Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

HATAY’DA 2 ASM’YE DOKTOR ATANACAK
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, ilimizdeki 2 Aile Sağlık Merkezine ihtiyaç olan doktor eksiğini fazla olan yerlerden temin yoluna gidiyor. Sağlık Müdürlüğü’nce belirtilen 2 hekim kadrosu, Arsuz Höyük ASM ile Dörtyol-Yenice ASM’de bulunuyor. Bu iki ASM’ye doktor ataması için başvurular 31 Ağustos Salı günü yapılacak ve hizmet puanı esasına göre, kura ile 2 ASM’ye doktor ataması 8 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek.

MEMLEKET PARTİSİ KONGRE YAPIYOR
Muharrem İnce’nin kurucu Genel Başkanı olduğu Memleket Partisi, Hatay’da il kongresini yapıyor. Hüseyin Kaşgöz’ün başkanlığındaki Hatay İl Örgütünün kongresi, 29 Ağustos Pazar günü saat 13.00’te, Antakya çevre yolu üzerindeki Helena Center’da yapılacak.

Denetimler sürecek
“2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Alınacak Trafik Tedbirleri” konulu genelgeye göre, eğitim kurumlarının açılış tarihleri esas alınarak okul servis araçlarına yönelik denetimler, hafta boyunca kesintisiz yapılacak.

Kooperatif desteği
Migros’tan kooperatiflere destek… “Kooperatiflerin Pazarlama Kapasitesini Geliştirme” projesinde kooperatif üyeleri, zirai üretim ve pazarlama gibi konularda eğitim alarak kurumsallaşma fırsatı yakalayacak

Bakanlık desteği
Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu öncelikli konularda yürüttüğü Ar-Ge Destek Programı kapsamında projelere
30 milyon lira destek sağlayacak.

En çok dizelde
Temmuz sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı
13 milyon 501 bin 223 adet otomobilin yüzde 37,9’unun dizel, yüzde 36,1’inin LPG, yüzde 25,1’inin benzin yakıtlı, yüzde 0,5’inin elektrikli veya hibrit olduğu tespit edildi.

Taliban’ın teklifi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Taliban’ın Kabil Havalimanı’nın işletilmesi noktasında teklifleri var, bize. Bu konuda şu anda henüz verilmiş bir kararımız yok” dedi.

Hatay Valiliğine
Bakanlık Genelgesi
İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Alınacak Trafik Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede, yeni eğitim öğretim döneminde okul servislerinde ve okul çevrelerinde alınacak tedbirler aktarıldı.

Maske ve Grip
Maske kullanımının gevşemesi, Ağustos ayında grip vakalarını tetikledi. Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, grip vakalarının, özellikle Ağustos’un 15’inden sonra görülmeye başladığını belirtti.

Salgınla değiştik
GittiGidiyor’un verilerine göre, yılın ilk 6 ayında, geçen yıla göre satışı en fazla artan ürünler arasında; bahçe mobilyaları, tekne mobilyası, çim biçme traktörü, tandem bisiklet, prefabrik ev, scooter, motosiklet kaskı, robot süpürge ve akıllı ev sistemleri yer aldı.

DEFNE FESTİVALİNDE
BUGÜN ve YARIN
Defne ilçesinde Giriş Grubu adına düzenlenen festivalin bugün ve yarınki bölümünde önemli etkinlikler yaşanacak. Programa göre, Defne Festivali’nde bugün ve yarınki program şöyle:
28 Ağustos Cumartesi:
16.00’da TYS/Özel Program (Akdeniz Defne Evi)
18.00’da Panel (Akdeniz Defne Evi)
20.00’da Umut Harbeli/Konser (Harbiye Hidro Park)
21.00’da Semir Ray/Konser (Harbiye Hidro Park)
22.00’da Grup Abdal/Konser (Harbiye Hidro Park)
29 Ağustos Pazar:
16:00’da Söyleşi (Akdeniz Defne Evi)
17.30’da Tiyatro Şenliği (Akdeniz Defne Evi)
19.45’te Dans Okulu/Gösteri (Harbiye Hidro Park)
20.00’da Kaldırım/Konser (Harbiye Hidro Park)
21.00’da Meltem Bingöl/Konser (Harbiye Hidro Park)
22.00’da Suavi/Konser (Harbiye Hidro Park)

OKAY, TUMD TEMSİLCİSİ OLDU
Antakyalı çiftçi, AK Parti saflarında siyaset yapan, kentin tanınmış simalarından Mehmet Yaşar Okay, Toplumsal Uyuşturucu ile Mücadele Derneği (TUMD) Hatay İl Temsilciliğine atandı. Okay, yaptığı açıklamada, “Ankara’daki temaslarım sonucunda, Toplumsal Uyuşturucu Mücadele Derneği İl Temsilciliği görevi bana verildi. Bu görevi bana layık gören Genel Baş-kanımız Sayın Yusuf Budak, Genel Merkez Koordina-törümüz Sayın Ömer Arslan ve Ankara İl Başkanımız Sayın Onur Çeken’e teşekkür ediyorum” dedi.

YAPILANDIRMAYA 1 AY UZATMA
Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması için ön görülen son başvuru ve ilk taksit ödeme süresi, 31 Ağustos 2021 tarihinden 1 ay sonrasına ertelendi. 31 Ağustos 2021 Salı günü sona erecek olan başvuru, bildirim ve beyan süreleri ile bu başvuru, bildirim ve beyana ilişkin ilk taksit ödeme süreleri birer ay uzatıldı.

TEKNOFEST 2021
TEKNOFEST kapsamındaki Savaşan İnsansız Hava Araçları Yarışması ile TÜBİTAK tarafından 6. kez düzenlenecek Uluslararası İHA ve 2. kez düzenlenecek Liseler Arası İHA Yarışması bu yıl Bursa’da gerçekleştirilecek.

Öğrenci kayıtları
Türkiye Diyanet Vakfı Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesine bağlı yükseköğretim yurtları, 2021-2022 eğitim yılı için öğrenci başvurularını almaya başladı.

Gıda fiyatları
Türk-İş, gıda fiyatlarının Ağustos’ta aylık yüzde 0,80, yıllık yüzde 22,78 artış kaydettiğini açıkladı. Ağustos’ta açlık sınırı, 2 bin 926 lira olarak hesaplandı.

Siber saldırı
MNG Kargo, kurumsal müşterilerine ait şifrelerin ele geçirilmesi sonucu, bazı kargo alıcılarının ad, soyad, adres ve telefon bilgilerinin sızdırıldığını bildirdi. Şirket, saldırıdan etkilenen kişi sayısının bilinmediğini açıkladı.

Türk start-up’lara
2,5 milyon dolar
Uluslararası Finans Kurumu ve Women’s Enterprise Finance Initiative, Türk start-uplara 2,5 milyon dolar yatırım yapacak.

Eğitimcilerde aşı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, öğretmenler arasında birinci doz aşısını olanların oranının yüzde 84,06’ya, ikinci doz aşısını olanların ise yüzde 72,57’ye ulaştığını bildirdi.

Kıyı balıkçılığının
Destekleri belli oldu
Geleneksel kıyı balıkçılığı yapanlara verilecek desteğe ilişkin uygulama tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 12 metre altındaki balıkçı gemilerine sağlanacak desteklerde bu yıl artışa gidildi.

Esnafa eğitim
Esnaf ve sanatkârların pandemi döneminde yaşadığı zorlukların üstesinden gelmelerine ve yeni normalleşme sürecinde adaptasyonlarına yardımcı olmak amacıyla ücretsiz olarak düzenlenen Finansal Okuryazarlık eğitimlerinin ilk dersi tamamlandı.

MEB’den Öğretmenlere
Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans programı ya da pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanlar, Öğretmenliğe başvurabilecek.

Önümüzdeki hafta
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) yerleştirme sonuçları-nın gelecek hafta içerisinde açıklanacağını bildirdi.

Ticaret Eğitimi
AKİB organizasyonu ve Türk Dış Ticaret Vakfı Eğitmenleriyle, 80 saatlik (10 hafta), “Sertifikalı A’dan Z’ye Dış Ticaret Eğitim Programı” düzenlenecek.

AYM’den red cevabı
Anayasa Mahkemesi, 28 Şubat’ın hükümlü generallerinin infaz durdurma talebini reddetti. Gözler infaz erteleme için İnfaz Savcılığı’nda, af için Cumhurbaşkanı Erdoğan’da.

Kabil’den ilk uçak
Türkiye, Afganistan’dan askerlerini çekmeye başladı. Türk askerlerini taşıyan Türk Hava Yolları’na (THY) ait ilk uçak Ankara’ya indi.

Konu netleşmedi
Rusya, Türkiye’ye yeni parti S-400 sevkiyatını içeren anlaşmanın yakın bir zamanda imzalanacağını açıkladı. Ancak Ankara kaynakları “yeni bir gelişme yok” diyor. Yeni süreç yeni bir tartışma yaratır mı, merak ediliyor.

Kırmızı il kalmadı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Kovid-19 Risk Haritası’nda kırmızı il kalmadığını bildirdi. oca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, Kayseri’nin Kovid-19 aşılanma oranının yüzde 75’in üzerine çıktığını ve mavi kategoriye geçtiğini, Ağrı’nın da sarı kategoride yer almaya başladığını belirtti.

Başvuru 3 Eylül’de
Milli Eğitim Bakanlığı, resmi eğitim kurumlarında sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan eşlerin aile birlikteliğine bağlı iller arası yer değiştirme başvurularının 3-7 Eylül’de yapılacağını duyurdu.

Anma Pulu
PTT AŞ, ‘Malazgirt Zaferi’nin 950. Yıldönümü’ konulu anma pulu ve ilk gün zarfını tedavüle sundu. 3 lira bedelli anma pulu ve pula ait 5,5 lira bedelli ilk gün zarfı; PTT iş yerlerinde, www.filateli.gov.tr internet adresinde ve filateli cep uygulamasında satılıyor.

3. doz etkisi
İsrail’de yapılan bir araştırmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının üçüncü dozunun, kişilerin hastalığı ağır geçirme riskini önlemede yüzde 97 etkili olduğu bildirildi.

850 istifa dilekçesi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze İlgezdi, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Aile Hekimleri Yönetmeliği nedeniyle iki günde 850 aile hekiminin istifa dilekçesi hazırladığını belirterek, “Yakında aile sağlığı merkezlerinde çalışacak hekim bulamayacağız” dedi.

Düzenleme geliyor
Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun ardından, yabancılara satış yapan emlakçılara düzenlemeler geliyor. Bu düzenlemeyle, yabancıya satış yapan emlakçılara hem dil hem de emlak bilgisi zorunluluğu gelecek.

Yapılandırmada
Süre uzatıldı…
Yapılandırmada başvuru süresi 31 Ağustos’tan 30 Eylül’e, ilk taksit ödeme süresi de Eylül ayından Ekim ayı sonuna kadar uzatıldı.

Türkiye, kırmızı!
İngiltere, COVID-19 seyahat kısıtlaması uyguladığı son güncel ülkeler listesinden Türkiye’yi çıkarmadı. Değişiklikler, 30 Ağustos Pazartesi günü sabaha karşı 04.00’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Fransa da kırmızı!
Fransa, COVID-19 seyahat kısıtlamaları doğrultusunda, Türkiye’yi turuncu listeden kırmızı listeye ekledi.

YÖK açıkladı
YÖK Başkanı Erol Özvar, “Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında, salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak, üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır” dedi.

İzmir’de başlıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yapacağı Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi’nin dördüncüsü 9-11 Eylül 2021 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek.