Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

CHP’DE SANDIK KURULU ÜYELERİ BELİRLENİYOR
CHP Genel Merkezi’nden il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen yazıda, Parti adına sandık kurulu üyeliği yapabileceklerin belirlenerek 15 Temmuz 2021 tarihine kadar bildirilmesi istendi.
Genel Merkez’den, CHP il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen yazıda, sandık oluşumları hazırlıklarına ilişkin teşkilatlarca yapılması gerekenler anlatılarak, “Ülkemiz, mevcut iktidar tarafından yönetilememekte, maalesef savrulmaktadır. Türkiye’nin istikrarı, huzuru ve krizleri aşması noktasında erken seçim ihtiyacı acildir. CHP, tüm örgütleriyle sahadadır. Bu çerçevede, sandık oluşumları hazırlıklarına başlanması gerekmektedir” denildi.
CHP yazısında, her sandıkta bir asıl ve bir yedek sandık kurulu üyesinin görev yapabildiği hatırlatıldı.

Öğretmenlerde Aşı Dönemi
Bütün öğretmenlere aşı, bugün başlıyor…
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerde yaş farkı gözetmeksizin, bugünden itibaren herkesin aşılanacağını duyurdu. MEB duyurusuna göre, her yaştan öğretmenler, bugünden itibaren randevu almak suretiyle koronavirüse karşı aşılanabilecekler.

MEB’de  8439 Personel Ödül Aldı
Milli Eğitim Bakanlığı, 2020 yılında 8 bin 439 personele ödül verdiğini duyurdu. Resmi açıklama, Mayıs 2021 yılı Tebliğler Dergisi’nde yer aldı. Ödül verileri arasında; 1.701 Okul Müdürü, Okul Müdür Vekili ve Kurucu Vekil, 2 Bin 424 Öğretmen, 400 Memur, VHKİ, Şef, Bekçi, Bilgisayar İşletmeni, İSG Uzmanı, Sayman, Teknisyen yer alıyor.

Mustafa Oğuzkandemir vefat etti
Antakya Kanatlı Mahallesi eski muhtarlarından, aynı zamanda, Hatay futboluna Hakem Derneği yöneticisi ve gözlemci olarak hizmet veren Mustafa Oğuzkandemir vefat etti. Emekli Deniz Astsubayı olan ve yaklaşık
25 yıldır sivil yaşamında aktif görevler üstlenen merhum Mustafa Oğuzkandemir, dün sabah vefat etti ve öğlen toprağa verildi.
Antakya, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesine başsağlığı diler.

Aşiyan Yüzme Havuzu Bugün Açılıyor
İlimiz Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi’ndeki Aşiyan Yüzme Havuzu, bugün hizmete giriyor. İşletme yetkilileri, yoğun talep üzerine, açılış tarihini 11 Haziran’dan 7 Haziran’a çektiklerini bildirdi. Yeni kararla, Aşiyan Yüzme Havuzu bu sabah hizmete girecek.
Aşiyan Yüzme Havuzu’nda günlük yüzme ücreti 25 TL olup, 10.00-19.00 saatleri arasında hizmet veriliyor.

ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI
Başvurular 30 Haziran’a kadar
İskenderun Belediyesi, ödüllü bir şiir yarışması düzenliyor. Yarışma ile ilgili bilgi şöyle: “Yarışma konusu, ‘Dünden Bugüne İskenderun’. Belediyemiz ve HASYAD İskenderun Temsilciliği işbir-liği ile düzenlenen ödüllü şiir yarışması-na katılım şekli e-posta ile olacaktır.
1.lik ödüllü 3.500 TL + Plaket, 2.lik ödülü 2.500 TL + Plaket, 3. lük ödülü 1.500 TL + Plaket, Mansiyon Ödülü 1.000 TL +Plaket olurken, son katılım tarihi 30.06.2021’dir. Ayrıntılı bilgiye, Belediyemizin resmi web sitesinden (www.iskenderun.bel.tr) ulaşabilirsiniz.”

3 müjde, 25 zam!
Enerji ve Altyapı Politikalarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Eylül 2020’de açıklanan ilk doğal gaz rezervin-den bu yana enerjide 25 kez zam yapıldığını belirterek, “Üç kez müjde verdiler, 25 kez zam yaptılar” dedi.

LGS önlemleri
Sınava girecek öğrenciler ile sınav görevlilerinin Kovid-19 risk durumları takip edildi. PCR testi pozitif ve temaslı olan öğrencilerin ayrı salonlarda, gerekirse ayrı binalarda sınava alınması için planlama yapıldı.

Kadın Profesörler
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) verilerine göre, Türkiye’deki yüzde 32,5 orana sahip kadın profesör oranı, yüzde 20,8 ortalamaya sahip Avrupa Birliği ülkelerini geride bırakırken, yüzde 32,5 ile ABD ile eşit orana ulaştı.

30 Milyonu geçti
Türkiye’de bugüne kadar aşılanan kişi sayısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre 30 milyonu geçti. “Sağlıklı günlere dönmek için yol doğru, kararlılıkla devam edelim.”

Anadilde Eğitim
Habertürk televizyonunda anadilde eğitim konusunda söyledikleri nedeniyle çeşitli eleştiriler alan, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Anadilde eğitimi pedagoglar, eğitimciler tartışsın” dedi.

Ankara’ya Dava
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Uluslararası Hukukçular Komisyonu ve Türkiye İnsan Hakları Dava Destek Projesi; Avrupa Konseyi’nin, AİHM kararlarını ihlal etmeyi sürdürmesi halinde, Türkiye hakkında ihlal davası açılması konusunda ısrar etmesi gerektiği görüşünü savundu.

Şeker piyasası
Şeker piyasasının düzenleme ve denetimine ilişkin 3 ayrı yönetmeliğe göre, her bir şeker türü için tahsis edilen toplam A kotası, toplam kotaya esas kapasitenin yüzde 90’ına ulaşıncaya kadar yeni fabrika kurulamayacak.

Çocuklarda da…
Çin Küresel Televizyon Ağının (CGTN) haberine göre, Pekin, yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı uygulanan Sinovac aşısının çocuklarda acil kullanımını onayladı.

Esnafın çağrısı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren şoför esnafımız, maliyetleri karşılamakta zorlanıyor” dedi.

Kaynak uyarısı
Çevre Günü’nde
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Baş-kanı Şemsi Bayraktar, iklim değişikliğine bağlı olarak gıda güvenliğinin tehlikede olduğunu ve doğal kaynakların hızla tükendiğini vurguladı.

Coğrafi İşaretler
Dünyada artık yerel ve doğal ürünlerin tercih edildiğini söyleyen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Coğrafi işaretli ürün sayımız tüm dünyayı kıskandıracak noktada” dedi.

Yağışlar azaldı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden yapı-lan derlemeye göre, Mayıs ayında Türkiye genelinde yağışlar, mevsim normalle-rine göre yüzde 56, bir önceki yılın mayıs ayına göre yüzde 66 düştü.

Kızılay çağrısı
Türk Kızılay, Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenen ameliyatların kademeli normalleşme süreciyle yapılmaya başlanacağını belirterek, yaz döneminde kan ihtiyacında yaşanacak artış nedeniyle vatandaşlar-dan bağışta bulunmalarını istedi.

Ücretsiz olacak
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) alınan bilgiye göre, sesli mesaj alma/dinlemeye ilişkin ücret bilgisini içeren bilgilendirme anonsu açık, anlaşılır ve ücretsiz olarak abonelere verilecek.

Ortadoğu Ticareti
Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerine yaptığı ihracat, Ocak-Mayıs döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,2 artarak 10 milyar 44 milyon 538 bin dolara yükseldi.

81 terörist
İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, sözde üst düzey 10 terörist dahil, Mayıs ayı içinde etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısının 81 olduğunu bildirdi.

AYM kararları
Anayasa Mahkemesinden iki siyasi parti için karar… Anayasa Mahkemesi, Esnaf ve Çiftçi Partisi ile Genç Anadolu Partisi’nin hukuki varlığının sona erdiğine hükmetti.

10 Bin Dolar!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “mafyadan 10 bin dolar maaş alan siyasetçi” iddiası gündemdeki yerini korurken, TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından konuyla ilgili resmi bir adım atıldı. Şentop, iddianın sahibi Bakan Soylu’ya bir yazı göndererek açıklama yapmasını istedi.

Şehit Cenazesi
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde, askeri tırın çırçır fabrikasının duvarına çarpması sonucu şehit olan Ulaştırma Uzman Çavuş Necati Yatkak’ın (28) cenazesi, memleketi Afyonkarahisar’da toprağa verildi.

(Visited 2 times, 1 visits today)