Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MHP İL BAŞKANI KAZA GEÇİRDİ
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay İl Başkanı Murat Adal, dün aracıyla kaza geçirdi. Kazada, ölüm ya da yaralanma olmazken, Adal’ın aracı hasar gördü.

Hatay-Ankara arası uyuşturucu trafiğine izin yok
300.000 HAP ELE GEÇTİ
Hatay’dan Ankara’ya uyuşturucu madde getirileceği bilgisine ulaşan, Ankara ve Konya illerinden narkotik ekipleri, yaptıkları ortak çalışma sonucu
300 bin adet captagon hap ele geçirdi. Edinilen bilgiye göre, Hatay’dan hareketle Ankara’ya götürüldüğü belirtilen
2 otomobil ile 2 kamyonet, Gölbaşı ilçesindeki uygulama noktasında durduruldu. Araçlarda yapılan aramada, 300 bin adet captagon isimli uyuşturucu hap ele geçirildi.
Konuyla ilgili soruşturma başlatılırken, gözaltına alınan M.K., Ö.E., V.E., A.E. ve H.T. hakkında adli işlem başlatıldı.

KEK, CİPS, ÇİKOLATA ARASINDA
Kırıkhan’da 3 kg uyuşturucu ele geçti
İlimiz Kırıkhan ilçesinde, el çantalarının içindeki kek, çikolata ve cips paketlerine 3 kilo 60 gram sentetik uyuşturucu gizleyerek sevkiyat yaptıkları belirlenen 2 kişi gözaltına alındı.
İl Emniyet Müdürlüğü Hatay Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ile İstihbarat Şubesi ekipleri, uyuşturucuyla mücadele kapsamında, Kırıkhan ilçesinde 2 şüpheliyi takibe aldı. Yolda yürürken durdurulan D.J. ve E.S.’nin el çantasını arayan ekipler; kek, çikolata ve cips paketlerine gizlenmiş halde, 3 kilo 60 gram sentetik uyuşturucu ele geçirdi. Şüpheliler gözaltına alınarak, sorgulanmak üzere Antakya’ya getirildi ve Hatay Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı.

Hatay’da yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar EDAŞ, şehir şebekeleri ile trafolardaki bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle, yarın şehrin bazı bölümlerinde kesinti uygulanacağını duyurdu. Buna göre,
Altınözü İlçesi Kozkalesi Mahallesinde 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Pirinçlik Mahallesi Pirinçlik Sokağa 9:00-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Şarkonak Mahallesine 12:00-14:00 saatleri arasında, YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Okullara müdür, başyardımcı ve yardımcı atamaları
Müdürlük için 131, Başyardımcılık için 40 ve Müdür Yardımcılığı için 484 kişi aday…
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda boşalan müdürlük, müdür başyardımcılığı ile müdür yardımcılığı görevlerine istekli yönetici adaylarının puanlamalarını belirledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde, yöneticiliğe aday olanların puanları belirlenirken, puanlama listesi de yapıldı.
Listeye göre, Hatay’da okul müdürlüğü için puanlama listesine 131 kişi alınırken, müdür başyardımcılığı için 40 kişi, müdür yardımcılığı için ise 484 kişi gösterildi. Okul müdürlüğü listesindeki 131 isim içinde 64,5 puanla Erol Asım Yıldırım en yüksek, Ali Temizkan ise en düşük puanlı olarak yer aldı.
Okul müdür başyardımcılığı için 4 kişi başvuruda. Bu 40 aday içinde en yüksek puanlı Süleyman Kayıkçı 69.375 puanla gelirken, en düşük puanlı ise 36,5 ile Sedat Uslu oldu. Bu arada müdür yardımcılığı için de 484 kişi listeye alındı. Bunlar içinde en yüksek puanlı kişi, Serdar Girevi 61.896 puanla yerini alırken, müdür yardımcıları listesinde en düşük puanda ise Akıncan Akın, 33.775 ile yer aldı.
Bu arada okul müdürlüğü için puanlama listesine alınan 131 kişi, en yüksek puandan başlamak üzere şöyle sıralanıyor:
Erol Kasım Yıldırım, Mustafa Irğın, Serdal Kerkez, Salih Er, Nimet Çelikbaş, Erkan Türkmen, Hasan Demir, Metin Türkmenoğlu, Ömer Sever, Hasan Pala, Abit Biçen Ali Erdem, Ahmet Sayar, İmam Görmez, Halit Yaylacı, Hikmet Bilgil, Süleyman Durğun, Ahmet Karsız, Abdullah Öncü, Osman Kabalcı, Mustafa Öztürk, Nurcan Oflazoğlu, Levent Yücel, Hasan Memilli, Hacı Lök, Mehmet Arık, Ahmet Yılğın, Musa Kaya, Serdar Açıl, Abdullah Vural, Ali Mazı, Nida Tıkır Keleş, Hasan Doğru, Hüseyin Kılıç, Fatih Karahan, Ömer Osman Çolak, Mustafa Baytaroğlu, Başer Akkaya, Zeynep Hilooğlu, Mahir Çift, Kubilay Yıldız, Ercan Atılgan, Vural Güzel, Veysel Okur, Ayhan Güzelmansur, Recep Sinan İnceler, Rıza Bay, Fatih Şıhca, İbrahim Seçmen, Hatice Neşe Sabuncuoğlu, Sonay Zorlu Turan.

Bugün hesapta
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü dolayısıyla 15 Temmuz Şehit ailelerine ve Gazilere ödenen 1500 lira ile Kurban Bayramı ikramiyesi olan 1100 liranın bugün hesaplara yatırılacağını bildirdi.

4. Yargı Paketi
TBMM’de kabul edilerek yasalaşan ve kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı.

TCMB verisi
Kısa vadeli dış borç stoku, Mayıs’ta 2020 sonuna kıyasla yüzde 4,6 artarak 144,9 milyar dolara (yüzde 45,3’ü dolar, yüzde 27,3’ü avro, yüzde 12,2’si TL ve yüzde 15,2’si diğer dövizler) yükseldi.

Yüzde 22 arttı
Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,76 yükseliş kaydetti. Tarım-ÜFE’de yıllık bazdaki artış ise 21,76 oldu.

15 Temmuz için
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hazırladığı Meclis Araştırma Önergesi’nde, 15 Temmuz 2016’daki FETÖ darbe girişiminin araştırılması için Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

Din Sömürüsü
Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ ile mücadeleye değindi, “Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere prim vermeyeceğiz” dedi.

Bugün, “15 Temmuz Demokrasi ve
Milli Birlik Günü”
Bugün, hain darbe girişi-minin yıldönümü. Bundan 5 yıl önce, FETÖ terör örgütü üyelerince ülkede darbe girişiminde bulunulmuş, ancak bu girişim başarıya ulaşamamıştı.
Resmi bayram günü ilan edilen 15 Temmuz’un yıldönümü ile ilgili olarak, bugün ilimizdeki kutlama programı şöyle:
Saat 10.00’da, Antakya şehitliği ziyareti. Saygı duruşu, Kur’an’ı Kerim tilavetinin okunması. 15 Temmuz Perşembe günü başlayıp 16 Temmuz Cuma sabah namazına kadar sela okunarak, darbeye karşı koyan 251 şehidin anısına 251 adet Hatm-i Şerif indirilmesi.
Bugün saat 21.00’de, Antakya Cumhuriyet Alanı’ndaki kutlamada, Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı gösterisi izlenirken, bunu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın sine vizyon sunumu takip edecek. Daha sonra saat 22.00’da saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile Vali Rahmi Doğan’ın konuşmaları, ardından 22.20’de, MKÜ Konservatuvarı dinletisi gerçekleştirilecek.
Gece 22.55’te, İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili dua edecek. Ardından İl Müftülüğü ilahi grubunun dinletisi,
23.15’te Antakya Medeniyetler Korosu konseri gerçekleşirken, bunu 00.13’te, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sine vizyon konuşması takip edecek.

Faiz açıklaması
Merkez Bankası’ndan beklenen açıklama geldi. Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 19’da sabit bıraktı.

Otobüs Biletleri
Yolcu bilet ücretlerinde fahiş fiyat uygulamalarının önüne geçilmesi amacıyla, karayolu taşımacılığında 3 ay süre ile tavan ücret tarifesi getirildi.

Akaryakıt tartışması
EPDK, akaryakıta tavan fiyat getirdi. Sektör karara tepkili. TABGİS’ten, “ucuz fiyattan satış, ancak vergi kaçakçılığıyla mümkün” açıklaması geldi.

Türkiye, lider!
Eurostat verilerine göre son bir yılda yüzde 32’lik artışla konut fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye oldu. Avrupa Birliği ortalaması ise yüzde 6,1 olarak hesaplandı. Türkiye genelinde kiralar ise yüzde 9,4 arttı.

Ülke genelinde
Sağlık Bakanlığı’nca, Kovid-19’la mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan birinci, ikinci ve üçüncü doz aşı miktarı 60 milyonu aştı.

Bayram trafiği
Son yılların en yoğun bayram tatilini geçireceklerini düşünen turizm sektörü, sadece Akdeniz ve Ege’de değil, Türkiye’nin birçok noktasında hareketlilik yaşanmasını bekliyor.

Siyasi mahkumların
Gözü kulağı AYM’de
Anayasa Mahkemesi, cezaevlerindeki hükümlülere infaz indirimi getiren düzenlemenin iptali talebini esastan görüşecek. Görüşme öncesinde hazırladığı raporu heyete sunan AYM Raportörü, olumsuz görüş bildirdi.

Bakanlık yalanladı
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, “20 Tugayı Donatacak Silah Kayıp” iddiasının doğru olmadığını 15 Temmuz sonrasında bakanlık bünyesinde toplamda sadece 24 silahın kaybolduğunu açıkladı.

Babacan sert çıktı
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 15 Temmuz darbe girişiminin “ucube bir sisteme geçiş için bir fırsat olarak” görüldüğünü söyledi, AKP’li seçmene de çağrıda bulundu.

Darbe yargılamaları
AA’nın haberine göre, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından şimdiye kadar 100 binin üzerinde soruşturma yürütüldü, 3 bin 500’den fazla kişi de mahkum edildi.

Vakalar artıyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarında bir haftada yüzde 20’lik artış kaydedildiğini belirterek aşılamalara hız verilmesini istedi. Koca, şu an için kapanma ve kısıtlama öngörmediklerini ifade etti.

İşveren memnun
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, asgari ücret desteğine ilişkin düzenlemenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Meclis’te ‘halk günü’
TBMM’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle 1 yıl 4 aydır gerçekleştirilemeyen “halk günü” yeniden başladı. Meclis, yine her ayın ilk Cumartesi günü saat 11.00-15.00’te vatandaşlar tarafından gezilebilecek.

29 Temmuz’a kadar
ÖSYM tarafından 5 Eylül’de gerçekleştirilecek 2021-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (2021-TUS 2. dönem) başvurular başladı.

Mayıs 2022’ye kadar
Sinema biletleri üzerinden alınan eğlence vergisi oranının yüzde sıfır olarak uygulanmasına 31 Mayıs 2022’ye kadar devam edilecek.