Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

AKARYAKITA ZAM
Benzine 26 krş., Mazota 35 krş.
Akaryakıta yeniden zam yapıldı. Dün sabahtan itibaren geçerli olmak üzere, benzine litrede 26 kuruş, motorinde de litrede 35 kuruş olmak üzere, zamlı tarife uygulanmaya başlandı. Zamların, 23 kuruş şeklinde pompa fiyatlarına yansıyacağı da kaydedildi.

Arpa alım ihalesi
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yaklaşık 310,000 ton yemlik arpa ithalatı için açtığı ihalenin ilk turunda teklifleri aldı. Teslimatların 5-25 Kasım tarihleri arasında yapılması isteniyor.

Yol çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, şehrin her köşesini dayanıklı ve uzun ömürlü beton asfalt ile buluşturuyor. Bu anlayışla hareket eden Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, geçen ay içerisinde Yayladağı’nda başlattığı çalışmayı tamamladı.

11. Yörex Danışma Kurulu
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB desteğiyle bu yıl 11’incisi düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in hazırlık çalışmaları devam ediyor. Fuar, 20-24 Ekim’de ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.

HSK Kararnamesi çıktı
359 HAKİM-SAVCI YER DEĞİŞTİRDİ
Hakimler Savcılar Kurulu tarafından mazeret tayin başvuruları neticesinde, 359 Adli, İdari Hakim ve Savcıların görev yerleri değiştirildi. Hakim ile Savcılarda yer değişikliği kararnamesi, dünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlık verisi
“Meme Kanseri Farkındalık Ayı” dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Türkiye’de yılda yaklaşık 19 bin kadına meme kanseri tanısı konuluyor.

Toplumun %90’ı
Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Özellikle Delta varyantı… Bulaşma hızı daha fazla olduğu için artık toplumun yüzde 90’ından fazlasını tam doz aşılı hale getirmemiz gerekiyor ki pandemiyi kontrol altına alabilelim” dedi.

QR kod dönemi
Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) tarafından başlatılan vale mesleğinin standartlarının belirlenmesi ve yasal kurallara bağlanması çalışmaları neticesini verdi, valelerde QR kod dönemi başladı.

Bakanlığa alım
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Resmi Gazete’de yer alan bir ilanla, 10 coğrafi bilgi sistemi uzman yardımcısı alacağını duyurdu. Başvuruları, 13 Ekim-26 Kasım tarihleri arasında “https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr” adresi üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Habere yalanlama
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB Başkanı’ndan soğuduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

Ankara merkezli 27 İl’de
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Jandarma Genel Komutanlığı “mahrem hizmetler” yapılanmasında yer aldığı tespit edilen 56 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Sıcaklıklar artacak
Hava sıcaklıklarının, yurdun kuzey kesimlerinde mevsim normalleri civarına, güney ve iç kesimlerde ise mevsim normallerinin 2 ila 6 derece üzerine çıkması bekleniyor.

Formula 1 Türkiye
Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda heyecan, İstanbul’un ev sahipliği yapacağı Türkiye Grand Prix’siyle sürecek. Sezonun 16. etabı, 5,3 kilometrelik Intercity İstanbul Park Pisti’nde 58 tur üzerinden yapılacak.

Ülke genelinde
Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaştı. Buna göre, 18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 73,80, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 87,56 olarak kayıtlara geçti.

TBMM’ye sunuldu
AK Parti Milletvekilleri, Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni, TBMM Başkanlığına sundu.

Bakanlık alımı
Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın merkez teşkilatında istihdam edilmek üzere sözlü sınav sonucuna göre 125 çalışma uzman yardımcısı istihdam edilecek.

Antakya Belediyesi
Sanat-Müzik Hizmeti
KEMAN-GİTAR KURSLARI
Antakya Belediyesi, pandemi nedeniyle ara verdiği ücretsiz kültür sanat kurslarını yeniden başlatıyor. İlk etapta, keman ve gitar kursları var.
Kursların, Keman Eğitmeni Burak Parlakyiğit ve Gitar Eğitmeni Tolga Bozdemir tarafından verileceği belirtilirken, eğitmenler, gençlere keman ve gitar enstrümanlarını kullanmayı, müzik bilgisi aşılamayı ve aynı zamanda kendilerine sosyal bir yaşam alanı oluşturmalarını sağlamayı hedefliyor. Keman ve gitar kurslarına, lise ve üzeri yaş gruplarından başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızın kimlik fotokopisi, diploma veya öğrenci belgesi ile başvuru yapabileceği belirtildi. Kurslar hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler de Fevzi Çakmak Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesi, (Askeri Kışla Civarı) Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nü ziyaret edebilecek veya 0326-213 03 04 numaralı telefondan bilgi alabilecek.

‘Yönetmelik Uygulansın’
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, yetkili olarak ikinci el araç satışı yapanların, yetki belgesi olmadan araç satışının kısıtlanmasını sağlayan yönetmeliğin uygulanmasını beklediğini söyledi.

7. sıradayız
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin, Kovid-19’a karşı en çok aşı yapılan ülkeler arasında tüm dünyada 7’inci sırada yer aldığını bildirdi.

Yeşil Mutabakat
Yeşil ekonomi düzeni tüm sektörlerde köklü bir değişim süreci gerektirirken, Türkiye’nin özellikle ihracatının sürdürülebilir şekilde devam etmesi için sanayicilerin Yeşil Mutabakat’a uyumu kritik önem arz ediyor.

Arkasında Rusya var!
ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, son bir yılda devlet destekli olduğu tespit edilen “hack vakalarının” yüzde 58’inin ardında Rusya’nın olduğunu açıkladı.

TUS tercihleri
Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-TUS) 2. dönem tercih işlemleri başladı. Adaylar, tercihlerini, bireysel olarak ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda gerçekleştirebilecek.

İhmal yok
Anayasa Mahkemesi, Suruç saldırısı öncesi uyarılara rağmen önlem almadığı iddia edilen dönemin Suruç Emniyet Müdürü’nün ihmali olmadığını söyledi.

(Visited 3 times, 1 visits today)