Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Antakyalı 2 Öğrencinin Yağlıboya Tablosu, Uluslararası Sergide…
TUĞÇE KAR ile ELİF AKTAŞ
Antakya Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi’nde (SBL) okuyan iki öğrencinin yağlıboya tablosu, uluslararası bir sergide sergilenecek. Karlısu SBL Yönetimi’nden, resim sanatı alanında gurur duyulacak esere imza atan iki öğrenci ile ilgili paylaşım şöyle:
“4. Uluslararası Sanat ve Estetik Sempozyumu sergisine, öğrencimiz Tuğçe Kar ve Elif Aktaş’ın ‘Yoksul’ isimli yağlıboya çalışması kabul edilmiştir. 27-28 Kasım’da İstanbul’da sergilenecek çalışmanın danışmanlığını yapan Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Vahit Hüyük’e teşekkür ederiz.”

100 nolu otobüsün güzergahı değişti
Hatay Büyükşehir Belediyesi, daha güvenli şehir içi taşımacılık adına, 100 nolu otobüsün güzergahını değiştirdi. Bu arada, Yeni Mobilyacılar Sitesi’ne yönelik de yeni bir hat oluşturuldu. Her iki karar, 18 Ekim Pazartesi günü uygulamaya geçecek.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Antakya-Defne merkez ilçelerinde hizmet veren 100 nolu güzergâhlarda gerekli değişiklikleri ve yenilikleri hayata geçirirken, yapılan güncelleme ile birlikte, aktarma güzergâhları iptal edildi ve vatandaşların şehir merkezine direkt olarak ulaşımı sağlandı. Ulaşım hizmetlerinde aksaklık görülen mahallelerde de mahalle içlerinde güzergâhların revize işlemleri yapıldı. Ayrıca Yeni Mobilyacılar Sitesi’ne güzergâh oluşturuldu. Bununla birlikte, 134 nolu toplu taşıma hattı açılarak, Bağrıyanık ve Aydınlıkevler Mahallelerindeki ulaşım problemleri giderilmiş oldu.
100 numaralı hatlarda yapılan güncellemeler, 18 Ekim Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak.

MKÜ’de Erasmus kayıt başvuruları
BUGÜN SON
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) Erasmus’a kayıt yaptırmak isteyenler için dün başlayan süreç bugün tamamlanıyor. Dün ve bugün, saat 10.00-14.00 arası Erasmus başvuruları; öğrenci kimliği, nüfus cüzdanı ve fotoğraf ile kabul ediliyor.

1000 Hakim-Savcı Adayı Alınacak
Adalet Bakanlığı; 800 adli yargı, 100 avukatlık mesleğinden adli yargı hakim savcı adayı ve 100 idari yargı hakim adayı olmak üzere, 1000 hakim savcı adayı alacak. Başvurular, 2-11 Kasım tarihleri arasında alınacak.
Adalet Bakanlığı duyurusunda, “A-2021 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre, Bakanlığımızca yazılı yarışma sınavı ve mülakat ile 9-5 dereceli kadrolara; 800 adli yargı hakim ve savcı adayı, 100 avukatlık mesleğinden adli yargı hakim ve savcı adayı, 100 idari yargı hakim adayı alınacak olup, yazılı yarışma sınavları, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 25-26 Aralık 2021 tarihlerinde, belirtilen sınav merkezlerinde dört oturumda yapılacaktır” denildi.

AÖ kaydı yarın son
Açık Öğretim’de kayıtlar yarın sona eriyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yetişkinlerin eğitimine yönelik projeye katılımın artmasını sağlamak üzere, kayıtları kapanmış bulunan Açık Öğretim kayıtlarını 15 Ekim 2021 günü mesai bitimine kadar uzattı.

Yoncadüzü’nde 640 gr eroin ele geçti
Erzin Narkotik Polisi, 640 gram eroin ele geçirdi. Erzin İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, Yoncadüzü Mahallesi’nde bulunan bir ikamette yapılan aramada;
▪️ 640,5 gram eroin,
▪️ 6320 TL para,
▪️ 2 adet cep telefonu ele geçirildi. İkamet sahibi B.B., sevk edildiği adli makamlarca serbest bırakılırken, ikamette bulunan ve hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan arama kaydı bulunan C.K. ise tutuklandı.

Hatay’da alkollü 73 sürücü
Direksiyondan indirildi, ehliyetlerine el kondu…
İlimiz genelindeki trafik kontrolleri sırasında, alkollü sürücülerin de olduğu belirlendi. Hatay’da, son bir hafta içinde alkollü olduğu belirlenen 73 araç sürücüsünün ehliyetine geçici olarak el konuldu. 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 25 kişi hakkında gerekli adli işlem yapıldı.

Fiyat artışları
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Sivri biber ve domateste arzdaki azalma fiyatların artmasına sebep oldu. Patateste ise okulların açılmasıyla talepteki artış fiyatları yükseltti” dedi.

Hibe destek fırsatı
İklim değişikliği ile mücadele kapsamında, Türkiye ekonomisi ve sanayisinin yeşil dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla BiGG Yeşil Büyüme Çağrısı başvuruları açıldı.​

İlk 4 madde tepkisi
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Tartışmaların tamamı yapay. Hiç kimse ilk dört maddeye dokunamaz. İlk dört maddenin teminatı, Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefli vatandaşlarıdır. Bunu herkesin bilmesini isterim” dedi.

Marka başvuruları
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan: “Marka başvurularında son 10 yıldır Avrupa’da birinci sıradayız. 2020 Aralık ayı verilerine göre ise marka başvurularında dünyada 8’inci sıradayız.”

Anıt Yarışması
“2023 Cumhuriyet’in 100. Yılı Anıtı Yarışması”nın taslak şartnamesini hazırlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mayıs ayına kadar Türkiye’nin dört bir yanından başvuruları kabul edecek.

Esnafın şikayeti
İllerdeki marketler
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “10 bin nüfusu olan bir ilçede 15-20 tane market olması mantıklı bir durum değil.”

Resmi Gazete’de
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılan düzenlemeyle, binaların yıkım işleri için 1 Temmuz 2022’den itibaren, müteahhitlere binaların yıkımı için “Yıkım Planı” hazırlaması ve işe başlamadan önce “Yıkım Ruhsatı” alması zorunluluğu getirildi.

İktidar Partisiyiz!
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “İYİ Parti artık, Türkiye’nin de facto iktidar partisidir. Milletimiz-le omuz omuzayız” dedi.

İş var, İşsiz yok!
Amasya Valisi Mustafa Masatlı, kentteki mermer ve çeşitli sektördeki fabrikalarda eleman ihtiyacı olduğunu söyleyerek “Yaklaşık 4 bin TL maaş veriyorlar, ancak çalışacak eleman bulunamıyor ya da iş beğenmiyorlar” dedi.

Üreticide 3 lira
Markette 12 lira
Türkiye’deki üretimin büyük bir kısmının yapıldığı Mersin’de tarladan 3-6 liraya alınan muz tüketiciye 12-16 lira arasında sunuluyor. Aradaki fark, hem üreticinin hem tüketicinin tepkisini çekiyor.

Helal belgesiyle
İhracata destek…
Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akredite edilmiş kurumlarca düzenlenen helal belgeleri, Ticaret Bakanlığı tarafından verilen ihracat destekleri kapsamına alındı. HAK, Türkiye’de helal akreditas-yon hizmeti sunma yetkisine sahip tek kurum olarak görev yapıyor.

Amaç, farkındalık!
Hatay Lions Bölge Kulüplerinin yöneticileri, Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Ulaşım Daire Başkanlığı’nı ziyaret etti. Kulüp yöneticileri, göz sağlığının önemine dikkat çekmek için HBB’ye ait toplu taşıma araçlarına bilgilendirme afişleri astı.

Vekil eleştirisi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, KYK yurtlarında koronavirüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlara yerleştirilmesini eleştirerek, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

BİLİM MERKEZİNDE TÖREN
Antakya Belediyesi, oluşturduğu Bilim Merkezi’nde, TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri’nin açılışını yapıyor. Bugün, Askeri Kışla arkası, Bağrıyanık Mahallesi eski devlet hastanesi yanındaki törenle ilgili şu bilgiye yer verildi:
“Tarihin aydınlatılan ilk caddesi, tarihi Herod (Kurtuluş Caddesi), bu kez de bilimin ışığı ile aydınlatılıyor. Antakya Belediyesi ev sahipliğinde organize edilen ‘HEROD, Bilim ile Aydınlanıyor, TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri’ açılış törenimize teşrifleriniz bizler için önemlidir. Açılış, 14 Ekim 2021 Perşembe saat 11.00’de.”

Üretici desteklenmeli
DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir: “Bekleyen gübre destekleriyle birlikte, 2021-2022 harman yılı gübre destekleri çiftçiye ödenmeli.”

Başvurular alınıyor
Şehir hastaneleri başta olmak üzere, 41 merkezde uygulanacak yerli aşının seri üretime geçebilmesi için en az 3 bin kişinin hatırlatma dozunda TURKOVAC’ı tercih etmesi gerekiyor.

Bütçe, Meclis’te!
Orta Vadeli Programı’nda 2022 yılı için merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 1 trilyon 472,6 milyar lira, giderlerinin 1 trilyon 751 milyar lira, bütçe açığının 278,4 milyar lira olması öngörüldü.

İstihbarat yok!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bazı siyasetçilerin basın organlarına yansıyan “siyasi cinayetler işlenebileceği” iddialarıyla ilgili olarak, “Ben, İçişleri Bakanıyım! Sordum, ‘Arkadaşlar, böyle bir siyasi cinayet istihbaratı var mı?’ Yok!” dedi.

Türkiye’nin 52 ilinde
“Kitap Benim” Projesi kapsamında her gün okullarda 20 dakika serbest okuma saati düzenleyen Uğur Okulları, toplumda okuma farkındalığı oluşturmak amacıyla açık alanlarda okuma etkinliği gerçekleştirdi.

Hedef 25 bin kadın
AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Teşkilat Başkanı Emine Yavuz Gözgeç, “Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda Projesi 81 İl Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali Buluşmaları”nda 25 bin kadına ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

Kooperatiflere düzenleme
Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndaki görüşmelerine başlandı.

Siyasi Cinayetler!
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı siyasetçilerin basın organlarına yansıyan “siyasi cinayetler işlenebileceği” iddialarıyla ilgili resen soruşturma başlattı.

İşsizlik Maaşı
İşten çıkarma yasağının bittiği 30 Haziran sonrası yaşanan işsizlik dalgası, İŞKUR verilerine de yansıdı. Yasakların kalkmasının ardından Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemde 518 bin kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulundu.

ÖTV marjı bitti
Önümüzdeki dönemde kur ve petrol fiyatındaki artış devam ederse, her artış, pompa fiyatına yansıyacak. LPG ve motorinde ÖTV sıfıra kadar inerken, benzinde halen küçük bir marj bulunuyor.

Döviz Piyasası
Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz bürolarının kuruluş, şube açma, faaliyette bulunma ve denetim esaslarını değiştirdi. Düzenlemeyle döviz alım satımlarında kimlik tespiti de zorunlu hale getirildi.

Bakan uyardı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı yaptırmayan gençlerin Kovid-19 hastaları içindeki oranının arttığını bildirdi.

İmzalar atıldı…
Turizm Eylem Planı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ağustos sonu itibariyle 2,5 milyonu geçti, ama yıl sonu itibariyle 4 milyondan fazla Rus misafiri ülkemizde ağırlayacağız gibi gözüküyor” dedi.

143 konut satıldı
Türkiye genelinde Eylül’de 147 bin 143 konut satışı gerçekleştirildi. Eylül’de satılan konut sayısı, Ağustos’a göre yüzde 4,06, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,6 artış gösterdi.

Gübre Fiyatları
Gübre fiyatlarındaki artışın önlenmesi için yapılan çalışmalar kapsamında ihracatın kayda bağlandığını bildiren Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği Başkanı Metin Güneş, “Bu alınan kararın tabii ki faydası olacaktır, ancak dünyadaki fiyat artışları nedeniyle yeterli etkiyi göstereceğini düşünmüyorum” dedi.

Vergi Kanunu
TBMM Genel Kurulu’nda, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin geneli üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Kadına Şiddet
Mecliste, kadına yönelik şiddetin sebeplerinin tüm yönleriyle araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan komisyon, saha çalışmalarına başladı.

8-12 Kasım’da
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yazılı açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) kapsamında 750 engelli öğretmen ataması yapılacağını hatırlattı.

ALES sonuçları
ALES sonuçları, http://sonuc.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulaması üzerinden öğrenilebilecek.