Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

2022 sonuna kadar
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ar-Ge tasarım merkezleri ile teknoparklarda çalışan personel, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla, 2022 sonuna kadar yüzde 50 uzaktan çalışmaya devam edebilecek” dedi.

Mevlit Kandili
Hatay’da, Anadolu’da inşa edilen ilk cami olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisi’nde, Hazreti Muhammed’in dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlit Kandili, dualarla idrak edildi.

Süre sona erdi
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı
(YKS) ikinci ek yerleştirmeleri için verilen süre dün
sona erdi.

Kadınlara mesaj
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Sosyal hayatın içinde, ailedeki rolleri güçlü ve söz hakları olan kadınlarla güvenilir, müreffeh ve huzurlu bir Türkiye hedefliyoruz” dedi.

Bakanlık verisi
Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaştı. 18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 76,21, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 88,38 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde
İçişleri Bakanlığınca, vale hizmetleri ve taksilere yönelik denetimlerde, eksikliği tespit edilen 559 işletmeye tutanak tutuldu, 53 işletme ile 45 valeye idari yaptırım uygulandı, denetlenen 12 bin 139 taksiden 742’si hakkında cezai işlem yapıldı.

Medya Forumu
“Türk Konseyi Medya Forumu”, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının ev sahipliğinde “Köklü Geçmiş, Güçlü Gelecek” temasıyla 22-24 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek.

Eski hükümlülere
İş kurma desteği
Adalet Bakanlığı tarafından, hükümlülerin tahliyelerinden sonra topluma kazandırılmaları ve meslek sahibi olmaları için Türkiye İş Kurumu ile yürütülen projeyle, 2014’ten bu yana 2 bin 155 eski hükümlü kendi işini kurdu.

Resmi Gazete’de
Ticaret Bakanlığı’nın Eylül ayına ilişkin dahilde işleme izin, yurt içi satış ve teslim, hariçte işleme izin ile firma talebine istinaden iptal edilen dahilde işleme izin belgesi listeleri Resmi Gazete’de yayımlandı.

Mobilya Sektörü
Mobilya ihracatındaki artış, yılın ilk 9 ayında, 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 20 olarak gerçekleşti. Ocak-Eylül döneminde yapılan mobilya ihracatı ise ilk kez 3 milyar doları aşarak 3,07 milyar dolar oldu.

Girişimci ruhlar…
Tavuk ayağı ile Çin’e!
Tavuk ayağı ile girdiği Çin pazarında kanatlı ürün yelpazesini genişleten Uşak’ta kurulu bir firma, buradan edindiği tecrübe ile Filipinler, Seyşeller, Maldivler gibi ada ülkelerine de ihracata başladı.

Bütçe görüşmeleri
Merkezi yönetim bütçesi kapsamında, 224 kamu idaresinin bütçesinin görüşmelerine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 20 Ekim Çarşamba günü yapacağı sunumla başlanacak.

BUGÜN “MUHTARLAR GÜNÜ”
Bugün, 19 Ekim Muhtarlar Günü. Tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de Muhtarlar Günü kutlaması nedeniyle sabah 09.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacak, saygı duruşunda bulunulacak. Muhtar temsilcileri, günün anlam ve önemini vurgulayacak.

KORE GAZİSİ CEMİL ATEŞ
VEFAT ETTİ
Hataylı Kore Gazisi Cemil Ateş, vefat etti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda Şehit-Gaziler Genel Müdürü olan Selim Çelenk, bugünkü sosyal medya hesabında şunu paylaştı:
“Hatay ilimizde mukim Kore Gazisi Cemil Ateş, vefat etmiştir. Gazimize Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Mekanı cennet olsun inşallah.”

TURKOVAC aşısı
Faz-3 çalışmaları devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı “TURKO-VAC”, 2 doz Sinovac aşısı olmuş ve Kovid-19’a yakalan-mamış gönüllülere 3. doz olarak uygulanmaya başlandı.

İŞKUR verisi
Kurum, 1 Ocak-15 Ekim arasında 1 milyon 36 bin kişinin işe yerleştirilmesine aracılık etti. En fazla işe yerleştirmeler; satış danışmanı, turizm ve otelcilik elemanı ile konfeksiyon işçiliği mesleklerinde oldu.

Muz üreticileri
Muz üreticileri, dalında 6 liradan alıcı bulan ürünün market raflarında 15 liraya kadar satılmasından, üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farktan rahatsızlık duyuyor.

Esnafın zam şikayeti
Esnaf ve sanatkârın en önemli maliyet kalemi olan akaryakıta gelen zamlara işaret eden, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Özellikle imalat ve üretim sektörlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızın maliyetleri artarken kazancı düştü” dedi.

Deprem için…
Dayanıklılık testi!
Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Bilge Siyahi, “Betonun sağlamlığı, demirlerin çapları, sıklığı bunların çok iyi araştırılması gerekiyor” dedi.

22 Ekim’de ödenecek
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, şehit çocukları, harp ve vazife malulleri ile çocuklarının eğitim-öğretim yardımlarının 22 Ekim’de ödeneceğini duyurdu.

Kamuda istihdam
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, 3 Kasım 2021’de hak sahibi 1050 gencin ataması, eğitim durumlarına uygun kadrolara yapılacak.