Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Susuzluk Sorunu
Valiliğin gündeminde
Hatay’da son dönem yaşanan susuzluk sorunu tartışmalarına bir nokta koymak ve kurumlar arası koordinasyonu sağlamak üzere, konu, bu defa Hatay Valiliği düzeyinde yapılan bir toplantıda ele alındı. Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında yapılan toplantıya Milletvekilleri de katıldı. Gerçekleştirilen toplantıya dair kamuoyuna bir açıklama yapılmadı.

Yargılama sürüyor
Adana’da, Avukat kardeşi ile annesini tabancayla öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan ve hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan Hatay Vali Yardımcısı T.P.’nin yargılanmasına devam edildi. Dünkü duruşmada, mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı da eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

DSİ’de Atama
Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü iken DSİ Genel Müdür Yardımcılığına atanan Akif Balta, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret etti.

Hatay Turizmi
Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve sahip olduğu zenginliği müzelerindeki eserlerle ziyaretçiyle buluşturan Hatay’daki Arkeoloji Müzesini, 7 ayda, yurt içi ve dışından 140 bin kişi ziyaret etti.

Atay’dan TBMM’ye çağrı
TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş ile Sera Kadıgil, Ahmet Şık ve Hatay Milletvekili Barış Atay, 28 Temmuz’dan bu yana süren yangınların önlenememesi ve iktidarın sorumluluk almamasına ilişkin Meclis’i göreve çağırarak, “acil yapılması gerekenler” listesi açıkladı.

‘Help Turkey’ etiketi…
Soruşturma başlatıldı!
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada orman yangınlarıyla ilgili “Help Turkey” etiketiyle yapılan ve suç unsuru teşkil eden paylaşımlara ilişkin resen soruşturma başlattı.

Erdoğan açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınları ile mücadele çalışmalarına ilişkin olarak, “Şu anda 16 uçak var. Bugün gelenlerle bu 20’ye çıktı. Bunun yanında, 51 helikopter var. Hep bunlar devrede, çalışıyor” dedi.

TSK da devrede
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde yangının kontrol altına alındığı ormanlık alanda soğutma çalışmaları yapıldı. Çalışmalara, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı komanda birlikleri de destek verdi.

Aşılar geldi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tedarikinde aksama yaşanan BioNTech aşılarının gelmeye başladığını belirterek, “13 milyon doza yakın aşımızı Pazartesi gününe kadar teslim alacağız. Cuma günü, normal hızımıza dönüyoruz” ifadelerini kullandı.

Katliam sanığı
Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Meram ilçesinde 30 Temmuz’da aynı aileden 7 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili Başsavcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, olayın faili olduğu değerlendirilen şüpheli, Bozkır ilçesi kırsalında yakalandı.

Resmi Gazete’de
Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 29 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilirken, 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 56 albay ise general ve amiralliğe terfi ettirildi.

Ağustos kampanyası
Renault’dan Ağustos kampanyası… Yeni Taliant, Yeni Clio ve Yeni Megane Sedan’ın 2021 model yılı versiyonlarında 3 bin TL’lik takas indirimi de tüketicileri bekliyor.

Polisten Vatandaşa
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, sosyal medyada yakın tarihte açılan ve birkaç paylaşımı olan hesaplara şüpheyle yaklaşılması gerektiği uyarısında bulundu.

AKUT desteği
AKUT ekipleri, orman yangınlarının yaşandığı bölgelerde 118 insan, 2 cenaze ve 129 çiftlik hayvanı ile çok sayıda evcil ve yaban hayvanın tahliyesini gerçekleştirdi.

Sahadayız, mesajı…
Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, orman yangınlarında son kıvılcım sönene kadar bütün Kızılaycıların sahada olacağını söyledi.

Yeni düzenleme
Merkez Bankası’nın, Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ’de yaptığı değişiklikler yürürlüğe girdi. Buna göre, ödeme hizmeti sağlayıcıları IBAN oluşturabilecek.

Tarım İhracatı
Tarım ihracatı, Temmuz’da 2 milyar 33 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, sektör yılın yedinci ayında da 2 milyar doların üzerinde ihracata imza attı.

Drone Şampiyonası
TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası Final Yarışı’nın ikinci etabı, 7-8 Ağustos’ta İzmir’in Bergama ilçesinde gerçekleştirilecek.

Tercih işlemleri
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) tercih işlemlerinin başladığını bildirdi.

Emniyet Afet Kriminal Yangın bölgelerinde
Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı’na bağlı Afet Kriminal İnceleme (AKİ) birimi, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bir haftadır etkili olan orman yangınları konusunda da aktif görev yapıyor.

Tartışma yarattı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ülkede etkili olan yangınlarla ilgili olarak şehirlerdeki durumun sorumluluğunun belediyelerde olduğunu söylemesi tartışma yarattı.

Yeni Anayasa
AKP bünyesinde hazırlanan yeni anayasa taslağında Meclis’in güçlendirilmesi hedefleniyor. Ancak Meclis’te iktidar partilerinin çoğunlukta olduğuna işaret eden hukukçular, “Değişen bir şey olmayacak” diyor.

Orman Yangınları
Orman Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de, 1937’den 2020 yılı sonuna kadar kaydı tutulan toplam orman yangını sayısı 114 bin 941 olarak tespit edildi.

Devam ediyor
Bugün son gün
Tercih yapacak adaylar için üniversitelerin ve programlarının dijital ortamda tanıtılmasına yönelik Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen “Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2021” devam ediyor.

Ülke İhracatı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin ihracatı, geçen ay 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 10,2 artarak 16 milyar 413 milyon 409 bin dolara çıktı.

TOBB kampanyası
TOBB, yangınların neden olduğu doğal ve ekonomik tahribatın giderilmesine katkı sağlamak amacıyla 1 ay sürecek nakdi yardım kampanyası başlattı Kampanyaya, tüm Oda ve Borsalar ile üyelerin katılabileceği bilgisi verildi.

Yüzde 38’i iki ayda
TBB’nin yürüttüğü ve geçerliliği 2 yıl uzatılan finansal yeniden yapılandırma çerçeve anlaşması kapsamında Mayıs ve Haziran’da 25 milyar liralık borç yapılandırıldı. Devreye girdiği Ekim 2019’dan bu yana yapılandırılan 66.3 milyar liralık borcun yüzde 38’i iki ayda yapılandırılmış oldu.

Toplu Sözleşme
Binlerce kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri sürüyor. Türk-İş ve Hak-İş’in ortak hareket ettiği görüşmelerde, ilk 6 ay için yüzde 9 artış önerilirken, işçi kanadı bu teklife sıcak bakmıyor.

CHP’den eleştiri
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Somali’ye 30 milyon dolar hibe edilmesine tepki göstererek, “THK uçakları İçin 4 milyon dolar bulamayanlar, Somali’ye 30 milyon dolar gönderiyor” dedi.