Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

YKS, BUGÜN ve YARIN
ÖSYM gözetimindeki, Yükseköğretime Geçiş Sınavları bugün ve yarın yapılıyor. 26 Haziran 2021 tarihinde Temel Yeterlilik Testi (TYT), 27 Haziran 2021 tarihinde ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) de yapılacak. YKS’ye, toplam 3 milyon dolayında aday katılıyor.

Gündem; Reyhanlı’daki çirkin olay!
HATAY BAROSU MÜDAHİL…
Hatay Barosu, üç gün önce Reyhanlı ilçesinde yaşanan çirkin olayın müdahili olacağını duyurdu. Hatay Barosu’ndan, dün şu açıklama yapıldı:
“23.06.2021 günü, gündüz saatlerinde, Reyhanlı ilçesinde 80 yaşındaki bir kadına yapılan saldırı ve tecavüzü lanetliyoruz. Bu olay da göstermiştir ki, kadına ve çocuğa yönelik saldırı ve istismara karşı, yasa koyucular gecikmeksizin yeni ve caydırıcı yasal düzenleme yapmak zorundadır. Ayrıca bu suçların mücadelesinde tüm eğitim araçları etkin biçimde kullanılmalı ve bu yolla suça yönelimin de önü alınmalıdır.
İnfaz yasasındaki düzenlemeler, bu suçlar bakımından ağırlaştırıcı şekilde düzenlenmelidir. Keza, bu ve benzeri olaylardaki artış da dikkate alınarak, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı yeniden gözden geçirilmelidir.
Hatay Barosu olarak, bu vahim olayın hukuki sürecini de hassasiyetle takip edeceğimizi kamuoyuyla paylaşırız.”

Kırıkhan-Antakya Yolunda
ÜSTYAPI ÇALIŞMASI…
Antakya-Kırıkhan yolunun bir bölümünde onarım yapılıyor. Karayolları açıklamasına göre, ulaşım, Kırıkhan- Hatay yolunun 3-5’inci kilometrelerinde üstyapı yenileme çalışmaları nedeniyle kontrollü gerçekleştiriliyor.

BELEN’E LİSE
İlimiz Belen ilçesine lise yapılmasıyla ilgili çalışmalar var. Edinilen bilgilere göre, lise binası yeri olarak, Sarımazı otoban girişi tarafı düşünülüyor. Yeri belirlenen Belen Lisesi inşaatının hemen başlaması ve 2022-2023 öğretim yılına yetiştirilmesi amaçlanıyor.

4000 Sağlık çalışanı, Mülakat tarihinin açıklanmasını istiyor…
GÖREVDE YÜKSELME
Sağlık Bakanlığı Ünvan Değişikliği Sınavı’na giren 4 bine yakın aday, 300 gündür mülakat takviminin açıklanmasını bekliyor. Aynı sorunu, Sağlık Bakanlığı çalışanları da yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı’nda 4 Ekim 2020 tarihinde yapılan ünvan değişikliğinin sınav sonuçları 19 Ekim’de açıklanmıştı. Yaşanan pandemi nedeniyle, diğer kurumlarda olduğu Sağlık Bakanlığı’nda da birçok iş ve işlem aksayınca, görevde yükselme sınavları aksadı. Sayıları 4000 civarında olduğu bildirilen Türkiye genelindeki sağlık çalışanları, görevde yükselmek için mülakat sınavı tarihinin saptanmasını istiyor.

HDHO etkinliği bugün
CERRAHİ ENDİKASYONLAR…
Hatay Dişhekimleri Odası (HDO) girişimiyle, meslek mensuplarına yönelik olarak, bugün şehrimizde bilimsel bir toplantı düzenleniyor.
Hatay Dişhekimleri Odası etkinliğiyle ilgili açıklama şöyle:
“HDH Odası olarak, yeni normalleşme tedbirleri kapsamında 1,5 yıldır ara verdiğimiz yüzü yüze bilimsel toplantılarımızı başlatıyoruz. Etk (Euroteknika) İmplant Türkiye Distribütoru Doğa Ileri Teknoloji A.Ş. katkılarıyla, 26 Haziran 2021 Cumartesi günü Antakya Anemon Otel’de saat 11:00-15:15 saatleri arasında, Ege Üniversitesi DHF Periodontoloji A.D. Doç. Dr. Pınar Meriç, ‘Cerrahi Endikasyonlarda Biyomateryallere Genel Bakış’ ve ‘Tüm Yönleriyle 3D İmplant Konumu: Bilimsel Güncelleme’ konularında sunum yapacaklardır.”

55,6 milyar liralık borç
Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Ekim 2019’dan Mayıs 2021’e kadar geçen sürede, Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşmaları doğrultusun-da, büyük ölçekli uygulamada 202 firmanın 55,6 milyar liralık borcunun yapılandırıldığını duyurdu.

İstifa etti
İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü, CHP’den istifa ederek Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katıldığını açıkladı.

Haziran’da uygulandı
Sağlık Bakanlığı’nca, Kovid-19 aşılama kampanyasının başlatılmasının ardından, Haziran’da 16 mil-yon 400 bin dozdan fazla aşı uygulandı, yaş sınırı da 50’den 18’e kadar indi.

Suriyelilere yardım
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin, Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Suriyelilerin desteklenmesi amacıyla, 2024’e kadar 3 Milyar Euro’luk bütçe ayıracağını bildirdi.

Anayasa vurgusu
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Lafzı ve ruhuyla siviller tarafından hazırlanmış yeni bir anayasaya Türkiye’nin ihtiyacı vardır. Darbenin ruhunun sindiği bu anayasa, Türkiye’yi 2023’lere taşımaktan uzaktır” dedi.

MSB yalanladı
Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, “Katarlı gençlere Türkiye’de sınavsız tıp eğitimi hakkı verildiği” iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

RTÜK’ten Medya için
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), medyanın aile yaşamına etkilerinin ele alınacağı, “Medya ve Aile Değerleri Çalıştayı” düzenleyecek. Çalıştay, 29 Haziran’da İstanbul’da yapılacak.

Yeni tarife beklentisi
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan, “Bizim maliyetlerimiz, son dönemlerde oldukça arttı. Bu nedenle, 1 Temmuz sonrası için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yeni tarife için fiyat düzenlemesi yapmasını istiyoruz” dedi.

Almanya’dan, aşı olmayanlara uçuş yasağı!
THY ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, aşı olmayan AB vatandaşlığı olmayanların Almanya’ya uçuşlarına izin verilmeye-ceğini duyurdu.
SunExpress açıklaması şöyle:
“Bugünden itibaren, Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olmayan ve Paul-Ehrlich Enstitü-sü’nün internet site-sinde belirtilen koşullar doğrultusunda son 14 gün içinde tamamen aşı olmuş yolcuların, herhangi bir seyahat amacıyla (örneğin turistik seyahat veya aile/ arkadaş ziyareti) Almanya’ya giriş yap-malarına izin verilece-ğini paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.”

NÜFUS İDARELERİ BUGÜN-YARIN AÇIK
YKS nedeniyle, İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri bugün ve yarın açık kalacak. Yapılan açıklamaya göre, nüfus hüviyetlerini kaybeden öğrenciler için Nüfus Daireleri, bugün 09.00 ile 17.00, yarın ise 07.00 ile .15.30 arası açık olacak.

HATAY’DA AŞILANAN 706.401 KİŞİ
Koronavirüse karşı mücadelede aşılama çalışmaları, ülke genelinde ve ilimizde yüksek hızla sürerken, resmi verilere göre, Hatay ilinde düne kadar toplam 706.401 kişi aşı yaptırdı. Verilere göre, ülke genelinde ise 30.658.253 kişi bir doz, 14.710.055 kişi 2 doz olmak üzere, toplam 45 milyon 368 bin 55 kişi aşılandı.

KIRTASİYE-FOTOĞRAFÇILAR AÇIK
YSK nedeniyle, yarınki sokağa çıkma kısıtlamasında kırtasiyeciler ile fotoğrafçılar muaf tutulacak. Hatay Valiliği, yarın sınava katılacak adaylar ile velilerinin, ev-okul güzergahında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaklarını duyurdu.

Külliye onayı!
Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci bölümünde yer alan 11 madde TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Buna göre, Genelkurmay Başkanı ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları hakkında askeri suçlardan dolayı soruşturma yapılması Cumhurbaşkanının iznine bağlı olacak.

İran / Türkiye
Birleşmiş Milletler’in (BM) hazırladığı raporda, en fazla uyuşturucu ele geçirilen ülkelerin İran ve Türkiye olduğu kaydedildi.

YKS maratonu
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’nca düzenlenecek, 2 milyon 607 bin 903 adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) 26-27 Haziran’da yapılacak.

Hac ve Umre
Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu, hakları 2021’e devredilen hacı adaylarının, daha önce hesaplarında bırakılan 1000’er riyalin 2022 yılı haccından mahsup edilmek üzere blokesinin devamı şartıyla, kayıt haklarının 2022’ye devredilmesine karar verdi.

Bakan açıkladı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de var olan terörist sayısının 240’a düştüğünü belirterek, “Başlarını mağaralardan çıkaramıyorlar. Telsizle konuşamıyorlar. Bir yerlere gidemiyorlar” dedi.

Kadına Şiddet
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele IV. Ulusal Eylem Planı’yla, şiddetle mücadelede kararlı adımlarla ilerlemeye devam edeceklerini bildirdi.

Özel Hastaneler
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda, “28.2.1982 tarihli ve 8/5747 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe knulan Özel Hastaneler Tüzüğü’nün yürürlükten kaldırılmasına karar verilmiştir” İfadesine yer verildi.

Film Festivali
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen “40. İstanbul Film Festivali” kapsamındaki Ulusal Yarışma filmleri, 1–13 Temmuz tarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak.

Polenlere dikkat
Yeni bir araştırma, ağaçlarla yayılan polenlerin corona virüs parçacıklarını yalnızca bir dakika içerisinde 20 metre uzağa taşıdığını ortaya koydu.

Temeli bugün!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan “rüyası” olan, Başbakan olarak görev yaptığı 27 Nisan 2011’de duyurusunu yaptığı Kanal İstanbul için ilk köprünün temeli bugün atılacak.

Hatay yok!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 ile mücadele kapsamında aşılama oranı en yüksek 10 ilin Edirne, Amasya, Eskişehir, Çanakkale, Kırklareli, Balıkesir, Muğla, Burdur, Bilecik ve Sinop olduğunu açıkladı.

Bakanlık desteği
Kültür ve Turizm Bakanlığı 65 belgesel projesi için 5 milyon 268 bin lira destek sağlanmasını kararlaştırdı. Yeni başvurular, 30 Haziran’da sona erecek.

Yoğun ilgi
Yeni nesil çevrim içi yarışma programı “Uzaktan Erişim TRT EBA”ya başvuran çocuk sayısı 35 bini aştı. Başvuru için yarışmacı adayları, kendilerini tanıtan kısa bir videoyla, Whatsapp üzerinden 0552 589 70 34 telefon numarası ya da TRT’nin sosyal medya hesaplarından başvuru yapabiliyor.

Liman trafiği
Türkiye’de limanlarda elleçlenen yük miktarı son 5 yılda yüzde 15 artış gösterdi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen elleçlenen yük miktarındaki artış trendi sürüyor.

Tarım Kredi’den
Kredi fırsatı…
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, nakit finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılabilecek “Mobil Onaylı Nakit Kredi” adı altında yeni bir kredi ürünü geliştirdiklerini bildirdi.

502 bin 973 araç
Türkiye’de Ocak-Mayıs döneminde 502 bin 973 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 17 bin 146 taşıtın kaydı silindi. Böylece Ocak-Mayıs döneminde trafikteki toplam taşıt sayısında 485 bin 827 artış gerçekleşti.

Komutanlar sınırda
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2. Ordu Komutanlığı’nı ziyaret etti. Hudut hattı ve sınır ötesindeki birliklerin komutanlarıyla video konferans yöntemiyle görüşen Akar, sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı.

Alkol ve tütünde
ÖTV uygulaması
Alkol ve tütün ürünlerinde yılın ikinci yarısında özel tüketim vergisi (ÖTV) uygulamalarında değişiklik olmayacak. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Konutta KDV önerisi
Sektörlerin gözü 31 Temmuz’da sona erecek KDV indirimlerinin süresinin uzatılıp uzatılmayacağında. Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, konutta KDV’nin tek oranlı uygulanmasını önerdi.

Üreticilere çağrı:
Son gün 30 Haziran!
“2003-2020 yılları arasında ÇKS’ye kayıtlı tarım alanlarında yüzde 10 oranında azalma olmuştur” diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, başvurularının il ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine yapılabileceğini söyledi.

Emekli öğretmenler
Emekli olduğu halde ücret karşılığında ders vermeye devam eden öğretmenlerin emekli aylığı kesilecek. Anayasa Mahkemesi kararında, “Getirilen bu sınırlama, işsizlik sorununa çözüm bulunması amacına yöneliktir” denildi.

(Visited 3 times, 1 visits today)