Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MKÜ-BESYO SINAVLARI
19-20 AĞUSTOS’TA
300’ü kadın, 600’ü erkek, toplam 900 aday ter dökecek.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’na alınacak öğrenciler için Özel Yetenek Sınavı, 19-20 ağustos tarihlerinde yapılıyor.
2021-22 BESYO Özel Yetenek Sınavı’na başvuran adaylara ilişkin ön değerlendirme sonucunda, Özel Yetenek Sınavı’na katılım, TYT taban puanı kadınlarda 173,22103 ve erkeklerde 181,17729 olarak belirlendi ve sınava girmeye hak kazanan en yüksek TYT puanına sahip 300 kadın ve 600 erkek aday da belirlendi. MKÜ internet sitesinde toplam 900 adayın isimleri yer alıyor.
SINAV 19-20 AĞUSTOS’TA
Sınava katılacak adayların göğüs numarasına göre belirlenen programdan en az 30 dakika önce, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı önünde olmaları gerektiği duyuruldu. Özel Yetenek Sınavı’na katılacak tüm adaylara HES kodu sorgulaması yapılacağı hatırlatıldı ve şu bilgi verildi: “Özel Yetenek Sınavı tarihleri arasında (19 – 20 Ağustos 2021) riskli durumda olan adaylar, ikamet ettikleri İl Valiliği’nden temin edecekleri izin belgeleri olmaları koşuluyla, 20 Ağustos 2021 Cuma günü saat 14:00’da Özel Yetenek Sınavı’na alınacaklardır.”

Türkiye’de 81 İl içinde Temmuz Ayı Yağış Raporu:
EN AZ YAĞIŞ ALAN İL, HATAY…
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Temmuz ayı yağış raporuna göre, Türkiye genelinde yağışlarda, 19 mm ortalama ile normaline göre yüzde 16, geçen yıla göre yüzde 35 artış yaşandı. Bazı bölgelerde iki katından fazla artan yağışlar, bazı bölgelerde ise yüzde 80’den fazla düştü. 235 mm ile Rize en çok, 1 mm ile Şırnak, Hatay ve Siirt en az yağış alan kentler oldu. Türkiye geneli 10 aylık su/tarım yılı yağışlarının ise son 60 yılın en düşük seviyesinde olduğu açıklandı.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün, son 50 yılın en sıcak Temmuz ayının yaşandığını gösteren sıcaklık raporunun ardından, Temmuz ayı yağış raporu da yayımlandı. Türkiye geneli en çok yağış Rize, en az yağış ise Hatay ile Şırnak illerinde oldu
Temmuz ayı il geneli yağışlarda en fazla yağış 235 mm ile Rize’de, en az yağış 1 mm ile Şırnak, Hatay ve Siirt’te kaydedildi. Normaline göre yağışlarda en fazla azalma yüzde 89 ile Hatay ve yüzde 88 ile Edirne’de gerçekleşti

3 İHALE 31 AĞUSTOS SALI GÜNÜ
Erzin ve Dörtyol’da Jeotermal İşletmesi, Antakya’da Jeotermal Saha Araması…
Hatay Valiliği Yatırım ve İzleme Koordinasyon Başkanlığı eliyle, bu ayın sonunda 3 ilçemizdeki jeotermal tesislerin işletilmesi ile birine yeni jeotermal saha alanı oluşturma işleri ihaleye veriliyor.
İhale edilecek jeotermal kaynak işletme sahaları ile ilgili bilgiler şöyle:
1- Hatay ili Erzin ilçesi Başlamış Köyü/Mevkii, 1395,69 hektar alana sahip O36a2- O36b1 paftasında, 3270583 erişim ve 31/2014-01ruhsat nolu saha. Jeotermal Kaynak İşletme hakkının verilmesinin muhammen bedeli 207.620,66-TL’dir.
İhale Edilecek Jeotermal Kaynak Arama Sahaları:
1- Hatay ili Dörtyol ilçesi Kuzuculu Mahallesi, 1482,31 hektar alana sahip O36a2-036b1 paftasında yer alan 3367043 erişim ve 31/2018-01 nolu saha. Jeotermal Kaynak Arama hakkının verilmesinin muhammen bedeli 55.784,41-TL’dir.
2- Hatay ili Antakya ilçesi Sultanlı-Alaaddin-Yeşilova-Akçakova Mahallesi, 450,73 hektar alana sahip P36a3 paftasında 3238725 Erişim ve 31/2017-01no’lu saha. Jeotermal Kaynak Arama hakkının verilmesinin muhammen bedeli 55.784,41-TL’dir.

MKÜ-RESİM İŞ SINAV I 24 AĞUSTOS’TA
Başvurular 20 Ağustos’a kadar
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-iş Öğretmenliği Bölümü’ne Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alınıyor. Özel Yetenek Sınavı, 24 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak. Sınava başvurular, 16 Ağustos Pazartesi günü başladı ve 20 Ağustos Cuma akşamına kadar online yapılabilecek.
MKÜ Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü için 24 Ağustos Salı günü yapılacak Özel Yetenek Sınavı’na girenler arasından, sınav sonrası kazananların isimleri 26 Ağustos Perşembe günü açıklanacak.
Kesin kayıtlar, 31 Ağustos ile 1 Eylül tarihlerinde yapılabilecek. Bu arada, yedeklerle ilgili uygulama da 2-3 Eylül tarihlerinde olacak.

5000 ADET SENTETİK HAP
Hatay’dan kargo ile Adana’ya gönderilirken yakalandı
Adana Polisi, Hatay ilinden gönderildiğini belirlediği 5000 adet sentetik uyuşturucu hap ele geçirdi. Operasyon, Adana ili Seyhan ilçesinde gerçekleştirildi.
Adana İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Gürselpaşa Mahallesi’nde, şüpheli C.B.’ye Hatay’dan kargoyla uyuşturucu hap geleceği bilgisi üzerine çalışma başlattı. Yapılan operasyonda, kontrole tabi 100 kutu içerisinde 5 bin sentetik hap ele geçirildi. Olayla ilgili şüpheli C.B. adlı kişi gözaltına alındı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Uzman ve Antrenör, 1000 Personel alıyor…
HATAY’A 20 KİŞİ
Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde, “Sözleşmeli Spor Uzmanı ve Antrenör” alımı yapılacak. Bakanlık duyurusuna göre, ülke genelindeki toplam 1000 kişilik kadronun 20 tanesi, ilimiz Hatay için ayrıldı. Hatay’a 2 yelken antrenörü, 2 spor uzmanı ile 16 antrenör alımı yapılacak. Antrenörlük ve diğer kategorilerde alım için başvurular, 31 Ağustos ile 13 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Başvuruların, kariyer kapısı üzerinden, internetten yapılacağı duyuruldu.

Memur Sen Kararı
YARIN EYLEM…
Memur Sen Yönetim Kurulu üyeleri, bağlı sendikaların genel başkanları ile il temsilcilerinin katıldığı 34. İl Temsilcileri Toplantısı’nda, sözleşme görüşmelerinde izleyecek yol haritası tartışıldı. Toplantı sonunda, 19 Ağustos’ta eylem yapılması kararlaştırıldı.

 

Sedat Sağlam Vefat Etti
Antakya 23 Temmuz Vergi Dairesi’nde yıllarca görev yaptıktan sonra il dışına tayin olan, Antakyalı Sedat Sağlam, genç yaşta vefat etti. Çocukluk ve gençlik yıllarında matbaacılık da yapan
Sedat Sağlam’ın erken ölümü, sevenlerini üzdü.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Esnaf umutlu
Yüz yüze eğitimin başlaması ile iki yıldır iş yapamayan esnafın birikmiş borçlarını ödemeye başlayacağını anlatan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülke genelinde yaklaşık 400 bin okul servis aracı ile 15 binden fazla kantinci esnafımız iki yıldır evine ekmek götüremedi” dedi.

Törenle anıldı
Kocaeli’nin Gölcük ilçesi, Yalova, Sakarya ile İstanbul’un Avcılar ve Kadıköy ilçelerinde, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremde yaşamını yitirenler için anma etkinlikleri düzenlendi.

Yüzde 88,4 arttı
Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı, bu yılın ocak-haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 88,4 artış gösterdi.

Şoför esnafına
Aşı olma çağrısı
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ticari araç mensubu şoför esnafıyla özellikle okul servis araçlarının şoförleri ve personelini aşı olmaya davet etti.

İLKSAN yardımı
İLKSAN Genel Müdürlüğü, afetler nedeniyle meskenleri veya ev eşyaları zarar gören eğitim çalışanlarına zararın tespitini içeren belgeler ile kurum iletişim kanallarından başvuru yapmaları halinde karşılıksız bin 700 lira ödeyecek.

Taliban dahil!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: “Afganistan’daki yeni yönetimle, düzensiz göçün önlenmesi hususunda muhakkak surette anlaşma ve fikir birliği temin edilmesi şarttır. Taliban ile görüşmek dahil, her seçenek dikkate alınmalıdır.”

Aşure Günü
İslam inancına göre, peygamberlerin hayatında önemli hadisenin yaşandığı, bereket, paylaşma birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü olan “Aşure Günü”, bugün idrak edilecek.

Nezaket Ziyareti
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Antakya İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ve İl Gençlik Kolları üyeleri, Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Abdullah Temizyürek’e çalışma ofisinde nezaket ziyareti gerçekleştirdiler.

Antakya Belediyesi, TÜGVA Ortak Etkinliği
KURUMLARARASI VOLEYBOL TURNUVASI
ŞAMPİYON ADINA DAHA ÇOK FİDAN…
Antakya Belediyesi ile Türkiye Gençlik Vakfı Antakya Şubesi işbirliğiyle, özel kurumlar arası voleybol turnuvası düzenlendi. 20 Ağustos’ta başlayacak olan turnuvada, 18 Ağustos’ta başvurular tamamlanarak, fikstür planlaması gerçekleştirilecek.
İlki gerçekleştirilecek olan voleybol turnuvasının, diğer turnuvalara oranla daha farklı olacağı kaydedildi ve şöyle denildi:
“Turnuvaya katılan her takım adına fidan dikiminin yapılacağı organizasyonda, kazanan takım adına da 20 fidan dikilecek. Turnuvayı ikinci tamamlayan takım adına da 10 fidan dikilerek, hem spor yapılarak, hem de fidanların toprakla buluşması sağlanacak.”

Kontrol, Antakya içi yeni hastane yolunda:
MOTOSİKLET İÇİNDE 11.512 UYUŞTURUCU HAP
Hatay Emniyeti Narkotik Polisi, bir motosiklette 11 bin 512 adet sentetik uyuşturucu hap ele geçirdi. Kontrol, Antakya yeni devlet hastanesi yolu üzerinde yapıldı.
Hatay Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucuyla mücadele kapsamında, sokak satıcılarına yönelik çalışma gerçekleştirdi. Yeni Devlet Hastanesi kavşağında durdurulan motosiklette 4 bin 712 adet captagon uyuşturucu hap ele geçirildi. Ayrıca, şahısların Armutlu Mahallesi’nde bulunan ikametlerinde yapılan aramalarda; 6 bin 800 adet captagon, 37,81 gram metamfetamin, 235,55 gram kubar esrar, 1 adet hassas terazi, 5 adet fişek kubar esrar, 51,83 gram takoz esrar, 1 adet 7,65 mm çapında ruhsatsız tabanca ve tabancaya ait şarjör ile 15 adet 7,65 mm çapında dolu fişek ele geçirildi.
Olayla ilgili, şüpheliler E.Y. ve A.A. gözaltına alındı.

Artış hızı yavaşlıyor
Konut fiyatları, Haziran’da aylık yüzde 2,7, yıllık yüzde 29,18 arttı. Mayıs ayının ardından Haziran’da da konut fiyatları artışında yavaşlama devam etti.

Ülke genelinde
Sağlık Bakanlığı’nca, Kovid-19’la mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan birinci, ikinci ve üçüncü doz aşı miktarı 85 milyonu geçti.

Deprem ölçümleri
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, “Marmara Denizi tabanına yerleştirdiğimiz deniz tabanı sismometreleriyle, 0,2 büyüklüğündeki depremleri dahi algılayabiliyoruz” dedi.

5 milyon konut
Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, kentsel dönüşüm kapsamında 8 yılda ülke genelinde yaklaşık 1,5 milyon konutun yeniden yapıldığını, 5 milyon konutun da güçlendirme yoluyla kurtarılabileceğini söyledi.

İhtiyaç kredisi
ING Türkiye,
ING ailesine katılacak yeni müşterilerine yönelik avantajlı faiz oranları içeren ihtiyaç kredisi kampanyası geliştirdi.

Yüzde 35 arttı
Türkiye’de Temmuz ayı yağışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35, uzun yıllar ortalamasına kıyasla da yüzde 16 artış gösterdi.

İHA PİLOT EĞİTİMİ
13 EYLÜL’DE
İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE), İHA adıyla bilinen insansız hava aracı pilotluğu eğitimi veriliyor. 13 Eylül’de başlayacağı belirtilen İHA eğitimine katılım bedelinin 650 TL olduğu kaydedildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Onaylı Ticari İHA Pilotu Eğitimleri, teorik eğitimler ve uygulamalı eğitimlerin yüz yüze gerçekleştirilmek üzere düzenlenmekte olduğu kaydedilirken, İHA0 Drone Ehliyeti ile ağırlığı 4 kg’a kadar olan cihazlar, İHA1 Drone Ehliyeti ile de ağırlığı 25 kg’a kadar olan cihazların kullanılabileceği duyuruldu.

Hızlı tren
hattına da
Hızlı tren hatlarına yönelik, deprem erken uyarı sistemi geliştirilecek. Gebze Teknik Üniversitesi tarafından AFAD işbirliğinde yürütülen proje kapsamında geliştirilecek sistem sayesinde risklerin azaltılması hedefleniyor.

MEB verisi
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Mesleki Eğitim, Fen Liseleri ve Bilim ve Sanat Merkezlerinde yapılan fikri mülkiyet çalışmaları kapsamında, bu yılın ilk altı ayında 638 patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili alındığını bildirdi.

Kerbela hüznü
Hicri takvime göre 1382 yıl önce “Kerbela olayı”nda şehit edilen Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve ehlibeytten 72 masum insan, bugün yad edilecek.