Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

7 Milyon TL’nin 5

7 Milyon TL’nin 5 Milyon TL’si
Hataylı İşadamı Fuat Tosyalı’dan
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD), yangın ve sel afeti destek hesaplarına yatan bağışları paylaştı. AFAD’a SMS, Türk
Lirası, ABD Doları ve Avro olarak yapılan toplam bağışların 7 günde 260 Milyon 930 Bin 716 Liraya ulaştığını aktaran Soylu, “Tüm hemşehrilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu millet, büyük millet” ifadesini kullandı.
Bu arada, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’nın, Hatay’dan, yangın ve sel felaketinden etkilenen vatandaşlara yardım için başlatılan ‘Bende Varım’ kampanyası dahilinde toplanan 7 Milyon Liralık desteğin 5 Milyon Lirasını bağışladığı ifade edildi.

MKÜ HASTANESİNE 56 PERSONEL ALINACAK
Hatay MKÜ Araştırma Uygulama Hastanesi’ne 56 sağlık personeli alımı yapılıyor. Sözleşmeli alınacağı belirtilen 56 personel kadrosu için başvurular 24 Ağustos kadar yapılabilecek.
Edinilen bilgiye göre, sözleşmeli alımla ilgili kadro bilgileri şöyle:
-Hemşire (Lisans): 40 Kişi
-Sağlık Teknikeri(EMG): 2 Kişi
-Radyoloji Teknikeri: 8 Kişi
-Patoloji Teknikeri: 2 Kişi
-Laboratuvar Teknikeri: 4 Kişi
MKÜ duyurusunda, 24 Ağustos Salı gününe kadar başvuru yapılabileceği belirtildi.

Aşı tereddüdü!
ABD’de bulunan Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacı olarak görev yapan, İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, “Aşı tereddüdünü kırabilirsek sonbahara kadar delta varyantının da önünü tamamen kesmiş oluruz” dedi.

8 milyar doları aştı
Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlarda yıllık ihracatın 8 milyar doları aştığı belirtilirken, 2022 yılı için ise 10 milyar dolar ihracat hedefi belirlendi.

Salgına karşı…
Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Kovid-19’un Delta varyantının Türkiye’de baskın varyant haline geldiğine dikkati çekerek, “Delta varyantı karşısında en savunmasız kişilerin, aşıları tamamlanmamış kişiler olduğu bildirilmektedir” dedi.

RTÜK’ten müdahale
RTÜK, sağlık beyanıyla sahte ürün ve bitkisel ilaç satan medya hizmet sağlayıcılara, 2017’den bu güne kadar 696 program durdurma, 1527 geçici yayın durdurma ve 154 lisans iptali müeyyidesi uyguladı.

Yapılan bağışlar
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD), yangın ve sel afeti destek hesaplarına yatan bağışları paylaştı. Buna göre, yangın ve sel afeti destek hesaplarına 7 günde, 260 milyon 930 bin 716 lira yardım yapıldı.

BESYO Müdürü Prof. Aslan’ın acı günü
ANNESİ VEFAT ETTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Alper Aslan, anne acısı yaşadı. Prof. Alper Aslan’ın annesi vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, Ailesine başsağlığı diler.

YAYLADAĞI’NDA KAPALI YOL DUYURUSU
Çevreyolu Çedenelik bölgesi, 45 gün kapalı…
İlimiz Yayladağı ilçesi çevreyolunun Çedenelik kesiminde, yol kapalı! İlçe Belediyesi, kapalı yolla ilgili uyarı mahiyetinde şu duyuruyu yayınladı:
“Çevreyolu Çedenelik mevkii girişinde menfez çökmesi nedeniyle, 45 günlük bir çalışma yapılacaktır. Bu sürede vatandaşlarımızın Çedenelik mevkiye girişi, sadece tekel dönel kavşağından, güreş heykelinin olduğu kavşaktan, çevre yolunun bir şeridinden verilecektir. Can güvenliği nedeniyle, semt pazarı civarındaki alt geçit, araçlara ve motosikletlere tamamen kapalıdır.”

Japon destekli çevreye duyarlı
35 Projeden biri Hatay’da
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu İller Bankası ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında, 9 İl’de, çevreye duyarlı 35 projenin hayata geçirilmesini sağlayacak toplam 3,5 milyar liralık “Yerel Yönetimler Çevre Geliştirme Projesi Kredi Anlaşması” imzalandı. İLBANK Sosyal Tesisleri’ndeki imza törenine; İLBANK Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, İLBANK Genel Müdürü Yusuf Büyük ile JICA Türkiye Ofisi Başkanı Ikuro Nobuhiro katıldı.
Çok sayıda uluslararası finansman kuruluşu ile ortak projeler üreten İLBANK’ın en önemli destekçisinin, her zaman Japon dostları olduğunu vurgulayan Genel Müdür Büyük, JICA ile 1. kredi paketinin 2011’de, 2. kredi paketinin ise 2015’te imzalandığını anımsattı.
Büyük, “JICA ile 3. kredi paketi kapsamında Adana, Ankara, Elazığ, Hatay, Kilis, Konya, Malatya, Mersin ve Şanlıurfa illerinde ihtiyaçları doğrultusunda tahsis edilecek olan 3,5 milyar liralık finansmanla, başta çevresel altyapı sektörü olmak üzere, ulaşım ve afet riski yönetimi sektörlerinde, 35 projenin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

Yeni sınav hakkı
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, açık öğretim ortaokulu ve lisesi sınavlarına giremeyen öğrencilerin 27-29 Ağustos’ta düzenlenecek çevrim içi sınava katılabileceğini bildirdi.

Pazar itibariyle
Sağlık Bakanlığı’nca, Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. Buna göre, Türkiye’de son 24 saatte 282 bin 857 Kovid-19 testi yapıldı, 19 bin 351 kişinin testi pozitif çıktı, 232 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 13 bin 163 oldu.

1 milyonun üzerinde
Ayni bağış yapıldı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kastamonu ve Sinop’ta yaşanan sel felaketi sonrasında kurulan ayni bağış depolarına şu ana kadar 1 milyonun üzerinde ayni bağış yapıldığını bildirdi.

Sınır geçişleri
İller İdaresi Genel Müdürü Kürşat Kırbıyık, bu yıl 280 bin 374 düzensiz göçmenin giriş yapmaya çalışırken engellendiğini bildirdi.

e-Devlet üzerinden
Adalet Bakanlığı’nca, maddi durumu elverişli olmayan kişilerin, özel hukuk alanında mahkemelere yapacakları adli yardım başvurularında kullanılmak üzere oluşturulan Adli Yardım Başvuru Formu, e-Devlet üzerinden erişime açıldı.

Hatay da dahil
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu İller Bankası ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı arasında çevreye duyarlı 35 projenin hayata geçirilmesini sağlayacak “Yerel Yönetimler Çevre Geliştirme Projesi Kredi Anlaşması” imzalandı.

Bakanlık desteği
Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi (BAGİS) cihazına ilişkin GSM, uydu abonelik, iletişim ve haberleşme giderleri, 31 Aralık 2023’e kadar Tarım ve Orman Bakanlığınca karşılanacak.

Üretilen fidanlar
İhraç da ediliyor
Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova’da; narenciye, kiraz, şeftali, Trabzon hurması, muz ve ceviz gibi ürünlerin fidanları yetiştirilerek yurt dışına gönderiliyor.

Zam pazarlığı
4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, hükümetin yeni zam teklifini bugün sunması bekleniyor.

MEB Denetimi
Okullara öğrenci kayıtları esnasında kayıt parası veya başka ad altında zorunlu olarak herhangi bir ücret alınmaması için, bu tarz uygulamalara dair şikayetler Valiliklerce ivedilikle değerlendirilerek gerekli işlemler yapılacak.

Mesleki eğitim
Ahilik sisteminin devamı niteliğindeki mesleki eğitime ve ahilik kültürüne verilen önemin artması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Mesleki eğitime, çıraklık, kalfalık ve ustalığa her zamankinden daha çok gereksinim var” dedi.

Tanıtım Salı günü
Türkiye’nin 5 yıllık dönemdeki yapay zeka çalışmalarına yön verecek ilk “Ulusal Yapay Zeka Stratejisi” salı günü Bilişim Vadisi’nde kamuoyuna tanıtılacak.

Sağanak bekleniyor
İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Eskişehir, Sinop, Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri ile Van’ın doğu kesimlerinde sağanak bekleniyor.

81 İl Valiliğine
Genelgeye göre, 6 Eylül’den itibaren aşı olmayanların konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek.

Geri dönüş zamanı
1 Haziran’dan bu yana toplam 1 milyon 687 bin 527 gurbetçi Türkiye’ye giriş yaptı. Yıllık izinlerini Türkiye’de geçiren gurbetçiler Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı sınır kapılarından geçerek araçlarıyla yaşadıkları ülkelere dönmeye devam ediyor.

Ülke genelinde
İçişleri Bakanlığı’nın koordinesinde, yasa dışı bahis ile kumar oynayan ve oynatanlara yönelik ülke genelinde 57 bin 107 personelin katılımıyla gerçekleştirilen uygulamada iş yeri ve dernekler denetlendi.

Yaz Kur’an kursları
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yaz Kur’an kursları eğitim programına bu yıl 1 milyon 906 bin 615 kişinin katıldığını bildirdi.