Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

HATAY’DA GÖZALTILAR

Dün sabah Antakya, Defne, Samandağ ve İskenderun ilçelerinde gerçekleşen operasyonlarda HDP, EMEP ile SYKP yöneticisi, üyesi ya da sempatizanı bazı kişiler gözaltına alındı.

Gözaltına alınma gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanların 30 kişi civarında olduğu belirtiliyor.

 

REİNA katliamının  aydınlanmasında:

HATAY EMNİYETİ DESTEĞİ

İstanbul Ortaköy’deki Reina isimli gece kulübünde yılbaşı gecesi 39 kişiyi katleden DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov ve beraberindeki 4 kişinin İstanbul Esenyurt’ta operasyonla yakalanması olayında, Hatay Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nin önemli katkıları oldu.

Katliamın ardından, istihbarat birimleri, DEAŞ içindeki haber kaynaklarına “Dikkatli olun” uyarısı yaptı. Teröristin yurtdışına kaçabileceği değerlendirilerek, sınırda kaçakçılık yapan kişiler yakın takibe alındı.

Hatay Polisi, Masharipov’a, olay günü ve sonrasında yardım ettiği belirlenen Özbek asıllı 3 kişinin kente geldiğini ve kaçakçılarla temas kurduğu bilgisini aldı. 3 Özbek, Hatay Polisi tarafından yakalanıp İstanbul’a gönderildi.

 

TOBB Başkanı Hatay ziyareti iptal

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’in bu hafta sonunda yapmayı tasarladıkları Hatay ziyareti ileri bir tarihe ertelendi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu  ile TÜSİAD Başkanı BİLECİK’in 21 Ocak Cumartesi günü Hatay’a gelecekleri yönüne haberler dolaşmaktaydı. Bu ziyaretin ileri bir tarihe ertelendiği öğrenildi.

 

EUROLEAGUE Maçı bugün Antakya’da

HATAY BŞB- İSPANYA AVENİDA

HBB Kadınlar Basketbol Takımı, Avrupa Şampiyonluğu için 9’uncu sınavını Perfumerias Avenida Takımı karşısında verecek. Maç, bugün Antakya Spor Salonu’nda saat 18.00’de oynanıyor. Basketbolseverler, İspanya temsilcisi Perfumerias Avenida ile HBB Kadınlar Basketbol Takımı arasındaki bu zorlu ve keyifli maçı, Youtube’un FIBA sayfasından canlı olarak takip edebilecek.

 

Şair Şükrü Erbaş, bugün Samandağ’da

Usta Şair Şükrü Erbaş, bugün saat 18.00’de, “Aşka Barışa Güzelleme” adlı etkinlik kapsamında, Samandağ Belediyesi hizmet binasında bulunan toplantı salonunda okurlarıyla buluşacak. Samandağ Belediyesi girişimi ile ha-yata geçen kültürel etkin-likte, Şükrü Erbaş ‘şiirleri’ ve Metin Karausta da ‘türküleri’ ile Saman-dağlılarla birlikte olacak.

 

Zabıta Komiserinin Ölümü

TALİP BİLGİN VEFAT ETTİ

Antakya Belediyesi bünyesinde yıllarca Zabıta Memuru ve Komiserliği yapan Talip Bilgin, ani şekilde vefat etti. Talip Bilgin’in vefatı, eski çalışma arkadaşları ile yakınlarını üzdü. Merhum Talip Bilgin’in cenazesi, dün öğle namazına müteakip Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.

ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diler.

 

20.000 ÖĞRETMEN ALIMI

Şubat sonu ya da Mart başı…

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 20 bin Öğretmen alımının, Şubat ayı sonunda ya da iyimser olasılıkla Mart ayı başlarında gerçekleşeceğini bildirdi. Müsteşar Tekin, bu konudaki açıklamasında, “Şubat’ta atama olması için kamuya ayrılan 60 bin personel var. Bunların dağıtılması lazım. Yapılmadı henüz. Bu dağılım her sene Mart’ta yapılır. Erkene alsak bile, Şubat’a yetişmesi zordur. Ama atama yapılmayacak anlamına da gelmez…” dedi.

 

İŞÇİ ALIMI İHALESİ BUGÜN

Antakya’da okullara 36 yardımcı hizmetli alınıyor

Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda ihtiyaç duyulan yardımcı hizmetli çalıştırılmasıyla ilgili ihale düzenledi. İhale bugün yapılıyor. Bugünkü ihale ile ilgili Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü duyurusu şöyle:

“2017 Eğitim yılı ilkokul ve ortaokullarda çalıştırılacak temizlik personeli hizmet alım ihalesi Müdürlüğümüzce yapılacağından, aşağıda, adı ve kayıt numarası yazılı bulunan ihalemize katılmak isteyenlerin, karşılarında gösterilen miktar kadar dosya bedeli ve geçici teminatı Antakya Mal Müdürlüğü’ne yatırmaları ve dosya bedeli karşılığında alınan dekont ile Müdürlüğümüz Destek Hizmetleri Birimi’ne müracaat etmeleri gerekmektedir.”

Duyuruda, ihalenin bugün saat10.0’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılacağı kaydedildi. Bugünkü ihale ile birlikte, ikinci öğretim yılında 36 okula yardımcı hizmetli çalıştırılması mümkün olabilecek.

 

Kırıkhan CHP Yöneticisi

GÖĞEBAKAN VEFAT ETTİ

CHP Kırıkhan eski Yönetim Kurulu Üyesi Musa Gögebakan vefat etti. Kırıkhan ilçesinde sevilen bir kişiliğe sahip olduğu belirtilen Musa Göğebakan’ın ölümü, sevenlerini ve herkesi şoka uğrattı, “genç yaşta ona  hiç yakışmadı” tanımı yapıldı.

ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

 

Samandağ’ın ilk kuyumcusu vefat etti

Samandağ ilçesinde kuyumculuk-sarraflık sektörünün ilk ismi olan Zeki Fırıncıoğulları vefat etti. Merhum  Zeki Fırıncıoğullar’nın cenazesi, dün saat 11:00’de, Çiğdede Mahallesi’ndeki evinden alınarak Çiğdede Mahallesi’ndeki asri mezarlığa defnedildi.

ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

 

Dışişleri KPSS’siz memur alıyor

Dışişleri Bakanlığı resmi internet sayfasında yer alan duyuruya göre, Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Giriş Sınavı için başvuruların 30 Ocak 2017 tarihinde başlayacağı belirtildi.

Aday Meslek Memurluğu giriş sınavı için başvuruların, başladığı 4 Ocak 2017’den, 25 Ocak 2017 tarihine kadar devam edeceği kaydedildi.

Sınava başvuru işlemleri, “http://sinav.mfa.gov.tr” adresi üzerinden e-devlet şifresiyle yapılabilecek. Söz konusu başvurular hakkında belirtilen net tarih ise 25 Ocak 2017.

Görülen lüzum üzerine, daha önce 28-29 Ocak 2017 tarihlerinde düzenleneceği ilan edilen Dışişleri Bakanlığı Aday Meslek Memurluğu giriş sınavının yazılı aşamasının tarihi 11-12 Şubat 2017, anılan sınava başvuru tarihleri ise 4 Ocak-25 Ocak 2017 olarak değiştirildi.

 

AÖ’de Sınav Yönetmeliği değişti

Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. Değişiklik, 18 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Mevcut düzenlemeye göre, lisans programlarında 1. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenci, 5. ve 7. yarıyıllardan; 2. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenci, 6. ve 8. yarıyıllardan; 3. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenci 7. yarıyıldan; 4. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenci ise 8. yarıyıldan ders alamamakta.

Yapılan değişiklikle, bu kurala istisna getirildi. Buna göre; Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II, Türk Dili I-II ve Yabancı Dil I-II dersleri için bu kural uygulanmayacak. Bu, şu anlama geliyor… Öğrenci, örneğin 1, 2, 3 ve 4. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamasa dahi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II, Türk Dili I-II ve Yabancı Dil I-II derslerini alabilecek. Bu uygulama, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı güz dönemi başında yürürlüğe girecek.

 

Öğrt.TUTAL’ın acılı günü

BABASI  VEFAT ETTİ

Antakya Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmeni Mithat TUTAL, Baba acısı yaşadı. Mithat Tutal’ın babası vefat etti. Merhum Baba TUTAL’ın cenazesi, dün öğlen namazı ardından Kırıkhan Delibekirli Mahallesi’nde defnedildi.

ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

 

Yeşilay’ın Resim, Kompozisyon, Şiir Yarışması ülke genelinde:

BAĞIMLILIK…

Yeşilay, ülke genelindeki okulları kapsayan şekilde “Bağımlık” konulu bir resim, kompozisyon ve şiir yarışması düzenledi. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan duyuruda şöyle denildi:

“Ülke genelini kapsayan; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmelerini sağlamak, onlara sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve İnternet bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkilerini kavratmak amacıyla, Genel Müdürlüğümüz ve Yeşilay iş birliği ile ‘Bağımlılık’ konulu bir yarışma düzenlenmektedir.

Yarışma, edebi (şiir, kompozisyon) ve görsel (resim, afiş, karikatür, kısa video) olmak üzere iki kategoride düzenlenecektir. Yarışmaya, Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören tüm öğrencilerimiz katılabilecektir. Öğrenciler, eserleriyle, öncelikle eğitim gördükleri okul müdürlüklerine başvuracaklardır. Okul müdürlükleri tarafından edebi ve görsel kategorilerde birinci seçilen eserler, İlçe Milii Eğitim Müdürlüklerine bildirilecektir. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ise kendilerine ulaşan okul birincileri arasından her kategori ve kademede (ilkokul, ortaokul, lise) ilçe birincisini seçerek İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderecektir. İl Milli Eğitim Müdürlükleri ise her kategori ve kademede il birincilerini seçerek, düzenleyecekleri bir törenle ödülleri vereceklerdir.

Son olarak, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi’nde kurulacak jüri, il birincileri arasından her iki kategori ve kademede Türkiye birincilerini, ikincilerini ve üçüncülerini belirleyecektir. Dereceye giren eserler belirlendikten sonra, 5 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul´da büyük ödül töreni düzenlenecektir. Yarışmada, il birincilerine ve Türkiye çapında dereceye giren eserlere ödül verilecek olup, okul ve ilçe birincilerine ödül verilmeyecektir. Yarışma sonucunda edebi kategoride 12 ve görsel kategoride 12 olmak üzere, toplam 24 kişiye para ödülü verilecektir.

 

SATRANÇTA BÜYÜK ŞAMPİYONA

22-27 OCAK’TA ANTALYA’DA

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), Türkiye’nin 81 ilinden yaklaşık 6 bin kişinin katılacağı dev bir satranç buluşmasına imza atıyor. Antalya’da 21-27 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Türkiye Küçükler Şampiyonası, Türkiye Yıldızlar Şampiyonası ve Türkiye Emektarlar Şampiyonası”, bir Türkiye buluşmasına da sahne olacak.

Konuya ilişkin konuşan ve “Türkiye’de, satranç sporuna ilgi her gün biraz daha büyüyor. Rekor katılımla gerçekleşen bu organizasyonumuz da bunun göstergesi” diyen TSF Başkanı Gülkız Tulay, “Bu yıl; Eskişehir’den Batman’a, Sinop’tan Mersin’e, Muğla’dan Diyarbakır’a, Kars’tan Çanakkale’ye kadar 81 şehirden 2 bin 524 sporcu ve ailelerinin katılımıyla, yaklaşık 6 bin kişilik dev bir spor organizasyonuna imza atıyoruz. Geçtiğimiz yıl bu buluşmaya 5 bin kişi katılmıştı. Kendi rekorumuzu da kırdık. Doğudan batıya, güneyden kuzeye Türkiye’yi satrançta buluşturuyoruz” dedi.  7 yaşından 70 yaşına kadar satranç sporcularının yer alacağı “Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonası”, 22 Ocak Pazar günü Antalya’da başlıyor. Türkiye Küçükler Şampiyonası’nda 7-12 yaş kategorisinde bin 897, Türkiye Yıldızlar Şampiyona-sı’nda 13-18 yaş kategorisinde 555 ve Türkiye Emektarlar Şampiyonası’nda 50 yaş ve üstü / 65 yaş ve üstü kategorilerinde 72 sporcu olmak üzere, toplamda 2 bin 524 sporcu yarışacak. Şampiyonalar, 9 turluk zorlu ve heyecanlı mücadelelerin ardından 27 Ocak Cuma günü kapanış töreni ile sona erecek.