Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

HATAYLI BABA ile KIZI TOPRAĞA VERİLDİ
Hatay’da, 7 yaşındaki kızının gözü önünde, ayrıldığı eşi tarafından pompalı tüfekle öldürülen genç kadın ve kadının babası, memleketi Kahramanmaraş’ta toprağa verildi. Haayatını kaybeden Ebru Kara ve babası Ali Dik için Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesi Helete Mahallesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeler, yan yana toprağa verildi.
Geçtiğimiz hafta yaşanan olayda, ilimiz Erzin ilçesi Mahmutlu Mahallesi Temizler Sokak’taki olayda, cinnet geçiren Cabbar Kara, boşanmak üzere olduğu bildirilen eşi Ebru Kara ve babası Ali Dik’i silahlı öldürmüştü.

HATAY’DA ÇOCUKLARA FUHUŞ YAPTIRAN ÇETE ÇÖKERTİLDİ
13 adreste 11 şüpheli yakalandı,
11’i de tutuklandı…
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü, İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince; çocukların nitelikli cinsel istismarı, fuhuşa teşvik, aracılık ve yer temin etme, hırsızlık, yaralama, 6136 SKM, resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan, uyuşturucu madde satın almak, kabul etmek, bulundurmak ve kullanmak suçlarından aranan şahısların yakalanması ve suç unsurlarının ele geçirilmesine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, 9 Temmuz Cuma günü 13 adreste eş zamanlı olarak yapılan operasyonda F.K., M.E.D., A.K., M. A., M.A.D., Ö.F.B., M. F., B.Ç., A.S., A.A., L.Ç. isimli 11 şahıs yakalandı.
Hatay Emniyeti, yapılan işlemler sonrası 11 şahsın da tutuklanarak cezaevine gönderildiğini bildirdi.

ETKİNLİK BUGÜN
Neden konuşamıyoruz?
Gençlik ve İfade Özgürlüğü…
Bundan 8 yıl önce, üniversite okuduğu Eskişehir’de sokak ortasında dövülerek öldürülen Antakyalı Ali İsmail Korkmaz’ı anma kapsamında, bugün önemli bir etkinlik düzenleniyor.
Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın bu konudaki duyurusu şöyle:
“Ali İsmail Korkmaz’ı anmak için gerçek-leştireceğimiz etkinlikler kapsamında, 12 Temmuz Pazartesi günü, ‘Neden Konuşa-mıyoruz? Gençlik ve İfade Özgürlüğü Atölyesi’ için bir araya geliyoruz. .Klinik Psikolog Elif Okan Gezmiş’in yürütücülü-ğünü yapacağı atölyeye kayıt olmak için adresimiz, bit.ly/ALIKEV1007. Etkinliğimiz, ZOOM üzerinden, dışarıya kapalı olarak gerçekleşecek. Etkinliğe katılmak için kayıt olmayı unutmayın.”

Hatay, turuncu!
“Tüm illerimizde aşılanma oranını artırmadan toplumsal bağışıklık elde edemeyiz” diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama haritasını paylaştı. Hatay, %56.1 oranıyla, haritada turuncu kategoride yer alıyor.

WhatsApp kararı
WhatsApp verilerinin, diğer Facebook şirket ürün ve verilerine bağlanmasına ilişkin geçici tedbir kararının durdurulması amacıyla Facebook’un yaptığı başvuru, Ankara 4. İdare Mahkemesi’nce reddedildi.

AKMİB’de değişim
Akdeniz İhracatçı Birlikleri’ne (AKİB) bağlı Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (AKMİB) 2019-2020 Yılı Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu’nda, Saadettin Çağan başkan seçildi.

2 milyondan fazla
Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu verilerine göre, geçen yıl 2 milyon 43 bin 467 kişi kamu idarelerinden bilgi edinme talebinde bulundu.

Samandağ Evvel Temmuz Festivali
BUGÜN BAŞLIYOR
Samandağ Kalkındırma Derneği organizasyo-nunda her yıl geleneksel hale getirilen Evvel Temmuz Festivali bugün başlıyor. 12 Temmuz Pazartesi günü başlayacak etkinlikler, 14 Temmuz Çarşamba gece yarısı sona erecek.
Festival’de konser verecek sanatçılar ve programın içeriği şöyle:
12 Temmuz Pazartesi
saat 20:30’da
Yaşar Nalbant-(Yerel Sanatçı)
Kadir Çat, Cevdet Bağca
13 Temmuz Salı saat 20:30’da
Grup Ortaya Karışık
(Yerel Grup)Menekşe-Kardelen Özçelik
Nihat Mugil
14 Temmuz Çarşamba
saat 20:30’da Solmayan Ses-Imhammed Menne Rozana-Suriyeli Sanatçı İlkay Akkaya
Etkinlikler ilçedeki ismail korkmaz alanında yapılıyor.

HATAY’DA AŞILAMA % 56,1
İlimizde koronavirüs aşısı olan kişi sayısı 900 binlerde, oranı da % 56,1 oldu. Türkiye genelinde ise 37.459.120’si bir doz, 16.770.701’i iki doz, 2.790.102’si üç doz olmak üzere, toplamda 57 milyon 19 bin kişi aşılandı.

Esnaf uyardı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tatil sezonun başlaması ve Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte uzun yola çıkacak olanların şehirlerarası yollardaki ucuz akaryakıt tabelalarına aldanmaması gerektiğini belirtti.

Bayram maliyeti
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Bayram süresince kesilecek yaklaşık 960 bin büyükbaş hayvana ödenecek para 11 milyar 312 milyon 640 bin lirayı bulacaktır.”

Dünya nüfusu
Birleşmiş Milletler (BM), 2050’lerde dünya nüfusunun 10 milyara çıkacağı tahmininde bulundu. Artan nüfusun çevre, gıda, su ve sağlık alanında birçok zorluğu beraberinde getireceği belirtiliyor.

Bakanlıktan talimat
Kurban satış ve kesim yerlerinde kovid-19 tedbirleri uygulanacak. Tarım ve Orman Bakanlığı, konuya ilişkin il tarım ve orman müdürlüklerine talimat gönderdi, afiş ve broşür hazırlattı.

Diyanet açıkladı
Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi İdris Bozkurt, “Kurbanlığımızı kredi kartıyla alıyorsak, yapacağımız ödemeyi zamanında yapmalıyız. İbadetle faiz bağdaşmaz” dedi.

Bakanlık verisi
Türkiye’de 80 yaş üstü nüfusun en fazla olduğu yer Marmara Bölgesi, en az olduğu bölge ise Güneydoğu Anadolu oldu. 0-17 yaş aralığının bölgelere dağılımında da ilk sırada Marmara yer alıyor.

Yeni düzenleme
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi askıya alınan veya iptal edilen asansör monte eden veya onun yetkili servisi, asansörlere yönelik bakım, onarım ve servis hizmeti sunamayacak.

Şiddetsiz kampüs
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında “şiddetsiz kampüs” anlayışını yaygınlaştıracaklarını bildirdi.

Ana hat trenleri
Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 28 Mart 2020’de seferlerine ara verilen ana hat trenleri, 12 Temmuz’dan itibaren 12 farklı güzergahta yeniden seferlere başlayacak.

Sokak hayvanları
Son yıllarda pet shoplardan satın alınan ancak çeşitli nedenlerle bakımından vazgeçilerek sokağa bırakılan cins köpeklerin sayısındaki artış dikkati çekiyor.