Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,45 / Satış: 9,49
€ EURO → Alış: 10,97 / Satış: 11,02

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 26.04.2021
  • 476 kez okundu

EMİN YALÇIN VEFAT ETTİ
Antakya’da faaliyette bulunan Yayladağılılar Derneği Başkanı Avukat Mehmet Yalçın’ın babası Emin Yalçın, vefat etti. Merhumun cenazesi, önceki gün Yayladağı Yenice Mezarlığı’nda defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diler.

AYM 59 yaşında
Yargı sistemindeki yerini 25 Nisan 1962’de alan Anayasa Mahkemesi (AYM), siyasi parti kapatma davaları, Yüce Divan yargılamalarının yanı sıra vatandaşların bireysel başvurularını da karara bağlıyor.

THY’den 711 sefer
THY, Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü’nün (EUROCONTROL) verilerine göre, 22 Nisan’da icra ettiği 711 uçuş ile Avrupa’da en çok uçuş yapan havayolu oldu.

Fiili hizmet zammı
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, kamuda beşeri sağlık sınıfı personeli için uygulanan fiili hizmet zam-mı ve iyileştirmelerinden veteriner hekimlerin de yararlandırılması gerektiğini bildirdi.

Fazla çay mı?
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. İnanç, ramazanda oruç tutanların sıvı ihtiyacı ile çay tüketimini birbirine karıştırmaması gerektiğini, aşırı çay içilmesinin sıvı atımına neden olduğunu belirtti.

Kabine toplanıyor
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün, Cum-hurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantıda, salgına dair yeni kararların alınması bekleniyor.

Dünya genelinde
Yaklaşık 1,5 senedir hayatımızda olan kovid-19 pandemisiyle mücadelede aşılama son sürat devam ediyor. Aralık ayından bu yana yoğun bir şekilde yapılan kovid-19 aşılarında kritik eşik aşılarak, uygulanan doz miktarı 1 milyarı geçti.

Aşı sonrası
KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, koronavirüse karşı yapılan aşıların koruyuculuk sağladığını, ancak kişilerin de ‘süper bulaştırıcı’ olarak virüsü taşıyabileceğini belirterek, uyardı.

İYİ Parti duyurusu
İYİ Parti, teşkilatlara ‘Kovid-19 genelgesi’ gönderdi. İYİ Parti’de koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mayıs’a kadar kapalı ortamlarda toplu etkinlik ve program yapılmayacak.

Kırmızı Bülten
Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Özer’in yakalanması için Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Cuci ile telefonda görüştü.

Sınavı Sonuçları
Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) tavsiye kararıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca Nisan 2018’de yapılan İş Müfettiş Yardımcılığı Mülakat Sınavı’nın sonuçları ilan edildi. Başarılı olan adayların, Bakanlığın internet sayfasından ilan edildiği bildirildi.

Cadde ve Sokaklar
Hatay’da, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında alınan sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasının ardından, cadde ve sokaklar Cuma itibariyle boş kaldı. Polis ekipleri denetim gerçekleştirdi. Pazartesi sabah itibariyle de hayat yeniden kalabalıklaştı.

Vergi borcunu Mart’ta
‘Kart’ ile yapılandırdık
Kartlarla Mart ayında toplam 127 milyar TL ödeme yapıldı. Kartla ödemelerde 6,8 milyar TL ile kamu/vergi harcamaları ilk sırada.

Veterinerler
Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Mevcut kovid-19 krizi, veteriner hekimlerin potansiyellerini, halk sağlığı, gıda güvenliği ve biyotıp alanındaki yetkinliklerini gözle görülür bir şekilde ortaya çıkarmıştır” dedi.

Rezervler…
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, rezerv tartışmalarına ilişkin, “Merkez Bankasının rezervleri varlık ve yükümlülük olarak yer değiştirdi” açıklamasında bulundu.

Esnafın beklentisi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın araçları için zorunlu trafik sigortası ve araç muayene ücretinde muafiyet talep ederek, “Başta okul servisleri olmak üzere sabit giderlerini ödeyemeyen araçlara herhangi bir yaptırım uygulanmamalı” dedi.

Lastik etiketleri
Lastik etiketlemeye yeni düzenleme getiren yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından, yeni etiket uygulaması, 1 Mayıs 2021’den itibaren Avrupa Birliği ile eşzamanlı olarak yürürlüğe girecek.

Ödeme süresi uzadı
Gelir İdaresi Başkanlığı; katma değer vergisi, damga vergisi, muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerini 28 Nisan Çarşamba günü sonuna kadar uzattı.

Temassız Çözüm
WeBee Platformu’nun paylaştığı bir araştırmaya göre, otel misafirlerinin ortalama yüzde 60’ı, ödemeden check-in’e kadar tüm işlemleri bir mobil telefon üzerinden, temassız olarak yapmak istiyor.

Kadına Şiddet
AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık başkanlığında toplanan TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu, çalışma takvimini oluşturdu.

MEB çalışması
MEB’den çocuklara özel ‘Gazetecik’… Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla hazırlanan “Gazetecik”, http://meb.ai/eRg2Ee adresinden erişime açıldı. Gazetecik’te çocuklar için 23 Nisan’ın önemini anlatan yazılar, eğlenceli etkinlikler ve hikayeler yer alıyor.

Yayınlar şifresiz
Kablo TV, müşterilerine 2021 yılı boyunca tüm milli ve dini bayramlarda temel, üst, vizioon sinema, altın sinema ve premium spor paketlerini şifresiz sunacak.

KOBİ’lere özel
Peugeot’nun ticari araçlar sınıfındaki iddialı modellerinden Rifter, KOBİ’lere özel, 20 bin TL’ye varan indirimlerle satışa sunuluyor.

Kayıtsız satış
Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kanun Teklifi Komisyon’da kabul edildi. Akaryakıt, tütün ve alkol sektöründe faaliyet gösterenlere 100 milyon TL’ye kadar teminat şartı geliyor. Yıllık 7,6 milyar lira vergi kaybının olduğu tahmin edilen akaryakıtta kayıtsız satışın önü kesilecek.

KOSGEB desteği
KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde değişiklik yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre KOSGEB, tarihinde ilk kez sportif faaliyetlere destek verecek.

Kripto Para
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan Araştırma Önergesinin gerekçesinde, kripto para borsası Thodex hakkında Meclis Araştırması açılması talep edildi.

İş gücü piyasası
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce açıkladığı kısa çalışma ödeneğinin 30 Haziran’a kadar uzatılmasını öngören karar Resmi Gazete’de yayımlanırken, farklı sektör temsilcileri, karardan dolayı memnun olduklarını açıkladı.

İlişkiler gergin
ABD, Rusya’dan S-400 aldığı için Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasını resmileştirdi. 1,25 milyar dolar ödese de F-35 uçaklarını alamayan Türkiye’nin kaybı 12 milyar dolara çıktı.

Esnaf memnun
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kısa çalışma ödeneği, işverenleri rahatlatacağı gibi çalışanlara da bu zor dönemde nefes aldıracaktır” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ