Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Fahiş fiyat artışları Cumhurbaşkanı

Fahiş fiyat artışları
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah enflasyonu en kısa sürede kontrol altına alarak; raflardaki, tezgahlardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz” dedi.

En yüksek ödenek
Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) arasında en yüksek ödenek teklif tavanı, 2022 için 22 milyar 135 milyon 114 bin lira ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürlüğüne verildi.

HATAY SÖZ GAZETESİ
30 YAŞINDA
Refikimiz Hatay Söz Gazetesi, yayın yaşamında 30 yılı geride bıraktı. Sahipliğini, HGC Başkanı Abdullah Temizyürek’in duayen gazeteci babası Mehmet Temizyürek ile yaptığı Hatay Söz Gazetesi’ne yayın yaşamında başarılar diler, kutlarız.

Rütbeleri söküldü
Genelkurmay Personel Başkanlığı, 28 Şubat davasında hüküm giyen 13 emekli Generalin rütbelerinin sökülmesine ilişkin idari işlemin yapıldığını mahkemeye bildirdi.

Kaçak göçmenler
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin son 3 yılda 1 milyon 250 bin kaçak göçmeni sınırda engellediğini belirterek, “Biz bu tedbirleri almamış olsaydık, 1 milyon 250 bin kaçak göçmen Türkiye’ye gelmiş olacaktı” dedi.

Resmi Gazete’de
2022-2024 Dönemi Yatırım Programı hazırlıkları ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

İddialara yalanlama
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, bazı basın ve yayın organlarında yer alan, “15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin ailelerine yapılan ödemede 15 milyon liranın kayıp olduğu”na ilişkin iddiaların asılsız olduğu bildirildi.

41 yıl geçti
Demokrasinin kara lekesi 12 Eylül darbesinin üzerinden
41 yıl geçti Türkiye’yi her alanda geri götüren 12 Eylül darbesi idam, kötü muamele ve insan hakları ihlalleriyle aradan geçen uzun yıllara rağmen zihinlerdeki yerini koruyor.

Petrol kirliliği
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Akdeniz’de Suriye kaynaklı petrol kirliliğine karşı başlatılan deniz operasyonlarının sona erdiğini, temizlik çalışmaları kapsamında 20 bin kilometrekare deniz yüzeyinin tarandığını bildirdi.

MEB açıkladı
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Şu anda Kovid-19 salgını ortamında en güvenli ortam, okullardır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak, en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz aynen devam etmektedir” dedi.

Büyük Zafer
100 yaşında…
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır” emrini verdiği, Kurtuluş Savaşı için dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi, 100 yaşında.

MUSİAD’da seçim
MÜSİAD’ın 26. Olağan Genel Kurulu İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Olağan genel kurulu sonucu MÜSİAD’ın yeni genel başkanı Mahmut Asmalı oldu.

Kadın konukevleri
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye genelindeki kadın konukevi sayısını 149’a, kapasitesini de
3 bin 624’e yükselttiklerini belirterek, hedeflerinin, kadınların hizmetlere erişimini kolaylaştırmak olduğunu ifade etti.

Bakan Akar Mesajı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şehitlerin kanlarının yerde kalmadığını belirterek, “Bu yılın başından itibaren yurt içi, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarda 1926 terörist etkisiz hale getirildi” dedi.

15 yaş altı çocuklar
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 15 yaş altı çocukların kimlik kartı başvurularının, ebeveynleri tarafından e-Devlet üzerinden yapılabileceğini bildirdi.

MEB verisi
Türkiye’de; okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde 9 milyon 352 bin 605’i erkek, 8 milyon 733 bin 338’i kız olmak üzere, toplam 18 milyon 85 bin 943 öğrenci örgün eğitim alıyor.

Bu seneki ödenek
2022-2024 dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberi’nden yapılan derlemeye göre, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’ne 2022 için 76 milyon 800 bin lira, 2023 yılı için 54 milyon 423 bin lira ödenek tavanı belirlenirken, 2024 yılı için bu rakam 47 milyon 935 bin lira olarak kayıtlara geçti.

MicroCreditToken
TİSVA tarafından dar gelirli kadınlara mikrokredi desteği sağlamak amacıyla oluşturulan ve 2 milyar adet üretilen MicroCreditToken’in yıl içinde satışa sunulması hedefleniyor.

Çelik İhracatı
Türkiye’nin 8 aylık çelik ihracatı, geçen yılın 12 aylık dönemindeki dış satışı geride bırakarak 13 milyar 232 milyon dolara ulaştı.

2.El Online Oto
Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 3 azalarak 140 bin 608 olurken, fiyatlarda ortalama yüzde 2,23’lük artış kaydedildi.

Liman önceliği
2022-2024 dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberi’nden yapılan derlemeye göre, deniz yolu yatırımlarında, Filyos Limanı, Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı ve Çandarlı Limanı’nın tamamlanmasına birinci derecede öncelik verilecek.

Twitter uygulaması
Twitter, tweetlere emojilerle tepki verme özelliği “Twitter Reactions”ı sınırlı bir süre için özel olarak Türkiye’de deneyeceğini duyurdu.

Üreticiye destek
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Üreticilerin üretimden vazgeçmemeleri için tarımsal girdi fiyatlarını düşürecek tedbirlerin süratle alınması, devletimizin yapması gereken en önemli görevlerden biri haline geldi.”

PCR testleri öncesi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okullarda yapılacak PCR testleri öncesinde velilerin bilgilendirilip onaylarının isteneceğini duyurdu.

Düzenli egzersiz
EurekAlert internet sitesinin haberine göre, sonuçları “The Innovation” dergisinde yayımlanan bir araştırmada, düzenli egzersiz yapmanın, kaygı (anksiyete) riskini yüzde 60 azaltabileceğini ortaya koydu.

Gece körlüğüne çare
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Cavit Ağca, yürüttükleri çalışmalarla, tıp biliminde “Retinitis Pigmentosa” olarak tanımlanan ve her 3 bin kişiden 1’inde görülen hastalığın sonucu olarak yaşanan körlüğe çare bulmayı hedeflediklerini söyledi.

Kiraz ve Domates
Türkiye’nin Ocak-Ağustos döneminde gerçekleştirdiği 1 milyar 785 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatında; meyvede kiraz, sebzede domates, dış satıma önemli katkı sundu.

Gençlere çağrı
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın, 2019 yılında hayata geçirdiği Vizyoner Genç Programı, KÖK adlı projeyi hayata geçirdi. KÖK programı için başvuru adresi vizyonergenc.com olurken, başvurular 17 Eylül Cuma günü sona erecek.

Geleceğin şefleri
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan MUSEM Akademi ile beraberi kentin hem bin yıllık gastronomi geleneği geleceğe taşınacak, hem de nitelikli şefler yetiştirilecek.