Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Dörtyol’da 15 yaşındaki kız kayıp
Dörtyol ilçesinde, lise öğrencisi bir genç kız kayboldu. Dörtyol Şehit Ayhan Say Lisesi öğrencisi 15 yaşındaki H.K.’nin Çarşamba günü sabah saatlerinde Rabat Mahallesi’ndeki evinden “Okula gidiyorum” diyerek çıktığı, bir daha eve dönmediği ve kendisinden haber alınamadığı bildirildi. Ailenin başvurusu sonrası, polis ekipleri kayıp H.K. adlı kızın bulunması için arama çalışmalarına devam ediyor.

BENZİN-MOTORİNE ZAM
Dolar/TL kuru ile petrol fiyatlarındaki artış, akaryakıt fiyatlarında da zamları beraberinde getiriyor. Akaryakıt sektörü kaynaklarından edinilen bilgiye göre, gece yarısından itibaren motorinin litresi 41 kuruş zamlandı. Motorinde özel tüketim vergisi (ÖTV) sıfırlandığı için bu zammın tamamı pompaya yansıyacak. Benzinde ise 40 kuruş zam yapıldı. Bu zammın 23 kuruşu ÖTV’den karşıla-nacak ve ben-zinde de ÖTV sıfırlanacak. 17 kuruş zam ise pompa fiyatına yansıyacak.

TBMM’DE ÖTV YASASI ÇIKTI
Cumhurbaşkanlığına 3 kata kadar
çıkarma yetkisi verildi
Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, dün akşam Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yeni yasaya göre, Cumhurbaşkanı’na, sigaradan alınan asgari maktu vergi ile otomobillerden alınan özel tüketim vergisini artırma yetkisi verildi. Buna göre Cumhurbaşkanı, sigara ve otomobil vergisini 3 kat artırabilecek.

HATAY’DA 19 YENİ MUHASEBECİ RUHSAT ALDI
Hatay’ın Antakya ve Defne ilçeleri ile yakın ilçelerden olmak üzere, toplam 19 kişi mali, müşavir muhasebecilik diploması ve çalışma ruhsatnamesi almaya hak kazandı.
Hatay Muhasebeciler Odası Başkanı Tahsin Kırık, süreçle ilgili şu bilgiyi verdi:
“2021/2 SMMM ruhsatı almaya hak kazanan arkadaşlarımızı kutluyor, başarılı bir meslek mensubu olmalarını diliyoruz.”
Hatay SMMM Odası Başkanı Tahsin Kırık, mesleğe yeni başlayan ve diploma ile ruhsatname alan meslek mensuplarının isimlerini de şöyle sıraladı.
Ahmet Kotan, Alper Elgezen, Ayaz Havere Fırıncıoğulları, Çağla Korkmaz, Erdem Dede, Evrim Koyuncu, Feyza Karakışla, Fidel Sahil, İbrahim Bayır, İsmail Doğan, Kader Toşar, Mehmet Ali Yalçın, Murat Doğruöz, Onur Tembeloğlu, Orhan Alış, Ömer Mesut Balcı, Rahime Çelik, Selda Şirin Özen, Uğur Boncukçu.

Türeci ve Şahin’e
Kovid-19’a karşı aşı geliştiren BioNTech’in kurucu ortakları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’e, “İmparatoriçe Theophano” ödülü verildi.

Vergiden muaf
Yeni vergi düzenlemesine göre, yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan 835 bin esnaf vergiden muaf tutulacak.

Stagflasyon Raporu
Makina Mühendisleri Odası, sanayinin sorunlarıyla ilgili bülteninde “Stagflasyon Riski” konusunu değerlendirdi: “Kontrolden çıkmış bir enflasyonunun yanında, durgunluğa giren bir ekonomik konjonktür, yılın sonlarına doğru kaçınılmaz görünüyor.”

Bakanlık desteği
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca verilen film desteklerinden, aynı yıl içinde birden fazla kez yararlanılamayacağı yönündeki yönetmelik hükmüne “yabancı film” istisnası getirildi.

Millet İttifakı
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Son anketlere göre Millet İttifakımız, yarın seçim olsa, parlamentoda 360 milletvekilini garantiledi. Hedefimiz, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” değerlendirmesinde bulundu.

Çiftçide gübre sıkıntısı
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, stratejik öneme sahip iki önemli kışlık ürün olan buğday ve arpanın ekim mevsimi yaklaşırken, çiftçilerin gübre tedarik sıkıntısı yaşadıklarını söyledi.

İşbirliği imzası
Hatay Büyükşehir Belediyesi ile World17 Group arasında işbirliği protokolü imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın da katıldığı imza töreni, dün Antakya EXPO Evi’nde gerçekleşti.

Aşılı Öğretmenler
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin pandemi sürecinde normalleşmesi için eğitim sisteminin normalleşmesi gerektiğini belirterek “1. doz aşısı olan Öğretmen oranımız yüzde 93” dedi.

Politika Faizi
AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının
(politika faizi) indirileceğini tahmin ediyor.

İhracata destek
Ticaret Bakanlığının koordinesinde, ihracatçıların finansmana erişim ve kredi kefalet sorunlarının çözümüne katkı sağlamak amacıyla, İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi (İGE) kuruldu.

Dr. Kanuncu, Sigarayı bırakmayı anlatacak
Antakyalı Doktor Serdal Kanuncu, bugün düzenlenecek bir etkinlikle, sigaranın bırakılmasıyla ilgili bilimsel bir sunumda bulunacak. Antakya Kurtuluş Caddesi’ndeki Affan Sosyal Yardımlaşma Derneği etkinliği olarak, dernek merkezinde saat 16.00’da halka açık olarak gerçekleştirilecek olan etkinlikte, Dr. Serdal Kanuncu’nun, sigaranın bilimsel olarak nasıl bırakılacağını anlatacağı bildirildi.

Sosyal yardım başvurularında sistem değişti
BAŞVURU e-devlet ile
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal yardım başvurularının bundan böyle e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabileceğini duyurdu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın dün başlayan yeni uygulaması ile ilgili açıklaması şöyle:
“Dün itibariyle, sosyal yardım başvurularını e-Devlet kapısı üzerinden almaya başlıyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, artık farklı kurumlardan belge toplamadan, e-Devlet üzerinden doğrudan başvuru yapabilecek.”

ATUDER etkinliği
ATUDER tarafından düzenlenen, “17. Ulusal Acil Tıp Kongresi”, “8. Kıtalararası Acil Tıp Kongresi” ve “8. Uluslararası Kritik Bakım Kongresi” Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’nde başladı. 17 Ekim’de sona erecek kongre, oturumlarla devam ediyor.

AKİB davetlisi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mersin’deki Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde (AKİB) düzenlenen IPARD II 10. Başvuru Çağrı Dönemi Temsili Çek Töreni’ne katıldı.

Üretime destek
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan: “Tarım ve eylem planımızda söz verdik, yerli gübre sanayinde atılımı yapacağız. Kimyasal gübrenin yanında asıl ihtiyacımız olan organik gübre üretiminin teşvikini vereceğiz.”

ÇKS kayıtlı olanlara
Çiftçilere ödenen desteklerden kesilen stopaj vergisinin 5 yıl geriye dönük iadesine ilişkin düzenleme kapsamında, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) kayıtlı 2 milyon kişiye, faiziyle birlikte yaklaşık 5 milyar liralık ödeme yapılması bekleniyor.

Suriye’ye yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’nin İdlib kentine 101 tır insani yardım gönderildi. Tırlardaki insani yardım malzemelerinin, İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

İhracat rakamları
Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı, yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 2 milyar 15 milyon dolara ulaştı.
şart olduğunu bildirdi.

Kabul edildi
Meclis Genel Kurulu’nda, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, kabul edilerek yasalaştı.

Başsavcı ziyaret etti
İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Emin Ünalan, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz Başsavcısı Muhammed Emin Ünalan’ı kapıda nezaketle karışladı. Ziyaret, karşılıklı sohbet ortamında geçti.

DGS ek tercihleri
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce, Dikey Geçiş Sınavı kapsamında adayların ek tercihleri alınmaya başlandı.

Akü ömrü için
Ako Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, “Gevşek veya aşınmış akü bağlantıları, şarj sorunları, araca uygun olmayan akü kullanımı ve sıcaklığın dip veya üst yaptığı hava koşulları akünün zamansız bitmesine neden olan en yaygın nedenlerdir” dedi.

Hatay, sınırda!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum’un ikinci doz Kovid-19 aşılamasında yüzde 65’i geçerek sarı kategoriye, Muş’un ise aşılama oranında yüzde 55’in üzerine çıkarak turuncu kategoriye geçtiğini bildirdi. Hatay ise mavi sınırında!

Kadın Çiftçiler
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar: “Kadın çiftçilerimiz için; senede 90 gün yıpranma payı, primlerin yüzde 50’sinin devlet tarafından ödenmesi başta olmak üzere, birçok alanda pozitif ayrımcılık talep ediyoruz.”

Vergi Paketi
Birçok kişiyi yakından ilgilendiren Vergi Paketi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasa, Cumhurbaşkanı’na, tütün mamulleri ve otomotivde ÖTV’leri 3 kat artırma yetkisi veriyor. 850 bin civarında esnafa gelir vergisi muafiyeti ve sosyal medya içerik üreticilerine vergi düzenlemesi de paketin içinde.

Gastronomi Konferansı
Dünyaca ünlü şefleri ve gastronomi meraklılarını her
yıl İstanbul’da buluşturan Gastromasa Gastronomi Konferansı’nın lansman toplantısı yapıldı. Konferans, Haliç Kongre Merkezi’nde
7 Kasım’da gerçekleşecek.

(Visited 2 times, 1 visits today)