Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Hatay turizminde hareketlilik DÜNYANIN

Hatay turizminde hareketlilik
DÜNYANIN EN BÜYÜK YOLCU GEMİLERİNDEN BİRİ HATAY’A GELİYOR
Bu hafta içinde, dünyanın en büyük yolcu gemilerinden birinin, ilimiz deniz sularında olacağı öğrenildi. Güçlü bir kaynağa göre, dünyanın en büyük yolcu gemilerinden biri, 3 Haziran Perşembe günü İskenderun Körfezi’ne gelecek. Gemide, 800 dolayında yabancı turist olacağı, geminin, büyük olasılıkla Samandağ ile Erzin bölgelerine gideceği ve içindeki turistlerin, ilimizdeki tarihi turistik yerleri gezmesinin planlandığı öğrenildi.

Kripto Piyasası
Türkiye’nin kripto para yasasının 2021 sonuna kadar hazır olması bekleniyor. Komisyona sunulan rapordan basına yansıyan bilgilere göre, borsalar için sermaye şartı aranacak. Ayrıca vergi mevzuatı da koşuluyor.

Hastanelerdeki YBÜ Doktoru açığını kapatma girişimi
USES İLE 30 DERSTE YBÜ UZMANLIĞI…
Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, yoğun bakım ünitelerindeki doktor açığını kapatma adına, uzaktan eğitim yöntemi ve 30 saatlik dersle uzman hekim yetiştiriliyor. Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki etkinlik (Hekimler için Yoğun Bakım Ünitesinde Kritik Hasta Bakımı ve Temel İlkeleri Eğitimi) ile ilgili şu paylaşım yapıldı:
“Yoğun bakım uzmanlığı bulunmayan hekimler için uygulama birliğinin sağlanması amacıyla, Bakanlığımız tarafından, alanında uzman hekimlerin katkısıyla, 30 dersten oluşan Yoğun Bakım Ünitesinde Kritik Hasta Bakımı ve Temel İlkeleri Eğitim Modülü hazırlanmıştır. Bahse konu eğitimler, ÇKYS’de kayıtlı olan ve kamu, özel ve üniversitede çalışan tüm hekimlere tanımlanmış olup, Uzaktan Sağlık Eğitim Sistemi (USES) https://uses.saglik.gov.tr adresinden kayıt yaptırarak, ücretsiz olarak eğitimi alma imkanı tanınmıştır.”

Hükümlüye Kitap
Ceza infaz kurumu kütüphanelerinde, 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle 1 milyon 12 bin kitap bulunuyor. 2020 verilerine göre, hükümlü ve tutuklularca ceza infaz kurumu kütüphanelerinden 911 bin kitap ödünç alındı.

Tarımsal veri
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yılın ilk çeyreğinde tarım sektörünün yüzde 7,5 büyüdüğünü ve sektördeki büyümenin kesintisiz 10 çeyrektir devam ettiğini ifade etti.

HATAY’DA 2.TİYATRO FESTİVALİ
BUGÜN BAŞLIYOR
Tiyatro Festivali, 1-13 Haziran arası…
Hatay’da Sanat Girişimi tarafından bu yıl 2.si düzenlenen Hatay’ın ilk tiyatro festivali, 1-13 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor.
Pandemi ile birlikte bir yılı aşkın süredir perde açamamak, tiyatroların var olan sorunlarını daha da derinleştirirken, birçok tiyatroya ya destek verilmedi ya da verilen destek yetersiz kaldı. Buna rağmen tiyatrolar, yaklaşık 15 aydır ayakta durmaya çalışarak mevcut koşullara direniyor. Hatay Sanat Girişimi de, “Hatay’da Sanat olarak, ‘sanat, yaşamsal ve kamusal bir faaliyettir’ diyor ve bu koşullarda seyirci ile tiyatroları buluşturuyoruz” mesajı verdi.
Festivalin gerçekleşeceği salona, kapasitenin üçte biri oranında seyirci alınacağı duyuruldu. Biletix kanalıyla, tiyatro severlerin iki farklı kategoride satışa sunulan biletlerden satın alarak, festivale ve tiyatrolara destek olabilecekleri kaydedilirken, sahnelenecek oyunlarla ilgili bilgi de şöyle:
-Hangisi babası?
-Kaç baba kaç
-Aklımızdaki kadınlar
-Zamazingo
-Cimri
-Duvar
-Zeytin çekirdeği

Nefes Kredisi
Ekonominin bel kemiğini oluşturan KOBİ’ler, “Nefes Kredi Paketi” ile işletme sermayesi ihtiyaçlarını kolay, hızlı, ödemesiz dönemli ve düşük maliyetli desteklerle finanse edebilecek.

Yerli Aşı’da süre
TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı VLP temelli yerli aşının bu yıl Kasım-Aralık gibi kullanılır hale getirilmesinin planlandığını bildirdi.

Ankara devrede
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin Türkiye’ye kazandırılmasında tüm ülkelerle işbirliği içinde olduklarını belirterek, bu yıl da ülkeye getirilecek eserlerin olacağını söyledi.

NAİF YİĞİT VEFAT ETTİ
Defne ilçesi Aşağıokçular Mahallesi sakini Naif Yiğit, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Vecihe Yiğit’in eşi, Delal, Vehibe, Cevdet ve Nihat Yiğit kardeşlerin babası Naif Yiğit, geçtiğimiz hafta sonunda toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

TRT 2 yayınları
Kültür sanat kanalı TRT 2, Haziran ayı boyunca her akşam farklı bir filmi sinemaseverlerin ve izleyicilerin beğenisine sunacak.

Teknelerde de
Her yıl milyonlarca tatilcinin maviyle yeşilin bütünleştiği koyları gezmek, serin sularda yüzmek için tercih ettiği teknelerde de “mavi bayrak” uygulaması hayata geçirildi.

Gülen’in kardeşi
FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen’in akrabası Selahaddin Gülen, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının operasyonuyla yurt dışında yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

Eğitime destek
Kız Kardeşim Projesi kapsamında, ortaokul ve lise öğretmenlerinin desteklenmesine yönelik tasarlanan “Yarınım Kız Kardeşim” eğitim programıyla, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 1.000 öğretmene ve dolaylı olarak 100 bin öğrenciye ulaşıldı.

GÜNDÜZ CADDESİ TEK YÖNLÜ
Bir kısmı Defne, diğer kısmı Antakya ilçelerinde kalan Gündüz Caddesi’nde bu sabahtan itibaren trafik tek yönlü işleyecek. Büyükşehir Belediyesi HATSU ekipleri, bölgede su bağlantı çalışması yapacak.
Açıklama şöyle:
“1 Haziran Salı günü, Antakya Gündüz Caddesi’nde alt yapı bağlantı ve asfalt çalışmalarına başlanacağından, Cumhuriyet Alanı’na gelişler, çalışma süresince Adnan Menderes Caddesi yönünden sağlanacaktır.”

60 İŞÇİ ALINACAK
Osmaniye’de faaliyet gösteren Filtre Fabrikasına 60 işçi alınıyor
Komşu Osmaniye ilindeki Organize Sanayi Bölgesindeki bir filtre fabrikasında çalıştırılmak üzere 60 işçi alımı yapılacağı öğrenildi. Bu konudaki duyuruda şöyle denildi:
“Osmaniye Organize Sanayi Bölgesinde, 60 filtre imalat işçisi alımı kapsamında, İŞKUR İEP kapsamında 6 ay süre ile çalıştırılacak ve 6 ay sonra bu işçiler kadroya alınacak. 20 Mayıs-20 Haziran tarihileri arasında sigortasız olmak, son 3 aydır iş başı eğitim programından faydalanmamış olmak, 20/34/35 yaşlarında, Erkek, en az lise mezunu / en fazla ön lisans mezunu olmak, askerliğini yapmış olmak yanı sıra sigara kullanmayan adaylar, bir adet resim ve diploma fotokopisi ile beraber, fabrikaya müracaat edecek. Müracaatlar, saat 13:00-17:00 saatleri arası.
Günlük ücret (6 ay), yevmiye usulü 108,62 TL’dir. Kadroya girdikten sonra ise asgari ücret ile alınacak. Fabrika, Cumartesi-Pazar, dini ve resmî tatillerde çalışma yapmadığından, ücret ödemesi yapılmaz.”

Helikopterli denetimde
29 sürücüye ceza kesildi
Hatay’da helikopter destekli trafik denetimlerinde kuralları ihlal ettiği belirlenen 29 sürücüye 6 bin 491 lira ceza verildi. İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şubesi ekipleri, trafik kazalarının en aza indirilmesi, vatandaşın can ve mal kayıplarının önlenmesi amacıyla sorumluluk bölgesindeki kara yollarında helikopter destekli trafik denetimi gerçekleştirdi. Trafik Denetleme Şube Müdürü İdris Kan’ın da katıldığı uygulamada, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığına ait helikopterle İskenderun, Payas, Erzin, Dörtyol ve Arsuz ilçelerinde kurallara uymadığı tespit edilen sürücülere karadaki ekiplerce cezai işlem uygulandı.
Yaklaşık 2 saat havadan trafik kontrolü yapılan uygulamada, emniyet kemeri takmayan, cep telefonuyla konuşan, emniyet şeridi ile banketleri acil ve zorunlu haller dışında kullanan 29 sürücüye 6 bin 491 lira ceza verildi.

HATSU İhale yaptı
11 MAHALLEYE KANALİZASYON
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya ilçesine bağlı 11 Mahallenin ihtiyacı olan kanalizasyon şebekesi yapım işini ihaleye verdi. Edinilen bilgiye göre, Antakya ilçesine bağlı Üçgedik, Dikmece, Büyükdalyan, Alazi, Akhisar, Anayazı, Derince, Zülüflühan, Gülderen, Oğlakören ve Üzümdalı Mahallelerini kapsayan yaklaşık 135 Km’lik kanalizasyon ihalesi gerçekleştirildi. Antakya’ya bağlı 11 yerleşim biriminin kanalizasyon şebekesi bugüne kadar olmadı. CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu, 11 mahallenin kanalizasyon şebekesine kavuşacak olmasının sevindirici bir gelişme olduğunun altını çizerek, şu açıklamayı yaptı:
“Tarihinde hiç bir zaman kanalizasyonu olmayan bu mahallelerimizde bir ilk gerçekleşecek. Bu bağlamda, emeği geçen başta Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş’a, Hatsu Genel Müdürümüz İkbal Polat’a, Genel Müdür Yardımcısı Hüsne Karayazgan ve HATSU’nun tüm çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Memleketimize hayırlı, uğurlu olsun.”

Aşı Tablosu
Sağlık Bakanlığının “covid19asi.saglik.gov.tr” adresinde yer alan anlık verilere göre, 30 Mayıs saat 19.45 itibarıyla uygulanan birinci doz aşı sayısı 16 milyon 512 bin 462, ikinci doz aşı 12 milyon 313 bin 216 oldu.

Yeniden kalabalık
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsa-mında Hatay genelinde de hafta sonu kesintisiz uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması dün saat 05.00 itibariyle sona ererken, sokakların ve caddelerin sessizliğine, iş koşuşturma-cası ve trafik karıştı.

Personel alımı
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, 19 personel alacak. Başvurular, İŞKUR üzerinden alınacak. Sözlü sınav/mülakat yeri, saati ve tarihi ayrıca duyurulacak. Asıl ve yedek aday listeleri, kurumun internet sitesinden ilan edilecek ve listede yer alan adaylara ayrıca yazılı tebligat yapılmayacak.

40 bin aday girdi
Ceza hukuku alanında alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olan uzlaştırma müesse-sinde aktif rol almak için zorunlu eğitimlerini tamam-layan ve sınava girmeye hak kazanan yaklaşık 40 bin uzlaştırmacı adayı ter döktü.

30 Haziran sonrası
Pegasus Havayolları, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidecek vatandaşların, 30 Hazi-ran’dan itibaren eski tip nüfus cüzdanlarıyla çıkış işlemleri-nin yapılamayacağını duyurdu.

1162 terörist
Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “1 Ocak’tan itibaren yurt içi ve sınır ötesinde 43’ü büyük, 138’i orta çaplı olmak üzere toplam 181 operasyonda toplam 1162 terörist etkisiz hale getirildi” denildi.

Mesleki Eğitim
Milli Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi’nde yer alan okullardaki 35 bin 328 öğretmen, teorik ilk yardım eğitimi aldı.

52 bine yakın anne
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kadınların, çalışma hayatına katılımına destek amacıyla hayata geçirilen İş’te Anne Projesi’nden, 52 bine yakın anneye 317 milyon lira ödeme yapıldığını bildirdi.

Kuraklık!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Mayıs başında kuraklıktan etkilenen il sayısını 22 olarak açıklamıştık. Mayıs yağışları yetersiz olunca kuraklıktan etkilenen il sayısı 41’e çıktı.”

Hatay’ın zenginliği
Subaşı Kuş ve Kelebek Gözlem Derneği Başkanı Ali Atahan: “Dernek olarak geçtiğimiz haziran ayından itibaren alanda tespit çalışmalarına başladık. Şu ana kadar Amik Kuş Cenneti’nde 194 kuş türü gözlemledik.”