Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay BŞB’nin Fuar Alanı Satışı İptal!
İDARE MAHKEMESİNDEN YÜRÜTMEYİ DURDURMA…
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetindeki, Antakya Çevre Yolu-Otogar yanındaki, Fuar Alanı olarak tanımlanan arsayı satması işlemi, İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.
Hatay Büyükşehir Belediyesi, normal satış kararı ve ilanı sonrası, söz konusu arsayı Encümen huzurunda açık arttırma suretiyle satışa çıkarmış ve Asaf Asfuroğlu adlı kişi arsayı satın almıştı. Daha sonra AKP, ATSO ve HESOB gibi kuruluşlar ile kimi şahıslarca, satışın iptali için itirazda bulunulmuştu.
Hatay İdare Mahkemesi, satış işlemiyle ilgili itirazları inceledi ve yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Hatay’da Aşılama % 73,2
Hatay’da, 18 yaş ve üzeri vatandaşların % 73,2’si koronavirüse karşı aşılandı. Resmi veriye göre, günde ortalama 3-4 bin kişi, yani % 0,3-0,4 oranında aşılama yapılabilen ilimiz Hatay, aşılama haritasında halen sarı renkte olup, bu hızla ancak önümüzdeki hafta sonunda mavi renge dönüşebilecek.

Hatay BŞB ekipleri asfaltlaması F.Korutürk Caddesinde
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB), Antakya merkezde altyapı çalışması tamamlanan işlek bir caddeyi dün akşam itibariyle asfaltlamaya başladı. Edinilen bilgiye göre, altyapı çalışmaları tamamlanan Antakya Fahri Korutürk Caddesi’nde, Emlak Evler ile Yıldız Selim Mıstıkoğlu Anadolu Lisesi arasında dün saat 18.30’da asfalt çalışmalarına başlandı ve yol, trafiğe tamamen kapatıldı.
Hatay BŞB yetkilileri, sürücülerden, uyarı levhalarına dikkat etmelerini istedi.

Bahçeşehir ortağı Karakayalı’nın kardeş acısı
Ağabeyi Teoman Karakayalı Vefat Etti
İskenderun Uğur Okulları Yönetim Kurulu Başkanı ve İskenderun Bahçeşehir Koleji ortaklarından Atila Karakayalı, kardeş acısı yaşadı. Atila Karakayalı’nın ağabeyi Teoman Karakayalı vefat etti. İskenderun Uğur Okulları Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kadircan Karakayalı’nın da amcası olan merhum Teoman Karakayalı’nın cenazesinin İzmir’de defnedileceği öğrenildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Defne’de CHP’li Kadınların Çocuk Etkinliği Bugün
PTT yeni Pul çıkardıDefne ilçesinde, CHP İlçe Kadın Kolları öncülüğünde, çocukları ilgilendiren kültürel bir etkinliğe imza atılıyor. Sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirmede ailenin rolünün ele alınacağı panel, bugün saat 16.00’da, ilçe Akdeniz Mahallesi Defne Evi’nde düzenleniyor.
Özellikle kadınları ilgilendiren, moderatörlüğünü Aylin Düzgün Yıldız’ın üstleneceği panelde konuşmacılar;
Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hikmet Cilli ve Psikolog İbrahim Yıldız olacak. Defne Evi’ndeki etkinlik herkese açık olup, 16.00’da başlayacak.
Defne İlçesi Kadın Kolları Başkanlığı, bugünkü etkinlikle ilgili şu paylaşımı yaptı:
“Geleceğimizi oluşturan çocuklarımızı yetiştirmek, dünyanın en önemli konularından biridir. Anne ve baba olarak sizlere büyük görev düşüyor. CHP Defne Kadın Kolları olarak bu konuyu önemsiyor ve tüm Hatay halkını bu panele davet ediyoruz.”

PTT yeni Pul çıkardı
KÖPEK BALIĞI RESMİ…
PTT A.Ş. tarafından, Türkiye’nin denizlerinde yaşayan 36 köpek balığı türünden; Büyük Beyaz Köpek Balığı, Büyük Camgöz Balığı, Dikburun Canavar Köpek Balığı, Mavi Köpek Balığı, Çekiç Başlı Köpek Balığı ve Kum Kaplan Köpek Balığı görsellerine yer verilerek hazırlanan “Köpek Balıkları” konulu dört adet anma pulu ve ilk gün zarfı, dünden itibaren müşterilere sunulmaya başladı.
“Köpek Balıkları” konulu 4x4TL (38 x 38 mm boyutunda) bedelli anma pulu, söz konusu pula ait 18,50 TL bedelli ilk gün zarfı, PTT işyerlerinde, PTT’ye ait www.filateli.gov.tr web adresinde ve filateli cep uygulamasında satışa sunuldu. –

LİSE-ÜNİVERSİTELİLERE USTALIK BELGESİ
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilimizdeki üniversite ya da lise mezunu olanlara belli bir kurs süreci sonunda Ustalık Belgesi verildiğini bildirdi.
Milli Eğitim duyurusunda şöyle denildi:
“Lise ve üniversite mezunlarına Ustalık Belgesi fırsatı… 24 alan ve 97 dalda, 27 haftalık ustalık telafi programının tamamı işletmede uygulanacak Eğitim sürecince, sigorta primleri ile devlet katkısı ödemeleri yapılacak. Başvurular, Mesleki Eğitim Merkezlerine yapılacak.”

Ücretsiz dağıtılacak
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm eğitim kademelerinde yardımcı kaynakların ve destekleyici eğitim materyallerinin kasım ayından itibaren ücretsiz dağıtılmaya başlanacağını bildirdi.

Kabul edildi
Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Bakanlık verisi
Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaştı. 18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 77,04, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 88,71 olarak gerçekleşti.

Otopark şartı!
Otopark Yönetmeliği değişikliği kapsamında; 250 metrekare ve daha küçük parsellerde, bina bodrumuna ya da yanına otopark yapılamaması halinde, bu ihtiyaç bölge otoparklarından, yol boyu otoparkından ya da cep otoparkından karşılanacak.

Vatandaşa aşı çağrısı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’la mücadele kapsamında ikinci veya hatırlatma dozu zamanı gelenlerin vakit kaybetmeden aşılarını tamamlamaları gerektiğini belirtti.

Resmi Gazete’de
Zorunlu trafik sigortası asgari teminatları, araç başına 43 bin TL’den 50 bin TL’ye, kaza başına da 86 bin TL’den 100 bin TL’ye yükseltildi.

MEB açıkladı
Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla; resmi okullarda 15 milyon 506 bin 244, özel okullarda 1 milyon 329 bin 782 ve açık öğretimde 600 bin 506 olmak üzere toplam 17 milyon 436 bin 532 öğrenci eğitim görüyor.

Sağlık çalışanları
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sağlık çalışanlarının yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı güvenliklerinin sağlanması ve diğer sağlık sorunlarından korunması için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini bildirdi.

Güven Endeksi
TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen “Tüketici Eğilim Anketi” sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ekim’de geçen aya göre yüzde 3,6 azaldı.

BioNTech aşısı
ABD’li ilaç şirketi Pfizer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının takviye dozunun virüse karşı yüzde 95,6 oranında etkili olduğunu bildirdi.

Ankara’nın gündemi:
Sosyal Medya Tehdidi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiçbir denetimin olmadığı sosyal medya mecraları hem demokrasiyi hem toplumsal barışı hem de devletlerin milli güvenliğini tehdit eder konuma gelmiştir” dedi.

Doğal gaz mesajı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk. İnşallah önümüzdeki haftalarda da tamamını doldurmuş olacağız” dedi.

Tarım’a bütçe
2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nden yapılan derlemeye göre, Tarım ve Orman Bakanlığı’na gelecek yıl için ayrılan bütçe, bu yıla kıyasla yüzde 25,5 artırılarak 64 milyar 653 milyon 886 bin liraya ulaştı.

Personel alımı
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı 15 uzman yardımcısı istihdam edecek. Sözlü usulle gerçekleştirilecek giriş sınavına 12-22 Kasım’da başvuru yapılabilecek. Başvurular, ÖİB’nin “https://www.oib.gov.tr” internet sayfası üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

2022’de 13,5 milyon
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) katılımcı sayısının 2022’de 13,5 milyona ulaşması hedeflenirken, özel sigorta branşlarında üretilen toplam brüt prim üretiminin de 109,2 milyar lira olması bekleniyor.

(Visited 1 times, 1 visits today)