Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

KAYMAKAM, BİSİKLETİYLE…
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Avrupa Spor Haftası kapsamında bisiklete bindi. Dün sabah Kaymakamlık konutu önünde, başına kaskını geçirip bisikletine binen Kaymakam Yönden, şu mesajı paylaştı:
“Türk Gençliği, sağlıklı yetişip spor yaparsa, ulusumuzun geleceği güvence altındadır… Mustafa Kemal Atatürk. Avrupa Spor Haftası, aktif olalım!”

EXPO LANSMANI YARIN ANTAKYA’DA
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 10 Aralık’ta kapılarını açacak olan EXPO için lansman tanıtımını yarın yapıyor.
Yarın akşam saatlerinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımı ile EXPO Lansman tanıtımı, EXPO salonunda saat 19.30’da yapılacak, ardından Antakya Medeniyetler Korosu bir konser verecek.

İMO 67 YAŞINDA
İnşaat Mühendisleri Odası, 67. kuruluş yıldönümünü kutluyor. İMO Hatay Şubesi, 67. yıl dolayısıyla 1 Ekim Cuma akşamı, meslek mensupları ile davetliler için bir gece düzenliyor. Etkinlik, Antakya Şehir Kulübü’nde.

Seferberlik başlıyor
AK Parti, lise eğitimi almamış kadınlar için ‘Nerede kalmıştık’ seferberliği başlatıyor. AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, “Projemiz 4 yıl sürecek” dedi.

YÖKDİL Sınavı
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, lisansüstü eğitim ve akademik yükseltmelerde geçerli olan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı’nı (YÖKDİL) basılı yapmaya devam ederken, aynı zamanda elektronik ortamda (e-YÖKDİL) da gerçekleştireceklerini bildirdi.

Çiftçi memnun!
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal üretimin son 3 senedir büyüdüğünü belirterek, “Bugün itibarıyla çiftçimizin biz zarar ediyoruz dediği bir ürün yoktur” dedi.

Yusuf Işık’ın Annesi vefat etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Kırıkhan Meslek Yüksekokulu’nda görevli Öğr. Gör. Yusuf Işık’ın annesi vefat etti. Merhumenin cenazesi, önceki gün ikindi namazına müteakip Kırıkhan Mezarlığı’nda defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Gümrüklerde düzenleme
Gümrük işlemleri kapsamında düzenlenen izinli gönderici yetkisinin, Ticaret Bakanlığı’nca verilebilecek basitleştirme izinleri kapsamına alınmasına yönelik düzenleme yapıldı.

Müteahhitler…
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento sektöründeki fiyat artışlarına tepki olarak 9 Eylül’de başlattıkları “iş durdurma eylemini” sonlandırıyor.

Davutoğlu eleştirdi
Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Merkez Bankası’nın faiz kararı ile ilgili olarak, “Faiz 1 puan düştü, dolar fırladı. Dolarla birlikte enflasyon da fırlayacak. Benim korkum, enflasyonun Ekim-Kasım ayından itibaren kontrol altına alınamaz şekilde katla-narak büyümesi. 2001 tablosudur bu” dedi.

Bakan uyardı
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Mağdur hakkının temel unsurlarından biri mahremiyet hakkıdır. Mağdurun ifşa edilmeden özel hayatının korunması hakkı hiçbir suretle elinden alınmamalıdır” dedi.

15.000 SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN BRANŞLARI BELLİ OLDU
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yılın sonundan itibaren, yeni yılda alımını gerçekleştireceği 15.000 sözleşmeli öğretmen alımı konusunda, branşlara göre kontenjan dağılımını belirledi.
Alınacak 15.000 öğretmen içinde
% 55’lik bölümü,
3 branşın öğretmenleri oluşturuyor.
15.000 kadroda en fazla kontenjan ayrılan branşlar şunlar:
Sınıf Öğretmeni:
3175 kişi
Özel Eğitim Sınıfı:
1755 kişi
Okul öncesi: 1302 kişi
Bakanlık açıklamasına göre, öğretmen alımı branş ve kontenjan dağılımı, öğretmen doluluk oranı ve ihtiyaç duyulan alanlar göz önünde bulundurularak yapıldı.

DEFNE’DE KARİKATÜR SERGİSİ
İlimiz Defne ilçesinde “Karikatür Sergisi” oluşturuldu. İlker Mansuroğlu ve öğrencilerinin oluşturduğu sergiye katılanlar şunlar: Sevim Arslan, Sibel Aşkar, Pınar Aşkar, Neslihan Avcı, İklim Yeniocak, Aslı Güvercinci, Selda Güvercinci, Derya Kababıyık, Nisani Kababıyık, Salih Kerimoğlu, Tuncay Öztürk, Gönül Sönmez, Eylem Şehla.
Dün akşam saatlerinde açılışı gerçekleşen karikatür sergisi ile ilgili duyuruda şöyle denildi:
“24-27 Eylül tarihleri arasında, Akdeniz Mahallesi Defne Evi’nde birbirinden değerli karikatürün sergileneceği ‘Defne’den Dünyaya Bakış’ temalı karikatür sergisine tüm halkımız davetlidir.”

Resmi Gazete’de
Askeri mahallerde, tehlikenin veya suç işlenmesinin önlenmesine yönelik olarak kişilerin üstlerinde, eşyalarında, araçlarında gerekli izinlerin alınmasının ardından “önleme araması” yapılabilecek.

15 Bin Öğretmen
15 bin öğretmen alımına ilişkin başvuru ve atama duyurusu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın http://personel.meb.gov.tr/ internet adresinde yayımlandı.

Aşı Tablosu
Türkiye’de son 24 saatte, 356 bin 132 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 844 kişinin testi pozitif çıktı, 217 kişi yaşamını yitirdi. 18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 69,28, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 85,69 oldu.

Anayasa vurgusu
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, “Bir mahkemenin verdiği karar uygulanmıyorsa, orada yargılama yapmanın da mahkemenin karar vermesinin de bir anlamı kalmayacaktır” dedi.​​​​​​​

Ekime başlandı
UNESCO’nun, dünyaca ünlü mutfağıyla, gastronomide “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil ettiği Gaziantep’in coğrafi işaret tescilli Araban Sarımsağında ekim zamanı geldi.

Bankacılık Sektörü
Bankacılık sektörünün kredi hacmi, 17 Eylül itibariyle bir önceki haftaya kıyasla 27 milyar 36 milyon lira artarak 3 trilyon 961 milyar 19 milyon liraya yükseldi.

Personel alımı
Ticaret Bakanlığı, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığında istihdam edilmek üzere 60 müfettiş yardımcısı alımı yapacak. Giriş sınavları için başvurular, 4-13 Ekim’de Kariyer Kapısı “https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr” üzerinden gerçekleştirilecek.

Faiz düştü
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 düzeyine düşürdü. Ekonomistler, “TCMB, yılsonunda faizi yüzde 16’ya indirebilir” diyor.

89 Milyon Dolar
Yurt dışında yerleşik kişiler, geçen hafta net 89 milyon dolarlık hisse senedi ve 1,5 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri alırken, 12,3 milyon dolarlık DİBS sattı

MEB verisi
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, koronavirüs nedeniyle iki doz aşı olan ya da hastalanıp bağışıklık kazanıp antikor oluşturan öğretmen oranının yüzde 86 olduğunu söyledi.

Güven endeksi
Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, Eylül’de aylık bazda hizmet sektöründe yüzde 1,5, perakende ticaret sektöründe yüzde 4,8 yükselirken, inşaat sektöründe yüzde 0,7 düştü.

DEVA’dan Rapor
DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Hukuksuzluğun Sıradanlaşması: Silahlı Terör Örgütü Üyeliği Yargılamaları” başlığıyla yayınladığı raporu TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı.

Savaş’tan destek
Katıldığı bir radyo programında kent ve ülke gündemine dair açıklamalarda bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Kent meydanı (Vakıf İşhanı arazisi…) için çoğunluğun görüşüne saygı duyacağız” dedi.

Aşı olun!
Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz; grip, boğmaca ve zatürre gibi rahatsızlıkların yanı sıra Kovid-19 salgınından da akciğerleri korumanın en etkin yolunun aşı olduğunu belirtti.

150 bin katılımcı
Ticaret Bakanlığı Eğitim Merkezi, uzaktan eğitimde bu yıl için hedeflediği 150 bin katılımcı sayısına 9 ayda ulaştı.