Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

EXPO Amfi Tiyatroda İlk Konser Bugün
MEDENİYETLER KOROSU…
10 Aralık’ta,
“Medeniyetler Bahçesi” temasıyla tüm dünyaya “merhaba” diyecek olan EXPO 2021 Hatay, kapılarını Antakya Medeniyetler Korosu’nun bugün vereceği bir konserle açmaya hazırlanıyor. Binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayacak olan alanlarda hazırlıklar devam ederken, EXPO alanlarındaki ilk etkinlik, Antakya Medeniyetler Korosu’nun konseriyle bugün gerçekleşecek.
EXPO- Amfi Tiyatro’da düzenlenecek konser, 11 Eylül Cumartesi günü saat 20.00’de başlayacak.

DEAŞ’LI TERÖRİST HATAY’DA YAKALANDI
Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’den ülkemize girmeye çalışan 4 kişinin yakalandığını duyurdu. Şahıslardan birinin, DEAŞ terör örgütü mensubu olduğu ve kırmızı bültenle arandığı ortaya çıktı. Milli Savunma Bakanlığı, olayı şöyle paylaştı:
“Hatay hudut hattında, yasa dışı yollarla Suriye’den ülkemize girmeye çalışan 4 kişi yakalandı. Yapılan inceleme sonucunda, şahıslardan birinin DEAŞ terör örgütü mensubu olduğu ve kırmızı bültenle arandığı tespit edildi.”

125 Kg Esrar ele geçti
Uyuşturucu Çetesi Reisi Hatay’da yakalandı
İstanbul Emniyeti’ne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Polislerinin 7 farklı ilde uyuşturucu çetelerine yönelik operasyonu kapsamında 125 kilo uyuşturucu ele geçirilirken, uyuşturucu çetesinin reisi Hatay’da yakalandı.
Yapılan operasyonla, 16 kişilik bir uyuşturucu çetesi çökertildi, 125 kilo uyuşturucu ele geçirildi. Hiç sabıka kaydı bulunmayan çete lideri Hakan A., yurt dışına kaçmaya çalışırken Hatay’da yakalandı ve uçakla İstanbul Emniyeti’ne teslim edilerek gözaltına alındı.

2 KİŞİDE UYUŞTURUCU ELE GEÇTİ
İskenderun NSM Grup Amirliği ekiplerince, uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti ve satışına yönelik yapılan çalışmalarda, çeşitli suçlardan aranan R.B. isimli şahıs yakalanırken, yakalanan şahıs ile beraberinde bulunan S.A. isimli şahsın yapılan üst aramasında, 1,50 gram sentetik kannabinoid ve 3 gram metamfetamin ele geçirildi.
Şüphelilerden. S.A. isimli şahsa TCK 191. Madde’den, R.B. isimli şahsa ise TCK 188. Madde’den işlem yapılarak gözaltı işlemi uygulandı.

HESOB’DA ULUSAL RESİM SERGİSİ
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’nde (HESOB), 13 Eylül Pazartesi günü, ulusal resim sergisi düzenleniyor. Birlik Başkanı Kadir Teksöz, açıklamasında, “13 Eylül 2021 Pazartesi günü saat 14.00’te HESOB binamızda yapılacak olan Ulusal Resim Sergimize herkes davetlidir” dedi.

Bakanlıkla Genelgesi
Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un imzasıyla yayımlanan genelgeyle, gümrük kapılarında düzensiz göç hareketlerine karşı teyakkuza geçildi.

Suriye sınırından
Hatay üzerinden
Milli Savunma Bakanlığı, biri kırmızı bültenle aranan, DEAŞ terör örgütü mensubu olmak üzere, 4 kişinin yasa dışı yollardan Türkiye’ye girmeye çalışırken yakalandığını bildirdi.

Beklenti Anketi
AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin, Temmuz’da, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9 artmasını bekliyor.

KAMU İŞÇİSİNE DE PCR ZORUNLUĞU
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı açıklamada, “Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden, 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle, zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları ise gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacaktır” dedi.
Bakanlığın sitesinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Çalışma hayatını düzenleyici, işçi – işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almak, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın asli görevleri arasındadır.
Bu doğrultuda, Bakanlığımızca, işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Kovid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren, 2/9/2021 tarihli genel yazı 81 İl Valiliği’ne gönderilmiştir.
Buna göre; İşverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatılmakta, işverenlerin Kovid-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesi istenmektedir.
Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin Kovid-19 tanısı konması durumunun, iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir.
Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacaktır.”

Hatay’dan Antalya’ya
Dünyada nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan hayvanlar arasında yer alan caretta carettaların yavruları, kumun altına gömülü yumurtalarından çıkarak zorlu bir yolculuğun ardından denizle buluşuyor. Minik kaplumbağaların denize yolculukları, eylül sonuna kadar sürüyor.

TCMB’den uyarı
Merkez Bankası, son zamanlarda ilgili mevzuatın gerektirdiği yetkiler olmadan bir kısım işletme ve kişiler tarafından para transferi, fatura ödemeleri hizmetlerine aracılık edildiği yönünde şikayetler alındığını belirterek uyarıda bulundu.

Tarım Sigortası
Tarım Sigortaları Havuzu Genel Müdürü Serpil Günal, iklim değişikliğinin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkilerinin görüldüğünü belirterek, “İklim değişikliğinin etkileri, tarım sigortalarını kaçınılmaz kılıyor” dedi.

Ottoman America
ABD’de yaşanmış Osmanlı dünyasına ait hikayeleri uluslararası kamuoyuna anlatmayı amaçlayan Ottoman America belgeseli, her biri 35 dakikalık 3 bölümle Osmanlı’nın Amerika’sına ışık tutmayı hedefliyor.

obilet.com üzerinden
obilet.com Direktörü Sertaç Keleş, “Şu anda Türkiye içi kara ve hava yoluyla ulaşımdaki kalkış ve varış noktalarının yüzde 100’ü kapsama alanımızda” dedi.

Temizlik sürüyor
Samandağ ilçe açıklarında Suriye kaynaklı petrol sızıntısına karşı başlatılan temizlik çalışmaları sahilde devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, bu kapsamda kumsal boyunca temizleme çalışması gerçekleştirdi.

Yüzde 25 arttı
Kaspersky Üst Yöneticisi (CEO) Eugene Kaspersky, “KSN altyapımız tarafından sağlanan verilere göre, dünya çapında dijital suçta yüzde 25’lik artış görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

5-11 yaş grubu için
Alman biyoteknoloji firması BioNTech, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 5 ila 11 yaş grubu çocuklarda kullanım izni için gelecek haftalarda yetkili makamlara başvuracağını açıkladı.

İş gücü verisi
AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, “Salgının ilk dalgasındaki istihdam kaybının tamamından yüzde 30 fazlası geri kazanıldı” dedi.

Yurtlarda tedbir
Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı üniversite öğrenci yurtları, Kovid-19 önlemleri kapsamında gençleri ağırlamaya hazırlanıyor.

Antakya Belediyesi Bilim Merkezi Etkinlikleri
ASTRONOMİ ve UZAY GÖZLEMİ…
Antakya Belediyesi bünyesindeki Antakya Bilim Merkezi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenecek Astronomi ve Uzay Gözlem Etkinlikleri, gökyüzü meraklılarını bir araya getirmeye hazırlanıyor. Her yaş grubundan katılımcıya açık tutulan ve katılımın ücretsiz olduğu etkinlikler, Antakya köy okullarında düzenlenecek. etkinliklerde, profesyonel teleskoplar ve uzman eğitimciler eşliğinde gözlemler yapılacak.
Etkinlikleri değerlendiren Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, şunları söyledi:
“Bu etkinliği, öncelikle çocuklarımız ve gençlerimiz için yapıyoruz. Biliyorsunuz, yakın zamanda Milli Uzay Programımız ilan edildi. Bu uzay programının hedefleri, iddialı hedefler. Bu hedefleri de yerine getirmenin yolu, insan kaynağına yatırım yapmaktan geçiyor. İşte biz, çocuklarımızı ve gençlerimizi bu tip etkinliklerle bilime, teknolojiye ve uzaya yönlendirmek istiyoruz.”
Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Astronomi ve Uzay Gözlem Etkinlikleri kapsamında meteor yağmurları, ay, Jüpiter ve Satürn gözlemlerinin de yapılacağı ifade edilerek, etkinliklere yediden yetmişe herkesin katılım gösterebileceği belirtildi. Antakya’da bulunan çevre mahalle okullarında düzenlenecek etkinlikler, saat 18.00 ile 24.00 arasında gerçekleşecek.
Etkinlik programının tarih ve yerleri şöyle:
14 Eylül Oğlakören Ortaokulu
15 Eylül Ekinci Atatürk Ortaokulu
16 Eylül Alahan Ortaokulu
21 Eylül Avsuyu Atatürk İlkokulu
22 Eylül Üzümdalı Şehit Metin Sürer Ortaokulu
23 Eylül Bozhöyük Ortaokulu
Antakya Belediyesi açıklamasına göre, çevre mahalle okullarındaki gözlem etkinlikleri, 14 Eylül’de başlayıp 23 Eylül’e kadar sürecek.

15 bin öğretmen
MEB’in açıkladığı takvime göre 15 bin öğretmen ataması için ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 27 Eylül-8 Ekim’de alınacak, atama sonuçları 31 Ocak 2022’de açıklanacak.

13-17 Eylül’de
Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNO-FEST kapsamında düzenlenen Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması, 13-17 Eylül’de Türki-ye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecek.

İşsizlik rakamları
Türkiye’de işsizlik oranı, Temmuz’da bir önceki aya göre 1,4 puanlık artışla yüzde 12’ye yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 902 bin kişi oldu.

YÖK Mesajı
Prof. Dr. Erol Özvar, “Türkiye’de, Anadolu’da pek çok üniversitemizin birer başarı hikayesinin olabileceğine inanıyorum. Yeni dönemimiz, bu başarı hikayesinin inşa edilmesiyle geçecektir” dedi.

Yerli Aşı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız, ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapı-ya ulaştı. Onay alması halinde, Ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz” dedi.

Ortak Operasyon
6 Eylül’de; İstanbul, Mersin, Hatay, Şırnak, Gaziantep, Kilis ve Tekirdağ’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda, uluslararası bağlantısı olan bir suç örgütünün elebaşı Hakan A.’nın da arasında bulunduğu 16 kişiyi gözaltına aldı.

AKP’li Kadınlar
AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı tarafından, Kızılcahamam’da üç gün sürecek istişare ve eğitim kampı gerçekleştirilecek.

TEKNOFEST sona erdi
TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Bursa’nın ev sahipliğinde düzenlenen “Savaşan İnsansız Hava Araçları Yarışması” sona erdi.

Erişime açıldı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca 19 Eylül’de uygulanacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın giriş belgeleri erişime açıldı.

Pedagojik Formasyon
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Pedagojik Formasyon Eğitim Sertifika Programı’nın ilgili usul ve esaslar çerçevesinde yeniden başlatılacağını bildirdi.

Üreticilere ödeme
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Sigortaları Havuz İşletmeleri AŞ (TARSİM) tarafından 43 ilde kuraklıktan zarar gören 14 bin 213 üreticiye 214 milyon lira hasar ödemesi yapıldığını duyurdu.

AKP’li Kadınlar
AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı tarafından, Kızılcahamam’da üç gün sürecek istişare ve eğitim kampı gerçekleştirilecek.

Salgın bitecek
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, “Aşıdan kaçan bir varyant çıkmazsa, beklentiler, 6-9 ay içerisinde pandemik dönemin sona erip, artık Kovid-19’un endemik bir hastalık olacağını gösteriyor” dedi.

e-Devlet ile…
Cumhurbaşkanlığı İnsan kaynakları Ofisi ile yürütülen çalışma sonucu, Kariyer Kapısı Kamu İşe Alımı Hizmeti, e-Devlet ile entegre edildi. Böylece, kamu kurumlarına personel alımlarının tek noktadan yapılması planlanıyor.

(Visited 2 times, 1 visits today)