Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

RAMAZAN İMSAKİYESİ
BUGÜN YARIN
İMSAK : 03.54 03.53
GÜNEŞ : 05.27 05.26
ÖĞLE : 12.37 12.37
İKİNDİ : 16.23 16.23
AKŞAM : 19.37 19.38
YATSI : 21.03 21.04

BAYRAM NAMAZI 06.02’DE
İslam Alemi için önemi olan Ramazan ayını tamamlamak üzereyiz. Bugün ve yarın son kez, 03.53 ile 03.52’de sahura kalkılırken, iftar saatleri de 19.38 ile 19.39 olacak. Bu arada ilimiz Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinde Bayram Namazı, 13 Mayıs Perşembe günü saat 06.02’de kılınırken, diğer ilçelerde ise 1-2 dakika farklılık bulunuyor. Diyanet İşleri Başkanı da yaptığı son açıklamasında, Bayram Namazının camilerde kılınacağını belirtmişti.

BAYRAM NAMAZI 06.02’DE
İslam Alemi için önemi olan Ramazan ayını tamamlamak üzereyiz. Bugün ve yarın son kez, 03.53 ile 03.52’de sahura kalkılırken, iftar saatleri de 19.38 ile 19.39 olacak. Bu arada ilimiz Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinde Bayram Namazı, 13 Mayıs Perşembe günü saat 06.02’de kılınırken, diğer ilçelerde ise 1-2 dakika farklılık bulunuyor. Diyanet İşleri Başkanı da yaptığı son açıklamasında, Bayram Namazının camilerde kılınacağını belirtmişti.

Harbiye içme suyu şebekesi yenileniyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB), kentin bir bölümünün ihtiyacını karşılayan Harbiye içme suyu şebekesini yeniliyor. Mevcut şebekenin çok eski olduğu ve daha sağlıklı su terfisi için yenileme yapılacağı duyuruldu. Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, gelişmeyle ilgili şu bilgiyi verdi:
“Zararlı boruları bertaraf ederek, tertemiz borulardan kayıpsız su imkanı sağlayacağımız Harbiye İçme Suyu Şebekesi Yenileme çalışmalarına yakında başlıyoruz. Hemşehrilerimize hayırlı olsun.”

İşsizlik oranı
Beklenen işsizlik rakamları açıklandı. Alınan son bilgiye göre, Türkiye’de işsizlik oranı, Mart’ta bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 13,1 oldu.

Bisiklete binsek!
Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Güneş Cansı: “Türkiye’de bisikletin ulaşımdaki payı sadece yüzde 2. Bisikletin en çok kullanıldığı şehirlerde bile bu oran yüzde 5. Avrupa ülkelerinde ise bu oran yüzde 45 civarında.”

Türkiye 8’de…
Dünya genelinde Kovid-19 karşı bugüne dek 1 milyar 280 milyondan fazla doz aşı uygulandı. Türkiye, 24 milyon 928 bin 159 doz aşı ile dünyada sekizinci sırada yer aldı.

Vatandaşa işlem
İçişleri Bakanlığı, 3-10 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 79 bin 186 kişi hakkında adli/idari işlem yapıldığını bildirdi.

Suç Örgütleri
İçişleri Bakanlığı açıklamasında, 15 Temmuz sonrasında 1738 operasyon yapıldığı belirtilerek, “31 ulusal düzeyde, 13 bölgesel düzeyde ve 304’ü de yerel düzeyde olmak üzere toplam 348 organize suç örgütü çökertilmiştir” denildi.

Ödemeler yapılıyor
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Ramazan Bayramı’na denk gelen Mayıs ayı evde bakım yardımı ödemelerinin tarihini ihtiyaç sahibi aileleri desteklemek amacıyla öne çektik” dedi, ödemelerin başladığını söyledi.

THY lider
Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’nın (EUROCONTROL) uçuş trafiği raporuna göre, THY bu tarihte icra ettiği günlük ortalama 504 uçuşla Avrupalı rakiplerini geride bıraktı.

Tiyatrolara destek
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Kovid-19 salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen özel tiyatrolara bu dönemde toplam 36 milyon 500 bin lira destek verildi.

Online Konser
Borusan Sanat, çevrim içi yayınladığı ücretsiz konser kayıtlarıyla müzikseverlerle buluşuyor. Evrim Demirel Trio’nun “Stanpolites” başlıklı projesi 8 Mayıs’ta, şef Patrick Hahn’ın yönetiminde BİFO ile Başyapıtlar-II ise 9 Mayıs’ta “www.borusansanat.tv” üzerinden yayımlanacak.

Kıyı Şehirleri
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, Marmara Denizi’nde birçok noktada görülen deniz salyasına (müsilaj) karşı, kıyı şehirlerde entegre denetim çalışmaları yürütecek.

Engelli İstihdamı
Bakanlığın verilerine göre, engelli vatandaşlar için en önemli destek mekanizmalarından biri olan istihdam alanında son 19 yılda önemli gelişmeler kaydedildi. 2002’de memur olarak istihdam edilen engelli kişilerin sayısı 5 bin 777 iken, Nisan 2021 itibarıyla bu sayı 60 bin 432’ye yükseldi.

PCR testi ibrazı
Avrupa’ya açılan sınır kapılarında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yurt dışından gelenler için “PCR testi ibrazı zorunluluğu” uygulaması devam ediyor.

Otomotiv Pazarı
Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, Ocak-Nisan 2021’de geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 72,4 büyüyerek 260 bin 148 oldu.

Mükelleflere SMS
Gelir İdaresi Başkanlığı, mükellefleri 2020 yılında e-tebligat, sanal POS, iş takibi, e-sınav, interaktif, kamu alacakları tahsili konularında toplam 55 milyon 866 bin 331 SMS ile bilgilendirdi.

Tarım dışı veri
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2021 dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Tarım dışı işsizlik oranı ise bir önceki aya göre 0,2 puan düşerek yüzde 14,9 olarak hesaplandı.

İşsiz sayısı
Mevsim etkisinden arındırılmamış işsizlik oranı, Mart’ta geçen yılın aynı ayına göre 0,1 puan artarak yüzde 13,1’e yükseldi. İşsiz sayısı, geçen yılın aynı ayına göre 288 bin kişi artarak 4 milyon 193 bin kişi olarak gerçekleşti.

Ülke genelinde
Öğle ezanının ardından Türkiye’deki tüm cami minarelerinden, Mescid-i Aksa’nın kurtuluşu ve zalimlerin zulmünün son bulması için salalar okundu, dualar edildi.

Engelli desteği
Yüzde 40 ve üzerinde engel oranı bulunan vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak amacıyla ödenen engelli aylıklarından şu an 617 bin kişi yararlanıyor. Engelli yakını aylığı alan vatandaşların sayısı 96 bine yükselirken, evde bakım yardımlarından da 536 bin kişinin yararlandığı öğrenildi.

Acılar hala taze
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, 11 Mayıs 2013’te 53 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı iki ayrı bombalı terör saldırısında yaşamını yitirenlerin yakınları, acılarını ilk günkü gibi yüreklerinde taşıyor.

İdlib’in Bayramı
Hatay’a komşu Suriye’nin İdlib ilindeki altı gönüllü kadın terzi, ikinci el kıyafetleri onararak, saldırılardan kaçıp derme çatma çadırlara yerleşen çocuklara “bayramlık” olarak ulaştırıyor.

Evlenecek çiftlere
Samsung’un 30 Haziran’a kadar sürecek kampanyasına katılanlar, elektrik süpürgesi ve paspasla, temizleme sistemine sahip ince tasarımlı “2’si 1 arada” robot süpürgenin sahibi olacak.

Kentsel dönüşüm
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında, yılın ilk çeyreğinde 115 bin hak sahibine 209 milyon lira kira yardımı yaptı.

140 bin kişi
Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özdemir, Türkiye’de her yıl 140 bin kişinin inme geçirdiğine dikkati çekerek; sigara kullanımı, obezite, hareketsiz yaşam gibi faktörlerin rahatsızlığı tetiklediğini söyledi.

Yazılım uyarısı
Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (SİBERAY), sosyal medya hesapların-dan, “fidyeci zararlı yazılım” saldırılarına karşı vatandaşları uyardı.

OKULLARDA “HEY” UYGULAMASI BAŞLIYOR
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki resmi hesabından, “Gençler, burada mısınız? Liselerle ilgili bir çalışma için soru ve önerilerinize ihtiyacımız var. #lisedebence etiketiyle, soru ve önerilerinizi paylaşın. Cevapları buradan iletmeye gayret edeceğim. Lütfen paylaşımlarınız, sınav iptalleri dışında olsun. Onu ayrıca görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.
Selçuk, bir öğrencinin, “Hocam, artık tüm günümüzü ağır bir şekilde derslere vermek yerine, günün yarısında kendi yeteneklerimizi fark edebileceğimiz etkinlikler ve sanatsal alanlarla uğraşsak?” şeklindeki sorusuna cevap verdi. Bakan Selçuk, “Yeni ortaöğretim tasarımında, HEY saatleri uygulanacak. Hayalinize, spor-sanat etkinliklerinize ve hayatın kendisine daha fazla vakit ayırabilin diye” dedi.

İSKENDERUN’DA ARAÇTA EROİN
2 GÖZALTI VAR
İskenderun NSM Grup Amirliği ve İskenderun İstihbarat Büro Amirliği görevlileriyle koordineli olarak, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti yapan şahıslara yönelik yapılan çalışmalar-da O.B. ve G.Y. isimli şahısların bulunduğu 31 … plakalı aracında Narkotik Dedektör Köpeği Arven marifetiyle yapılan aramada, 65,12 gram Eroin ele geçirildi. Bu arada yapılan üst aramasında, O.B. isimli şahsın üzerinden 3 gram metamfetamin, G.Y. isimli şahsın üzerinden, özel reçeteye tabi 4 adet neruda hap ele geçirildi. Suç unsurlarına el konulurken, şüpheli O.B ile G.Y’ye TCK 188’den adli işlem yapıldığı açıklandı.

Üretici beklentisi
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “TMO bu yıl hububatta maliyetlerdeki artışı, döviz kurundaki de-ğişim ve yurt dışı fiyatlarını gözeterek çiftçilerimizi mağdur etmeyecek bir fiyat açıklamalıdır.”

HATAY’DA EMLAK FİYATLARI
% 3 ARTTI
Özel bir kuruluşun yaptırdığı Nisan 2021 Emlak Endeksi’ne göre, son bir ayda, satılık konutlarda ortalama metrekare fiyatlarının en çok artış gösterdiği illerin başında yüzde 5,8 ile Aydın gelirken, onu yüzde 5,4 ile Manisa takip etti. İlimiz Hatay’da ise Nisan ayında emlak fiyatları yaklaşık % 3 arttı.
Hürriyet Emlak Nisan 2021 Emlak Endeksi sonuçlarına göre, son bir ay içerisinde, satılık konutlarda ortalama metrekare fiyatlarının en çok artış gösterdiği iller arasında zirveyi yüzde 5,8 ile Aydın aldı. Onu yüzde 5,4 ile Manisa, yüzde 4,2 ile Balıkesir, yüzde 4,1 ile Çanakkale, yüzde 3,9 ile Samsun izledi. Hatay ve Antalya’da yüzde 3, Denizli’de yüzde 2,9, İstanbul’da yüzde 2,8, Konya’da ise yüzde 2,6 artış yaşandı.

Savaş’ın, TMMOB’nun Arıtma Tesisi
Raporu’na Yorumu:
“NASIL ÇÖZERİZ?” DİYE SORDUK, NASIL ÇÖZEMEYECEĞİMİZ YAZILI!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, HAMOK’un girişimiyle, TMMOB adına uzmanlardan oluşan bir heyetin yaptığı arıtma tesisi ile ilgili raporu yorumlarken, “Arıtma tesisi konusunda ciddiyiz, samimiyiz. HAMOK da aynı şekilde, samimi. Ancak hazırlatılan raporda, ‘Nasıl çözeriz?’ sorusuna cevap yerine, ‘Nasıl çözemeyeceğimiz’ yazılı” açıklaması yaptı.
Katıldığı bir TV programında, konunun ciddi olduğunu söyleyen Başkan Savaş, “Biz, bu konuya, ciddi ve politika dışında bakan herkesle konuşuyoruz. Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu’ndan bir konuyla ilgili bir rapor hazırlamalarını istedik. Raporda, sorunu nasıl çözebileceğimiz yerine, nasıl çözemeyeceğimiz yazılmış. HAMOK ve biz, iyi niyetliyiz. Rapor da iyi niyetli, ama beklediğimiz şekilde değil” diyerek, normalleşme süreci başlayınca, Akademisyenlerle tekrar bir araya gelip konuyu görüşeceklerini ifade etti.