Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

HAYAT PAHALILIĞININ EZDİĞİ EV KADINININ YÜREK BURKAN SÖZLERİ…
“4 YAŞINDAKİ OĞLUMA SÜT ALAMIYORUM”
Yaşamı zorluklarla geçen, acılı bir anne, 4 yaşındaki çocuğunu karnı tok yatağa yatıramamanın sıkıntısını yaşadığını anlattı.
Çocuğuna süt alamadığını söyleyen F.E.K. adlı ev kadınının anlattıkları şöyle:
“Ev kiraları uçtu. Yiyecek, içecek uçtu. Aylardır meyveye hasret kaldık, ete hasret kaldık. Ben, evlendim, ayrıldım. Dulum. 4 yasında bir oğlum var. Oğlumun sütünü alamıyorum. Verilen nafakayla ancak kirayı ve elektriği ödüyorum. Yarı aç, yarı tok yasıyoruz. Esnaf, satıcılar, ev sahipleri, lafım size… Kış geliyor! Evde soba dahi yok! Ne olur biraz insaf edin, acıyın… Her gece, ‘sabah nasıl karnımız doyacak’ diye düşünüyoruz. Kendimden geçtim, 4 yaşındaki çocuk aç kalıyor! Azıcık insaf artık, insaf, vicdan…”

BİLİM MERKEZİ KAYITLARI BAŞLADI
Antakya Bilim Merkezi yeni dönem kayıtları başladı. Robotik kodlama, akıl ve zeka oyunları yanı sıra astronomi ile uzay bilimleri kategorileri için 4-5-6 ve 7.sınıflara öğrenci kayıtlarının sürdüğü kaydedildi.
Antakya Bilim Merkezi’ne kayıtla ilgili bilgilerin, 0-326- 213 03 04 nolu telefonla iletişim kurulabileceği duyuruldu.

Bakanlık ayarı
Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, iklim değişikliği ve kuraklığın olumsuz etkilerini azaltmak üzere, tarımda su kullanımı yeniden düzenleniyor.

Zirve, Ağustos’ta!
TÜİK istatistiklerinden derlenen bilgiye göre, yılın en yüksek aylık konut satışı, 141 bin 400 adetle Ağustos’ta görüldü.

Kapalı görüş usulü
Hükümlü ve tutukluların yakınları ile yapacakları açık ve kapalı ziyaretlere ilişkin usul ve esaslar ile ödüllendirilmelerine ilişkin yönetmeliklerde yapılan değişiklik kapsamında, ceza infaz kurumunda bulunan çocukların ziyaretçileri ile görüşme-lerinde uygulanan kapalı görüş usulüne son verildi.

Prof. Dr. DURGAÇ’ın Annesi vefat etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Durgaç’ın annesi vefat etti. Merhumenin cena-zesi, Adana’da defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

MEB Destek Ödeneği
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Olgunlaşma enstitülerimizin birer Ar-Ge merkezi olarak çalışabilmeleri için altyapılarını güçlendirmek üzere
6 milyon liralık başlangıç destek ödeneğini enstitülerimize gönderdik” dedi.

Yabancıya konut satışı
Yılın 8 ayında yabancıya konut satışı 30 bin 849 adet olarak gerçekleşirken, tüm zamanların en yüksek Ocak-Ağustos rakamına ulaşıldı.

Yeni bir üniversite
AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, Polatlı Tarım Üniversitesi’nin kurulması için kanun teklifini en kısa zamanda TBMM’ye sunacaklarını bildirdi.

Sonuçlar açıklandı
27 Ağustos-7 Eylül’de tercihleri alınan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı
(2021-DGS) yerleştirme sonuçları açıklandı.

Araçların tamirinde
Bir uzman görüşü
Auto King Genel Müdürü Barbaros Özkök, “Bakım yapılacak aracın, markaya ait bir yetkili serviste bakımının yaptırılması zorunlu değil. Kullanıcı aracının bakımlarını, TSE TS 12047 HYB belgesine sahip özel servislerde yaptırabilir” dedi.

Çiftlik Bank
Kamuoyunda “Çiftlik Bank” olarak bilinen sistemin kurucusu “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılandığı davada, dosya kapsamındaki şirketlerin bilirkişi heyetince incelenmesine karar verildi.

Çevrim içi…
TRT World Forum, 5. Yılında, “Güç ve Paradoks: 21. Yüzyılda Büyük Stratejiyi Anlamak” teması ile 19-20 Ekim tarihlerinde çevrim içi gerçekleşecek.

DDK’dan ‘THK’ raporu
Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’nca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine yapılan denetimlere ilişkin raporda, Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı envanterindeki 21 yangın söndürme uçağından 15’inin gayri faal durumda olduğu belirtildi.

CHP Teklifi
CHP, afete karşı önlemler alınması ve afet durumlarında koordinasyonun sağlanması görevlerini üstlenecek Afet ve Acil Durum Yönetimi Bakanlığı’nın kurulması talebiyle TBMM’ye teklif sundu.

43 İl’de Operasyon
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında Ankara merkezli 43 ilde, 143 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

TEKNOFEST’te heyecan
TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen “Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması”, Bursa’nın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Anma Pulu
PTT A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre, ‘Ahi Evran’ın doğumunun 850. Yılı’ konulu özel gün zarfları, 5,50 lira bedelle www.filateli.gov.tr adresinde, filateli cep uygulamasında ve PTT iş yerlerinde abone sayısı kadar satışa çıkarıldı.

Bakanlık açıkladı
İçişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre, 2021’de PKK’nın 126, DEAŞ’ın 3, aşırı sol terör örgütünün bir eylemi güvenlik güçlerinin istihbari çalışması, tedbiri ve dikkati sayesinde engellendi.

Üreticilerin gündemi
Sorunlar-Çözümler
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Yönetim Kurulu üyeleri, bölgelerindeki çiftçilerin sorunlarını TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a iletti, yapılması gerekenler görüşüldü.

Düzenlemeye eleştiri
Uzmanlar, “Ateşli Silahlar Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle silah ruhsatı kapsamının genişletilmesinin, bireysel silahlanma açısından tehlike oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Kavala için çağrı
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı öncesinde, 10 sivil toplum kuruluşu, tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın tahliyesi için Türkiye’ye çağrı yaptı.

Sözler tutulmadı
DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı, Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında hazırlanan uygulama takviminde ilk bir ayda öngörülenlerin hiçbiri yerine getirilmezken, üç ayda gerçekleşmesi planlanan 40 hedeften ise 16’sının yapıldığını söyledi.

HDP hazırlığı
HDP 2023 seçimlerine dair alacağı tavrı 27 Eylül’de bir tutum belgesi ile açıklayacak. Belgeyle hem cumhurbaşkanı adayından hem de ittifaklardan beklentiler ortaya konacak. Kürt sorununa çözüm de belgede yer alıyor.

Esnafın talebi
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Borçlarının bir kısmını kapatabilmek için tüm birikimini tüketen esnafın birikmiş borçlarını kısa sürede kapatmasının imkanı yok.”

Konut Satışı
Türkiye genelinde ağustosta 141 bin 400 konut satışı gerçekleştirildi. Ağustos’ta satılan konut sayısı Temmuz’a göre yüzde 31,19 artarken, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 17 azalış gösterdi.

Sulama / Altyapı
2022-2024 Dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberi’nden derlenen bilgiye göre, gelecek 3 yıla ilişkin yatırım programı hazırlıkları başlarken, tarımda 2022 yılının önceliği sulama yatırımlarında olacak.