Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Kurban Maliyeti
“Hayvan pazar yerlerindeki çadır kiraları hâlâ çok yüksek” diyen, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Kasaplara bu yıl ödenecek tahmini ücret, 664 milyon lirayı bulacak!”

TOBB verisi
Haziran 2021’de kapanan şirket sayısı; 2020 yılının aynı ayına göre %10.3, kapanan kooperatif sayısında %138.9 oranında artış olup, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı da %13 oranında azaldı.

Döviz Mevduatı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre; bir önceki hafta 226 milyar 23,90 milyon dolar olan yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı, 9 Temmuz ile sona eren haftada 228 milyar 229,2 milyon dolara geldi.

Kart’a yüklendik!
Türkiye’de yılın ilk 6 ayında, 709 milyar TL’lik kartlı ödeme gerçekleşti. İnternetten kartlı ödemeler ise yüzde 77 artışla 188 milyar TL’ye ulaştı.

Yasaklar kapıda!
Dünya genelinde Delta Varyantı endişeleri artarken, vatandaşta, “aşılamanın hızlanmasıyla birlikte kalkan tedbirler yeniden gündeme geliyor” endişesi hakim!

Tarlalarda…
ZİHA filoları!
Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü, tarımda su ve ilaç tasar-rufu sağlayıp verimliliği artıran droneların her ilde yaygınlaştırılması için ZİHA (zirai insansız hava aracı) filoları oluşturacak.

Yeşil OSB’ler
Türkiye’nin yeşil ekonomiye yönelik hedefleri kapsamında, Yeşil Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve Endüstri Bölgelerinin hayata geçirilmesi çalışmaları tamamlanacak, bu bölgelere yönelik sertifikasyon sistemi uygulamaya alınacak.

Zam pazarlığı
Yaklaşık 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos’ta başlayacak.

Asgari ücret desteği
Uygulamayla, 1,4 milyon işletmeye 6,2 milyar lira destek sağlanacak. Destekten, 9,3 milyon sigortalının faydalanacağı öngörülürken, tüm işyerlerini kapsayacak destek için başvuruya gerek bulunmuyor.

Bakanlık uyardı
Sağlık Bakanlığınca, Kurban Bayramı’nda hayvanlardan insanlara geçen hastalıkları önlemek için, kurbanlık hayvan nakli ve alımından etlerin tüketilmesine kadar, sağlık ve hijyen kurallarına azami özen gösterilmesinin büyük önem taşıdığı bildirildi.

Karavan kiraları
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) koşulları nedeniyle cazip hale gelen karavanla tatil yapmak isteyenlerin günlük ödeyecekleri kira bedeli, 300 lira ile 2 bin 500 lira arasında değişebiliyor.

Üreticiye destek
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, bu yılın ilk yarısında üreticilere 600 milyon liralık faizsiz kredi imkanı sunduklarını bildirdi.

Kadına Şiddet
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Önümüzdeki dönemde şiddetle erken mücadele için, ailelerin yaşadığı sosyo-ekonomik sorunları anında tespit ederek, uygun sosyal hizmet programlarımızla destekleyeceğiz” dedi.

Üniversite tercihleri
ÖSYM, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu internet sitesinden yayımladı. Buna göre, üniversite tercihleri 5-13 Ağustos’ta yapılacak.

Bakanlık tespiti
En Yaygın ‘soyisim’
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, 1 milyon 580 bin 313 kişinin taşıdığı “Yılmaz” Türkiye’de en çok kullanılan soyadı oldu. “Yılmaz” soyadını sırasıyla “Kaya” ve “Demir” takip etti.

Karar rahatlattı
Bankalara kredi borcu bulunan şirketler için başlatılan “Finansal yeniden yapılandırma” uygulaması, 2 yıl daha devam edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı süre uzatma kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Üreticiler konuştu
Sorunlar masada
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu üyeleri, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a, bölgelerindeki çiftçilerin sorunlarını iletti ve yapılması gerekenler görüşüldü.

​Hatay: 06.05
İl il bayram namazı saatleri belirlendi. Buna göre; Kurban Bayramı Namazı Ankara’da 06.10, İstanbul’da 06.23, İzmir’de 06.36, Çanakkale’de 06.36, Iğdır’da 05.26’da, Hatay’da ise 06.05’te kılınacak.

Askeri Şura
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının ağustos başında yapılması bekleniyor.

Yeni düzenleme
Turizmi Teşvik Kanunu Meclis’te kabul edildi. Turizm işletmesi belgesi alamayan işletmelerin faaliyetlerine son verilecek.

Mobilya Sektörü
Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin (AKAMİB) Haziran ayı ihracatı, 40,5 artışla 81,1 milyon dolara ulaştı. Birliğin ilk yarıdaki ihracatı da yüzde 42,6 artarak 428,6 milyon dolar oldu.

Kızılay’dan yardım
Türk Kızılay, Kurban Bayramı’nda Suriye’nin kuzeyinde, ihtiyaç sahiplerine ücretsiz giysi yardımı yapan “Sevgi Mağazalarında” iç savaş mağduru yaklaşık 100 bin kişiye bayramlık kıyafet ulaştıracak.

2021’de de sürecek
İşgücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumak ve artırmak amacıyla 2016-2020’de uygulanan asgari ücret desteği 2021’de de sürecek.

Yeniden Vekil
HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının ardından, TBMM Başkanlığı Tezkeresi’nin Genel Kurul’da okunmasıyla birlikte yeniden milletvekili sıfatı kazandı.

Aşı olmayana ceza
Türkiye’de Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, aşı olmayanların AVM, tiyatro ve sinema salonlarının yanı sıra maç, konser, düğün, kongre gibi etkinliklere alınmamasını önerdi.

Bahçeli tepkisi
MHP lideri Devlet Bahçeli “Anayasa Mahkemesi’nin, HDP’li Gergerlioğlu hakkında vermiş olduğu hak ihlali kararı milletin hakkına riayet ve hürmet değil, terörizme örtülü destektir” dedi.

4 kişi yakalandı
Mersin’in Aydıncık ve Hatay’ın Hassa ilçesinde Perşembe başlayan orman yangınları kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mersin’deki yangınla ilgili dört kişinin gözaltına alındığını söyledi.

20 Milyona ulaştı
Türkiye’de özellikle Alman BioNTech firmasından aşı temin edilmeye başlamasıyla birlikte hızlanan koronavirüse karşı aşılama kampanyasında ikinci doz aşısını yaptıranların sayısı 20 milyonu geçti.

TBMM Karnesi
TBMM’de muhalefetin bu yasama döneminde sunduğu üç binin üzerinde yasa teklifi yasalaşmadı. Buna karşılık aynı dönemde çıkan 80 kadar Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin yasamayı gölgede bıraktığı eleştirisi yapılıyor.

Konut Satışı
Türkiye’de döviz kurlarının tarihi seviyelere çıkması ve pandemi sonrası hayata geçirilen lüks projeler, yabancıların konut talebinde patlama yarattı. Bu yıl, 50 bin konut satışı ile rekor kırılması bekleniyor.

Okullar 6 Eylül’de
Koronavirüs salgını nedeniyle ciddi aksamalar yaşanan milli eğitimde yeni dönemde okullar 6 Eylül’de açılacak. Açıklamayı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptı.

Finali İstanbul’da
UEFA’nın en büyük etkinlik-lerinden biri olan Şampiyonlar Ligi’nin 2023 yılı finali İstanbul’da oynanacak. UEFA tarafından yapılan açıklamaya göre, 2023 yılı Şampiyonlar Ligi final karşılaşması, İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyu-mu’nda yapılacak.

Rektör gitti ama…
Prof. Dr. Melih Bulu’nun, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınmasının ardından seçim çağrısı yapan üniversite öğrencisi bir grup, Kadıköy İskelesi önünde protesto gösterisi düzenledi. “Tüm kayyumlar gidene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz!”

Döviz Mevduatı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre; bir önceki hafta 226 milyar 23,90 milyon dolar olan yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 9 Temmuz ile sona eren haftada 228 milyar 229,2 milyon dolara geldi.