Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

KILIÇDAROĞLU’nun acı günü TEYZESİ

KILIÇDAROĞLU’nun acı günü
TEYZESİ VEFAT ETTİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, teyze acısı yaşadı. Kılıçdaroğlu’nun annesinin kardeşi, teyzesi Fecire Işık vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Füsun Sayek Kültür Etkinliklerinde
KOVİD PANELİ PAZARTESİ GÜNÜ
Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri kapsamında 16 Ağustos Pazartesi günü düzenlenecek olan panelde; Kovid salgını, doğruları, yanlışları ile 2021’de salgının geleceği ile aşılama konuları ele alınacak.
Prof. Dr. Alpay Azap’ın moderatörlüğündeki panelde, Prof. Dr. Kayıhan Pala ile Prof. Dr. Murat Akova birer sunumda bulunacak.
Zoom link bilgisi şöyle:
Toplantı ID: 876 8748 0683
Parola: 1478963

Hatay’da Aşılama % 66
Koronavirüsle mücadelede, ilimizdeki aşılama oranında % 66’ya ulaşıldı. Çarşamba günü % 65,4 olan aşılama oranı, Perşembe günü yaklaşık 7000 kişiye aşı uygulaması sonrası, akşam itibariyle % 66’ya çıktı. Türkiye geneli aşı ortalaması ise % 69,9 civarında. Bu durumda Hatay, aşılamada Türkiye ortalamasının gerisinde kaldı.

ULVİ ALTUNLU VEFAT ETTİ
Antakyalı Eğitimci Ulvi Altunlu vefat etti. Antakya Lisesi’nde, 1970’li yıllardan itibaren uzun süre Edebiyat Öğretmenliği yaptıktan sonra emekliye ayrılan Ulvi Altunlu, dün vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Erişim engeli kararı
Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), izinsiz foreks işlemi yaptığı tespit edilen 50 internet sitesi hakkında erişim engeli kararı aldığı duyuruldu.

YUSUF OĞUZ VEFAT ETTİ
Payas ilçesinin sevilen simalarından Yusuf Oğuz, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Merhum Yusuf Oğuz’un, Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in dayısı olduğu öğrenildi.
ANTAKYA, dün toprağa verilen merhuma Allah’tan rahmet, Ailesine sabır diler.

Güzelmansur sordu
CHP Hatay Vekili Mehmet Güzelmansur, Merkez Bankası ödemeler dengesi istatistiklerine göre, Türkiye’ye 2021’in 6 ayında giren kaynağı belirsiz para miktarının 9,6 milyar dolara ulaştığını söyledi.

40 bin öğretmen daha
CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin öğretmen ataması için yeterli olmadığını belirterek “Milli Eğitim Bakanlığına ek bir bütçe verilmeli ve bu bütçeyle ilk elden 40 bin öğretmen ataması yapılmalı” dedi.

İşleme açıldı
Fenerbahçe Token, işleme açıldı. Açılışın ardından gelen yoğun talep, Paribu’nın ara ara kilitlenmesine neden olurken, Fenerbahçe Token 120 liranın üzerini gördü.

FİLM GÖSTERİMİ SALI GÜNÜ
Palmiye Yapım Firması’nın Çektiği “Kardelenler Açarken” sosyal farkındalık filmi, 17 Ağustos Salı günü Arsuz Kaymakamlık amfi salonunda gösterime giriyor. Filmin gösterimi, Salı günü saat 19.30’da. “Kardelenler Açarken” sosyal farkındalık filminin, engellilere destek anlamında çekilen bir film projesi olduğu, elde dilecek gelirle de tekerlekli sandalye alınacağı kaydedilerek, biletlerin 20 TL karşılığı temin edilebileceği duyuruldu.

İŞKUR desteği
İŞKUR Genel Müdürü Bekir Aktürk, “Kısa çalışma ödeneği sayesinde işletmelerimizin ayakta kalmasını, üretimin devam etmesini, imalatın sürdürülmesini, çalışanların işlerine devam etmelerini sağladık” dedi.

Aşılama oranı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan birinci, ikinci ve üçüncü doz aşı miktarı saat 23.01 itibarıyla 81 milyon 622 bin 551’e ulaştı.

Bankacılık sektörü
Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, 6 Ağustos haftasında 2,4 milyar lira artarak 4 trilyon 43,7 milyar liraya yükseldi.

Başvurular başladı
ÖSYM tarafından düzenlenen Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-DUS) ile Diş Hekimliği Alanında
Yurt Dışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (2021-STS Diş Hekimliği) başvuruları başladı.

Türkiye geneli
Türkiye’de, Haziran sonu itibariyle büyükbaş hayvan sayısı
18,3 milyona, küçükbaş hayvan sayısı da
57,4 milyona yükseldi.

Türkiye, Sudan’da
Tarıma başlıyor
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sudan’ın Türkiye’ye ilk etapta 100 bin hektar tarım arazisi tahsis ettiğini duyurdu.

ÖTV düzenlemesi
Yerli otomobillerin yoğun olduğu kategorilere yönelik ÖTV oranına esas matrah eşiklerinin artırılması neticesinde dolaylı olarak düşecek ÖTV tutarlarının, bazı otomobil fiyatlarına indirim olarak yansıması bekleniyor.

Kampanya tepkisi
Cumhurbaşkanlığı kararıyla AFAD artık yangın ve sel afetlerinden zarar gören kişiler için yardım kampanyası başlatabilecek.
Karar muhalefetin tepkisine neden oldu. Sel felaketinde can kaybı 27’ye yükseldi.

Çoğunluk karşı
Metropoll şirketinin yaptığı ankete göre, katılımcıların yüzde 61’den fazlası Türk askerinin Afganistan’dan çekilmesini istiyor. Çoğunluk, Kabil Havalimanı’nın Türk Askeri tarafından korunmasına da karşı.

Wuhan mı?
Çin, DSÖ’nün, ilk koronavirüs vakalarına ilişkin verileri paylaşma çağrısını reddederek, virüsün kaynağını bulma konusunda “siyasi” çabalar yerine “bilimsel” çabaları tercih ettiğini bildirdi.

Türkiye tartışıyor
BM ise ısrarlı…
Birleşmiş Milletler, Taliban’ın ilerleyişini sürdürdüğü Afganistan için insani kriz uyarısında bulunarak, komşu ülkeleri kapılarını açık tutmaya çağırdı. Yardım örgütleri de ülkedeki durumun kötüleştiğini aktarıyor.

TURKOVAC aşısı
Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, TURKOVAC aşısına ilişkin olarak, “Yaptığımız bir çalışmada, İngiliz varyantına karşı aşımızın yüzde 100 etkili olduğunu gösterdik. Delta varyantı ile ilgili de iyi sonuç alırız diye ümit ediyoruz” dedi.

RTÜK’ten destek
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Adana, Antalya, Mersin, Muğla ve Osmaniye’de yangınlar dolayısıyla mağdur olan yerel yayıncı kuruluşların RTÜK payı ödemelerini 3 ay erteledi.

Yardım Kampanyası
Türkiye’de yangın ve sel afetlerinden zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düşük riskli il
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; Antalya, Denizli, Tunceli ve Giresun’un, mavi kategoriye geçen yeni iller olduğunu belirterek “İlk doz aşılanma oranları yüzde 75’in üzerinde. Düşük riskli il sayımız 21’e yükseldi” ifadelerini kullandı.

Sel Felaketi
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, sel nedeniyle Kastamonu’da 25, Sinop’ta 2 kişinin hayatını kaybettiğini, Bartın’da kaybolan bir kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Otomobillerde ÖTV
Cumhurbaşkanı Kararı ile 1600 cm3 silindir hacmine kadar olan binek otomobillerde yüzde 45 ÖTV oranına esas matrah limiti 85 bin liradan 92 bin liraya yükseltildi.

DSÖ’den ekip
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenine ilişkin çalışmalara devam etmek için yeni ekip (heyet) oluşturdu.

Ödemeler dengesi
Türkiye’nin cari işlemler hesabı, Haziran ayında 1 milyar 127 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 29 milyar 679 milyon dolar oldu.

Yaz lezzetleri
Kış’a taşınıyor
Türkiye’nin ilk gastronomi kentlerinde kışın tüketilmek üzere biber, kabak ve patlıcan gibi sebzelerden oluşan kurutmalıklar, 40 dereceyi aşan kavurucu sıcaklarda hazırlanıyor.

Hatay geriliyor
Kovid-19 vaka sayısının 100 bin kişide 100’ün üstünde olduğu il sayısı, 24-30 Temmuz’da 54 iken bu sayı, 31 Temmuz-6 Ağustos’ta 71’e yükseldi. 42 ilde ise vaka sayısı 100 bin kişide 100-200 aralığında gerçekleşti. Hatay, bu iller arasında.

Aşılı / Aşısız
Sağlık Bakanı Koca’nın, velilerle ilgili olarak “Ya aşı yaptırmalılar ya da negatif PCR testlerini sürekli güncellemeliler” şeklindeki çıkışı, iş ve sağlık otoritelerini harekete geçirdi. Otobüs işletmecilerinden AVM yöneticilerine kadar iş dünyası, “Aşı yaptıranın hakları korunsun” diyor.

8 ayın en düşüğü
Cari işlemler hesabı haziran ayında 1,13 milyar dolar açık verdi. Böylece son 8 ayın en düşük cari açık rakamı görüldü. 12 aylık cari açık ise 29,7 milyar dolar oldu.

Esnaf tedirgin…
Kapanacak mıyız?
TESK Başkanı Bendevi Palandöken artan vaka sayılarının yeniden tedirginlik yarattığını bildirerek, “Esnaf, açılmanın nimetlerini göremedi! Artan vakalar, yangınlar ve sel, piyasayı tekrar durgunlaştırdı” dedi.