Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

ASM ve cami inşaatı için imzalar atıldı
Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi alanında yapılması planlanan Cami ile İskenderun Kurtuluş Mahallesi’nde yapılması planlanan Aile Sağlığı Merkezi’nin yapım protokolleri imzalandı.
Geçtiğimiz hafta sonunda Valilikte, saat 16.00’da, Vali Rahmi Doğan başkanlığında, Hayırsever İş İnsanı Malik Akyürek tarafından, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi alanında yaptırılacak olan caminin ve Hayırsever İş İnsanı Yaşar Niziplioğlu tarafından İskenderun ilçesi Kurtuluş Mahallesi’nde yaptırılacak olan Aile Sağlığı Merkezi’nin yapımı için imza töreni gerçekleştirildi.

İntihar Değil, Cinayet!
Dörtyol’da 10 gün önce yaşanan, Mehmet Sönmez adlı 3 günlük evli damadın ölümünün intihar değil, cinayet olduğu şüphesi üzerine, 3 günlük eşi tutuklandı.
Dörtyol’da 10 gün önce, 3 günlük evli olan çift arasında çıktığı belirten tartışma sonrasında, Mehmet Sönmez adlı damadın, eline bıçak alarak intihar ettiği yolundaki söylem ve iddialar aksine, yeni izler, olayın intihardan öte cinayet izlenimi verdiği öne sürüldü. Yaşanan gelişmenin ardından, önce serbest bırakılan eş Zeynep Yonca Sönmez, daha sonra yeniden gözaltına alındı ve tutuklandı.
Olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında ifadesi alınan Zeynep Yonca Sönmez, evi terk etmek isteyince, eşinin, “Gidersen kendimi öldürürüm” dediğini, ısrarcı olması üzerine de mutfaktan aldığı bıçağı göğsüne sapladığını ileri sürdü. Sönmez, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
Dörtyol Cumhuriyet Savcılığı, elde edilen bilgiler ve raporlar doğrultusunda Zeynep Yonca Sönmez hakkında ‘cinayet’ iddiasıyla gözaltı kararı verdi. Evinden alınan ve götürüldüğü Savcılıkta suçlamaları kabul etmeyen Sönmez, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Mantar Zehirlenmesi
Dörtyol’da 6 kişi hastaneye kaldırıldı
Dörtyol’da bir ailenin 6 ferdi, yedikleri mantardan zehirlendi, 6 kişi de hastaneye kaldırıldı. Olay, Dörtyol’a bağlı Kuzuculu Mahallesi’nde yaşandı.
Ayşe ile Remzi Akalın, Sultan Durak, Fatma Karaduran, İsmet Kirkit ve Selim Öztaş, pazar günü öğle saatlerinde doğada kendiliğinden yetişen mantarları topladı. Mantarları pişirip akşam yemeğinde ve kahvaltıda yedikten sonra zehirlenen 6 kişi, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Ağır hasta 6 kişiden 4’ü, durumlarının ağır olması nedeniyle Adana Balcalı Hastanesi’ne götürülürken, diğer 2 kişinin tedavisi ise Dörtyol Devlet Hastanesi’nde yapılıyor.

Suriye kaynaklı petrol sızıntısı temizliği sürüyor
Samandağ ilçesi sahillerinde, Suriye kaynaklı petrol sızıntısının neden olduğu kirliliğe yönelik başlatılan temizlik çalışmaları devam ediyor.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, sahildeki temizlik çalışmalarını sürdürüyor. Toplam 10 kişilik ekibin sahilden topladığı petrol atıkları, çöp poşetlerine konularak imha ediliyor.
Çalışmalara,Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri de destek veriyor.

Emniyet uyardı
Emniyet, sosyal medya üzerinden aramalarla elde edilen görüntüleri kullanarak vatandaşlardan şantaj ve tehdit yoluyla menfaat sağlayanlara karşı dikkatli olunmasını istedi.

Açılışı bugün…
2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla bugün gerçekleştirilecek.

Sokak hayvanları için İşbirliğine gittiler…
Aras Kargo, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla, Hayvanları Çaresizlik-ten ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) ile yeni bir işbirliğine imza attı.

İhracat verisi
Eylülde sanayi ihracatı yüzde 29,8 artarak 15 milyar 871 milyon 621 bin dolara, madencilik ihracatı da yüzde 39,1 yükselerek 584 milyon 371 bin dolara çıktı.

10 yıldır ilk defa
Emtia piyasasında “beyaz altın” olarak nitelendirilen pamuk, geçen hafta 1,07 dolarla hem 10 yılın zirvesini gördü, hem de yüzde 8,8 ile en çok değer kazanan ürünlerden bir tanesi oldu.

En fazla satılan
Türkiye’nin komşularına yaptığı ihracatın sektörlere göre dağılımı incelendiğinde, “kimyevi maddeler ve mamulleri” sektörü ilk sırada yer aldı.

Talepleri; ‘Birlik’
2019’da 3 milyar dolar ekonomik hacimsel büyüklüğe ulaşan ve 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren sağlık turizmi sektörü,
ihracatçı birliği olmayı talep ediyor.

Örnek olsun
Samsung Türkiye’nin hayata geçirdiği proje kapsamında, bundan böyle Samsung Mobil Ürünler Yetkili Servis merkezlerinin önlerinde, sokak hayvanları için besleme üniteleri bulunacak.

Hatay sınırından
Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’den Türkiye’ye girmeye çalışan 2 DEAŞ’lı teröristin yakalandığını bildirdi. Milli Savunma Bakanlığı, bilgilendirmeyi sosyal medya hesabı üzerinden yaptı.

Zirve, 14-15 Ekim’de
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK); kamu, işçi ve işveren temsilcilerini bir araya getiren Ortak Paylaşım Forumu’nun üçüncüsünü bu yıl 14-15 Ekim’de düzenleyecek.

Rekor İhracat
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye’nin ihracatı, geçen ay 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 30 artarak 20 milyar 783 milyon 227 bin dolara yükseldi.

TÜİK verileri
Geçen ay en fazla fiyat düşüşü, yüzde 29,6 ile limonda oldu. Bunu yüzde 26,08 ile salatalık, yüzde 25,63 ile yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 15,1 ile balık, yüzde 10,49 ile elma takip etti.

MEB desteği
“Yardimcikaynaklar.meb.gov.tr” internet sitesinde erişime açılan yardımcı kaynak paketiyle, 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrenciler, uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını telafi edebilecek.

Sigara fiyatında artış
Türkiye Tekel Bayiler Platformu’nun paylaştığı bilgiye göre, Philip Morris SA grubuna ait sigaralarda, 4 Ekim 2021 itibariyle 1 liralık zam görülürken, ortalama artış yüzde 6.25 oldu.

2.El Oto
Otomist Otomotiv Genel Müdürü Savaş Açıkgöz, MB’nin faiz indirimi sonrası dolarda yaşanan artışın, ikinci el pazarına olumsuz yansıdığını dile getirdi.

28 Şubat Davası
Adli Tıp Kurumu, 28 Şubat davasında cezalarının kesinleşmesinin ardından cezaevine konulan 7 eski generalin cezaevinde kalmalarına engel fiziki ve psikolojik hastalıkları olmadığı yönünde rapor hazırladı.

Kadın çalışanlara Yeni haklar geldi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 19’uncu dönem toplu iş sözleşmesinde kadın çalışanlara yeni haklar getirdiklerini belirterek, “İşçi pozisyonunda nitelik tablolarındaki ‘Kadın işçi çalışamaz’ şeklindeki ibareleri yeni sözleşmede kaldırdı” dedi.

Enflasyon verisi
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Eylül’de aylık bazda yüzde 1,25, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 1,55 artış gösterdi. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 19,58, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 43,96 oldu.

Külliye kararı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatiflerine ilişkin olarak, “Süratle çoğaltılması noktasında Tarım Kredi Kooperatiflerine verdiğimiz talimatlar var. Türkiye genelinde ilk etapta bin kadar yapılması talimatını verdik. Süratle çoğaltacağız” dedi.

DEVA eleştirisi
Başkanlık Sistemine
Partisinin ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ çalışmasını açıklayan DEVA Partisi lideri Ali Babacan, eski sistemin eksik demokrasisi ile yetinmeyeceklerini belirterek, “Krizlere yol açan eski sistemi elimizin tersi ile itiyoruz” dedi.

Rekabet Kurumu’ndan
Türk Telekom kararı
Rekabet Kurumu, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin (Türk Telekom), toptan sabit genişbant internet erişim hizmetleri pazarında hakim durumda olduğuna ve bu durumu kötüye kullanmadığına karar verdi.

Türkiye genelinde
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye genelinde 210 sabit, 75 seyyar, 5 motosiklet ve 18 traktör için olmak üzere toplam 308 araç muayene istasyonunun hizmet verdiği bildirildi.

Eylülde fiyatları
Tüketici fiyatları bazında Eylül’de en fazla fiyat artışı yüzde 33,72 ile kömür ücreti, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 29,6 ile limonda görüldü.

Bakan açıkladı:
966 Milyon Lira
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de yaşanan sel ve orman yangınları gibi afetlerle ilgili olarak, “Çok büyük bir kampanya yapmamamıza rağmen, yani sel meselesinde ve yangın meselesinde şu ana kadar 966 milyon lira bir yardım toplandı” dedi.

ALO 199’a ödül
İçişleri Bakanlığı Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü çağrı merkezi ALO 199, 80’den fazla ülkeden 2 bin şirketin katıldığı organizasyonda, “En İyi Çağrı Merkezi” kategorisinde birinci oldu.

Satışlarda öncelik…
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: “Hububat ve yem piyasalarının regülasyonu amacıyla, TMO tarafından Ekim ayında 900 bin ton hububat satışa açılmıştır. Satışlarda öncelik, hayvancılık yapan üretici ve yetiştiricilerimize verilecektir. Hayırlı olsun.”

(Visited 6 times, 1 visits today)