Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Mileyha Sulak Alanı
Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan ve “Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan” olarak tescil edilen, göçmen kuşların güneydeki sığınağı Mileyha Sulak Alanı’nda bu yıl 3 yeni tür gözlendi.

Aylık değişim
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı Temmuz’da, bir önceki aya göre yüzde 0,5 düştü. Bu dönemde ücretli çalışan sayısı sanayi sektöründe yüzde 0,5 ve inşaat sektöründe yüzde 3,7 azalırken, ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,1 yükseldi.

Bakan açıkladı
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleriyle belirlemiş olduğumuz herhangi bir vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara veren hiçbir okulumuz bulunmamaktadır” dedi.

3. aşı etkili
İsrail’de yapılan bir araştırmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının üçüncü dozunun ikincisine kıyasla 10 kat daha fazla antikor ürettiği ortaya çıktı.

Başvuru zamanı
İnovatif fikirlerin ortaya çıkarılması ve desteklenmesi amacıyla Kuveyt Türk tarafından 2017’de kurulan Lonca Girişimcilik Merkezi’nde yedinci dönem için başvurular alınmaya başlandı.

Rapor açıklandı
ING Türkiye, Habitat Derneği ve ODTÜ iş birliği ile hayata geçirilen Dijital Öğretmenler Projesi’ne katılan öğretmenlerin yüzde 95’inin internet ve bilgisayar teknolojileri kullanabilme becerilerinin arttığı belirlendi.

Yapılandırma
Ağustos ayında başvuruları hala devam eden 7326 sayılı yasa çerçevesindeki yeni yapılandırmadan, bütçeye 6.2 milyar lira geldi.

Kamu borçluluğu
Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre küresel ülke borçları 2. çeyrekte 296 trilyon dolarla rekor düzeye çıktı. Türkiye’de kamunun borçluluğu ise yüzde 39,8’den yüzde 41,6’ya çıktı.

AYM’ye taşıdı
Cumhuriyet Halk Partisi, Turizmi Teşvik Kanunu’nda yapılan değişiklikleri Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı. Kanunun 15 maddesinin iptali için AYM’ye başvuru yapıldı.

e-Devlet’ten
Yabancı uyruklu kişiler, mobil cihazlarının kayıt altına alınmasına ilişkin başvurularını, yabancı kimlik numaraları ile e-Devlet kapısı üzerinden yapabilecek.

Uydudan takip
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projesiyle; bukalemun, tosbağa, toprak kertenkelesi, Kafkas engereği gibi nesli tehlike altındaki sürüngenler, üzerlerindeki çiple, Antalya, Muğla ve Trabzon’da bulunan 5 Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde izlenecek.

Soydan’ın Annesi vefat etti
Büyükşehir statüsü öncesi İskenderun-Denizciler Belde Belediye Başkanı olan Eshabil Soydan, anne acısı yaşadı. Eshabil Soydan’ın annesi vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

BALIK AVI BAŞLADI
Gemi tayfası denize ağ attı
Gırgır ve trol yöntemi ile avcılık yapacak balıkçılar, 1 Eylül’de Karadeniz, Marmara ve Ege’de balık avına çıkarken, 15 Eylül’den itibaren de, ilimizi de kapsayacak şekilde Akdeniz’de denizlere açılma başladı.
Gırgır ve trol yöntemi ile su ürünleri avcılığı, Akdeniz’de 15 Eylül’de (dün) başladı. Av sezonu, 15 Nisan itibariyle sona erecek.

Merkezi Bütçe
Merkezi yönetim bütçesi, Ağustos’ta 40 milyar 837 milyon lira fazla, Ocak-Ağustos döneminde ise 37 milyar 507 milyon lira açık verdi

BAKIM YARDIM ÖDEMELERİ BAŞLADI
Bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlara ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla yapılan evde bakım yardımı ödemeleri, dünden itibaren hesaplara yatırılmaya başlandı.
Bakan Yanık, bakıma ihtiyacı olan engelli bireylerin aileleri yanında, desteklenmelerinin öncelikli hedeflerden biri olduğunu vurgulayarak, “Engelli vatandaşlarımıza yönelik politikalarımızı, aile odaklı sosyal hizmet vizyonumuz doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Evde bakım yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşlarımızı da destekliyoruz” dedi.
Evde bakım yardımı kapsamında, hak sahibi başına aylık bin 797 lira 97 kuruş ödeme yapılıyor.

10,6 trilyon lira
Türkiye’deki firmaların bilançolarına göre toplam aktif büyüklükleri, geçen yıl 10 trilyon 596 milyar 683 milyon lira olarak hesaplandı.

ABD’liler alıyor
Türkiye’den konut alan ABD uyrukluların sayısı bu yılın Ocak-Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 3,5 katına çıkarak 871 oldu.

Diyanet girişimi
Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, KYK ile TDV yurtları, gençlik merkezleri, üniversite kampüsleri, cezaevi ve hastane gibi kurumlarda D grubu (ihtiyaca binaen) Kur’an kursları açacaklarını söyledi.

Millet İttifakı
Bir esnafın, Millet İttifakı’nın son durumunu sorduğu İYİ Parti lideri Meral Akşener, “Bu ülkenin önünü tıkamayacağım, senin gibilerini de hayal kırıklığına uğratmayacağım” dedi.

Aşı tablosu
18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 83,74, ikinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 65,93 oldu.

Cezaevindeki çocuklar
Adalet Bakanlığı, İnsan Hakları Eylem Planı’nda cezaevlerindeki çocuk tutuklu ve hükümlülere yönelik vaat ettiği “aile görüşmesi” hakkına ilişkin düzenlemeyi 4,5 ay sonra yaptı.

Esnaf çocuklarına
İndirimli Eğitim
Haziran ayında imzalanan İşbirliği Protokolü’ne işaret eden Türkiye Esnaf ve Sanat-kârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnaf Çocukları, Arel Üniversitesi’nde indirimli okuyacak” dedi.

Borsa Performansı
Borsa İstanbul’da bazı şirketlerin hisselerinde son 30 işlem gününde sağlanan getiri dikkat çekti. Borsanın yenileri Penta Teknoloji, Kütahya Şeker ve Yeo Teknoloji hisse fiyatlarını katlarken Borsa İstanbul BİST 100 endeksi aynı dönemde yüzde 2,67 getiri sağladı.

TEKNOFEST
21-26 EYLÜL’DE
TEKNOFEST, 21-26 Eylül tarihlerinde, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yapılıyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, TEKNOFEST’e katılımını şöyle duyurdu:
“Sağlıkta Yapay Zeka Beyin Yarışması ile TEKNOFEST’teyiz. Bilim ve teknoloji meraklılarını bekliyoruz.
@teknofest, Atatürk Havalimanı, 21-26 Eylül!”

Üreticiye destek
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Arı yetiştiricilerimizin geleceğe umutla bakabilmeleri için taleplerinin karşılanması gerekmektedir” dedi.

TCMB kararı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yabancı para yükümlülükler ve kıymetli maden depo hesapları için zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırdı.

Başkanlığı devretti
BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, “Genel Kurulu güçlendirir-sek, bu denge sağlanır ve veto baskına maruz kalmadan, BM’nin dünya platformunda beklentilere cevap verebilecek etkin bir güçlü yapıya sahip olması mümkün hale gelebilir” dedi.

Milli Eğitim Şurası
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitim alanında Türkiye için yeni ufuklar açacağına inandığım Milli Eğitim Şurası’nı bu yıl 1-3 Aralık tarihleri arasında toplama kararı aldık” dedi.

Olumsuz etki
Facebook’un, sahibi olduğu Instagram fotoğraf aplikasyonunun, ergenlik çağındaki gençler için zararlı olduğunu bilmesine rağmen, çocuklar için Instagram aplikasyonu üzerinde çalıştığı bildirildi.

Araçlar piste çıktı
TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN iş birliğiyle bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması’nda “Özgün Araç” kategorisi yarışları başladı.

Toplam Siyasal Parti
İçişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Türkiye genelinde faaliyette bulunan aktif siyasi parti sayısının 116 olduğu bildirildi.

Aşı’ya davet var
“Ülkemizde koronavirüs günlük vaka sayısı 25 bine yaklaşırken, vefat sayısı da artıyor” diyen DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin tüm siyasi partileri, aşıya teşvik konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeye çağırdı.

105. sayısı çıktı
Tarsus’ta yayın hayatını 18 yıldır düzenli olarak sürdüren Aratos felsefe dergisinin 105. sayısı yayınlandı. Adını, Antik Çağ’da yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci Tarsuslu Filozof Aratos alan dergi, Gazeteci-Yazar Uğur Pişmanlık tarafından yayınlanıyor.

Cuma günü başlıyor
Samandağ Belediyesi tarafından Samandağ’da ikincisi düzenlenecek olan “Samandağ Kitap Günleri”, 17 Eylül 2021 Cuma günü Hz. Hızır Parkı’nda başlayacak.

Hesaplara yatırılacak
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlara ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla yapılan evde bakım yardımı ödemelerinin hesaplara yatırılmaya başlandığını bildirdi.