Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Bakan Koca’dan Aşı Mesajları
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, koronavirüs aşısı ve pandemi süreciyle ilgili mesajlar verdi. İşte o mesajlardan satır başları:
-Aşıların, belirli süre ile bağışıklık sağladığı ve iki doz aşı olan kişilerin üçüncü doz aşı olması gerekliliği konusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir.
-Türk aşısı son aşamaya geldi. Salgın kontrolünün sürekliliği ve aşıda dışa bağımlılığı bitirecek bu önemli gelişmeyi hep birlikte yaşayacağız.
-Aşılama ile toplumsal bağışıklığı elde edene kadar, kişisel tedbirlerimize tavizsiz uymaya devam edelim.
-İster yaş, ister meslek grubu sebebiyle sıranız gelmiş olsun, lütfen zaman kaybetmeden aşınızı olun.
-Büyüklerimizin ellerini doya doya öpeceğimiz, sevdiklerimizle kucaklaşacağımız, çekinmeden tokalaşacağımız günler yakın.

Su Kanalında Erkek Cesedi
1 ay önce de bir imam kanalda boğularak öldü
Kırıkhan’da Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ait sulama kanalında bir erkek cesedi bulundu. Kırıkhan ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’ndeki DSİ’ye ait sulama kanalında ceset görülmesi üzerine, olay yerine itfaiye, 112 ile polis ekipleri geldi. itfaiye ekiplerince sudan çıkartılan cesedin bir erkeğe ait olduğu belirlendi. Cesedin üzerinden kimlik çıkmadı ve MKÜ Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.
Bu arada Kırıkhan’daki su kanalında, son bir ay içinde 2. ceset olayı yaşanmış oldu. Karamankaşı Mahallesi’ndeki evinin bahçesinde arı kovanlarıyla uğraşan İmam Ali Yapıcı da, Nisan ayında, yakından geçen DSİ’ye ait sulama kanalına düşmüş ve boğularak hayatını kaybetmişti.

Esnafa Hibe Ödemesi
Hibe desteğine başvuran esnafa, bugünden itibaren ödemelere başlanıyor. 3 bin TL ve 5 bin TL hibe desteği ödemesi, başvuru sıralaması dikkate alınmak suretiyle, bugünden itibaren, Bakanlığa esnafın bildirdiği banka hesaplarına yatırılmaya başlanacak.

Soylu’nun Kayınvalidesi Vefat Etti
AK Parti 22. Dönem Hatay Milletvekili İsmail Soylu’nun Kayınvalidesi Sebiha Ateş, vefat etti. Merhume, önceki gün toprağa verildi.

3 Mahallede asfaltlama çalışması var
ARAÇLARIN PARKI YASAK…
Antakya Belediyesi, üç mahallede asfaltlama çalışması başlatıldığını, altyapı öncesi bu mahallelerde asfaltlanacak yollara araç park edilmemesini istedi.
Antakya Belediyesi açıklamasında, “9 Haziran Çarşamba gününden başlamak üzere; Kışlasaray, Güllübahçe ve Haraparası Mahallelerinde yapılacak olan asfaltlama çalışmaları nedeniyle, çalışma yapılacak bölgelere araç sahiplerinin araçlarını park etmemeleri önemle rica olunur” denildi.

BŞB temmuz toplantısı 9 temmuz’da
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, önümüzdeki ay toplantı tarihini belirledi. Haziran çalışmalarını Çarşamba günü tamamlayan Büyükşehir, Temmuz ayı toplantısını 9 Temmuz Cuma günü saat 15.00’de yapacak.

Karaköse’de 3 Günde 3 Ölüm
İlimiz Yayladağı ilçesine bağlı Karaköse yerleşim biriminde, 3 günde 3 cenaze kaldırıldı. İlçenin, nüfusu kalabalık olmayan çevre yerleşim birimlerinden Karaköse’de, mahalle sakinlerinden Bostan Cambaz vefat etti. Cambaz’ın cenazesi dün toprağa verildi. Karaköse Mahallesi sakinlerinden, Antakya’da ikamet eden Esma Pehlivan da vefat etti ve toprağa verildi. Karaköse’deki son ölüm olayında ise Fatma Boz adlı kadın hayatını kaybetti. Merhum “Çete Hasan” adıyla bilinen sakinin eşi Fatma Boz, Karaköse’de 3 günde hayatını kaybeden 3.kişi oldu.
ANTAKYA, merhumlara Allah’tan rahmet, Ailelerine sabır diler.

2021-YKS için Giriş belgeleri
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 26-27 Haziran’da gerçekleştirilecek 2021-YKS sınava giriş belgelerini adayların erişimine açtı.

İşsizlik rakamları
Türkiye’de işsizlik oranı, Nisan’da, bir önceki aya göre 0,9 puanlık artışla yüzde 13,9’a yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 4 milyon 511 bin kişiye çıktı.

TBMM onayı
AK Parti Milletvekillerinin imzasını taşıyan İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Aşılama sayısı
Sağlık Bakanlığı’nca, Kovid-19’la mücadele kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz aşı miktarı saat 19.45 itibarıyla 31 milyon 755 bin 665’e ulaştı.

Maske kalktı!
Avrupa Birliği (AB) kurumlarıyla NATO’ya ev sahipliği yapan Belçika’nın başkenti Brüksel’de, açık havada maske takma zorunluluğu kaldırıldı.

Babalar Günü
Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ (PTT A.Ş.), Babalar Günü’ne özel kargo gönderimlerinde yüzde 25 indirim kampanyası başlattı. Bu kapsamda şirket, Babalar Günü’ne özel, 14-18 Haziran döneminde, yurt içi varışlı APS kurye ve posta kargosu gönderilerine indirim uygulayacak.

Ankara’dan aşı…
30 bin Çin Sinovac!
Türkiye’nin, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında bağışladığı 30 bin Sinovac aşısı, Kuzey Makedonya’ya ulaştı.

5 ayda 520 ürün
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, “BİLSEM’lerde hedef olarak, 2021 yılında 183 patent, faydalı model, tasarım ve marka tescilini koymuştuk. Bu hedefi aşarak, 520 tescil sayısına ulaştık” dedi.

HDP Davası
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılmasına ilişkin iddianamenin hazırlanıp, AYM’ye sunulduğunu hatırlatarak, “451 kişi hakkında siyasi yasak istiyoruz, artı iddianamede partinin banka hesabına tedbir konulmasını talep ettik” dedi.

Vekalet bedeli
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2021 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 1125 lira, yurt dışında 925 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Ülke geneli
Sağlık Bakanlığı’nca, Kovid-19’la mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan birinci ve ikinci doz aşı miktarı 32 milyonu aştı.