Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MEMLEKET PARTİSİ HASSA TEŞKİLATI KURULDU
Muharrem İnce’nin kurduğu Memleket Partisi, ilimiz Hassa ilçesinde örgütlendi. Hassa İlçe Başkanı, Mehmet Karaca oldu.
İlçe Yönetimi’nde de şu isimler yer aldı:
Menderes Çolak, Davut Atmaca, Mikail Yeniçeri, Mehmet Çakmak, Osman Çakar, Hayri Çoban, Süleyman Hilmi Cevdet Çil, Mustafa Sağıroğlu, Cemil Bağış, Şaban Çörtük, Rasim Elmas, Seyfettin Kuşçu ve Kadir Gündoğdu.

LGS’de Hatay’dan
2 Türkiye Birincisi ÖZER ve HATUN…
Liselere Geçiş Sistemi Sınavı’nda (LGS) 500 tam puan alarak Türkiye birincisi olan, ülke genelindeki 97 öğrenciden ikisi Hataylı. Edindiğimiz bilgilere göre; Dörtyol’dan Muazzez Göksu Özer, Defne ilçesinden Öykü Hatun (Mehmet Hatun’un torunu), LGS Türkiye birincileri arasında yer aldı.

Küçük Sanayi
Sitesinde aşılama
Antakya Küçük Sanayi Sitesi’nde, her yaştan usta, kalfa, çırak ve çalışanlara yönelik koronavirüs aşısı yapılıyor. Dün başlayan uygulamada, randevuya gerek olmaksızın, kişiler, Küçük Sanayi Sitesi’ndeki kooperatif binasındaki ekibe aşı yaptırabiliyor.

Dörtyol’da yolcu otobüsü ile
otomobil çarpıştı
ÖLÜ YOK, 7 YARALI
Dörtyol’da, Salı akşamı, şehirlerarası yolcu otobüsü ile otomobil çarpışması şeklindeki kazada 7 kişi yaralandı.
Kaza, E-91 Otoyolu Dörtyol Gişeleri Ocaklı Mahallesi yakınlarında meydana geldi. Antakya’dan bir otobüs firmasına ait 34 UNJ 65 plakalı yolcu otobüsü, Suriye uyruklu M.A. yönetimindeki 33 AGB 984 plakalı otomobille çarpıştı. Kazada yaralanan 7 kişi hastanelere kaldırıldı.

VARLIK BARIŞI BAŞVURULARI
6 AY UZATILDI
30 Haziran’da sona ermesi gereken Varlık Barışı başvuruları 6 ay daha uzatıldı. İlgili Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Varlık Barışı’na başvuru süresini 6 ay uzattı. Uygulama, yurtdışında altın, döviz gibi varlıkların Türkiye’ye getirilmesini kapsama alınıyor. Düzenlemeyle, yurtiçi ve yurtdışındaki döviz, altın gibi ekonomik değerler, banka veya aracı kurum vasıtasıyla finansal sisteme dahil oluyor. Varlık Barışı’ndan faydalananlar, bildirdikleri varlıklar için vergi ödemiyor.

MEB açıkladı
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), Liselere Geçiş Sis-temi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yüzdelik dilimleri “meb.gov.tr” adresinden açıklandı.

İhracat rakamı
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Cuma günü açıklanacak Haziran ayı dış ticaret verilerinde rekor bir ihracat rakamı beklediğimizi ifade etmek isterim” dedi.

Tasarruf zamanı
Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında, 2020 yılındaki taşıt sayısı, 2021 yılından başlamak üzere 2023 yılı sonuna kadar kümülatif olarak en az yüzde 20 oranında azaltılacak.

Varyant riski
Yeni tip koronavirüsün ilk kez Hindistan’da ortaya çıkan bulaşıcılığı yüksek Delta varyantının dünya genelinde yayılmaya başlaması ve aşılara belirli ölçüde direnç geliştirmesi, salgının gelecekteki seyrine dair kaygı yaratıyor.

Kurban Bayramı
Sabancı Holding ve Carrefour iştiraki CarrefourSA, Kurban Bayramı kapsamında müşterilerine vekaleten en az 20 kilogramlık büyükbaş koli ve en az 17 kilogramlık kıvırcık koli olmak üzere iki farklı seçenek sunuyor.

PTT’den zarf
PTT A.Ş. tarafından, “Çocuk Esirgeme Kurumu’nun 100. Kuruluş Yılı” ve “Koruyucu Aile Günü” konulu özel gün zarfları tedavüle sunuldu.

Her yıl 9 bin belge
Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi; soruşturma savcılıkları ya da mahkemelerden adli belge laboratuvarına gönderilen çek, senet, imza, el yazısı, kaşe, pasaport ve kimlik gibi delillerden her yıl yaklaşık 9 binini inceliyor.

Turizmde kayıp
UNCTAD ve UNWTO’nun raporunda, bu yıl 2019’a kıyasla turist sayısına bağlı olarak 1,7 trilyon ila
2,4 trilyon dolar arasında kayıp yaşanacağı belirtildi.

MHP toplanıyor
MHP’nin en son 27 Mayıs’ta yapılan MYK ve MDK toplantıları, 12 Temmuz’da Parti Genel Merkezinde düzenlenecek.
MHP Milletvekilleri de hafta sonlarında seçim bölgelerine giderek çalışmalarını sürdürüyor.

LGS’de en başarılı ders TÜRKÇE
En başarısız ders MATEMATİK Sonuçları
dün açıklanan Liselere Giriş Sınavı’nda soru sayısı 20 olan alt testler arasında, öğrenciler, en yüksek başarıyı Türkçe alt testinde (9.41), en düşük başarıyı Matematik alt testinde (4.20) gösterdi. Sayısal bölümde yer alan Fen Bilimleri alt testinde doğru cevap sayısı ortalaması 8.04 olarak hesaplanırken, soru sayısı 10 olan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük alt testinde doğru cevap sayısı ortalaması 5.23, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinde 6.35 ve Yabancı Dil alt testinde ise 4.93 olarak gerçekleşti.

40 Gazeteci Hatay’da
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hatay Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla gerçekleştirilen Medya, Kültür, Sanat ve Turizm Buluşmaları’nın yeni adresi Hatay olacak. Buluşma, Antakya Narin Otel’de bugün saat 11.00’de gerçekleşecek.

İMAM HATİPLERDE DİL DERSLERİ
Hazırlık Dil Sınıfı Programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri, Türkiye genelinde hızla yaygınlaşıyor.
Aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu Ankara, Antalya, Bursa, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Karaman, Mardin, Trabzon, Rize, Samsun ve Van illerinde bulunan okullarda Arapça, İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, Farsça, Çince, Japonca ve Rusça olmak üzere dokuz dilde eğitim veriliyor. Toplam 48 okulda uygulanan bu program, bazı okulların aynı anda iki veya üç ayrı dil programı uygulaması sonucunda 63’e ulaştı.

Süresi uzatılsın
Pandemi sürecinde, “yarım yamalak da olsa uygulanan” kısa çalışma ödeneğinin bu ay sonunda biteceğini anımsatan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasını istedi.

MEMLEKET PARTİSİ HASSA TEŞKİLATI KURULDU
Muharrem İnce’nin kurduğu Memleket Partisi, ilimiz Hassa ilçesinde örgütlendi. Hassa İlçe Başkanı, Mehmet Karaca oldu.
İlçe Yönetimi’nde de şu isimler yer aldı:
Menderes Çolak, Davut Atmaca, Mikail Yeniçeri, Mehmet Çakmak, Osman Çakar, Hayri Çoban, Süleyman Hilmi Cevdet Çil, Mustafa Sağıroğlu, Cemil Bağış, Şaban Çörtük, Rasim Elmas, Seyfettin Kuşçu ve Kadir Gündoğdu.

MEB açıkladı
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), Liselere Geçiş Sis-temi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yüzdelik dilimleri “meb.gov.tr” adresinden açıklandı.

Aşılı olmayanlar!
Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, Delta varyantının yayıldığı grubun aşılanmayanlar olduğunu söyledi.

Altın yerine…
Kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte açılan düğün sezonu evlenecek çiftleri yüksek altın fiyatları dolayısıyla gümüşe yönlendirdi. Düğünlerin vazgeçilmez hediyesi olan, yarım altının yerini gümüş çerçeveli çeyrek altınlar aldı.

Genel Kurul yapıldı
Meclis Salonu’nda gerçekleşen Hatay Büyükşehir Belediyesi Altyapı ve Koordinasyon Merkezi (AYKOME)
Genel Kurul toplantısında, altyapı konusunda eksiklikler gündeme getirilerek, çözüm maddeleri görüşüldü.

Lise tercihleri
Milli Eğitim Bakanlığı’nca açıklanan 2021 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre, lise tercihleri 5-16 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek. LGS kılavuzuna göre, yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2021’de açıklanacak.

Kamuda tasarruf
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, kamuda tasarruf tedbirleri kararı… Buna göre, “Taşıt edinimleri ihtiyaç analizlerine dayandırılacak, acil ve zorunlu haller dışında her ne suretle olursa olsun yeni taşıt edinilmeyecek.”

Talep reddedildi
Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

Maske takın!
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, Kovid-19 aşıları tam olanları da maske takmaya ve diğer önlemleri almaya çağırdı.

Seyirciye izin
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, spor müsabakalarının sayıları belirlenerek tedbirlerle seyircili oynanabileceğini açıkladı. Delta varyantının arttığını da söyleyen Koca, “Şu an 224 Delta vakası var” dedi.

Elmalı Davası
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kamuoyunda “Elmalı Davası” olarak bilinen davanın sanıkları hakkında, Bakanlık Avukatları aracılığıyla tutuklama talep edildiğini duyurdu.

Turizm Raporu
BM, turizmde toplam ekonomik kaybın 4 trilyon doları bulabileceğini belirterek, aşılamanın önemine dikkat çekti. Raporda, pandemi öncesi rakamlara en erken 2023’te dönülebileceği tahminine yer verildi.

Sınav sonuçları
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6 Haziran’da yapılan merkezi sınavın sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarını “meb.gov.tr” adresinden öğrenebilecek.

Yüzde 65,7 arttı
Türkiye’nin ihracatı Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 65,7 artarak 16 milyar 498 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Gastronomi Kentleri
Bodrum’da stant açtı
Özel bir organizasyonla Turgutreis Mahallesi’nde düzenlenen fuarda; Gaziantep, Hatay, Erzurum, Trabzon, Balıkesir, Afyon, Elazığ, Adıyaman ve Ankara’nın da aralarında olduğu şehirlerin yöresel ürünleri ile hediyelik eşyalar tanıtıldı.

Dış ticaret açığı
Geçen Mayıs ayında dış ticaret açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,2 artarak 3 milyar 436 milyon dolardan 4 milyar 129 milyon dolara yükseldi.

2020’yi pandemi aldı
2021 ise umut yılı oldu
Türkiye; Fransa, İtalya ve İspanya’nın ardından Avrupa’da en çok yabancı turist ağırlayan ülke konumunda. 2019 yılında Türkiye’yi 52 milyonu aşkın yabancı turist ziyaret etti ve ülke yaklaşık 35 milyar dolar turizm geliri elde etti.

TÜİK verileri
Mayıs ayında dış ticaret açığı yüzde 9,4 artışla 3 milyar 352 milyon dolardan 3 milyar 665 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı Mayıs 2020’de yüzde 73,8 iken geçen ay yüzde 81’e yükseldi.

Yüzde 3,18 arttı
Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE), Mayıs’ta, bir önceki aya göre yüzde 3,18, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 13,24, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,55 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 20,33 artış gösterdi.

Aşılanıyoruz
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Her 4 kişiden birinin aşısı tamamlandı. Çift doz aşısı yapılanların sayısı 15 milyona ulaştı. 18 yaş ve üstü nüfusumuzun yüzde 25’i artık aşılı” dedi.

Dün sona erdi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın, “ÇKS kaydı yaptırmayan çiftçiler; destek, tarım sigortası ve düşük faizli krediden yararlanamıyor” uyarısı ile paylaşılan çağrı için süre sona erdi.

Ankara’dan çağrı
Kamuda tasarruf için…
Kamu kurumlarında uygulanmak üzere Tasarruf Tedbirleri Genelgesi yayımlandı. Buna göre hiçbir surette hizmet binası, lojman ve sosyal tesis arsa ve arazisi satın alınmayacak, yeni kiralama yapılmayacak ve yeni inşaata başlanmayacak.