Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

20.000 ÖĞRETMEN ALIMINDA
Tercihler öne çekildi, sonuç 3 Eylül’de…
Milli Eğitim Bakanlığı, 20.000 öğretmen alımı takvimini geriye çekti. Bakanlık, 20 bin sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri içerisinde değişikliğe gitti. Buna göre, tercih hakkı bulunan adayların tercihleri daha erken alınacak. Tercihler, 29 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Sonuçlar ise 3 Eylül’de açıklanacak.

ARSUZ FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR
Pandemi nedeniyle ertelenen Arsuz Milyonfest Festivali konserleri bugün başlıyor. Arsuz Kaymakamlığı’nca iki hafta önce yapılması gerekirken, karşılıklı anlaşma ile ertelemesi gerçekleşen festival etkinliklerinin konserler kısmı, bugünden başlamak üzere 4 gün süreyle yapılacak.
Arsuz Milyonfest Festivali’nin Gözcüler halk plajındaki konserlerle ilgili program şöyle:
19 Ağustos Perşembe: Hey Douglas, Çelik, Seren Sındık
20 Ağustos Cuma: Athena, Ceza, Sena Şener
21 Ağustos Cumartesi: Selda Bağcan, Halil Sezai, Flört
22 Ağustos Pazar: Teoman, Mango ve Eypio

RÜSTEM TÜMER PAŞA CADDESİ TRAFİĞE KAPALI
Hatay Büyükşehir Belediyesi, asfaltlama çalışması nedeniyle Rüstem Tümer Paşa Caddesi’ni dün sabah trafiğe kapattı.
Açıklama şöyle:
“Fen İşleri Daire Başkanlığı ekiplerimiz, Antakya Rüstem Tümer Paşa Caddesi’nde beton asfalt öncesi kazı çalışmalarına başlayacağından, 18 Ağustos Çarşamba saat 07.00’den itibaren, 1.etap itfaiye ışıkları ile mezarlık yolu girişine kadar olan kısım trafiğe kapatılmıştır.”

Engelleme, doğru!
TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, sosyal ağların, şiddeti öven paylaşımları engellemesini doğru bulduğunu, tüm terör örgütlerine karşı aynı tavrın gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Ortak çağrı
Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma İstişare Komitesi (KİK) Türkiye kanadını oluşturan; HAK-İŞ, MEMUR-SEN, TESK, TÜRK-İŞ, TİSK, Türkiye KAMU-SEN, TOBB ve TZOB, ortak açıklama ile koronavirüse karşı aşılanma çağrısı yaptı.

Gerçek rakamlar…
Resminin çok üstü!
MEF Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Onur Başer’in, iller arasında son üç yıldaki ölüm sayılarını karşılaştırarak yaptığı incelemeye göre, Kovid-19 ölümleri resmi verilere göre 53 bin civarında olsa da, gerçek rakam 110 bini aşmış durumda.

Vakaların ardından
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle, Türkiye’yi “risk oranı çok yüksek” kategorisine aldı.

AFAD’a bağışlar
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yangın ve sel afetleri dolayısıyla düzenlenen yardım kampanyasına yapılan bağış miktarının 132 milyon 841 bin 830 liraya ulaştığını bildirdi.

MEB’den yatırım
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Mesleki eğitimde 1000 Okul Projesi ile bir taraftan mesleki ve teknik eğitimde kaliteyi artırmayı, diğer taraftan da okullar arası başarı farklarını azaltmayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

HSK açığa aldı
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) İkinci Dairesi, davasına baktığı iş insanıyla aynı masada yemek yediği görüntüleri basına yansıyan Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanını açığa aldı.

Aşure kazanları
Buğday, nohut, fasulye, incir, tarçın ve şeker gibi 40’a yakın malzemeyle hazırlanan, bolluk ve bereketin simgesi aşure, lezzetini odun ateşinden, bereketini dualardan alarak muharrem ayında sofraları tatlandırıyor.

Sahnelere dönüyor
ABD, Rusya, Hollanda başta olmak üzere 110’dan fazla ülkede sergiledikleri gösterilerle Anadolu kültürünü tanıtan Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle uzak kaldığı seyircisiyle yeniden buluşuyor.

Yayman açıkladı
TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, yapılacak sosyal medya düzenlemesinin bir yasaklama, sansür, ceza düzenlemesi olmayacağını söyledi.

Sigara dumanı
Ve çocuklar…
Ebeveynlerinin içtiği sigaranın dumanına maruz kalan çocuklarda, yetişkinlikte romatoid artrit (iltihaplı romatizma) görülme riskinin arttığı bildirildi.

Üretime de destek
Üreticiye de destek
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Çiftçi doğduğu yerden göç etmek zorunda bırakılmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

40 Personel alımı
Beykoz Üniversitesi,
40 akademik personel alacak. Adayların, Beykoz Üniversitesi Rektörlüğü İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne şahsen veya posta yolu ile yapmaları gerekiyor.

SARAÇOĞLU’NUN EŞİ ve KIZI KOVİD’E YAKALANDI
İskenderun ilçesinde, siyaset ve spor dünyasının tanınmış isimlerinden Bünyamin Saraçoğlu’nun eşi ile kızı koronavirüse yakalandı.
Edinilen bilgiye göre, bir dönem İskenderunspor yöneticiliği yapan, sporla iç içe olan, halen MHP İskenderun İlçe Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Bünyamin Saraçoğlu’nun eşi Neslihan Saraçoğlu ile kızı Elif’in yapılan PCR testi pozitif çıktı, anne ile kızı tedavi altına alındı.

SAMANDAĞ’DA İŞ KAMYONLARI RAHATSIZLIĞI
Çiğdede halkı yol kapattı
Salı akşamı, ilimiz Samandağ ilçesi Çiğdede Mahallesi sakinleri, yolu, motorlu taşıt trafiğine kapattı. Yolu bir süre işgal eden Çiğdede halkı, günün 24 saati geçen iş kamyonlarının çıkardığı gürültü ile oluşturduğu toz ve kirlilikten şikayetçi.
Çiğdedeliler, geçiş yapan kamyonların tozundan ve hızından duydukları rahatsızlığı dile getirmek için yolu kapatıp eylem yaptı. Beton, mucır, kum, nahit ve çakıl yüklü kamyonların aşırı hız yaparak, hem tozlanmaya hem de gürültüye neden olduklarını söyleyen Çiğdede halkı, yetkililerden çözüm istedi. Çocuklarını korkudan sokağa çıkaramadıklarını anlatan mahalle sakinleri, çamaşırlarını balkona temiz astıklarını, ancak tozdan dolayı kirlenmiş şekilde toplamak zorunda kaldıklarını belirtiyor.

Yatırım yoluyla
Türk vatandaşlığı
Türkiye, “yatırım yoluyla vatandaşlık” liginde birinci sıraya yükseldi. 2018 yılında yatırım sınırının 250 bin dolara çekilmesiyle, mevcut tablo, Amerika’ya yapılan başvuruları da geçti.

Yerli ve Milli
İnönü ve Adıyaman Üniversiteleri tarafından, koronavirüs ve aşılama sonrası vücuttaki antikor seviyesini kısa sürede ve yüzde 95’lik güvenilirlikle ölçebilen “Quanticor” adlı test kiti geliştirildi.

Özel sektörün borcu
Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Haziran sonu itibariyle, geçen yılsonuna göre 486 milyon dolarlık artışla 174 milyar dolar olarak açıklandı.

Temmuz’da geriledi
İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, uzun tatiller ve çalışma gün sayısının azalmasının da etkisiyle, 2021 yılı Temmuz ayında 0,90 puanlık düşüşle 78,15’e geriledi.

Pandemi dönemi
İhracata ‘ilaç’ oldu
İlaç ve eczacılık endüstrisi, pandemi döneminde sergilediği ihracat performansıyla göz doldurdu. Sektör, 2020 yılında ihracatını yüzde 26,8 oranında artırarak 1,8 milyar dolara çıkardı.

Sözleşmeli Öğretmen
Milli Eğitim Bakanlığı’nca güncellenen takvime göre, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için eğitim kurumu tercihleri, 29 Ağustos-2 Eylül’de alınacak.

125 BURS KONTENJANINA 10.000 KİŞİ BAŞVURDU
Eğitimde fırsat eşitliği yaratma amacıyla kurulan Semra-Enver Yücel Vakfı (SEY), bu yıl 125 çocuğa, 6 milyon liralık burs verdiğini duyurdu. Yüz yüze eğitime verilen aranın bitmesiyle de toplamda 200 öğrenci çok özledikleri okullarına, öğretmenler de çok sevdikleri öğrencilerine kavuşacak.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı takvime göre, 6 Eylül Pazartesi günü öğrenciler okullarına kavuşacak. Semra-Enver Yücel Vakfı bünyesinde, anasınıfından 8’inci sınıfa kadar olan 200 bursiyer de bu heyecanı yaşayacak.
SEY Vakfı tarafından, 19 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında açılan ‘Gelecek Bursu’ başvurularına Türkiye’nin 81 ilinden 10 bine yakın kişi başvurdu. Başvurucular arasında kriterlere uyan 125 çocuk, Seçici Kurul tarafından belirlendi. Geçtiğimiz yıl Vakıf bünyesinde 75 öğrenci okutuluyordu. Böylelikle bu yıl, yüzde 100 burslu okutulan öğrenci sayısı da 200’e çıkmış oldu.

Düşük riskli iller
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; Ardahan, Çorum ve Mersin’de ilk doz aşıyı olma oranının yüzde 75’in üzerine çıktığını böylece düşük riskli il sayısının 31’e yükseldiğini bildirdi.

Hedef, Türkiye!
Taliban güçlerinin Afganistan’daki yönetime el koymasıyla beraber, sınırlara akın eden ailelerin birçoğu Türkiye’ye sığınmak için İran sınırını geçmeye devam ediyor.

Hükümete eleştiri
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban’ın şu ana kadar verdiği mesajları olumlu karşıladıklarını söylerken, CHP, hükümetin Afganistan politikasını sert bir dille eleştiriyor.

Aşure Günü
İslam inancına göre, peygamberlerin hayatında önemli hadisenin yaşandığı, bereket, paylaşma birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü olan “Aşure Günü” idrak edilecek.

Tartışma sürüyor
Son dönemlerde koronavirüs vaka sayıları artsa da, aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Henüz aşılama istenen seviyelere ulaşmadığı için de, çalışma hayatında ‘Aşısız çalışan işten çıkarılabilir mi?’ sorusu gündeme geliyor.

MEB hedefi
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: “2021’de 320 fen lisemizin ve 183 BİLSEM’in her birinin en az bir ürün tescil etmesi-ni hedefliyoruz. Mesleki eğitimde de 250 ürün tescili hedefliyoruz.”

70 milyon kez
TRT Çocuk Kanal Koordinatörü Bora Durmuşoğlu, “TRT Çocuk’un tamamen yerli, reklamsız ve ücretsiz mobil uygulamaları, şu ana kadar yaklaşık 70 milyon kez indirilerek, ulaşılması güç bir rekora imza attı” ifadesini kullandı.

Düşük riskli iller
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; Ardahan, Çorum ve Mersin’de ilk doz aşıyı olma oranının yüzde 75’in üzerine çıktığını böylece düşük riskli il sayısının 31’e yükseldiğini bildirdi.

Hedef, Türkiye!
Taliban güçlerinin Afganistan’daki yönetime el koymasıyla beraber, sınırlara akın eden ailelerin birçoğu Türkiye’ye sığınmak için İran sınırını geçmeye devam ediyor.

Hükümete eleştiri
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban’ın şu ana kadar verdiği mesajları olumlu karşıladıklarını söylerken, CHP, hükümetin Afganistan politikasını sert bir dille eleştiriyor.

Aşure Günü
İslam inancına göre, peygamberlerin hayatında önemli hadisenin yaşandığı, bereket, paylaşma birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü olan “Aşure Günü” idrak edilecek.

Tartışma sürüyor
Son dönemlerde koronavirüs vaka sayıları artsa da, aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Henüz aşılama istenen seviyelere ulaşmadığı için de, çalışma hayatında ‘Aşısız çalışan işten çıkarılabilir mi?’ sorusu gündeme geliyor.

MEB hedefi
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: “2021’de 320 fen lisemizin ve 183 BİLSEM’in her birinin en az bir ürün tescil etmesi-ni hedefliyoruz. Mesleki eğitimde de 250 ürün tescili hedefliyoruz.”

70 milyon kez
TRT Çocuk Kanal Koordinatörü Bora Durmuşoğlu, “TRT Çocuk’un tamamen yerli, reklamsız ve ücretsiz mobil uygulamaları, şu ana kadar yaklaşık 70 milyon kez indirilerek, ulaşılması güç bir rekora imza attı” ifadesini kullandı.

Depreme hazır mıyız?
17 Ağustos 1999’daki Marmara depreminin üzerin-den 22 yıl geçti. Ancak uzmanlar yeni depremler için hazır olunup olunmadığı sorusunun cevabında endişeli. Peki, 22 yılın ardından, yaşadığımız kentler depreme hazır mı?

Ülke genelinde
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2012 yılında başlatılan Büyük Deprem Dönüşümü hareketini Türkiye’nin dört bir yanında hız kesmeden sürdürdüklerini bildirdi.

Aşıdan kaçanlar
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Türkiye’de aşılanma hızının yüksek olmasına rağmen 18 milyon insanın halen aşı yaptırmadığını belirterek, kulaktan dolma bilgilerle aşıdan kaçma ve kaçınma olduğunu söyledi.

Ödülle döndü
Yönetmenliğini ve senaristliğini Ahmet Toklu’nun üstlendiği “Pota” adlı film, İspanya’da düzenlenen 21. Cerdanya Film Festivali’nde en iyi filme verilen Sosyal Bakış Ödülü’nü kazandı.

Salgınla değiştik
ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, televizyon cihazlarında “seç-izle” türü talebe bağlı içerik hizmetlerini izleyenlerin oranı 2020’ye kıyasla arttı.

ABD yalanladı:
Anlaşma, yok!
ABD Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında bir Afgan göçmen anlaşmasına olduğuna ilişkin iddianın temelsiz olduğunu açıkladı.

Kredi kartları değişiyor
Kredi kartlarında köklü değişikliğe gidiliyor. Dünyanın önde gelen kredi kartı üreticilerinden Mastercard, 2024’ten itibaren kartlardaki manyetik şeritleri kaldıracağını duyurdu.

Sınırlarda önlem
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Afganistan’da yaşanan insani dramı, kaynağında çözme yönünde irademizi koruyor, sınırlarımızda da olası mülteci akınlarına karşı gerekli tüm tedbirleri alıyoruz” dedi.

30 milyon varil
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), bu yılın ilk 7 ayında kara alanlarında gerçekleştirilen 13 yeni keşifle yaklaşık 30 milyon varil petrol eşdeğeri rezervin Türkiye’ye kazandırıldığını bildirdi.

(Visited 1 times, 1 visits today)