Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

KOVİD BİLGİLERİ ARŞİVİ SUÇ

KOVİD BİLGİLERİ
ARŞİVİ SUÇ DEĞİL
Kısa adı KVKK olan Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında değerlendirilen, koronavirüs ile ilgili kişisel verilerin işlenmesinin suç olmadığı belirtildi. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, koronavirüsle mücadele kapsamında, yetkili kurumlar ve işverenlerin, aşı ve PCR test sonucu bilgisini işlemesinin kanuna aykırı olmadığına karar verdi.

HATAY’DA AŞILAMA % 66,6
İlimizde koronavirüsle mücadelede aşılama sürerken, dün itibariyle 18 yaş üzerinde aşılama oranı % 66,6’ya çıktı. İlimizde, tek doz aşı yaptıranların oranı da % 87 civarında.

Fahiş Fiyatlar için
Erken Uyarı Sistemi
Fahiş fiyat artışına karşı alınabilecek önlemleri görüşmek üzere, bu hafta Gıda Komitesi Toplantısı yapılacak. Toplantıda, erken uyarı sisteminde gelinen aşamada değerlendirilecek.

Çocuklarda da…
Sağlık Bakanı Koca, okullardaki Kovid-19 vakalarıyla ilgili olarak, “Ortalama aktif vakamız şu an 400 bin. Dörtte biri 0-17 yaş grubunda. Yüzde 25 oranında. Daha önce yüzde 10-11 oranındaydı” açıklaması yaptı.

Türkiye’nin en modern
Mobilya kümelenmesi
İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası ve mobilya sektöründeki derneklerin ortak projesi olan Torbalı Mobilya OSB, alt yapı çalışmalarından sonra faaliyete geçecek.

HAZİNE 20 GAYRİMENKULU SATIYOR
Satılacak 20 Gayrimenkulden 1’i Reyhanlı’da
Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, özelleştirme kapsam ve programında bulunan muhtelif taşınmazları ihale ile satışa çıkardı. Satış işlemi, 19 Ekim 2021 tarihinde teklif usulü yapılacak. Bu arada satışı yapılacak 20 gayrimenkul arasında, ilimiz Reyhanlı ilçesinde İrtah mevkiinde bulunan, 901 nolu parselin 848 m2’lik kısmı da bulunuyor. Satışa girebilmek üzere ihaleye katılacakların, önceden 50.000 TL bedel yatırmaları gerektiği duyuruldu.

8 İl’de Operasyon
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY’nin savunma sanayii alanındaki örgütlenmesine yönelik soruşturma kapsamında, Ankara merkezli 8 ilde 26 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

2021-2022 açılışı
Yaklaşık 1,5 yılın ardından yüz yüze eğitime başlayan üniversitelerin 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 5 Ekim Salı yapılması planlanıyor.

Kovid-19 ilacı
ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) maruz kalanlarda enfeksiyonu önleyecek bir ilacın 2’inci ve 3’üncü aşama klinik denemelerine başladığını duyurdu.

MEB açıkladı
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçları açıklandı.

Okul açık kalacak
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların açılmasıyla 0-17 yaş arası vaka sayısının yüzde 25 oranına ulaştığını belirterek, “Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı olarak bütün alternatiflerin denenmesini ve her haliyle okulların açık kalmasını düşünüyoruz” dedi.

Gündem: Suriye
Kremlin Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Rusya’nın Soçi kentinde görüşeceği belirtildi.

Açık artırmayla
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında bulunduğu
19 ildeki 444 arsayı açık artırmayla satacak.

Haberleşme Şurası
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca düzenlenen ve geleceğin ulaşım ve haberleşme sistemlerinin masaya yatırılacağı
“12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası”,
6-8 Ekim tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

1737 fabrikaya ve 931 tohum firmasına
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi’nin, un, yem, makarna, bulgur, bisküvi, irmik, çeltik gibi ürün üreten 1737 fabrikaya ve 931 tohum firmasına hizmet vereceğini söyledi.

Pedagojik Formasyon
YÖK ile MEB arasında imzalanan “Eğitimde İşbirliği Protokolü”kapsamında güncellenen “Pedagojik Formasyon Eğitimine İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslar” belli oldu, kurumun internet sitesinde yayımlandı.

Ankara’nın beklentisi
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugünkü Ankara-Moskova görüşmesine işaret etti: “Dileğimiz, İdlib’de tekrar mutabakat muhtırasının başlangıcındaki sükunet haline dönülmesi.”

Türkiye tahmini
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’ye yönelik 2021 yılı için ekonomik büyüme tahminini yüzde 6,1’den yüzde 8,6’ya yükseltti.

Bakanlık uygulaması
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, taksilerde kısa mesafe ve trafik yoğunluğu gibi nedenlerle yolcu alınmamasının tespitinde güvenlik birimleri yolcu mağduriyetini giderecek. Yolcu almamakta ısrar eden taksi şoförlerine yasal işlem yapılacak.

Eğitim Bir Sen’de Kan Bağışı
Hatay Eğitim Bir Sen’de, öğretmenler bugün kan bağışında bulunacak. Konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede şöyle denildi: “29 Eylül Çarşamba 11.00 ile 19.00 saatleri arasında, Memur Sen Hatay İl Temsilciliği binasında gerçekleşti-rilecek olan Kızılay’a kan bağışı kampanyamıza tüm üyelerimizi ve vatandaşlarımızı bekliyoruz.”

Sami Altunay’ın Eşi Vefat etti
Tapu Müdürlüğü’nden emekli Sami Altunay, eş acısı yaşadı. Dün sabah Adana’dan paylaştığı mesajında, “Çocuklarımın annesini kaybettim” diyen Sami Altunay, üzüntülerini bildirdi.
ANTAKYA, Sami Altunay ile 52 yıllık evli eşi merhume Vecide Altunay’a Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Kartlı ödeme
Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, Ağustos ayında kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 artışla 154 milyar TL’ye ulaştı.

Sektörler kolları sıvadı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), reel sektörün Avrupa Yeşil Mutabakatı ile sınırda karbon düzenlemesine hazırlıklı olması için çalışmalarını hızlandırırken, her sektöre yönelik bilgilendirme toplantılarına başladı.

EXPO ile Hatay
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 10 Aralık’ta açılacak olan EXPO’yu Hatay’ın turizmi, ticareti ve geleceği için yaptıklarını belirterek, bu organizasyon ile ‘yeni bir yol açtıklarını’ vurguladı.

5. ve 6. Bölgede
Hazine destekli
KGF teminatıyla 5’inci ve 6’ncı bölgelerde imalata dayalı, ithal ikamesi ve ihracatı önceleyen yatırımlara sağlanacak destek kapsamında, işletmelere azami 120 ay vadeli yatırım kredisi kullandırılacak.

Fahiş fiyatlar
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fahiş
fiyat artışlarının engellenmesine ilişkin olarak, “Dört başı mamur bir şekilde erken uyarı sistemi yapılırsa birçok şey engellenir. Üretim, ihracat ve ithalat kısmıyla alakalı hızlı tedbir almaya gerek var” dedi.

Başvuru kalabalığı
TEKNOFEST kapsamında düzenlenen ‘Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması’na 2 bin 462 başvuru oldu. 6 gün boyunca yarışan projeler, alanında uzman akademisyenlerden ve Sanko Enerji Grubu mühendislerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Bakan’dan tespit
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “(Yurt bahanesiyle) 24 ildeki eylemlere 2243 kişi katıldı, bunlardan 310’u öğrenci. Bu öğrencilerin tamamına yakınının yurt başvurusu bulunmuyor” dedi.

Diyanetten açıklama
‘Yapay Et’ için…
“Sosyal medya mecralarında Din İşleri Yüksek Kurulumuzun yapay ete cevaz verdiğine dair paylaşılan içerikler tamamen asılsızdır. Kurulumuzun, yapay etin helal olduğuna dair bir fetvası yoktur.”

Yeni uygulama…
Aşı kartı istenecek!
Pandemiyle mücadelede aşıya teşvik için iki önemli adım planlanıyor. Öncelikle lokanta, kafe, AVM gibi yerlere girişte, vatandaştan HES kodu yerine aşı kartı istenmesi gündemde. Ayrıca, aşıyla ilgili endişe taşıyanları ikna için yerli aşı Turkovac üzerinden büyük bir kampanya yapılacak.

Yüzde 75 azaldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin 1 Ocak 2019’da başlayan uygulama ile bugüne kadar plastik poşet kullanımı, yüzde 75 oranında azalırken, 354 bin ton plastik atığın oluşması önlenmiş oldu.

84,6 milyonu geçti
Türkiye’de mobil abone yaygınlığı, haziran sonu itibariyle 84,6 milyonu geçerken, bunların 78 milyona yakını 4,5G hizmeti alanlardan oluştu.

Bağışıklık Sistemi
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının bağışıklık sistemini yüzde 90-97 oranında güçlendirdiği belirtilerek, enfeksiyon oranının azalması için mutlaka aşı olunması tavsiye edildi.

Hatay listede yok
Girişimin Kadın Kahramanları Projesi eğitim toplantıları, Aralık 2021’e kadar sırasıyla; Şanlıurfa, Nevşehir, Karabük, Bursa, Kocaeli, Konya, Çanakkale, Mersin, Gaziantep, Aydın, Antalya ve İzmir’de TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko işbirliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle devam edecek.

Emsal karar
Anayasa Mahkemesi, Batman Hasankeyf’te yapılan baraj nedeniyle evlerin yeni yerleşim alanına taşınması projesinden bekar olduğu gerekçesiyle yararlandırılmayan kişinin bireysel başvurusunda, ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine hükmetti.

10 yılda 5 katına
Türkiye’de tarım, ormancılık ve balıkçılık alanında faaliyet gösteren firmaların aktif büyüklükleri, 2011-2020 döneminde 5,4 katına çıkarak 67,2 milyar liraya ulaştı.

Bakanlık uyardı
Ticaret Bakanlığı, indirimli satışlarda tüketiciler tarafından dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda uyarıda bulundu.

2021-YKS tercihleri
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adaylar için spor alanlarındaki yükseköğretim programlarına yerleştirme başvurularının başladığını duyurdu.