır.
Özellikle telefon mesajlarımızı alamayan üyelerimizin, kendilerine en yakın İlçe Başkanlığı binamıza ya da İl Başkanlığımıza gelerek telefon bilgilerini bildirmelerini rica ediyor, saygılar sunuyorum.”

MKÜ, Tüp Dolum İhalesi açtı
Hatay MKÜ, top dolumu için ihale düzenliyor. Edinilen bilgiye göre, duyuru şöyle:
“6 kg tozlu yangın tüpü dolumu (4 yıllık dolum) yapılacak. ABC (Katı-Sıvı-Gaz-Elektrik) cinsi yangınlarda kesin etkili ve Monoamonyum Fosfatlı (MAP % 90’dan az olmayacak) Kuru Kimyasal (ABC) Toz olacaktır. 4 adet 12 kg tozlu yangın tüpü dolumu (4 yıllık dolum) yapılacaktır. ABC (Katı-Sıvı-Gaz-Elektrik) cinsi yangınlarda kesin etkili ve Monoamonyum Fosfatlı (MAP % 90’dan az olmayacak) Kuru Kimyasal (ABC) Toz olacaktır. TSE belgeli, çift emniyet ventilli pirinç tetik takılacaktır. İhalede, toplam 19 büyük sanayi tüpü geçerli olacak.”

Kapsam genişledi
Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, bugünkü Resmi Gazete’de yayım-landı. Buna göre, ücretsiz izin desteği ve prim desteği verilecek sektörlerin kapsamı genişletildi.

Ortak Teşekkür
Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve TOBB’dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kısa çalışma ödeneği teşekkürü geldi. Teşekkür mesajında, “Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzatılmasını çok kıymetli buluyoruz” denildi.

Yeterli değil!
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ruhsar Pekcan’ın görevden alınmasıyla ilgili olarak, “Güzel, ama yeterli değil. Devletin uğradığı zararın da mutlaka telafi edilmesi lazım. Bu ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyiz” dedi.

Süt Desteği
Çiğ süt desteği ve süt piyasasının düzenlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, 2021 ve 2022’de destekler çiğ süt sınıflandırmasına göre ödenecek.

Aşıda öncelik
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, olimpik ve paralimpik sporcuların, öncelikli aşı uygulaması randevusuna dahil edildiğini duyurdu.

Esnaf, borçlu!
REM Esnaf Barometresi Raporu Mart ayı sonuçlarına göre, Türkiye’de faaliyet gösteren 300 bine yakın esnafın borçluluk oranı yüzde 65’e yükseldi. Ekonomik endişeler nedeniyle veresiye defteri yerine kartlı alışverişe yönelen esnafta kapanma oranı, sadece aylık olarak yüzde 7-8’lere kadar çıktı.

KÇÖ 3 AY UZATILDI
Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) yeniden uzatıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Tüm sektörler için geçerli olmak üzere, Nisan, Mayıs, Haziran’ı kapsayacak şekilde, kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık” açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm sektörü temsilcilerini kabulünde ayrıca, sektörde Mayıs sonu sona erecek olan KDV indirimlerinin de Haziran sonuna kadar devam etmesinin yararlı olacağını belirterek, bu yönde de bir karar aldıklarını bildirdi.

CHP başvurusu
CHP Yönetimi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kararının iptali için hukukçu kökenli Milletvekilleriyle birlikte Danıştay’a giderek iptal davası açtı.

Üreticiye destek
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım arazilerinin satış ve devrinde vergi ve harç alınmamasına ilişkin olarak, “Getirilen kolaylıkla intikali yapılmış arazilerin ÇKS’ye de kaydı sağlanmış olacak” dedi.

Esnafa Sigorta
Quick Sigorta, finansal sigortalar başta olmak üzere sigorta dünyasına ve iş insanlarına getirdiği birçok yeniliğin yanı sıra “Yedekleyen İş Yeri Sigortası” ile esnafın yükünü azaltacak yeni ürün grubunu hayata geçirdi.

Sektöre destek
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektöründe uygulanan KDV indirimlerinin Haziran sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

İşçi de İşveren de
“Kısa çalışma ödeneği” uygulamasının uzatılması, iş dünyası ile esnaf ve sanatkarların temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Çocuklar için
Türkiye’nin ilk yerli çizgi film karakterlerinden Niloya ve arkadaşlarının yeni maceraları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan itibaren TRT Çocuk’ta minik seyircilerin beğenisine sunulacak.

KEDİ-KÖPEKLERE MİKROÇİP ZORUNLULUĞU
Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokol sonucunda, sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildi.
Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, köpeklere 2021 yılı, kedi ve gelinciklere ise 2022 yılı sonuna kadar mikroçip takılması mecburi olacak. Bu uygulamayla beraber, hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların rahatlıkla bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması hedefleniyor.
Bu arada veteriner hekimler, çip ücretinin 75 lira olduğunu bildirdi. Bugüne kadar 225 TL olan çip ücreti, yeni uygulamada 75 TL oldu. Yaptırmayanlara, 10 bin TL ceza uygulanacak.

PARLAR, HALK TV’DE…
CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, hafta sonunda Halk TV’nin canlı yayın konuğu olacak. Edinilen bilgiye göre, CHP İl Başkanı Parlar, 25 Nisan Pazar günü saat 14.00’te Halk TV’de yayınlanacak olan “Yerelden Siyaset” programında sunucu Eylül Han Tezel’in canlı yayın konuğu olacak.

Kripto Borsası
Kripto para borsası Thodex’in internet sitesine iki gündür erişilemediği gerekçesiyle çok sayıda kişinin mağdur edildiği iddiası üzerine, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

Bakanlık tavsiyesi
Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım sektörüne yatırım yapmak isteyenlere, üretimin yılın geneline yayılabildiği jeotermal seracılığını tavsiye etti.

Yasalaştı
Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’de kabul edilerek yasalaştı.

Akademisyen alımı
Trabzon Üniversitesi’ne 28 Akademisyen alınacak. Başvurular, Trabzon Üniversitesi Personel Dairesi Başkanlığı veya Genel Sekreterlik Yazı İşleri Birimi’ne 3 Mayıs 2021 tarihine kadar yapılabilecek.

Kuzu, Samandağ Belediyesi’nin 2 yılını anlatacak
Bundan 2 yıl önce gerçekleşen mahalli seçimlere DSP’den Samandağ Belediye Başkan Adayı olarak katılan Yusuf Ziya Kuzu, geride kalan 2 yıllık süreci değerlendirecek.
Yusuf Ziya Kuzu’nun, Samandağ Belediyesi’nin iki yılını Facebook canlı yayında değerlendireceği kaydedilirken, yayın tarihi,
26 Nisan Pazartesi günü saat 16.00 olarak duyuruldu.

KOMİSER, FETÖ ÜYELİĞİNDEN YAKALANDI
Hakkında FETÖ /PDY silahlı terör örgütüne üye olma suçundan kesinleşmiş 6 yıl 3 ay hapis cezası bulunan ve İlamat ve İnfaz Bürosu’nca yakalama emri olan, KHK ile kamu görevinden ihraç edilen eski Komiser M.T., istihbarat birimi koordinesinde, Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince 16 Nisan günü yakalandı. Verilen bilgiye göre, 16 Nisan günü Dörtyol İlçesi Numuneevler Mahallesi’nde yakalanan M.T. adlı eski Komiser, işlemlerinin ardından İskenderun T Tipi Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Yasak başladı!
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın resmi tatil olması dolayısıyla, bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması dün saat 19.00’da başladı. Cuma, Cumartesi, Pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 26 Nisan Pazartesi saat 05.00’te sona erecek.

KOSGEB desteği
KOSGEB ile JICA arasında 300 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandı. Anlaşmadan, Kovid-19 salgınından etkilenen imalatçı mikro ve küçük işletmeler yararlanacak. 2017 sonrası kurulan teknoloji tabanlı start-up’lar da destek kapsamına alınacak.

836 terörist
Milli Savunma Bakanlığı’ndan, 1 Ocak 2021’den bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda 836 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Fiyatlar artacak
Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Can Dinçer, “Ürün fiyatlarımızın önümüzdeki dönemde artacağını söylemem gerek” ifadelerini kullandı.

Hayat normalleşti
Nüfusuna oranla dünyada en çok yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılan ülke olan İsrail’de hayat normale dönüyor. İsrail, nüfusa oranla en fazla Kovid-19 vakası görülen ülkelerin başında geliyor.

Tarımsal girdi
Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat ayına ilişkin Tarım-GFE verilerini açıkladı. Buna göre, tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE), Şubat’ta yıllık bazda yüzde 19,60, aylık bazda yüzde 1,40 artış gösterdi.

Zam yok!
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, besleyiciliği nedeniyle sahurda tüketilen ve talebi artan yumurtaya zammın söz konusu olmadığını bildirdi.

Suriye’ye yardım
Operasyonlara katılan askerlere elma götürmesiyle tanınan, Mehmetçik sevdalısı Denizlili 71 yaşındaki Muhammet Yılmaz, bu kez Suriye’deki yetim kamplarına yardım malzemeleri götürmek için sınıra geldi.

RTÜK cezaları
RTÜK, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un KRT’de ve Afşin Hatipoğlu’nun Halk TV’de katıldığı televizyon programlarında kullandıkları ifadeler nedeniyle, yayıncı kuruluşlara en üst sınırdan idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Hatay’da bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Sofular Mahallesi Bozyazı ve Türkmenoğlu Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Tahtaköprü Mahallesi Yıldırım, Cami ve Okul Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Hastane Sokağa 9:00-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Gülderen Mahallesi Gülderen ve Güldağı Yayla Evleri Sokak Oğlakören Mahallesine 13:00-16:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Şehit Er Bülent Harbiyeci Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Altınçağ Mahallesi, Cennetli, Değer, Ali Sönmez, Aslan Ahmet Sokak ile Kuzuculu Mahallesi, Can, Sontay, Kazancı Çınar, 10 Nolu, 9 Nolu, Milay Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Çay Mahallesi Atatürk, İstasyon ve 5. Temmuz Sokağa 10:30-15:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bükülmez Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Değirmenbaşı Mahallesi, Manastır Sokak Tomruksuyu Mahallesi Fidanlı Mahallesi, Atatürk Ve 95 Sokağa 10:00-17:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.