Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

CHP’li ÖZEL’in Hatay Programı
Bugün-Yarın Erzin ve Dörtyol, Perşembe Antakya ve Kumlu…
CHP’nin TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Hatay ziyaret programı bugün başlıyor. CHP’li Özel’in bugün akşam saatlerinde, Adana üzerinden karayolu ile Erzin’e gelmesi, geceyi bu ilçede geçirmesi, ardından Çarşamba günü Erzin ile Dörtyol ilçelerinde temas ve ziyaretlerde bulunması, ardından akşam saatlerinde Antakya’ya gelmesi bekleniyor.
CHP’li Özel onuruna, yarın akşam Parti örgütünce yemek verilmesi planlanırken, Perşembe günkü ziyaret programında; saat 10.00’da BŞB ziyareti, saat 11.00’da il başkanlığında basın toplantısı, saat 12.00’de Antakya çarşı esnafı ziyareti bulunuyor.
Özel, öğle saatlerinde Kumlu’ya geçecek ve burada muhtarlar ile yöre halkıyla bir araya geldikten sonra da 16.30 uçağıyla Ankara’ya dönecek.

 

İddia yalanlandı:
‘Ortak fiyat yok!’
Gıda fiyatlarının ‘zincir marketler tarafından ortak olarak belirlendiği’ iddialarına ilişkin Gıda Perakendecileri Derneği’nden açıklama geldi. Dernek, zincir marketlerde ortak fiyat belirlendiğine yönelik iddiaları reddetti.

Aşı kararı
6 Eylül’den itibaren iç hatlarda seyahat eden yolcular, aşı kartı veya negatif PCR testi ibraz etmek zorunda olacak.

Av sezonu başlıyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, su ürünleri üretiminin sürdürülebilirliği için avcıların kurallara uyması gerektiğini belirterek, “Su ürünleri avcılığında yer, zaman, tür, boy ve avlanma mesafesi gibi yasaklar büyük önem taşımaktadır” dedi.

Türk Telekom Kampı
Türk Telekom’un siber güvenlik alanında kariyerine güçlü bir başlangıç yapmak isteyen gençlere eğitim fırsatı sunduğu “Siber Güvenlik Kampı” tamamlandı.

Ekonomi gündemi
Aşılamanın hızla devam etmesi ve okulların açılacak olmasının ekonomiye canlılık katması beklenirken, gelecek hafta başından itibaren açıklanacak çok sayıda veri de ekonomi gündemini hareketlendirecek.

Kuru domates
2020’de 83 milyon dolarlık kuru domates ihraç eden Türkiye’nin kuru domates ihracatı, yılın 7 aylık döneminde yüzde 32 artarak 55 milyon 850 bin dolara yükseldi.

Alİ ALTINÖZ VEFAT ETTİ
Defne ilçesi Dursunlu Mahallesi sakini Ali Altınöz, bir süredir boğuştuğu hastalıktan kurtulamadı ve vefat etti.
Defne Belediye Meclisi üyesi, CHP’nin ileri gelenlerinden Nazmi Altınöz’ün kardeşi olan merhum Ali Altınöz’ın cenazesi, dün saat 10:00’da Dursunlu Aile Mezarlığı’nda defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Antakya’nın İlk Anahtarcısı
MÜFİT KADIOĞLU VEFAT ETTİ
Antakya’nın ilk anahtar yapımcı ustası, Müfit Kadıoğlu vefat etti. Kentin en eski esnaflarından Müfit Kadıoğlu Usta’nın cenazesi, dün saat 13.30’da Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Festival
2-8 Eylül’de
İlki 2018’de gerçekleştirilen ve sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, 2-8 Eylül’de gerçekleştirilecek.

Esnaf şikayeti
Ergin de katıldı
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Perdeciler Çarşısı esnafını ziyaret etti. Esnaf Babacan’a, “Sizden sonra çok değişti. Şu anda tepetaklağız” dedi. Ziyaretlere, Hataylı Siyasetçi Sadullah Ergin de katıldı.

3 sorun 3 öneri
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, finansman için ‘seçici’ destek, kritik hammaddeler için ‘Çin modeli’ ve iş bulamayan gençler için ‘ikincil kurs’ önerilerinde bulundu.

Veriler bekleniyor
Türkiye’nin 2. çeyrek büyüme performansı 1 Eylül’de öğrenilmiş olacak. 3 Eylül’de ise Ağustos enflasyonu gelecek. 23 Eylül’de Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Ayın ilk yarısında ise Orta Vadeli Program’ın açıklanması bekleniyor.

İnşaatları duruyor
Çimento fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi olan inşaat müteahhitleri, inşaatları durdurma kararı aldı. İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı’nda eylem kararı çıktığını, inşaatların 2 Eylül Perşembe günü durdurulacağını açıkladı.

WoodTech Fuarı
Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı WoodTech, 9-13 Ekim 2021 tarihleri arasında TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde kapılarını açmaya hazırlanıyor.

İşletmecilerin talebi
Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, PCR testi zorunluluğunun kapsamının genişletilmesini önerdi.

Ders kitapları
Sıralara kondu
Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasına az bir süre kaldı. Yeni eğitim ve öğretim yılı ile ilgili Milli Eğitim Bakan-lığı tarafından temin edilen ders kitapları okullara ulaştırıldı.

30 Ağustos gururu
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk Ordusu’nun 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünyanın gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçti.

Rakibi Polonya oldu
2021 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda Çekya’yı 3-1 yenerek çeyrek finale yükselen A Milli Takım’ın rakibi Polonya oldu.

Son veri
Türkiye’de, 18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 77, ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 59,02 olarak kayda geçti.

Doğa, yeniden…
Muğla’nın Marmaris ve Datça ilçelerinde 28 Temmuz’da başlayan orman yangınları sonrasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ve bilim uzmanları; yanan bölgelerde, sürüngenlerin, kuşların, karıncaların tekrar yuva yaptığını, makilerin yeşerdiğini, yangından en çok zarar gören kızılçam ağaç kozalaklarının şimdiden açılmaya başladığını gözlemledi.

Yatış riski fazla
İngiliz araştırmacılar, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantında hastaneye yatış riskinin daha fazla olduğunu tespit etti.

Esnaf hazır
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Öğrencilerimizin okula sağlıkla gidip gelebilmesi için kurallara uyma noktasında esnafımız tam teşekküllü çalışacak.”

Salgın döneminde
Kamp tercihi arttı
Koçtaş Genel Müdürü Devrim Kılıçoğlu: “Kamp gruplarında yüzde 135 gibi bir büyüme gerçekleşti. Bahçe mobilyası ürün gruplarında ise büyüme oranı yüzde 40 seviyelerinde gerçekleşti.”

45 yeni kitap
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca 0-6 yaş grubu çocuklar için belirli kriterler göz önünde bulundurularak hazırlanan kitap önerileri listesine 45 yeni kitap daha eklendi.

Bakan’dan mesaj:
Fazlasına ‘hayır’!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz Türkiye olarak göç konusunda ahlaki ve insani sorumluluklarımızı yeterince yerine getirdik. Bizim artık ilave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değildir” dedi.

Yükseköğretim Kurumları
Yabancı Dil Sınavı yapıldı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (2021-YÖKDİL/2) yapıldı. Sınav sonuçları, 21 Eylül’de açıklanacak.