Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Dörtyol’daki kazada, otomobil, mobese direğinde bindirdi…
SÜRÜCÜSÜ POLİS MEMURU ÖLDÜ, EŞİ YARALI
İlimiz Dörtyol ilçesinde Salı akşam saatlerinde yaşanan kazada bir kişi öldü, bir kişi de yaralandı. Kaza, Dörtyol ilçe merkezinde yaşandı.
Edinilen bilgiye göre, kent içinde seyreden 33.KET.33 plakalı otomobil, direksiyon hakimiyetinin kaybolması sonucu yol kenarındaki mobese direğine çarptı. Kazada, aracı kullanan Polis Memuru Suat Tohumoğlu yaşamını kaybetti, aynı araçtaki eşi ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Kazada ölen Polis Memuru Suat Tohumoğlu’nun İskenderun İlçe Emniyeti’nde görev yaptığı öğrenildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine sabır, yaralı eşine acil şifalar diler.

HAYVAN PAZARI BEKÇİSİ ÖLÜ BULUNDU
Kırıkhan’da, silah sesleri üzerine olay yerine giden
güvenlik ekipleri, 1 Suriyelinin cesediyle karşılaştı. Olay, araştırılıyor.
İlimiz Kırıkhan ilçesinde hayvan pazarında bekçilik yapan, Suriye uyruklu olduğu öğrenilen bir kişinin silahla vurulmuş halde cesedi bulundu.
Kırıkhan Alsancak Mahallesi’nde bulunan barakadan silah sesleri duyulması üzerine, çevredekiler polisi aradı. Olay yerine gelen polis ve sağlık ekipleri, hayvan pazarında bekçilik yaptığı öğrenilen yabancı uyruklu Adnan Abdullah’ın (24) cansız bedeniyle karşılaştı. Kırıkhan Cinayet Masası ekipleri olayı soruşturuyor.

Sektör memnun
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Erkan Yağcı, vaka sayılarının düşmesinin ve aşılama oranının artmasının turizmi pozitif yönde etkilediğini söyledi, Akdeniz ve Güney Ege’de turizmi hareketlendirdiğini ifade etti.

Dijital ortam
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “Sınav başvurularının dijital ortama taşınmasıyla adaylarımızın çoğunluğu başvurularını herhangi bir başvuru merkezine gitmeden çevrimiçi gerçekleştirdi” dedi.

Beklentileri not etti
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Yayladağılı muhtarlar ve mahalle sakinleri ile buluştu, muhtar ve vatandaşların görüş ve taleplerini dinledi.

Yem sanayicileri
TMO ile yem sanayicilerinin bir araya geldiği toplantıda, yem fiyatlarına ilişkin bazı tedbirler ele alındı. Toplantıda, sanayiciler, zorunlu olmadıkça arpa almama sözü verirken, TMO ise piyasaya ucuz arpa ve mısır sağlayarak fiyatların düşmesini sağlayacak.

MKÜ-ANTAKYA MEM “Tersyüz Eğitim” Projesi ödül kazandı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ve Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki işbirliği kapsamında oluşturulan proje ödül kazanırken, sınıf öğretmenlerine yönelik “Tersyüz Eğitim” konulu eğitim çalışması için de protokol imzalandı.
Hatay MKÜ ile Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan
“Sınıf Öğretmenlerinin, Dersi Tersyüz Eden Yenilikçi Dijital Uygulamaları Kullanma Becerilerinin Geliştirilmesi” konulu projenin, TÜBİTAK 4005 Programı tarafından destek almaya hak kazandığı duyuruldu.
MKÜ’den, süreçle ilgili şu bilgi verildi:
“Bu kapsamda, sınıf öğretmenlerine yönelik 2-6 Ağustos 2021 tarihleri arasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde çeşitli atölye etkinliklerinin yapılması planlanmıştır. Planlanan etkinliklere katılmak isteyen öğretmenler için başvuru takvimi, 12 Haziran – 12 Temmuz 2021 tarihleri arasında olup, projeye ilişkin ayrıntılı bilgiler tersyuzogrenme.org sitesinde paylaşılmıştır.”

Gençlere fırsat
GSK Türkiye, “Sahayı Keşfet” pPogramı ile gençlere ilaç sektörünün kapısını aralıyor. Gençler, program kapsamında, çevrim içi eğitim ve seminerleri yanı sıra GSK çalışanlarından mentorluk desteği alma fırsatı yakalayacak.

Gazeteci ziyareti
Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Temizyürek ve Yönetim Kurulu üyeleri, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu’nu makamında ziyaret ederek, belediye faaliyetleri ile ilgili bilgiler edindiler.

İYİ Parti uyardı
İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Nuri Okutan, Türk Ordusu’nun Afganistan’da kalacağı yönündeki mesajlar sonrasında, “Türkiye’nin üstlenmeye söz verdiği askeri misyonun, Taliban’la çatışmaya girilmesine yol açması ise aşikar bir ihtimaldir. Türkiye, bu riske girmemelidir” dedi.

Randevu gününde
Aşı olma fırsatı
“Randevu alın, aşınızı vakit kaybetmeden yapalım” diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, randevu alanların aynı gün içinde aşı olabilecekleri bir uygulama başlattıklarını açıkladı.

Sayıları arttı!
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Okulların kapalı olması nedeniyle tarlada, sanayide çalışan çocukların sayısı arttı. Ülkemizde 750 bin civarında ve hatta bunun da üzerinde çocuk işçi var” dedi.

Gıda Fiyatları
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, uyardı: “Gıda fiyatlarının önümüzdeki yıllarda daha da artacağı göz önünde bulundurulduğunda tarım sektörü daha da stratejik hâle gelecektir.”

Aşı kuyruğu
SGK kayıtlı tüm çalışanlar ve 40 yaş üzeri vatandaşlar, koronavirüs aşısı olmak için iş çıkışı hastanelerin yolunu tuttu, hastanelerde aşı kuyruğu oluştu.

Gelir dengesizliği
Türkiye’de hane halkının toplam geliri, geçtiğimiz yıl yüzde 15,8 artarak 69 bin 349 liraya çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılına ilişkin Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçları, gelir dağılımındaki bozulmanın devam ettiğini gösterdi.

Kart’a yüklendik
1 Haziran’dan itibaren başlayan normalleşme adımları kartlı harcamaları da hızla artırdı. 4 Haziran haftasında 32.5 milyar liralık kartlı harcama yapıldı. En çok artış kuyumcu, kafe-restoran ve havayolları harcamalarında gerçekleşti.

Düğün Mevsimi
Kovid-19 tedbirleri kapsamında 1 Haziran’da başlayan kademeli normalleşme sürecinin ikinci etabında, nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek-içecek ikramı ile azami davetli sayısı kısıtlamaları sona erdi.

Tarih ve Kültür…
Bakanlık takibinde
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, 2003 yılından bu yana Türkiye’nin yurt dışında bulunan kültür varlıklarından 4 bin 862’si ülkeye getirilirken, bunlardan 423’ünün iadesi bu yılın ilk 6 ayında sağlandı.

MEB çalışması
Mesleki eğitim, fen liseleri ve BİLSEM’lerde yapılan fikri mülkiyet çalışmaları kapsamında, bu yılın ilk beş ayında 2 bin 730 patent başvurusu yapıldı, bu başvurulardan 633 patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili alındı.

Doğal besleniyoruz
Metro Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, dünya büyük bir hızla değişip gelişirken, beslenmede de yeni trendler oluşuyor. Özellikle son dönemde organik, vegan ve bitki bazlı beslenme eğilimi çok hızlandı.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından, ülke genelinde alkol ve uyuşturucu madde, yük taşıyan araçlar ve radarla hız denetimi yapıldı.

Üreticinin sorunları
TBMM gündeminde
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta seçim bölgesi Hatay’da zeytin ve zeytinyağı üreticileriyle, Antakya Ziraat Odası’nda bir toplantı yaptıklarını ve onların sorunlarını dinlediğini anlattı.

Asgari ücret desteği
Asgari ücret desteğinin henüz netleşmemesi işvereni düşündürüyor. Geçtiğimiz yıllarda Ocak-Mart döneminde yapılan düzenlemede, bu yıl haziran ayının ortalarına gelinmesine rağmen henüz bir adım atılmış değil.

Aşı sırası kalabalık
SGK’lılara aşı randevularının açılmasıyla beraber aşılama trafiği de hareketlendi. Uzun süre 200 binler seviyesinde seyreden günlük aşılama sayısı ise 1 milyonu aştı.

Açlık sınırımız
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Mayıs ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 2 bin 822 lira, yoksulluk sınırını ise 9 bin 762 lira olarak açıkladı.

Bakanlık tespiti
Türkiye’de, 2020 sonu itibariyle yaklaşık 9,8 milyon hektarda ağaçlandırma, erozyon kontrolü, bozuk orman alanlarının rehabilitasyonu ve mera ıslahı çalışmaları yapıldı.

EGM Denetimleri
Emniyet Genel Müdürlüğü’nden (EGM) yapılan açıklamaya göre, 10-13 Haziran’da gerçekleştirilen alkol ve uyuşturucu madde denetimlerinde 60 bin 420 araç ve sürücü denetlendi, 1833 sürücünün alkol, 4 sürücünün uyuşturucu etkisinde araç kullandığı tespit edildi.

Aşı yoğunluğu
Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında SGK’ye bağlı çalışanların randevu sistemine dahil edilmesinin ikinci gününde, hastanelerde yoğunluk oluştu.

Faiz aynı kalır
Garanti BBVA Yardımcı Başekonomisti Seda Güler Mert, Merkez Bankası’nın Haziran ayı Para Politikası Kurulu toplantısından beklentilerinin, politika faizinin yüzde 19 olarak korunması yönünde olduğunu söyledi.

Ağaçlandırma…
Tüm bölgelerde
Tarım ve Orman Bakanlığı, çölleşme ve erozyona karşı tüm bölgelerde ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışmalarına devam ediyor.

Aşı sorgusu!
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “mRNA aşıları, DNA’ya girmiyor. Hücrenin sitoplazmasında gerekli proteini sentezlettirdikten sonra kendiliğinden yok oluyor. İnsan sağlığını tehdit edici etkilerinin olmasını beklemiyoruz” dedi.

İndirimli kargo
Yurtiçi Kargo’dan Babalar Günü kampanyası… Yurtiçi Kargo, Babalar günü dolayısıyla bireysel gönderileri yüzde 30 indirimle taşıyacak.

15 Ağustos ‘son’
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) ilan ettiği “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı (TÜRKÇE YLP)” için başvurular 15 Ağustos’ta sona erecek.

Doğu Akdeniz
Tercih listesinde
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kademeli normalleşme süreciyle başlayan düğünler dolayısıyla fotoğraf çekimlerini dış mekanlarda yapmak isteyen çiftler, Doğu Akdeniz sahillerini tercih ediyor.