Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Muğla merkezli FETÖ Soruşturması
HATAY DAHİL 5 İL’DE
Aralarında illimiz Hatay’ın da yer aldığı Muğla merkezli 5 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında 6 şüpheli adliyeye sevk edildi. Muğla İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi ekiplerince Muğla, İstanbul, Samsun, Hatay ve Kütahya’da yürütülen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 6 kişiden 3’ü tutuklandı.

MKÜ-SYO Mezunlarına Diploma BUGÜN
MKÜ’ye bağlı Hatay Sağlık Yüksekokulu mezunları bugün düzenlenecek törenle yemin ediyor. Hatay Sağlık Yüksekokulu yönetimi, mezunlar için bugün 13.00 – 16.00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda “Yemin Töreni” düzenleyecek.

RAMAZAN İMSAKİYESİ
BUGÜN YARIN
İmsak : 03.28 03.28
Güneş : 05.11 05.11
Öğle : 12.41 12.41
İkindi : 16.29 16.29
Akşam : 19.58 19:59
Yatsı : 21:33 21.33

B.Antakya Oteli kapandı
Yaklaşık 32-33 yıldır hizmet veren Büyük Antakya Oteli kapandı. Otel, yaklaşık 30 yıldır Güngör Ailesi tarafından işletilmekteydi. Valiliğe ait otel, 3,5 yıl önce Emniyet Müdürlüğü’ne devredildi.

MİNİK GÖSTERİSİ CUMA GÜNÜ
Hatay MKÜ’de bulunan kreş ve gündüz bakımevi mezun veriyor. Hafta sonunda MKÜ’deki kreş ve gündüz bakımevinde kalan minikler yılsonu gösterisi ve mezuniyet töreni düzenleyecek. Kreş ve Gündüz Bakımevi tarafından Cuma günkü etkinlik saat 14.30’da Atatürk Konferans Salonu’nda yapılacak.

Turunçlu’da Kur’an Kursu
Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi’nde Kur’an Kursu açılıyor. Muhtarlık, 19 Haziran-18 Ağustos tarihleri arası sabah saat 08.00’dan12..00′ kadar Kur’an’ı Kerim kursu verileceğini belirterek, irtibatın, direk muhtarlık ya da Hoca Ahmet Yılmaz (Tel: 0533 516 15 79) ile kurulabileceğini duyurdu.

AKP İftarı Cumartesi Günü
AK Parti İl Başkanlığı, geleneksel büyük iftarını hafta sonunda veriyor. AK Parti iftarı, 10 Haziran Cumartesi günü Serinyol Orman Fidanlığı bahçesinde halka açık olarak verilecek.

Vali Ata’dan TED Ziyareti
Vali Erdal Ata, TED Hatay Koleji’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kampüs bünyesinde bulunan spor alanları, 3D teknoloji laboratuvarı, okul yemekhanesi, fen laboratuvarı, okulun bahçesi ve eğitim bloklarını inceleyen Vali Erdal Ata, sınıflara da girerek öğrencilerle sohbet etti.

HATİAB İftarı İstanbul’da
17 HAZİRAN’DA
İbrahim Güder’in başkanı olduğu Hataylılar Derneği önümüzdeki hafta sonunda İstanbul’da hemşerileri ve resmi kurum ile STK’lardaki önemli kişileri davetle iftar veriyor. HATİAB iftarı, 17 Haziran Cumartesi günü Ahsen Hatay Sofrası’nda veriliyor.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmalarını sürdürürken kesinti de uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Samandağ İlçesi Koyunoğlu ve Yeşilköy Mahallelerine 8:30-10:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Meydan Mahallesine 8:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Tavla Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Uluçınar Mahallesi 2 Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Aşkarbeyli Mahallesi ile Sakarya Mahallesi 270/2 ve 309/13 Sokaklara 9:00-16:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Serinyol Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Dağdüzü Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karaali Mahallesine 8:30-15:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Gülderen Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 416, 443, 412, 405, 413, 425, 406, 415, 438, 440, 426 ve 317 sokaklara 9:00-13:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

KRK ÖDEMELERİ BU AY
Kredi Yurtlar Kurumu, burs ve kredi ödemelerini bu yıl Haziran ayında sonlandıracak. Kurum tarafından yapılan açıklamada, burs/kredi ödemelerinin öğrencilerin normal öğrenim sürelerince yapılmakta olduğu hatırlatılarak “2016-2017 öğretim yılı itibariyle normal öğre-nim süresini tamamla-yan öğrencilerimizin burs/kredi ödemesi Haziran ayı itibariyle sona erecektir. 2016-2017 öğretim yılı Haziran ayı itibariyle normal öğrenim süresinin tamamlayan öğrencilerimiz, geri ödemelerini kyk.gsb.gov.tr adresinde yer alan kredi borç sorgulama ekranından takip edebilirler” denildi.

EMRE 21 Haziran’da Samandağ’da
TV-8 ekranlarında yayınlanan “O Ses Türkiye” yarışmasında “ Minnet Eylemem” şarkısında farklı bir ses tonu sergileyerek tüm halkı etkileyen ve “Haberin Yok Ölüyorum” şarkısıyla da birinciliği kazanan genç müzisyen Emre Sertkaya, 21 Haziran Çarşamba günü saat 20:30 da Samandağ’da konser veriyor. Emre’nin Samandağ konseri, 21 Haziran akşamı Yeniçarşı konferans salonunda saat 20.30’da başlayacak.

Dursunlu Havuzu bugün açılıyor
Defne ilçesi Dursunlu Yüzme Havuzu sezona merhaba diyor. Deneyimli hocalar eşliğindeki çocuk ve yetişkin kursları, tek kişilik yüzme kursları, nefes kontrolü ve dalış eğitimi, aile günleri ve geniş hizmet ağıyla donatılmış Defne Dursunlu Yüzme Havuzu, kapılarını bugün açıyor.
Hizmet saatlerinin 06.00-23.00 arası olduğu öğrenildi.

YAZ KURSLARI
Başvurular 12-18 Haziran’da
İlçelerde yaz yetiştirme ve destekleme kursları öncesi bilgilendirmede bulunuldu. Yapılan açıklamada, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuruların 12-18 Haziran tarihleri arasında yapılması gerektiği kaydedildi ve şöyle denildi:
“2016-2017 Öğretim yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları yaz dönemi kurs başvurusu yapacak olan ücretli öğretmenler, 2. dönemde ilçemize başvuru yapmış ve başvuru evraklarını vermiş olmaları durumunda, sadece tek hekimden sağlık raporu ve adli sicil kaydı (savcılık kâğıdı) belgelerini ibraz etmeleri yeterlidir. Başvurular, 12-18 Haziran tarihleri arasındadır. Bu tarihler arasında yapılan başvuruların yine aynı tarihler arasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne onaylatılması gerekmektedir.”

DOĞAKA TEKNİK DESTEK PROGRAMI
Kısa adı DOĞAKA olan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, 2017 Yılı Teknik Destek Programı Mayıs-Haziran Dönemi başvuruları Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden alınmaya devam edildiğini bildirdi. DOĞAKA’dan bu konuda yapılan açıklama şöyle:
“Programın amacı, TR63 bölgesinde yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden, ancak kurumsal kapasite eksikliği nedeniyle hazırlık ve uygulama aşamalarında sıkıntı ile karşılaşılan çalışmalarının çözümüne yönelik geçici süreli uzman görevlendirilmesi veya danışmanlık hizmeti verilmesi suretiyle bölgesel kalkınmaya katkı sağlanmasıdır.
Ajans, yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek; 14 iş gününü ve 15.000 TL’yi aşmayan eğitim verme, program ve proje hazırlanmasına katkı sağlama, geçici uzman personel görevlendirme, danışmanlık sağlama, uluslararası ilişkiler kurma ve lobi faaliyetlerine teknik destek sağlayacaktır.
Teknik destek programı uygun başvuru sahipleri; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, kooperatifler ve üst kurulları, küçük sanayi siteleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri yönetimleri ve bu kurumların en az % 50’sine sahip oldukları işletmelerdir. Mayıs- Haziran dönemi için son başvuru tarihi 30 Haziran 2017 saat 17:00’dir.”

AB Yaptı, Türkiye’ye teslim etti
SARAYKENT’TE GÖÇMEN SAĞLIK MERKEZİ
Avrupa Birliği, daha önce Sağlık Bakanlığı ile yapılan anlaşma kapsamında ilimize Göçmen Merkezi kazandırdı. Göçmen Merkezi teslimi de dün gerçekleşti. Edinilen bilgelere göre, Hatay’daki Göçmen Sağlık Merkezi için AB tarafından 220,000 Euro değerinde tıbbi cihaz alındı. Sağlık Bakanlığı ve Kamu Sağlığı Kurumu temsilcilerinin ev sahipliğinde düzenlenen törenle birlikte, alınan ekipmanlar, Hatay’da yasayan ve geçici koruma altındaki 380,000’i aşkın Suriyeli göçmene sağlık hizmeti veren birimlerin omuzlarındaki yükü hafifletmek üzere yerel makamlara teslim edildi.
Saraykent Göçmen Sağlık Eğitim Merkezi’nin, adı geçen ekipmanları, göçmenlere ücretsiz sağlık hizmetlerinin Arapça olarak verilebilmesini teminen Suriyeli tıp personelinin eğitiminde kullanacağı belirtildi. Merkez’de, günde ortalama olarak 300 göçmene sağlık konsültasyonu verilmekte olduğu da ifade edildi.
Avrupa Birliği yetkilisinin verdiği bilgilere göre, şu ana kadar toplam 368 Suriyeli doktor ve 320 hemşire eğitimlerini tamamladı ve ülkemizin farklı bölgelerindeki Göçmen Sağlık Merkezleri’nde görevlendirildi. Dün gerçekleşen teslim törenine ilimiz yöneticileri ile AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, AFAD Başkanı Halis Bilden, Uluslararası Göç Örgütü Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava da katıldı.
Dün gerçekleşen devir teslim töreninin 3 ayağı bulunuyor:
1. Hatay’daki Göçmen Sağlığı Merkezi, AB’nin Sağlık Bakanlığı ile imzaladığı 300 Milyon Euroluk anlaşmanın bir parçası olarak öne çıkıyor. AB ile Sağlık Bakanlığı arasında 2016’nın sonunda imzalanan 300 Milyonluk söz konusu anlaşma uyarınca, Türkiye’de, 210 sağlık merkezinde 500’den fazla sağlık biriminin hayata geçirilmesi kararlaştırıldı. Söz konusu 300 milyon Euro, “3 milyar euroluk AB-Türkiye anlaşması” altında Türk makamlarına aktarılıyor.
2. Hatay’daki bu merkezde, yine Avrupa Birliği fonlarıyla Suriyeli doktorlar ve hemşirelerin eğitimleri de sağlandı. Su ana kadar toplam 368 Suriyeli doktor ve 320 hemşire eğitimleri tamamlanmış olup, bu kişiler Türkiye’nin farklı bölgelerindeki Göçmen Sağlık Merkezlerinde görevlendirildi.
3. Üçüncü olarak ise, Hatay’daki Göçmen Sağlık Merkezi için AB tarafından 220,000 Euro değerinde tıbbi cihaz alındı ve bu merkezlerde, doktorların ve hemşirelerin eğitimi sırasında kullanıldı. Dün yapılan törenle söz konusu ekipmanlar da Hatay’daki Suriyeli göçmenlere sağlık hizmeti veren birimlere katkıda bulunmak için yerel Türk makamlarına devredildi.
Saraykent Göçmen Sağlık Merkezi’nde ücretsiz sağlık hizmetlerinin Arapça olarak verilebilmesi de sağlanıyor.
Merkezde, günde ortalama olarak 300 göçmene sağlık konsültasyonu verildiği kaydedildi.

(Visited 2 times, 1 visits today)