Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

CHP Defne İlçe etkinliği Pazar günü
Gezi’den bugüne…
CHP Defne İlçe Yönetimi, hafta sonunda Sümerler Anfi Tiyatro’da, ülkenin önde gelen gazeteci ve siyasetçilerinin katılımıyla “Geziden Bugüne” konulu bir panel düzenliyor. Etkinliğe; CHP Milletvekilleri İlhan Cihaner ile Hilmi Yarayıcı, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül konuşmacı olarak katılıyor. Hilmi Yarayıcı, Panel sonrası konser verecek.

PKK, Amanoslarda;
2 İŞÇİYİ REHİN ALDI, SERBEST BIRAKTI
PKK terör örgütü, dün öğle saatlerinde Arsuz’un Amanos kırsalında orman teşkilatında çalışan 2 işçiyi rehin aldıktan sonra, Jandarma’nın olayı haber alması ve olay yerine gitmesi üzerine, rehin aldığı kişileri serbest bırakıp kaçtı.
Valiliğin bu konudaki açıklaması şöyle:
“8 Haziran Perşembe günü saat 11.00 sıralarında ilimiz Arsuz ilçesi Karagöz Mahallesi civarında Orman İşletme’ye bağlı olarak çalışan işçilerin yanına gelen bölücü terör örgütü mensupları, çalışanları alıkoyarak, aralarından iki işçiyi yiyecek almaları için ilçe merkezine göndermiştir. Yiyecek almak üzere ilçeye giden iki kişinin ihbarı üzerine Jandarma ekipleri bölgeye intikal etmiştir. Güvenlik birimleri olay yerine ulaştıklarında, bölücü terör örgütü mensuplarının alıkoydukları kişileri bırakarak kaçtıklarını tespit etmiştir. Olayla ilgili soruşturma başlatılmış olup, bölücü terör örgütü mensuplarının yakalanmasına yönelik operasyon devam etmektedir.”

BŞB Meclisi toplandı
40 Madde görüşüldü
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Haziran dönemi toplantısını dün yaptı. Meclis’te 40 madde ele alındı. Ayrıntıları yarınki sayımızda vereceğiz.

MKÜ-FTR Mezuniyeti:
16 HAZİRAN’DA
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Mezuniyet Töreni, 16 Haziran Cuma günü yapılıyor.
Törenin, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu tarafından 16 Haziran Cuma günü saat 14.00’da Atatürk Konferans Salonu’nda düzenleneceği duyuruldu.

BESYO Mezuniyeti Bugün
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunları bugün diploma alıyor. BESYO mezunları için, bugün saat 17.30’da Spor Salonu’nda “BESYO Mezuniyet Töreni” yapılacağı duyuruldu.

RAMAZAN İMSAKİYESİ
BUGÜN YARIN
İmsak : 03.28 03.27
Güneş : 05.11 05.11
Öğle : 12.42 12.42
İkindi : 16.29 16.29
Akşam : 19.59 20:00
Yatsı : 21:34 21.35

EMEKLİ MAAŞLARI BAYRAMDAN ÖNCE
Kim ne zaman maaşını alacak? Belli oldu…
Emekliler, bu ay sonu maaşlarını bayramdan önce alabilecekler. Ramazan Bayramı’nın, 25 Haziran 2017-27 Haziran 2017 tarihlerine rastlaması nedeniyle emekli, dul ve yetim aylıklarının bayramdan önce ödenmesine yönelik çalışmalar kapsamında yapılan düzenleme ile emeklilere maşa ödeme takvimi şöyle oluşturuldu:
“(SSK) emekli, dul ve yetim aylığı alanların 24 Haziran 2017-26 Haziran 2017 tarihleri arasında ödenmesi gereken gelir/aylık ödemeleri tahsis numarasının son rakamı,
-4 olanların 21 Haziran 2017 tarihinde,
-2 olanların 22 Haziran 2017 tarihinde,
-0 olanların 23 Haziran 2017 tarihinde,
(BAĞ-KUR) emekli, dul ve yetim aylığı alanların 25 Haziran 2017-28 Haziran 2017 tarihleri arasında ödenmesi gereken gelir/aylık ödemeleri tahsis numarasının son rakamı;
-5, 7 ve 9 olanların 20 Haziran 2017 tarihinde,
-1 ve 3 olanların 21 Haziran 2017 tarihinde,
-4, 6 ve 8 olanların 22 Haziran 2017 tarihinde,
-0 ve 2 olanların 23 Haziran 2017 tarihinde,
(Emekli Sandığı) Emekli, dul ve yetim aylığı alanların 1 Temmuz 2017 tarihinde (T. C. Ziraat Bankası A.Ş. Şubeleri tarafından aylıkları ödenenlere ise Temmuz ayının 1., 2., 3., 4. ve 5 inci günlerinde) ödenmesi gereken aylıkların ödeme günü;
-1, 2 ve 3 Temmuz 2017 tarihinde olanlara 22 Haziran 2017 tarihinde,
-4 ve 5 Temmuz 2017 tarihinde olanlara 23 Haziran 2017 tarihinde,
Ödenecek olup, kurumumuzdan aylık almakta olan emekli, dul ve yetimlerin aylıkları Ramazan Bayramından önce ödenmiş olacak.”

SMMO’lara hatırlama
YEVMİYE KAPANIŞI 30 HAZİRAN’DA
Mali Müşavirler Muhasebeciler Odası, meslek mensuplarına yönelik Yevmiye Defterleri kapanışıyla ilgili bir hatırlatmada bulundu. Bilgi şöyle:
“Bilindiği üzere, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 64. maddesine göre, yevmiye defterlerinin kapanış onayı, hesap döneminin altıncı ayının (Normal hesap dönemlerinde 30/HAZİRAN ) sonuna kadar yapılması gerekir. Buna göre, bilanço esasına göre defter tutan gelir vergisi mükellefleri, anonim şirketler, limited şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ile kooperatifler, yevmiye defterlerinin kapanış onayını 30/Haziran/2017 tarihine kadar yaptırmaları zorunludur.”

MKÜ’DE KREŞ MİNİKLERİ MEZUNİYETİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi bünyesindeki Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin minikleri için bugün yıl sonu gösterisi ve mezuniyet töreni yapılıyor.
Kreş ve Gündüz Bakımevi minikleri için mezuniyet töreni, bugün saat 14.30’da Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Öğretmenlerde il dışı atamasında 3 yıl zorunluğu
Öğretmenlerin, 2017 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemlerinin, iki yıl önceki Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda belirtilen açıklamalar çerçevesinde yapılacağı kaydedildi.
Genelge’de, zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar ile bu yükümlülüklerini tamamlayan veya muaf olan öğretmenlerden, 30 Eylül 2017 tarihi itibarıyla bulundukları ilde en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilecekleri hatırlatıldı.

Suriyeli çocuklara ‘çıraklık’ şansı
Esnaf ve Sanatkarları Odaları ile Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanlıklarına bağlı işverenlere yönelik bilgilendirme çalışması yapılacak. Türkiye’de bulunan geçici koruma altındaki Suriyeliler de bu programdan yararlanabilecek. Bu çalışma kapsamında, Suriyelilerin mesleki eğitim merkezlerine yönlendirilmeleri konusunda rehberlik yapılacağı da kaydedildi.

Samandağ’da geleneksel kutlamalar bugün başlıyor
EVVEL TEMMUZ
Samandağ’da her yıl düzenlenen ‘Geleneksel Evvel Temmuz Festivali’ bugün başlıyor. Samandağ Belediyesi, festival kapsamında düzenlediği etkinliklerle; Hayvan hakları, çevre koruma, insan hakları ve birçok konuda yapılan sanatsal ve kültürel çalışmalara destek oluyor.
Etkinlikler kapsamında, bugün saat 17.00’de “Maskot Müzikali” adlı çocuk konseri, saat 20.00’de Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu’nda Sanatçı Hamza Ölmez’in yönetmenliğinde geniş bir oyuncu kadrosuyla sahnelenecek “Komşu Köyün Delisi” adlı tiyatro oyunu da bulunuyor. 13 Haziran Salı günü saat 20.00’de “Onların Umudu Sensin” ve “Onların Güneşi Sen Ol” temasıyla gerçekleşecek sokak hayvanlarına mama yardımı ve destek amaçlı konserde ise, 21 Haziran Çarşamba günü 20.00’de Yeni Çarşı Salonu’nda sanatçı Emre Sertkaya’nın sahne alacağı bildirildi.
Samandağ Belediyesi’nin desteklediği Geleneksel Evvel Temmuz Festivali için Samandağ Kalkındırma Derneği ve Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliği yapıyor.

10 Yıllık Avukatlar okullarda ders verebilecek
Hatay Barosu, meslekte 10 yılını tamamlamış Avukatların okullarda ders verebileceklerini bildirdi.
TBBM’nin bu konudaki genelgesini meslek mensubu üyelerinin dikkatine sunan Hatay Barosu duyurusunda, üye Avukatlara hitaben şöyle denildi:
“Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı’ndan alınan 17.05.2017 günlü 2457 sayılı yazıda; 2992 sayılı Adalet Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanunu’un 34/A maddesinin 6.fıkrasında, ‘Meslekte fiilen on yılını tamamlamış avukatlar… ders vermekle görevlendirilebilir’ hükmünün yer aldığı ve bu kap-samda, Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı personelinin adaylık, hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim programlarında eğitici olarak görev almak isteyen Avukatların başvurularının alınması ve bu doğrultuda eğitici havuzunun oluşturulmasının planlandığı bildirilmektedir.”

Valilik, LYS öncesi adayların güvenlik ve huzuru için önlemler aldı
Hatay Valiliği, 10-11 ve 17-18 Haziran 2017 tarihlerinde Lisans Yerleştirme Sınavı yapılacak olması dolaysıyla bazı önlemler aldı. Valilik açıklamasında önlemler şöyle sıralanıyor:
“Geleceğin teminatı olan gençlerimiz ve değerli aileleri için çok büyük bir önem taşıyan bu sınavın, sakin ve güvenli bir ortamda yapılması, adayların başarısı açısından sınavın huzur içerisinde yapılarak konsantras-yonları ve dikkatlerini etkileyecek unsurların ortadan kaldırılabilmesi önem taşımaktadır. Sınava girecek olan öğrencilerimizin konsantrasyonlarının dağılmaması için, sınavın yapılacağı günlerde, sınav öncesinde ve sınavın yapılacağı saatlerde,
► Araçların zorunlu olmadıkça kornalarını kullanmamaları, klakson çalmamaları,
► Sınava girecek öğrencilerin sınav yerlerine rahat erişimini sağlamak için Karayolları 53. Şube Müdürlüğü ve belediyeler tarafından yollara herhangi bir bakım ve onarım çalışması yapılmaması,
► İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve belediye zabıtası tarafından trafik akışını kesecek, yavaşlatacak şekilde herhangi bir düzenleme ve çalışma yapılmaması,
► Her türlü resmi ve özel törenler vesilesiyle dışarıya yayın yapılmaması,
► Düğün, asker uğurlama ve benzeri konvoyların oluşturulmaması,
► Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilgili belediyeler tarafından sınav yapılacak okulların etrafında sınav günü saat 13.00’e kadar pazar kurulmasına müsaade edilmemesi,
► Bina hafriyat ve yıkımları ile seyyar satıcılarla, pazar yeri satıcılarının gürültü yapmamaları ve bunlara benzer her türlü faaliyetin yapılmaması,
► Sınav günü, sınav yapılacak okul bahçelerine ve çevrelerine araçların park etmemesi, sınav yapılacak okulların güzergâhı üzerinde yoğun trafik akışı yaşanacağından sınav öncesi ve sonrası bu güzergâhların ve ana arter-lerin trafiğe açık tutulması,
► Yemek, yurt ve konaklama hizmetlerinde gerekli kolaylaştırıcı tedbirlerin alınması,
► Belediye başkanlıklarınca sınavların yapılacağı okullara gidecek güzergâhların levhalarla belirlenmesi ve toplu taşıma seferlerinin aksatılmadan yapılması, sınav güzergâhlarına ek seferler konulması,
► Sınavın yapılacağı tüm okullar ile çevrelerinde emniyet tertip ve tedbirlerinin polis ve jandarma tarafından önceden planlanarak uygulanması,
► Mustafa Kemal Üniversitesi kampüsü içerisinde oluşturulan sınav sonuçlarına ilişkin evrakı teslim alacak merkeze giden kişilerin ulaşımı için trafik ekiplerinin gerekli kolaylığı göstermesi,
► Her türlü muhtemel olaylara karşı sağlık tedbirlerinin alınması hususunda,
Gerekli hassasiyetin gösterilmesi, gençlerimizin geleceği açısından önem arz etmektedir.
Bu vesile ile Hatay Valiliği olarak sınava girecek olan geleceğimizin teminatı tüm gençlerimize başarılar dileriz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uygulandığı bildirildi.
Yarın ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Defne İlçesi Bostancık, Aşağıokçular, Turunçlu, Subaşı,
Harbiye ve Sümerler Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Uzunbağ ve Fidanlı Mahallelerine 8:30-17:30 saatleri arası,
Payas İlçesi Cumhuriyet, Fatih ve Yıldırım Beyazıt Mahallelerine 9:00-14:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi Hanımeli Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Karayılan Mahallesi Utku Acun (Karayılan) ve 221 Sokaklara 9:00-16:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Aktepe Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Kur’an Kursu Öğreticiliği Sınavı
MÜLAKATI KAZANANLAR
Hatay il Müftülüğü, Yaz Kur’an Kursları Fahri Öğreticiliği için düzenlediği sınavın sonuçlarını açıkladı. Hatay İl Müftülüğü internet sitesinde, Mayıs ayı sonunda yapılan sınavın sonuçları yer aldı. Müftülük sitesindeki duyuruya göre, Yaz Kur’an Kursları Fahri Öğreticiliği nedeniyle yapılan mülakatı kazanan adaylar şunlar:
Cemile Bozoğlan, Gülhan Abay, Hacer Türkmen, Merve Aydın, Murat Salih Uğraş, Recep Tayyip İnci, Rukiye İri, Kübra Yıldıray, Rukiye Kurban, İhsan Kahraman, Havva Karabiber, Kübra Varlı, Abdullah Yasin Rehan, Tuba Kefçi, Halime Albayrak, Hatice Duran, Fatma Doğru, Hasibe Bayram, Ayşe Yaraş, Kübra Türkmen, Nebiye Yanmaz, Sena Bayram, Tuba Yavuzatar, Fatma Şafak, Hatice Büşra Yıldırım, Meryem Bilgin, Mustafa Sait Demir, Mürüvvet Merve Yağcı, Seher Akçay, Rasime Uçar, Meryem Tozman, Sevinç Bilgin, Arzu Arslan, Güldane Karaca, Nazife Kabak, Ayten Büşra Öncü, Erkan Benli, Meyli Güler, Rabia Tetik, Esranur Sevik, Reyyan Öncü, Ahmet Alkan, Meryem Nur Binici, Fatma Varlı, Mustafa Yaylacı.
ANTAKYA İLÇESİ MÜLAKAT LİSTESİ
YAZ KUR’AN KURSU MÜLAKAT LİSTESİ
Rukiye Cemaloğlu, Yeter Sözer, Emine Çolak, Gülhan Torun, Hadice Cıla, Miyase Cengiz, Hatice Bayraktar, Kübra Aksu, Ayfer Uysal, Mustafa Kul, Zehra Güneş, Gülhan Sökmen, Ayşe Bebek, Ali Göçmen, Fatma İnalöz, Muhammed Said Sevik, Mustafa Tunçay, Elife Deligönül, Ferhat Akçe, Sabihanur Uğraş, Esma Nur Biter, Sümeyye Karaoğlu, Ummuhan Kardaşlar, Ayşe Kaya, Esranur Özbey, Azize Parlak, Beyza Aktaş, Zeynep Özdemir, Kübra Bilici, Sait Aytaç, Aliye Özbek, Aysun Bulur, Mehmet Mustafa Öksüz, Mine Temizkan, Emine Damar, Fatma Özdemir Gökçen, Mahmut Candan, Ali Yavuz, Mehmet Yarar, Merve Nur Sevik, Songül Karagöz, Elif Karasoy, Emine Erol, Meryem Binici, Nigar Patvurucu, Ayşe Fatma Alp, Ayşe Şeyma Özkaya, Fatima Zehra Koşak, Fatma Erim, Güldane Paşaca, Hatice Şahin, Merve Vurucu, Meryem Nur Kahraman, Sibel Bulut, Şükrüye Sönmez, Betül Şahin, Ece Yaldız, Esma Cıla, Bilal Cihangiroğlu, Kübra Aktaş, Mehmet Yılmaz, Şükran Alkaç, Esra Sahyunoğlu, Kübra Veysi, Ömer Faruk İnci, Saniye Yılmaz, Binnaz Tatar, Fatma Aksoy, Fatma Arzu, Gülcan Ergüder, Hatice Nur Kaba Çatlak, Merve Semire Yeniad, Muhammed Yusuf Yıldız, Abdulkadir Yabancı, Betül Yılmaz, Esra Nur Alp, Sümeyye Çoban, Yemliha Duman, Ebubekir Brecik, Elif Seyda Can, Gülnur Taze, Bestami Uğur, Hasan Öztürk, Kevser Vurucu, Sümeyra Soydan, Ayşe Hatay, Burcu Yaşar, Meryem Kılınç, Esra Kara, Fatima Yayan Bayrakçı, Hatice Sürmeli, İsmail Keser, Melek Nur Çelik, Ayşegül Kocaoğlan, Kübranur Sevil, Ebru Karakuş, M. Mustafa Küçükbeyazit, Muhammed İsmail Oduncu, Seher Oduncu, Sıdıka Karaca, Halime Sökmen, Hatice Büşra Dilmeç, Meryem Alıcı, Nazife Parlak, Özlem Ekerci, Nurullah Dönmez, Büşranur Sevil, Rabia Himyen, Rabia Özbek, Yasemin Kodalak, Halime Kılınç, Merve Ürek, Ayşe Uzun, Ahmet Oğuzhan Yılmaz, Sabahat Aksoy, Merve Atile, Fikriye Gül Kahraman, Ayşe Zorlu, Dudu Yalçın, Fatma Bilir, Fatmanur Kaçıra.
Defne ilçesinde mülakatı kazanan fahri öğreticiler de şunlar:
Tuncay Kanadlı, Mehmet Enes Gürbüz, Rukiye Kar, İsmet Büşra Okay.

(Visited 4 times, 1 visits today)