Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Altınözü Festivali 23-25 Ekim’de
Altınözü 5.Zeytin – Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali, 23 Ekim’de başlıyor. 23 Ekim 2021 Cumartesi günü başlayacak olan festival kapsamında; kortej yürüyüşü, sezonun ilk zeytin hasadının gerçekleştirilmesi, zeytinyağlı yemek yarışması, en güzel traktör süsleme yarışması, zeytin kırma yarışması, zeytinyağlı gar sabunu atölye çalışması, tandır atölye çalışması, Sahrap Soysal, Maksut Aşkar, Hazer Amani, Mehmet Özer ve Adnan Şahin ile söyleşi gerçekleştirilecek olup, Mustafa Ceceli de festivalin önemli isimleri arasında yer alıyor.
24 Ekim 2021 Pazar günü ise Aba Güreşi müsabakaları ile Zeytin Yeme Yarışması gerçekleştirilecek.

Hatay’da aşılama oranı % 71
İlimiz genelinde koronavirüse karşı koruma amaçlı aşılamada, 18 yaş üzeri toplam nüfusun % 71’i aşılandı. Hatay’da, günde ortalama % 0,4 civarında kişi aşılanıyor. Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, aşılama oranı ile ilgili şu paylaşımı yaptı:
“Kovid-19 sebebiyle bugün kaç can kaybımız olduğu, bu saatlerde cevabı beklenen soruydu. Tanımıyor olsak bile, insanlarımızın acısına kayıtsız kalmayışımız, vefat sayılarından duyduğumuz üzüntü, bizi çoğu toplumdan ayırıyor. Bu hassasiyet, büyük bir güçtür. Birbirimizi koruyalım.”

MKÜ’de Pedagojik Formasyon başvuruları başladı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) Pedagojik Formasyon eğitimi için başvurular başladı. Yapılan duyuruda, “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Ekim 2021’de açılacak olan Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı ön kayıt başvuru ilanına, verilen bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Başvurular, sadece online yapılmaktadır. Fakülteye veya başka bir birime belge teslimi yapılmasına gerek yoktur. Online başvuru esnasında sorulan ‘sınav notu’ alanı boş bırakılacaktır. Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı soruları için Prof. Dr. Celal Teyyar Uğurlu (Eğitim Bilimleri Bölümü Başkanı) dahili telefonu 16090” paylaşımı yapıldı.

10 Yılda 174.726 Suriyeli Türk Vatandaşı Oldu
Resmi olmayan bilgilere göre, 2011-2021 arasında 174 bin 726 kişi Türk Vatandaşlığı kazandı. 38 bin 855 Suriyeli, Türklerle evlendi. Türkiye’den Suriye’ye gönüllü geri dönüş yapanların sayısı ise 446 bin 382 oldu. Türkiye’ye göç eden ilk grubun, 2011’de yaklaşık 400 kişilik bir kafile olduğu belirtilirken, Türkiye’deki Suriyeli sayısı da yıllara göre şöyle oldu:
2012’de 14 Bin 237,
2013’te 224 Bin 655,
2014’te 1 Milyon 519 Bin 286,
2015’te 2 Milyon 503 Bin 49,
2016’da 2 Milyon 834 Bin 441,
2017’de 3 Milyon 426 Bin 786,
2018’de 3 Milyon 623 Bin 192,
2019’da 3 Milyon 576 Bin 370,
2020’de 3 Milyon 641 Bin 370,
1 Ağustos 2021’de 3 Milyon 688 Bin 93…

DEAŞ’lı Hatay’dan Geçmiş!
Terör örgütü DEAŞ’ın “kara dullar” grubunda yer alan 29 yaşındaki Ayshat Rzaeva’nın Türkiye’ye geçtiği bilgisi üzerine, Ankara İstihbarat ve Terörle Mücadele ekipleri çalışma başlattı ve örgüt üyesi Ankara’da yakalandı. Ankara Keçiören’de izine ulaşılan Rzaeva’nın kaldığı eve 7 Ekim’de baskın yapıldı. Interpol tarafından kırmızı bültenle uluslararası çapta aranan Rus vatandaşı Rzaeva, gözaltına alındı. Terörle mücadelede ekiplerince sorgulandıktan sonra mahkemeye çıkarılan Rzaeva, tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Rzaeva, ifadesinde, “Suriye’den kaçmak isterken ABD ve PKK tarafından yakalanarak, Hol Kampı’na götürüldük. Hol Kampı’nda bir süre kaldıktan sonra, DEAŞ adına savaşırken ölen örgüt üyelerinin eşleriyle kamptan kaçtık. İnsan kaçakçılarıyla anlaşarak, Hatay üzerinden kaçak yollarla Türkiye’ye girdik. Hatay’dan sonra İstanbul, Konya ve Ankara’da, DEAŞ tarafından kiralanan evlerde kaldım” dedi.

28 ilde 20 suç örgütü
İçişleri Bakanlığı, nitelikli dolandırıcılık suçu işlediği iddiasıyla, 28 ilde 20 suç örgütü ve 235 şüpheliye yönelik Çekirge Operasyonunun başlatıldığını bildirdi.

Paris Anlaşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sorunlarla mücadelenin sadece belli ülkelere havale edilemeyeceğini, ekonomik gücü, coğrafi konumu ne olursa olsun, tüm ülkelerin elini taşın altına koymasının şart olduğunu söyledi.

Rekabet soruşturması
Rekabet Kurulu, Trendyol ve aynı ekonomik bütünlük içinde yer alan diğer teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

15 Ekim’e kadar
Distopya temalı daha fazla filmi sektöre kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmalara başvurular 15 Ekim’e kadar festivalin resmi sitesi “www.distopyaff.com” veya “www.filmfreeway.com” adresinden yapılabilecek.

Sığınmacılar konusu
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Türkiye’nin, sığınmacılara ev sahipliği yapma konusunda insani bir tutum ve etik bir duruş sergilediğini ifade etti.

THY kampanyası
Türk Hava Yolları (THY), yolcularına yurt içi uçuşlarda uygun fiyatlarla uçuş imkanı sağlayan kampanya başlattı. Kampanyaya ilişkin detaylı bilgiye THY web sitesinden ulaşılabilecek.

Sigortalanın!
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, iklim değişikliğinin risklerine karşı sigortalanmayı hızla artırmaları gerektiğini belirtti.

Bakanlık ismi değişti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasındaki konuşmasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ismini “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı” olarak değiştirdiklerini de açıkladı. Erdoğan ayrıca, İklim Değişikliği Başkanlığı ile Göç İdaresi Başkanlığı’nın kurulacağını duyurdu.

Sanayi endeksi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Ağustos’ta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,8 yükseldi.

Orman yangınları
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, orman yangınlarıyla mücadelede halen 39 helikopter ve 3 amfibik uçak kullanıldığını söylerken, gelecek yıl orman yangınlarıyla mücadelede 5 amfibik uçak ile 50’ye yakın helikopter kullanılması planlanıyor.

Başvuru 8 Kasım’da
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 750 engelli öğretmen ataması için ön başvuruların 8-12 Kasım tarihleri arasında alınacağını bildirdi.

KOBİ’lerin yüzde 23’ü
Kaspersky tarafından yapılan araştırmaya göre, salgın Mart 2020’de yeni başladığında, Türkiye’de KOBİ’lerin yüzde 23’ü için benzersiz zorlu duruma yanıt vermenin bir yolu yeni ürünler ve hizmetler geliştirmek oldu.

Bakanlık desteği
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için Ekim’de 170 milyon lira yardım yapılacağını bildirdi.