Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Dörtyol’da kaza
1 ÖLÜ, 4 YARALI…
Dörtyol’da yaşanan trafik kazasında 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı. Kaza, Yeniyurt Mahallesi sahil yolunda meydana geldi. Hacı Ali Yıldırım’ın kullandığı 31 YJ 438 plakalı ticari araç ile özel bir yemek dağıtım firmasına ait Ö.K. idaresindeki 31 PG 506 plakalı minibüs, kafa kafaya çarpıştı. Kazada, ticari araç sürücü-sü Hacı Ali Yıldırım olay yerinde hayatını kaybederken, yanında yolcu olarak bulunan 1 kişi ile minibüs sürücüsü Ö.K. ve firma çalışanı 2 kişi yaralandı. -Haber Merkezi-

5 ASM’YE DOKTOR ATAMASI
29 HAZİRAN’DA
Hatay ili genelindeki 5 Aile Sağlık Merkezinde boş bulunan doktor kadrolarına puan usulü ve kura yöntemiyle doktor atamaları yapılacak. Başvuran doktorların puanlarının bugün ilan edilmesi ve kura çekiminin de 29 Haziran Salı günü yapılması bekleniyor.
Aile Hekimliği uygulamasında görev almak isteyen, kadrosu ve pozisyonu Hatay ilinde olmak şartı ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hekimlerin başvuracağı, boş kadrosu olan 5 ASM şunlar:
-Dörtyol 1 Nolu ASM
-Dörtyol-Yeniyurt ASM
-İskenderun-Sarıseki ASM
-Kırıkhan-Kurtlusoğuksu ASM
-Kumlu 1 Nolu ASM
Atamalar, 29 Haziran Salı günü yapılacak.

HAVADA AŞK!
Yamaç paraşütünde, sevdiğine evlenme teklifi etti…
Samandağ ilçesi sahilinde, Salı günü yamaç paraşütü ile uçan 2 sevgili, birbirlerine ilan-ı aşk etti. Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Samandağ itfaiye biriminde görevli Sercan Sıyrık adlı genç, aşık olduğu Kübra Cingöz aldı kıza, yamaç paraşütü ile uçarken, onlarca metre yükseklikte evlenme teklifinde bulundu.
Yamaç paraşütü etkinliği sonrası sahile inen çiftten, Sercan Sıyrık, sevgilisinin önünde diz çökerek evlilik teklifini yaptı. Habersiz organizasyonda şaşıran Kübra Cingöz adlı genç kız, evlilik teklifini kabul etti.
O sırada sahilde toplananlar önünde, genç çift yüzük takarak, evlilik yolunda ilk adımlarını attı.

KAYSERİLİ 40 GENÇ HATAY’DA
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın organize ettiği Yaz Gençlik Kampları başladı. Dün, Kayseri’den 40 kişilik bir öğrenci kafilesi ilimize geldi. Birinci dönem kapsamında, 12-13 yaş arası gençler, Hatay ili Arsuz ilçesindeki deniz kampına katıldı.

ERDOĞAN, YENİ STADYUMDA KONUŞACAK
Yarın ilimize gelmesi beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaret programı belli olmazken, saat 14.00’te yeni stadyumda konuşma yapması kesinlik kazandı. AKP’liler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın saat 14.00’te yeni stadyumda halka hitap edeceği bilgisini verdi.

Sağlık personelinin
İstifa ve izin talepleri
Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında görevli personelin istifa ve izin taleplerine ilişkin sınırlamalar, 1 Temmuz itibariyle yürürlükten kaldıracak.

Karbon kotası sözü
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yapılan araştırmalara göre, toplumun yüzde 75’inin iklim kriziyle mücadele edilmesi gerektiğine inandığını, iktidara geldiklerinde karbon kotasını uygulayacaklarını söyledi.

3 yıllık yol haritası
Hafta sonu Gaziantep’te yapılan CHP Belediye Başkanları Toplantısı’nda, belediye başkanlarının görevdeki 2 yılını değerlendiren Parti Yönetimi, gelecek 3 yılda nelerin yapılması gerektiğini ve öncelikleri saptadı.

Aşıya çağrı var
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kolları sıvıyoruz” sloganıyla yürütülen aşılama kampanyası için hazırlanan ve Dr. Mehmet Öz ile Haluk Bilginer’in yer aldığı kamu spotunu paylaştı.

Yasal kalkacak!
Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, müziğin saat 24.00 ile sınırlandırılmasının kademeli normalleşmenin bir parçası olduğunu ve kısıtlamanın kalkacağını söyledi.

Hediyelik Eşya Yarışmasında
İSKENDERUNLU ÖZTÜRK’E MANSİYON
Çankırı Belediyesi Yöresel Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması sonuçlandı. 46 eserin katılımı ile gerçekleşen yarışmada, eserler ilk üçe giremezken, 5 eser Mansiyon Ödülü’ne, 1 eser ise Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.
Yarışmada birinci, ikinci ve üçüncülüğe layık eser bulunamazken, mansiyonla ödüllendirilenler arasında, İskenderun’dan katılan Nazmiye Naz Öztürk de yer aldı. İskenderun’dan Nazmiye Naz Öztürk, Karekod Yemek Tarifli eseriyle mansiyona layık görüldü.

Anayasaya uygun
Anayasa Mahkemesi, ücret karşılığı ders veren emekli öğretmenlerin, yaş haddini aştıklarında emeklilik aylıklarının kesilmesini öngören kanunun iptal istemini reddetti.

Yılda % 70 arttı
Türkiye’de yerleşik kurumsal, tüzel ve bireysel yatırımcıların finansal varlıkları, Mayıs sonu itibariyle, bir yıllık dönemde yüzde 27 artışla 4 trilyon 466 milyar liradan 5 trilyon 677 milyar liraya çıktı.

Antakya Milli Eğitim Müdürlüğü Projesi
DESTEK KAZANDI
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) işbirliğiyle hazırlanan “Sınıf Öğretmenlerinin Dersi Ters Yüz Eden Yenilikçi Dijital Uygulamaları Kullanma Becerilerinin Geliştirilmesi” konulu proje, TÜBİTAK 4005 Programı tara-fından destek almaya hak kazandı.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden, sevindirici gelişme ile ilgili şu bilgi verildi:
“Bu kapsamda, 2-6 Ağustos 2021 tarihleri arasında, sınıf öğretmenlerine yönelik çeşitli atölye etkinliklerinin yapılması planlanmıştır. Planlanan etkinliklere katılmak isteyen öğretmenler için başvuru takvimi, 12 Haziran – 12 Temmuz 2021 tarihleri arasında olup, projeye ilişkin ayrıntılı bilgiler tersyuzogrenme.org sitesinde paylaşılmıştır.” -Haber Merkezi-

Nefes kredisinde Ciro Kaybı kalktı
İşadamları ve tüccar erbabına nefes kredisinde uygulanan ciro kaybı uygulaması kalktı. Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı duyurusunda şöyle denildi:
“Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası, Borsalarımız ile üyelerden gelen talep doğrultusunda, Nefes Kredisi’nde %25 ciro kaybı kriteri bugünden itibaren kaldırılmıştır.”

DEVA TOPLANTISI İPTAL
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) tarafından Defne ilçesinde; İl Başkanı, Antakya ve Defne İlçe Başkanları ile Partililerin katılımı ile düzenlenmesi öngörülen “Tarımda ilk 60 ve 90 gün” konulu dünkü basın açıklaması, Parti İl Sekreteri Hadi Kılınç’ın anne acısı dolayısıyla ertelendi. DEVA’dan yapılan açıklamada, “Deva Partisi Hatay İl Yönetim Kurulu üyemiz ve İl Sekreterimiz Hani Kılınç’ın değerli annesi vefat ettiğinden, yapılacak basın toplantımız iptal olmuştur” denildi.

Erdoğan’dan belediyelere ‘Seçim Başarısı’ uyarısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Partisinin Belediye Başkanlarına seslenirken, “Unutmayınız, sizlerin milletimizin gönlüne girmedeki başarısı, 2023’teki Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin sonuçlarını etkileyecektir” dedi.

Faz-3 aşaması
Kovid-19’la mücadele kapsamında Erciyes Üniversitesi’nin geliştirdiği yerli inaktif Kovid-19 aşısı “TURKOVAC”, 7 ayda Faz-3 aşamasına ulaştı. Faz-1 aşamasında
44, Faz-2’de 250 gönüllüye uygulanan aşının, Faz-3 çalışmasına önceki gün başlandı.

MKÜ Yemekhanesi açılıyor
1 Temmuz’da…
Pandemi nedeniyle kapatılan Hatay MKÜ kampüsündeki yemekhane yeniden açılıyor. Edinilen bilgiye göre, yemekhane, 1 Temmuz’dan sonar hizmet vermeyi sürdürücek. Yapılan duyuruda da: “Üniversitemiz Merkez Yemekhanesi 01.07.2021 tarihi itibariyle hizmet vermeye başlayacaktır” denildi.

DEVA İl Sekreteri Kılınç’ın acı günü
ANNESİ VEFAT ETTİ
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Hatay İl Yönetim Kurulu üyesi, aynı zamanda İl Sekreteri Hadi Kılınç, anne acısı yaşadı. Anne Kılınç’ın cenazesi, dün saat 11.00’de Altınözü ilçesinde toprağa verildi. Merhume, Altınözü Çetenli Mahallesi’ndeki aile mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diler.

Türün üreticilerine
Düzenleme uyarısı
Yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Şahin’den açıklama
BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, yaptığı açıklamada, “Şu anda aşımızın dolaşımdaki varyantlara ayarlanması gerektiğine dair bir gösterge yok” dedi.

4 kat arttı
Kovid-19’la mücadele kapsamında, Türkiye’de haftalık aşılama sayısı Haziran’da 4 kat artarak, 14-20 Haziran’da 7 milyon 773 bin 105’e yükseldi.

YKS hazırlıkları
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 26-27 Haziran’da üç oturum halinde düzenlenecek YKS’nin Temel Yeterlilik Testi’ne 2 milyon 592 bin 579, Alan Yeterlilik Testlerine 1 milyon 781 bin 760 ve Yabancı Dil Testine 130 bin 522 adayın katılacağını bildirdi.

Açılış Yarın
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hatay Dörtyol’daki Ertuğrul Gazi FSRU Tesisi resmi açılış töreninin yarın gerçekleştirileceğini söyledi. Açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak.

Dalış tutkunları
Hatay’ın Arsuz ilçesi Konacık sahilinde deniz dibi temizliği için dalış yapan, Adana Sualtı ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri, 10-15 metre derinlikten hayalet ağlar, plastik atıklar, metal eşyalar ve çeşitli çöpler çıkardı.

Yargıtay yapısı
Yargıtay’da, bir hukuk ve üç ceza dairesinin kapatılmasıyla, temyiz mahkemesinin 12 hukuk ve 12 ceza dairesi olmak üzere, 24 daireden oluşturulmasına yönelik çalışmalar tamamlandı.

Destek açıklaması
Hatay’a gelen, Hollanda’nın Suriye Özel Temsilcisi Emiel de Bont, “Yıllardır milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yaparak bu kadar büyük bir yükü omuzlayan müttefikimiz Türkiye’ye desteğimizi göstermek için buradayız” dedi.

Türkiye genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü ekiplerince ülke genelinde eş zamanlı yapılan radar denetiminde, 15 bin 602 hız ihlali tespit edildiği bildirildi.