Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Bakan’dan Teşekkür
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu vakte kadar çalışan arkadaşlarımıza, aşı randevusunu aksatmayan vatandaşlarımıza binlerce teşekkür! Aşı, fedakarlık, planlama: Hepsi var, sorun yok!” ifadelerini kullandı.

Dijital ortamda
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), lise öğrencilerine yönelik 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne, teşekkür, takdir, onur ve üstün başarı belgelerinin dağıtımı dijital ortamda yapılacak.

Randevular tanımlandı
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı, özel güvenlik sektöründe çalışan görevli, eğitici ve yöneticilerin randevu alarak Kovid-19 aşılarını yaptırabileceğini bildirdi.

Genel Kurul kararı
Barolar için geldi
15 Haziran’dan itibaren üye sayısı 400’ün altındaki Barolar, Pazar günleri hariç diğer günlerde, üye sayısı 400’ün üzerindeki Barolar ise 26-27 Haziran’dan itibaren salgın tedbirlerine uygun şekilde genel kurullarını yapabilecek.

Gönüllülük çağrısı
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ve Erciyes Üniversitesi iş birliği ile geliştirilen inaktif Kovid-19 aşısının faz 3 klinik çalışmalarında gönüllü olmak isteyenler için “http://enabiz.gov.tr web” sitesine “Aşı Çalışması İçin Gönüllü Ol” butonu eklendiği belirtildi.

MEB telafi eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) telafi eğitimi programına, 21-Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında telafidebendevarim.meb.gov.tr adresinden başvuru yapılabilecek.

Telafi eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı’nca ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne ve başarı belgeleri, 18 Haziran’da e-Okul’dan erişime açılacak, ardından telafi eğitimi programı uygulanmaya başlanacak.

Yeniden kalabalık
Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında Hatay genelinde de uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, 14 Haziran Pazartesi günü saat 05.00’te sona erdi, iş ve günlük koşuşturmacanın kalabalığı, sokakların sessizliğini bir kez daha bozdu.

1964 kişi yakalandı
Türkiye genelinde gerçekleştirilen “Aranan Şahıslar ve Göçmen Kaçakçılığı” uygulamasında aranan 1964 kişi yakalandı. Aramalarda, çok sayıda ruhsatsız tabanca, av tüfeği, delici ve kesici alet ile muhtelif miktarda uyuşturucu ele geçirildi.

Yaz Lastiği Uyarısı
PETLAS Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, yaz aylarında ısınan zemine uygun olmayan kış lastiklerinin, fren mesafesini uzatarak araçlarda güvenlik riski oluşturduğunu ifade etti.

Çocuk İşçiler
Uluslararası Çalışma Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, işçi olarak çalıştırılan çocukların sayısının son dört yılda 8,4 milyon artarak dünya çapında 160 milyona yükseldiğini bildirdi.

Türkiye tablosu
İLKE Vakfı İktisat İzleme Raporu’na göre, Türkiye, geçen yıl salgına rağmen “tarım, enerji, bilişim ve savunma sanayi” sektörlerinde pozitif ayrışma yaşadı.

Son 51 senenin
Türkiye’de, 2021 yılının ilkbahar mevsimi, son 51 yıllık dönem göz önüne alındığında en sıcak dokuzuncu ilkbahar olarak kayıtlara geçti.

Şikayetçiyiz
Tüketici hakem heyetlerine, bu yıl Mayıs sonu itibariyle 216 bin 143 başvuru yapılırken, liste başında internet abonelikleri, cep telefonu, kredi kartı üyelik ücreti ve ayakkabı konuları yer aldı.

Araç alırken
Viteste kaldık
Türkiye’de Mayıs sonu itibariyle otomatik şanzımanlı otomobiller, satışlardan 188 bin 676 adetle yüzde 76,1 pay alırken, manuel şanzımanlı otomobillerin payı 59 bin 301 adetle yüzde 23,9 olarak belirlendi.

Çukurova tarlaları
Çukurova’yı adeta sarıya boyayan ayçiçeği tarlaları, fotoğraf tutkunlarınca doğal stüdyo olarak kullanıyor. Bazı çiftler de düğün öncesi veya hamilelik fotoğraf çekimini, ayçiçeği tarlalarında yaptırıyor. Ayçiçeği tarlaları, çevredeki yollardan geçen vatandaşların da ilgisini çekiyor.

Meclis Gündemi
TBMM Genel Kurulu’nda, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak.

Hasret sona erdi
Kovid-19 salgını sebebiyle bir yılı aşkın süredir ziyarete kapalı olan huzurevlerinin, kademeli normalleşme adımları kapsamında yeniden açılmasıyla, yakınlarını göremeyen yaşlılar, sevdikleriyle yüz yüze buluşabilmenin mutluluğunu yaşadı.

Bakanlık anketi
İçişleri Bakanlığı’nın Mayıs ayında yaptığı anket sonuçlarına göre, vatandaşlar, Bakanlık hizmetlerinden yüzde 82 oranında, politikalarından ise yüzde 75,08 oranında memnuniyet duyuyor.

Eski normal mi?
Uzmanlar, “Günde 1 milyon doz aşı uygulanması durumunda, Temmuz ayı sonuna kadar toplum-sal bağışıklık hedefine erişiriz. Sonbaharda ise eski normalimize dönebiliriz” tespitinde duruyor.

Kurs Bitirme Belgesi
Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları tarafından kurslara katılanlara basılı olarak verilen kurs bitirme belgesi, e-Devlet üzerinden alınabilecek.

FETÖ, yeniden!
FETÖ’nün, güncel kamu kurumları yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, darbe girişiminden 4 yıl geçme-sine rağmen, örgütün yeniden yapılanmaya çalıştığı ve kamu kurum-larına “mahrem imam” görevlendirdiği ortaya çıktı.

Adil ve Hızlı
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Karayolları Trafik Kanunu’nda değişikliği içeren kanun teklifinin yasalaşmasıyla birlikte, yeni dönemde trafik kazaları sonucu zarar gören hak sahiplerine tazminatların daha adil ve hızlı bir şekilde ödeneceğini duyurdu.

Organik tarım
Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği öncülüğünde yürütülen “Zehirsiz Sofralar” Projesi, pestisit kullanımını azaltarak üreticilerin organik tarıma yönelmesini sağlamayı hedefliyor.