Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Önemli Panel, Perşembe günü Defne Evi’nde
ARITMA SİSTEMİ, ÇÖZÜM ÖNERİLERİ…
Defne ilçesinde, bu hafta içinde, Türkiye Mimar Mühendisleri Odaları Birliği Hatay İl Temsilciliği girişimiyle, Defne ilçesindeki arıtma tesisi sistemi ile çözüm önerileri masaya yatırılacak. Akdeniz Mahallesi Defne Evi’ndeki etkinlik, 19 Ağustos Perşembe günü saat 17.30’da.
“İnsanca Yaşam, Çevreyi ve Doğayı Tanıyoruz” temalı panele konuşmacı olarak, Metalürji Mühendisi Cemalettin Küçük ile Çevre Mühendisi, TMMOB Hatay İl Temsilciliği üyesi Halil Gezer katılıyor. Etkinlik, halka açık düzenleniyor.

Belen’de Erasmus Projesinin
Bulgaristan yolcusu 3 Öğretmen belli oldu
Belen Kaymakamlığı, Erasmus Projesi’nde Bulgaristan’a göndereceği 3 Öğretmeni belirledi. Bu konudaki açıklamada şöyle denildi:
“7-15 Eylül 2021 tarihleri arasında Bulgaristan’da gerçekleşecek olan Erasmus+ Coaching YOUth to Success Projesi’ne katılacak 3 Öğretmenimiz belirlenmiştir. Kendilerini tebrik ederiz. Başvuru yapan herkese teşekkür ederiz.”
Bulgaristan’a, Erasmus+ Coaching YOUth to Success Projesi kapsamında gidecek 3 Öğretmen şunlar:
Ayça Gizem Bildirici, Beyza Yaran, Sadettin Yeniocak.
Kaymakamlık, 2 yedek ismi ise “Hasan Yıldız ve Elif Fitnat Dilbaz” şeklinde duyurdu.

300 bin kez sallandı
Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Uzmanı Doç. Dr. Özmen, Türkiye’de 2010’dan bu yana yaklaşık 300 bin deprem kaydedildiğini bildirdi.

Yüzde 7,5’e yükseldi
Türkiye’nin Ocak-Temmuz dönemindeki toplam elektrik üretiminin yüzde 4,2’sinin sağlandığı güneş enerjisinde kurulu güç 7 bin 325 megavata ulaştı.

Ücretli çalışanlar
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı, Haziran’da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,5 artış gösterdi.

Yüz yüze eğitimde
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nca (SETA) yüz yüze eğitimde uyum ve motivasyonu güçlendirici faaliyetler yapılması önerisinde bulunuldu.

Bütçe açık verdi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim bütçe dengesinin Temmuz ayında 45,8 milyar lira açık verdiğini açıkladı. 7 aylık açık 78,3 milyar liraya ulaştı.

2 yılın zirvesinde
Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi Temmuz ayında aylık yüzde 1,34, yıllık yüzde 22,8 artış kaydetti. Açıklanan rakamlar, Temmuz 2019’dan bu yana görülen en yüksek fiyat artışına işaret ediyor.

15 ve 12 yaş için de…
Sağlık Bakanlığınca 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere Kovid-19 aşı hakkı tanımlandı. Kovid-19’la mücadele kapsamında, sağlık çalışanları ve öncelikli gruplara dördüncü doz aşı hakkı verildi.

Hatay’da Bugün Enerji Verilemeyecek Yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik dağıtım şirketince gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Kozkalesi Mahallesi 09:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Derekuyu ve Üçgüllük Mahallelerinee 09:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gökmeydan Mah. 2, Uğur Mumcu, 1, Atatürk, Ahmet Taner Kışlalı, 4 ve Gökmeydan/26 Sok. 09:30-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Helvalı ve Pirinçlik Mahallesine 09:00-18:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Derebahçe Mahallesi 09:00-18:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Çerçikaya Mahallesine 09:00-18:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Dervişpaşa Mahallesine 09:00-14:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Ceylanlı Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Baldıran Mahallesine 09:00-12:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Hamam Mahallesi Curcurum Sokağa 09:00-15:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Konuk Mahallesi, Özmen, Kiraz, Çakıl, Jandarma, Emek, Sağlık ve Sadettin Cıray Çiftliği Sokaklara 12:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Koyunoğlu Mahallesi, 09:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Koyunoğlu Mahallesi Çamlık ve İstiklal Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çaksına Mahallesi Pınar, Esenyurt ve Kocaova 2 Sokaklara 11:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Bozlu Mahallesi Karahasanlı Sokağa 09:30-16:00 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

HİLMİ YARAYICI TÜRKÜ OKUYACAK
Antakyalı ses sanatçısı, eski Milletvekili Hilmi Yarayıcı, 5 Ekim’de Antakya ve Defneli müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Ünlü sanatçı, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde, Defne Sümerler Amfi Tiyatro’da açık hava konseri verecek. Konserle ilgili iletişimin, “0-536- 500 31 27” nolu telefonla, Nizam Hasırcı ile kurulabileceği duyuruldu.

NAZIM HİKMET GENÇLİK KOROSU KONSERİ
PERŞEMBE GÜNÜ…
Defne ilçesinde faaliyet gösteren Nazım Hikmet Gençlik Korosu, 19 Ağustos Perşembe günü konser veriyor. Nazım hikmet Gençlik Korosu konseri, 19 Ağustos Perşembe akşamı Sümerler Amfi Tiyatro sahnesinde yapılıyor.

4. Doz açıklaması
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4. doz uygulamasının, iki doz mRNA aşısı talep eden ülkelere seyahat edeceklere yönelik olduğunu belirterek, “Özel seyahat için talep edilmesi dışında ek bir aşı gerekliliği yoktur” bilgisini paylaştı.

Esnafın da beklentisi
Okulların açılmasında
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Okulların açılmasıyla servisçi ve kantinci esnafımız birikmiş kira, fatura, vergi, sosyal güvenlik primi gibi borçlarını ödeyebilecek.”

22 yıl geçti
Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan ve “asrın felaketi” olarak tanımlanan Marmara Depremi’nin izleri, yapılan çalışmalarla silindi, ancak acılar hala taze.

DASK hedefi
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 17 Ağustos’un 22. yıldönümünde, depreme hazır olmak için finansal ve operasyonel çalışmaların devam ettiğini hedefin yüzde 100 sigortalılık olduğunu bildirdi.

Veriler olumsuz
Açıklanan verilere göre, Kovid-19 vaka sayısının 100 bin kişide 100’ün üstünde olduğu il sayısı 24-30 Temmuz’da 54 iken bu sayı, 31 Temmuz-6 Ağustos’ta 71’e yükseldi. Yükselenler arasında Hatay da var.

Esnafın beklentisi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemi nedeniyle 2 yıldır ara verilen yüz yüze eğitimin başlamasıyla piyasanın hareketleneceğini ve esnafın rahat bir nefes alacağını belirtti.

Üretici sıkıntılı
“Son yedi aydır çiğ süt destekleri ödenmiyor” diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çiğ süt üreticisinin alım gücü, üretimi devam ettirecek seviyede değildir” dedi.

Uzmanlara göre…
Dijital yorgunluk, aşırı haber ve bilgi bombardımanına maruz kalmanın beklenen bir sonucu. Çoğumuzun yaşadığı sisli beyin meselesinin ise başlıca tetikleyicilerinden biri.

Bakanlık ödemesi
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: “968,2 milyon lira evde bakım yardımı ödemesini bugünden itibaren hesaplara yatırıyoruz. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlara hayırlı olmasını dilerim.”

En çok Rusya’ya
Türkiye’nin Ocak-Temmuz döneminde yaptığı 1 milyar 638 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatının yüzde 32’si Rusya’ya gerçekleştirildi.

YÖK açıkladı
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde örgün programlarda “yüz yüze eğitime” başlanması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi.

İşsizlik tablosu
Türkiye genelinde, 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı, 2021 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 184 bin kişi azalarak 3 milyon 989 bin kişi oldu.

9 animasyon filmi
Bu yıl 11-17 Ekim’de dokuzuncusu düzenlenecek “Engelsiz Filmler Festivali”nde minik sinemaseverl

Sınır güvenliği
Türkiye’ye yasa dışı yollarla girerken Van’da yakalanan düzensiz göçmenler, İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde yapılan işlemlerin ardından, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ülkelerine gönderildi.

Ülke genelinde
Sağlık Bakanlığı’nın “covid19.saglik.gov.tr” sitesinde yer alan verilere göre, ülke genelinde uygulanan toplam doz miktarı 83 milyon 549 bin 131 oldu.

Yeni zam teklifi
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde hükümetin sunduğu ilk zam teklifinin beklentilerini karşılamaktan uzakta olduğunu belirterek, “Yeni bir teklif bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Kabil uyarısı
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Taliban’ın Afganistan’da Kabil’e girmesinden sonra hükümete seslenerek, “Hemen asker ve polisimizi Afganistan’dan geri çekin” dedi.