Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

AKP İL BAŞKANI ile 9 BELEDİYE BAŞKANI
BASINLA BULUŞUYOR
AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal ile Partili, ilimizdeki 9 İlçenin Belediye Başkanı, 7 Haziran Pazartesi günü basınla bir araya geliyor. Parti il binasında saat 09.30’da başlayacağı duyurulan toplantıya basın mensupları yanı sıra Partili; Antakya, Yayladağı, Altınözü, Reyhanlı, Kumlu,
Payas, İskenderun, Hassa ile Kırıkhan Belediye Başkanları katılacak.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ
BUGÜN-YARIN AÇIK
Nüfus Müdürlükleri, bugün ve yarın olmak üzere iki gün açık olacak. Yarınki LGS öncesi, nüfus hüviyetini kaybedenler için İlçe Nüfus Müdürlükleri bugün 09.00-15.00 arası, yarın da 09.00-12.00 arası açık tutularak hizmet verecekler.

FATİH KAVLAK GİRESUNSPOR’DA
Kısa süre önce Hatayspor Sportif Direktörlüğü’nden ayrılan Fatih Kavlak, Giresunspor ile anlaştı. Fatih Kavlak, Süper Lig’in yeni takımı Giresunspor’da Sportif Direktör oldu.

Açılışları bugün
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, Türkiye’de kişi başına düşen yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmak için yapımına başlanan millet bahçelerinden bazılarının açılışı, bugün Dünya Çevre Günü’nde yapılacak.

TOBB hassasiyeti
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: “Çevre ve iklim krizinin öneminin bilinciyle, sanayicilerimizin ‘geri dönüşüm, sıfır atık, emisyon azaltımı, karbon ayak izi’ gibi konularda farkındalığının artırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Hatay’da bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde, bugünkü kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Yarseli Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Sofular Mahallesi Bozyazı, Kurtuluş, Yelenken, Harmanlar ve Türkmenoğlu Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Sofular Mahallesi Harman Sokağa 09:40-17:40 saatleri arası,
Antakya İlçesi Tahtaköprü Mahallesi, Yıldırım, Kışla, Cami, Okul Sokak Uzunaliç Mahallesi İrebe, Dönmezler, Balcılar, Saygılılar ve Orta Sokağa 10:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Helvalı ve Pirinçlik Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaçiftlik Mahallesi Adalar, Mesut Taner, Çiftlik, Atatürk, Pınarlar ve Akdeniz Sokağa 09:30-17:30 saatleri arası,
Belen İlçesi İssume Mahallesine 01:00-06:00 saatleri arası,
Belen İlçesi İssume Mahallesi Sokullu Mehmet Paşa Sokağa 06:00-10:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Mazmanlı Mahallesi Yücekışla Mezrasına 10:45-18:45 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Suluköy Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Huzurlu Mahallesi, İstiklal, Atatürk ve Okul Sokağa 09:30-17:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Huzurlu Mahallesi, İstiklal Ve Cumhuriyet Sokağa 09:45-17:45 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

DEFNE MECLİSİNDE
3 ÖZEL İSME TEŞEKKÜR
Defne Belediye Meclisi üyeleri, ağırlıklı olarak CHP’den oluşurken, farklı siyasi arenadaki 3 kişiye, önceki günkü arıtma tesisi oylaması sırasındaki olumlu tutumları nedeniyle teşekkür edildi.
Defne’de hareket başlatan heyet adına yapılan kısa teşekkür açıklamasında şöyle denildi:
“03-06-2021 tarihinde yapılan Defne Belediye Meclisi toplantısında, Turunçlu Arıtma Tesisi’nin taşınması için Komisyon’un hazırladığı rapora ve raporu onaylama şeklindeki karara teşekkür ediyoruz. CHP Defne Meclis üyelerine, TİP Defne Meclis üyesi Ahmet Soydinc’e, Defne bağımsız Meclis üyesi Ahmet Bilgin’e, Defne bağımsız Meclis üyesi ümit Cahit Doğruel’e içten teşekkür ederiz.”

17 bin 793 okulda
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6 Haziran’da ortaokul 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenecek merkezi sınav, 973 yurt içi ve 4 yurt dışı sınav merkezinde, 17 bin 793 okulda ve 82 bin 355 salonda gerçekleştirilecek.

Öğrenci karneleri
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, 18 Haziran’da karne, teşekkür ve takdir belgeleri elektronik ortamda erişime açılacak, talep eden velilere ise okul müdürlüklerince basılı karne verilebilecek.

Üreticiye destek
Halkbank’tan, kadın kooperatiflerine özel destek paketi… Açıklamada, “Azami 6 ay anapara ödemesiz, toplam 60 aya varan vadelerde, 500 bin TL’ye kadar destek sağlamaktayız” denildi.

30 milyon doz
Sağlık Bakanlığı tarafından, Kovid-19’la mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan birinci ve ikinci doz aşı miktarı 30 milyonu aştı.

İddialara yanıt
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden, bazı basın kuruluşlarında “Randevu krizi” olduğu iddialarıyla ilgili yer alan haberlere ilişkin olarak, “Yerelde yaşanan dönemsel yoğunluklar ek tedbirlerle giderilmektedir” açıklaması yapıldı.

Sıfır Faizli
Peugeot’dan sıfır faizli kredi kampanyası… Açıklamaya göre; B-SUV sınıfının lideri Peugeot SUV 2008’e, 50 bin TL için yüzde 0 faiz fırsatı veya 100 bin TL için 12 ay yüzde 0,99 faizli kredi imkanıyla sahip olunabiliyor.

e-Tebligat
Adalet Bakanlığı’nca uygulanan e-Tebligat uygulamasıyla, 63 milyon 969 bin 479 tebligat elektronik ortamda gönderildi, 836 milyon 834 bin 32 lira tasarruf edildi, 2 bin 239 ton kağıt tasarrufu sağlandı.

Traktör pazarı
TürkTraktör Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli, “İki yıl üst üste daralan traktör pazarı 2020’de pandeminin getirdiği başka bir ivmenin de eklenmesiyle büyümeye başladı” dedi.

Hatay üzerinden
Suriye’ye yardım
ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, “New York’a dönerek, sınır geçişlerini açık tutmak ve geçen sene kapatılan iki sınır kapısının açılması için BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle çalışma yapmayı bekliyorum” dedi.

Kadına Şiddet
Samsun’un Canik ilçesinde 5 yaşındaki çocuğunun gözü önünde eski eşini darbeden İbrahim Zarap, “kasten öldürmeye teşebbüs”ten 10 yıl, “mala zarar verme” suçundan da 4 ay olmak üzere 10 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mobilya Sektörü
Hammadde bulamamaktan şikayet eden mobilya sektörü, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan ‘sınırlama’ kararı ile nefes aldı. Ahşaptan yonga ve lif levha ile kereste ürünleri, ihracı kayda bağlı mallar listesine dahil edildi.

TCMB Raporu
Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Mayıs ayı fiyat gelişmeleri raporunda, enerji ve temel mal gruplarında yıllık enflasyonun gerilediği, gıda grubunda ise fiyatların yatay seyrettiği vurgulandı.

Otomobil fiyatları
Kur artışı, yüksek faizler ve vergi oranları nedeniyle otomobil fiyatları hızla artıyor. 2021 Ocak ayından bu yana otomobil fiyatları yüzde 16’nın üzerinde arttı.

AVM’lerin değeri
20’ncisi düzenlenen Perakende Günleri’nde paylaşılana göre; Salgının etkisi ile AVM’lerin yatırım değerinin 150 milyar dolardan 100 milyar dolara gerilediği, markaların kredi borcu yükünün ise 50 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

Tarım ihracatı
Türkiye’nin tarım ihracatı, Ocak-Mayıs dönemin-de, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,2 artışla
11 milyar 57 milyon 202 bin dolara ulaştı.

İstifa etti!
Araştırma, Geliştirme ve Bilişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Neslihan Çevik, kuruluşundan beri içinde yer aldığı Gelecek Partisi’nden dün itibari ile ayrıldığını bildirdi.

Örnek adım
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, pandemi nedeniyle faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan müzisyenlere bin liralık destekte bulunacak. Büyükşehir Belediyesi 17 günlük tam kapanma döneminde çiçekçilere, fotoğrafçılara, pazarcılara, seyyar satıcılara, ayakkabı tamircilerine, sigortalı ev gündelikçilerine de maddi destek vermişti.

Ulaşım Sektörü
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Geçtiğimiz yıldan bu yana lastik, sigorta fiyatları, araçların bakım masrafları, mazot parası ve daha birçok kalemde maliyetlerin tamamında artış oldu.”

Aşılama miktarı
Sağlık Bakanlığı’nca, Kovid-19’la mücadele kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı miktarı 29 milyon 789 bin 137’ye ulaştı.

Bakanlık çalışması
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi’nde 17 milyon ton kullanılabilir atığın toplanarak dönüştürüldüğünü belirterek, “209 milyon ağacımızı kurtardık, ekonomimize 17 milyar lira katkı sağladık” dedi.

11 ORMAN FİDANLIK MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU
Türkiye’deki 9 Orman Bölge Müdürlüğü’nde 11 Orman İşletme ve Fidanlık Müdürlüğü kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararla;
Adana Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Düziçi Orman İşletme Müdürlüğü, Amasya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Alaçam Orman İşletme Müdürlüğü, Bolu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Dörtdivan ve Mudurnu Orman İşletme müdürlükleri, Denizli Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Buldan Orman İşletme Müdürlüğü, İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Soma Orman İşletme Müdürlüğü, Konya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Ilgın ve Hadim Orman İşletme müdürlükleri, Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Çamlıyayla Orman İşletme Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Çanakkale Orman Fidanlık Müdürlüğü ve Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Kastamonu Orman Fidanlık Müdürlüğü kurulacak. Ankara Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Eskipazar Orman İşletme Müdürlüğü’nün ise Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlanmasına karar verildi.

Sağanak uyarısı
Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkiinde bugün gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Vakıflar duyurusu
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yönetilen ve temsil edilen mazbut vakıflar adına kurulan üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler için burs koşulları belirlendi. Verilecek akademik başarı bursları, sadece 2020-2021 eğitim yılı için ödenecek ve yapılacak ödemelere dair usul ve esaslar Genel Müdürlükçe belirlenecek.

Mevduat arttı
Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, 28 Mayıs haftasında 40,9 milyar lira artarak 3 trilyon 922,2 milyar liraya yükseldi.

mRNA Aşıları
Amerikalı bilim insanları, mesajcı ribonükleik asit (mRNA) bileşimi içeren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının, vücuttaki antikor seviyesi düştükten sonra dahi bağışıklık sağlayabileceğini bildirdi.

Müşteri Gizliliği
Bankaların müşteri bilgilerini saklama yükümlülüğü değişti. Buna göre, banka sırrı ya da müşteri sırrı niteliğindeki bilgilerin, bu konuda kanunen açıkça yetkili kılınan merciler ile paylaşılması sır saklama yükümlülüğüne aykırılık teşkil etmeyecek.

Erken Seçim
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Partisinin MKYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Erken seçim herhangi bir şekilde söz konusu değil” dedi.