Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

TED Kolej Tanıtımı Bugün
Okul, Lise adaylarına tanıtılacak…
TED Hatay Koleji Yönetimi, okulun lise bölümüyle ilgili olarak, lise öğrencilerine tanıtım yapıyor. Bugünkü etkinlik için okuldan yapılan duyuruda şöyle denildi:
“TED’de Bı̇r Gün etkinliğimize davetlisiniz. TED Hatay Koleji Ortaokulu’nu yakından tanımak isteyen 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri ile 19 Haziran Cumartesi günü̈ TED Hatay Koleji’nde buluşuyoruz. Etkinlikler, kovid-19 önlemleri doğrultusunda, gruplar halinde yapılacaktır. Tanıtım etkinliği, 10.00-12.30 saatleri arasında yapılacak.”

Hambolat Teşekkür Etti
İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, koronavirüsle mücadelede, ilimiz Hatay’ın 3 haftadır Türkiye’de 81 İl içinde en başarılı İl olma ünvanını koruması üzerine bir teşekkür mesajı yayınladı.
Sağlık Müdürü Dr. Hambolat’ın mesajı şöyle:
“Sen her şeye değersin, Hatay. Tüm kurumlarımızın, sağlık teşkilatımızın ve Hatay halkımızın işbirliği ve samimiyeti neticesinde, 5-11 Haziran tarihleri arasında vaka oranı en düşük İl konumumuzu koruduk. Kuralları unutmuyoruz. Teşekkürler…”

Küçük çocuğu olan mahkum kadınlarla ilgili ceza ertelemesi çıkmadı
AK Parti’nin, Ceza İnfaz Kanunu’nda değişiklik öngören teklifinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde, söz konusu madde paketten çıkarıldı. Edinilen bilgilere göre, hem FETÖ’cülerin hem de diğer terör örgütü mensuplarının yararlanacağı gerekçesiyle, MHP, düzenlemeye itiraz etti.
AK Parti Grup Yönetimi ile MHP Yönetimi’nin ortak kararıyla, 15 yaşından küçük çocuğu bulunan kadın hükümlünün cezasının ertelenmesine yönelik öneri geri çekildi. AK Parti kaynakları, “Madde ile ilgili endişe oluştu. Bir anlamda, yeni doğmuş çocuğu bulunan bir hükümlünün cezası 15 yıl ertelenmiş olacaktı. MHP, bunun bir af anlamı taşıdığını düşündü. Ayrıca terör örgütü mensuplarının da yararlanacak olmasını doğru bulmadı” dedi.

Okullarda yardımcı personelin iş sözleşmesi bitti
Eğitime Devam, Peki Temizlik!
Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İŞ-KUR ile anlaşması kapsamında, sözleşmeli olarak geçici süreliğine işe alınan okullardaki yardımcı personelin iş sözleşmesi sona erdi. İşçilerin iş akdi, dün itibariyle son buldu. Ne var ki okullarda önümüzdeki hafta içinde, Temmuz boyunca, isteğe bağlı eğitim öğretim çalışmaları devam edecek. Şimdi eğitimciler soruyor! Okullar açık, eğitim-öğretime devam edilecek! Peki, okulların temizliğini kim yapacak?
Bir Öğretmen Sendikası, bu konuyla ilgili şu paylaşımı yaptı:
“Okullarımızda eğitim öğretim faaliyeti, 2 Temmuz’a kadar devam edecek. Yaz tatili boyunca isteğe bağlı yapılacak telafi eğitimi sürecinde de okullarımız açık kalacak. Ancak bu süreçte, geçici süreli istihdam edilen personelin iş akitleri 18 Haziran itibariyle sonlandırıldı.18 Haziran sonrası, yaz tatili boyunca telafi eğitimi verileceği ve okulların açık tutulacağı gözetildiğinde, temizlik ve hijyenin sağlanması açısından geçici personel istihdamı kesintisiz devam etmeli, yetkili kurumlar da soruna duyarsız kalmamalıdır.”

Dijital ortamda
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında eğitimlerinin bir kısmını yüz yüze, bir kısmını ise uzaktan eğitim modeli ile gören öğrenciler, karne notlarına da e-Okul sistemi üzerinden ulaştı.

17 ilde arttı
Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı, 5-11 Haziran’ı kapsayan verilere göre, 100 bin kişide görülen Kovid-19 vakaları 64 ilde azalırken 17 ilde arttı.

Üreten Kadınlar
Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Kadın Girişimci Destek Paketimizden, 3 ay içinde 33 binin üzerinde kadın girişimcimiz faydalandı ve 3 milyar TL’yi aşan kredi hacmi gerçekleşti” dedi.

Liste yayınlandı
Resmi Gazete’de 30 Nisan 2021 tarihi itibariyle birinci sınıfa ayrılma incelemesine tabi tutulacak adli ve idari yargı Hakim ile Savcılarının listesi yayımlandı.

Kızılay duyurdu
Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, bu yıl yurt içi kurban bağış fiyatının arttırılmaması kararı aldıklarını bildirdi.

Sağlıkçıya ek ödeme
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında oluşturulan aşı odala-rında görevli personele ek ödeme yapılacak.

En yüksek rakam
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de Perşembe itibariyle, her 1 milyon kişide günlük aşılama sayısına göre dünyadaki en yüksek sayıya ulaşıldığını bildirdi.

2168 eski hükümlü
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2014’ten bu yana 2 bin 168 eski hükümlünün, İŞKUR’un hibe desteği ile kendi işini kurduğunu bildirdi.

Rezerv yükseldi
Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, 11 Haziran haftasında bir önceki haftaya kıyasla 1 milyar 180 milyon dolar artarak, 93 milyar 687 milyon dolardan 94 milyar 867 milyon dolara yükseldi.

DİSK Araştırması
DİSK Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin (BİSAM) araştırmasına göre, Mayıs ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı, 2 bin 822 TL oldu.

AVM’lerde aşılama
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Altaş, “İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirler dahil bütün il sağlık müdürlükleriyle irtibattayız. Bizden talep edilmesi halinde yer tahsisi sağlayacağız” dedi.

HDP Davası
Anayasa Mahkemesi raportörü, Halkların Demokratik Partisi’nin kapatılması istemiyle yeniden açılan davaya ilişkin iddianamenin kabulü yönünde rapor sundu.

Konteyner krizi
Dünya genelinde konteyner sıkıntısının devam etmesi nedeniyle navlun fiyatları yüksekliğini korurken, bu durumun, Çin’den mal tedarik eden Avrupa’nın rotasını Türkiye’ye kırmasına yol açması öngörülüyor.

100 bin istihdam
Türkiye’nin mobilya sektörü ve bağlı iş kollarında ihracat ve üretimdeki artışa paralel olarak, 2022 yılı sonuna kadar 100 bin kişilik ek istihdam sağlanması hedefleniyor.

İş Bankası’ndan
Karne hediyesi
Karneni Göster, Kitabını Al kampanyası çerçevesinde, kitaplar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da koronavirüs salgını nedeniyle dijital ortamda, Çocukların Bilgi Bankası Kumbara Dergisi portalı aracılığıyla öğrencilere sunuluyor.

Kadına Şiddet
TRT Haber Kanal Koordinatörü Yahya Bostan, kadına karşı şiddeti, toplumu tehdit eden bir mesele olarak gördüklerini ve bu konuda çok hassas olduklarını söyledi.

250’nin altına indi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 107. Dönem Kaymakamlık Kursu Kura Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bugün PKK’nın yurt içindeki terörist sayısı, tarihinde ilk defa 250’nin altına inmiştir” dedi.

TBMM’ye sunuldu
AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında hazırlanan 4. Yargı Paketi’ne ilişkin kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi.