Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Topal’ın Benzetmesi

Sonları İngiliz Padişahı Gibi

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, görüşmeleri ve oylamaları TBMM’de süren Anayasa değişikliği ile ilgili açıklamasında,  mevcut yöneticilerin sonlarını İngiliz padişahının sonuna benzetti.

TBMM’de Anayasa değişikliği oylamalarının sürdüğünü belirten CHP’li Vekil Serkan Topal, şunları savundu:

“Her fırsatta getirilmek istenilen Anayasa taslağının; tek adam rejimine, diktatörlüğe ve faşizme yol açacağını hatırlatan Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri, tarihi bir sorumluluğu yerine getiriyor. Cumhuriyet rejimini değiştirmeye kalkanlar, ne yaparlarsa yapsınlar, sonları ‘İngiliz Zırhlısı ile kaçan Padişahtan’ farklı olmayacaktır.”

 

Valilik atamasıyla Öğretmen alımı

B.SABUNCU G.S. SPOR LİSESİ’NE

Hatay Valiliği atamasıyla, ilimizdeki Bedi Sabuncu Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi ile 15 Temmuz Şehitleri Spor Lisesi’ne Öğretmen atamaları yapılacak.

Verilen bilgiye göre, Bedi Sabuncu Güzel Sanatlar, Resim, Müzik ile Spor Bölümleri’ne, 60 puanın üzerindekiler arasından Valilik ataması ile Öğretmen alımı yapılacak. Başvurular, 24 Ocak Salı gününe kadar yapılabilecek. Başvuran Öğretmenler, 27 Ocak’ta sınava tabi tutulacak, ardından sonuçlar 30 Ocak tarihinde ilan edilecek.

 

Hatay BŞB’de  yeni Genel Sekreter:

Prof. Dr. MEHMET MADEN

Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine Prof. Dr. Mehmet Maden getirildi.  Yeni Genel Sekreter Mehmet Maden’in, hemşerimiz, daha önce bu görevi yürüten ismin de ağabeyi olduğu öğrenildi.

 

KESK: Gözaltındakiler serbest bırakılsın

Kamu Emekçileri Sendikaları adına yapılan açıklamada, iki gün önce ilimizde gözaltına alınan 35 kişinin suçsuz olduğu öne sürüldü ve serbest bırakılmaları istendi. KESK açıklamasında, “Gözaltına alınan yönetici ve üyelerimizin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz! Herkesin temel hak ve özgürlüklerinin korunduğu, eşit, demokratik, özgür ve barış içinde bir yaşam için kararlılıkla mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz” denildi.

 

HATAY’DA  2 NOKTA SALLANDI

Depremler;  1,8 ile 1,9 büyüklükte

İlimizin 2 noktasında bir gün aralıkla iki deprem meydana geldi. Depremler, küçük ölçekte gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, 18 Ocak Çarşamba günü saat 18.06 sıralarında Reyhanlı Karahöyük bölgesinde yaşanan deprem, 5 km derinliğinde ve 1,8 büyüklükte gerçekleşti. Diğer deprem ise Erzin, Aşağıburnaz mevkiinde, yerin 9,8 km derinliğinde ve 1,9 büyüklükte yaşandı. Her iki deprem de can ya da mal kaybı oluşturmadı.

 

Hatay’da 60.908 işsiz resmi iş başvurusu yaptı

1692’Sİ  İŞ BULDU, 59.316’SI İŞSİZ KALDI

Resim istatistikler, ilimizde 60 bin dolayında resmi işsiz bulunduğunu gösteriyor. Resmi bilgilere göre, geride kalan 2016 yılında, 60.908 işsiz İŞKUR’a başvurmak suretiyle iş aradı. İŞKUR, resmi ve özel olmak üzere, başvuran 60.908 kişiden 1692’sine iş bulabildi. Resmi bilgilere göre, Hatay’da geçen yıl içinde işini kaybeden ve işsiz kalan 14.387 kişi, işsizlik sigortası için başvurdu. Yapılan kontrollerin ardından, bu işsizlerden 8741’ine işsizlik sigortası bağlanırken, 5646 işsizin ise işsizlik sigortası alacak kriterleri taşımadığı ortaya çıktı.

 

Bilim-Sanat’a  Öğretmen Alımı

Başvurular 6-17 Şubat’ta

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Bilim ve Sanat Merkezleri’nin öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak öğretmen alımı yapılacak. Atamalara ilişkin başvuru ve onay süreci 6 – 17 Şubat 2017 tarihleri arasında, http://mebbis.meb.gov.tr adresinden gerçekleştirilecek. Öğretmen seçme ve atama sürecine ilişkin iş ve işlemlerin, kılavuzda yer alan hükümler doğrultusunda yapılması gerektiği hatırlatıldı.

 

Turunçlu Şehit H.Üçyıldız Okulu kantini kiralanıyor

İHALE 25 OCAK’TA

İlimiz Defne ilçesinde bulunan, Turunçlu Şehit Hakan Üçyıldız İlkokulu kantini kiralanıyor. Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kantin ihalesini 25 Ocak Pazartesi günü yapıyor. Pazartesi günkü ihale saat 10.00’da. Okul kantini 35 m2 büyüklükte olup, yıllığı 6500 liraya kiralanacak. Turunçlu Şehit Hakan Üçyıldız İlkokulu’nda toplam 421 öğrencinin öğrenim gördüğü kaydedildi.

 

OKULLARDA SÖMESTR TATİLİ

Bugün Karne Günü

İlkokul, ortaokul ile liselerde birinci yarıyıl eğitim öğretim bugün tamamlanıyor. Bugün ülke genelinde olduğu gibi, ilimizde de; ilkokul, ortaokul ile lise öğrencileri sömestr tatiline girecek.

Sömestr tatili, 6 Şubat tarihine kadar sürecek. Bugün Hatay ilimizde, toplam 1442 okulda görevli 127.838 Öğretmen ile öğrenim görmekte olan toplam 367.580 öğrenci tatile girecek.

 

CEZAEVİ’NE  3 ŞOFÖR

Başvuru çok,  ilk 30 kişi sınava alınacak

Uygulama Sınavı  30 Ocak’ta

Hatay Adalet Komisyonu Başkanlığı’nca, ilimiz adliyelerinde çalıştırılmak üzere 3 şoför alımı yapılıyor.3 Şoför kadrosu için onlarca kişi başvuruda bulunurken, kriterleri uyan ilk 30 kişi uygulama sınavına alınacak.  Uygulama Sınavı, 30 Ocak günü yapılıyor. Adalet Komisyonu açıklamasına göre, KPSS puan sıralamasına göre alınacak kadro sayısının 10 katı olan ilk 30 kişi, uygulama sınavına katılmaya hak kazandı. Başvurusu kabul edilen adaylar, Uygulama Sınavı için 30 Ocak saat 09:00’da Hatay Adliyesi’nde hazır olacaklar.

Uygulama sınavına katılmaya hak kazananlar şunlar:

Gökhan Nar, İbrahim Koşar, Serkan Yılmaz, Harun Ergen, Cihat Karaca, Fatih Doğrul, İdris Güzeloğlu, Mustafa Uçman, Bünyamin Ateş, İsmail Özer Çelebi, Mashar Yılmaz, Mehme İmiş, Talipşahin, Mehmet Özbek, İsa Özyiğit, Barış Altıntaş, Emrah Tekin, Mesut Aydın, Fettah Koşar, Muhammet Ulaş, Ahmet Özdemir, Nafi Selçuk, Emrah Tuzcu, Şahin Kaplan, Servet Erşan, Saffet Kundakçı, Ömer Güneş, Soner Usanmaz, Ahmet Yılmaz Benli, Yakup İspir.

 

Fiyat makası genişliyor

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarladan markete 5-6 kata varan, hem üreticinin hem de tüketicinin mağdur olmasına yol açan üretici market fiyatlarıyla ilgili olarak, ‘Fiyat makasını daraltmanın yolu üretici birliklerinden geçer’ dedi.

 

Bugün Enerji Verilemeyecek Yerler

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin ilimizdeki şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları çerçevesinde, bugün ilimizde kesinti uygulanıyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:

Kırıkhan İlçesi; Alsancak Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,

Antakya İlçesi; Gülderen, Oğlakören ve Dikmece Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,

Yayladağı İlçesi; Aydınbahçe, Gözlüce, Yeşiltepe ve Karaköse Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,

Arsuz İlçesi; Pirinçlik ve Helvalı Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,

Dörtyol İlçesi; Yeşilköy Mahallesi Top Çınar Caddesine 8:30-17:30 saatleri arası,

Defne İlçesi; Harbiye Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

 

30 KİŞİ BELLİ OLDU

CEZAEVİNE İNFAZ MEMURU

Kazananlar açıklandı, başvurular en geç 25 Ocak’a kadar

Hatay’daki cezaevlerinde görevlendirilmek üzere 30 infaz memuru alınıyor. Yapılan sınavlarda başarılı olan 30 kişinin isimleri açıklandı. Hatay Adalet Komisyonu Başkanlığı, Sözleşmeli İnfaz Koruma Memurluğu Sınavı’na ilişkin 16 Ocak Pazartesi günü yapılan sözlü sınav sonuçlarına göre ilk 30 kişinin işe alınmasına karar verildiğini duyurdu.

Hatay Adalet Komisyonu duyurusuna göre, infaz memurluğu başvurusu kabul edilen 30 kişinin isimleri şöyle sıralanıyor:

Evren Kaya, Kemal Aslan, Ahmet Zümre, Ahmet Murat Güleş, Ercan Gazel, Aziz Yaman, İbrahim Toprak, Gökhan Kalkan, Musa Kartal, Veysel Ucak, Bestami Çiftci, Kürşat Kalkan, Mehmet Altaş, Ali Solak, Mehmet Tecimen, Murat Kartal, Mustafa Okşaş, Murat Eroğlu, Selçuk Altay, Adem Dulum, Muhammet Bebek, Uğur Selçuk, Ali Karakanlı, Resul Ceylan, Serdar Sarıoğlu, Mehmet Sinan Bulkan, Musa İkiz, Mustafa Tazearslan, Muzaffer Çağan Arabacı, Ali Güner.

Sözleşmeli İnfaz Memurluğu Sınavı’nı kazanan 30 kişinin istenen belgelerle birlikte en geç 25 Ocak tarihine kadar Hatay Adalet Komisyonu kaleminde hazır bulunmaları gerekiyor.

 

İşçilere  Ek Ödeme  30 Ocak’ta

Devlet ve devlete bağlı müesseselerde çalışan işçilere bu yıl ek ödemenin birinci yarısı 30 Ocak’ta, ikinci yarısı ise 23 Haziran’da verilecek.  İlgili kanunun ikinci maddesine göre, maden işletmelerinin yer altı işlerinde çalışanlara ek ödemenin tamamı ise 25 Aralık’ta yapılacak.

 

Ayakkabıcılarla UR-GE Toplantısı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetimi, önceki gün kentteki ayakkabıcı sektörü temsilcileriyle UR-GE toplantısı gerçekleştirdi. Etkinliğe ilişkin olarak ATSO’dan yapılan açıklamada, “Ayakkabı sektöründeki üyelerimizle UR-GE Toplantısı…  Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi ( UR-GE) Hibe Programı kapsamında, ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ile Odamız koordinasyonunda hazırlanacak projeyle; firmalarımızın ortak sorun ve ortak fırsat anlayışı içerisinde, plan ve program yaparak, yeni ihracat stratejileri geliştirmelerine olanak sağlamak amacıyla bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. Katılımcılara teşekkür ediyoruz” denildi.

 

Samandağ Belediyesi Hizmeti

KADINLARA STEP AEROBİK KURSU

Samandağ Belediyesi bünyesinde kadınlara yönelik, Yeni Çarşı Salonu’nda aerobik-step kursu verilecek. Katılmak isteyen kadınların, Samandağ Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’ne kimlik fotokopileriyle başvuru yapmaları gerektiği kaydedildi. Samandağlı kadınlar, bu konu için “5123910” numaralı telefonla ayrıntılı bilgi alabilecekler.

 

Kreşte veya Anaokulunda  gündüz bakımı alma oranı %2,8

Türkiye İstatistik Enstitüsü’nün araştırmalarına göre, hanedeki 0-5 yaş aralığındaki çocukların gündüz bakımının kim tarafından yapıldığı incelendiğinde, hanelerin % 86’sında bakım işini annelerin üstlendiği görüldü. Gündüz bakım işini, anneden sonra %7,4 ile en fazla anneanne veya babaanne üstlendi. Bakımın, kreşte veya anaokulunda sağlanma oranı %2,8 iken, bakıcı tarafından yerine getirilme oranı %1,5 oldu. Hanedeki ev işlerinin genellikle kim tarafından yapıldığı incelendiğinde ise, evin badana/boyası hariç tüm işlerin genellikle bir hanehalkı ferdi tarafından üstlenildiği görüldü.

Hane halkı ferdi tarafından en fazla üstlenilen işler, sırasıyla; % 98 ile sofranın kurulup kaldırılması, % 97,8 ile akşamları çay servisi yapma ve % 97,5 ile bulaşık yıkama oldu. Hanede ücretli olarak yaptırılan en fazla işler ise sırasıyla, % 38,1 ile evin badana/boyası, % 11,3 ile küçük bakım, onarım, tamir yapılması ve % 4,7 ile evin haftalık/aylık temizliği oldu.

 

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin yeraltı şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, yenileme ile onarım çalışmaları nedeniyle yarın ilimizde kesinti uygulanıyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:

Defne İlçesi; Harbiye Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,

Antakya İlçesi; Küçükdalyan Mahallesi ile Narlıca Mahallesi İçme Suyu trafoları, Küçükdalyan Mahallesi İçme Suyu trafoları ve Türk Telekom Ek Hizmet Binasına 9:00-14:00 saatleri arası,

Kumlu İlçesi; Fevzi Çakmak, Cumhuriyet ve Gökçeoğlu Mahallelerine 9:00-13:00 saatleri arası,

Arsuz İlçesi; Nardüzü Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,

Arsuz İlçesi; Gülcihan Mahallesine 8:30-17:30 saatleri arası,

Kırıkhan İlçesi; Kurtuluş, Fatih, Menderes, 408 Evler ve Alparslan Mahallelerine 9:00-12:00 saatleri arası,

Yayladağı İlçesi; Yenice, Kösrelik, Olgunlar, Şakşak, Sungur ve Sürütme Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

 

20-24 Yaş arası Evlilik % 38’de

Evlilik deneyimi yaşamış bireylerin araştırma kapsamında beyan ettikleri ilk evlenme yaşları incelendiğinde, Türkiye’de ilk evliliklerin %37,5’i 20-24 yaş aralığında yapıldığı görüldü. Bu yaş aralığından sonra ilk evlilikler, en fazla %21,2 ile 25-29 yaş aralığında ve %17,9 ile 18 yaşından önce gerçekleşti. İlk evlilik yaşı, cinsiyete göre incelendiğinde, kadınların ve erkeklerin ilk evliliklerini en fazla 20-24 yaş aralığında yaptığı görüldü. İlk evliliğini 20-24 yaş aralığında yapan kadınların oranı %34,3 iken, bu oran erkeklerde %41,3 oldu. Evliliğini 18 yaşından önce yapan kadınların oranı %28,2, erkeklerin oranı ise %5,6 oldu.

Bireylerin kadın ve erkek için uygun gördükleri ilk evlenme yaşının kaç olduğu incelendiğinde, kadınlar için en uygun ilk evlenme yaşı %46,9 ile 20-24 yaş arası, erkekler için ise %53,9 ile 25-29 yaş arası olarak belirtildi.