Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Akaryakıta Yine Zam!

Dün ZAM, Bugün yine ZAM!

Dün sabah, benzine ve motorine 1’er liranın üzerinde zam yapılırken, bu sabahtan itibaren de yeni bir zam dalgası başlayacak. EPDK açıklamasına göre, bu sabahtan itibaren uygulanmak üzere litrede benzine 46 kuruş, motorine 43 kuruş, LPG’ye 25 kuruş zam geliyor.

MKÜ Hastanesine Hemşire alımı

Yedekler Çağrıldı

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Hastanesi’ne sağlık personeli alımı için geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan başvuru sürecinde alımı kesinleşen, ancak başvurmayanların yerine yedeklerden isimlerin çağrılması süreci devam ediyor. Edinilen bilgiye göre, MKÜ Hastanesi’ne hemşire alımı için yedeklerden 12 kişiye daha çağrı yapıldı.

MKÜ duyurusunda, sözleşmeli pozisyona yerleştirilmeye hak kazanan adayların, 10/12/2021 tarihi mesai bitimine kadar talep edilen belgelerle birlikte, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’na şahsen başvurmaları gerektiği hatırlatıldı ve yedeklerden, 59 ile 65.sıradakilerin başvuruları istendi.

MKÜ-DOĞAKA Ortak İşbirliği İle Yarışma

Girişimci Fikir Maratonu

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) işbirliğiyle, “Girişimci Fikir Maratonu” adlı bir yarışma düzenlendi. Hatay MKÜ duyurusunda, “MKÜ ile DOĞAKA arasındaki Genç Girişimci Maratonu’na katılarak, iş fikrinizi hayata geçirebilirsiniz” denildi.

Organizasyon ile ilgili diğer bilgi şöyle:

“16 Aralık 2021 tarihinde, İİBF Atatürk Konferans Salonu’nda sabah 9.15 itibariyle düzenlenecek etkinlikte davetli konuşmacıların tecrübe aktarımları sonrasında kazananlar açıklanarak, ödülleri takdim edilecektir.

Ödül: Program kapsamında toplam 5 ödül verilecek.

Birincilik ödülü 5000 TL, ikincilik ödülü 3000 TL, üçüncülük ödülü 1500 TL, Jüri Özel Ödülü (Birinciye) 1000 TL, Jüri Özel Ödülü (İkinciye) 1000 TL.”

Cezaevlerinde Açık Görüş

1 Aralık Çarşamba Başlıyor

Pandemi dolayısıyla cezaevlerinde yaklaşık 2 yıldır devam eden açık görüş yasağı, önümüzdeki hafta kalkıyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, salgın sebebiyle ilk kez yargıya ara verildiğini, bunun da Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu kaydederek, “Daha geçen hafta; Adliye çalışanı, Hakim, toplam 5 arkadaşımızı koronavirüsten kaybettik” dedi.

Bakan Gül, “Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiye kararıyla, açık görüşler uzun bir aranın ardından, 1 Aralık Çarşamba günü başlayacak” dedi.

Ankara ile Hatay Arasında

Kültür Köprüsü

Mira Koldaş Sanat Galerisi tarafından hazırlanan “Hattena: Cennete Açılan Kapı” sergisi, Hataylı sanatseverlerle buluştu. Sergi açılışı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın himayesinde, 25 Kasım Perşembe günü (dün) saat 18.00’de Antakya Müze Otel’de yapıldı.

25 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında Antakya Müze Otel’de gerçekleştirilecek olan ‘Hattena: Cennete Açılan Kapı’ sanat projesinde, 32 resim ve 5 heykel bulunuyor.

Payas’ta Kan Bağışı

Payas ilçesinde bugün, kan bağışı uygulaması yapılacak. Edinilen bilgiye göre, kan bağışı çalışması, Payas Belediye binası arkasında yapılacak.

Hatay Yağışlı, Sivas Karlı

İlimiz Hatay’da yağış, Hatayspor’un, Sivasspor maçı için gideceği Sivas’ta ise yüksek kesimlerde kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, İç Ege, İç Anadolu, Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz, Hakkari ve Şırnak dışında Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile Sinop çevrelerinin genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun kuzeydoğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Antalya, Isparta, Burdur, Adana, Osmaniye, Hatay, Sivas, Kayseri, Rize ve Artvin, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Erzurum, Erzincan, Tunceli’nin kuzeyi ile Sivas’ın yüksek kesimlerinde yoğun karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Yolcu Otobüsü Belen’de Devrildi

Antakya-İskenderun yolunda seyreden bir yolcu otobüsü, önceki gün akşam saatlerinde kaza yaptı. Yolcu otobüsü, Belen’in Cırtıman kesiminde, ışıklarda duran bir araca çarpmamak için kenara geçmek isterken, araç savruldu ve devrildi. Sürücü, direksiyonu istediği yönde kırdı, ne var ki araç devrildi. Kazada, araçtaki yolculardan yaralananlar oldu, büyük panik ve korku yaşandı. Çağrılan 112 ambulans ekipleri ile kurtarma ekipleri yaralıları otobüsten çıkarırken, kazaya karışan araç bir süre sonra yerinden kaldırılarak trafik rahatlatıldı.

Dörtyol’da İntihar Girişimi

Kadın, Baz İstasyonu direğine çıktı!

Dörtyol’da dün öğle saatlerinde, bir kadın, baz istasyonu direğine çıkarak intihar etmek istedi. Numune Evler Mahallesi’nde yerde yatan bir kadın olduğu haberi üzerine gelen ekiplerin, kadını hastaneye götürdüğü ifade edilirken, intihara teşebbüs eden kadının hayati tehlikesi olmadığı bildirildi. Hastane yolunda konuşan kadının, intihar etmek istediğini söylediği öğrenildi.

Nakdi ödül verilecek

“Ticaret Bakanlığı Gümrük Hizmetleri ve Kaçakçılıkla Mücadele Görevlerine İlişkin Nakdi Ödül Yönetmeliği”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, yüksek hizmet ve büyük yararlılık gösteren gümrük muhafaza personeline nakdi ödül verilecek.

Hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, yerel mahkeme ile Yargıtay arasında 7 kez gidip gelen ve sonunda zamanaşımından düşen Pamukova tren kazası davasında hak ihlali kararı verdi. Mahkeme, davanın sürüncemede bırakıldığını vurguladı.

CHP talebi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Erdoğan ve şürekasının tek bir hedefi vardır, Türkiye’yi fakirleştirmek” dedi. “Sandığı getir kardeşim” diyen Kılıçdaroğlu “Erken seçim talebi, milletin talebidir” diye konuştu.

Cumartesi Anneleri

26 yıldır her Cumartesi günü İstanbul’da oturma eylemi düzenleyen Cumartesi Anneleri / Cumartesi İnsanlarının sanık sandalyesinde oturdukları duruşmanın üçüncüsü yapıldı.

Kadın Cinayetleri

Hukukçular, “canavarca hisle işlenen” kadın cinayetlerinin artmasına rağmen cezaların caydırıcı olmadığını söylüyor. “Eziyet çektirerek öldürme” suçu, Yargıtay kararları nedeniyle kadın cinayetlerinde tartışma konusu.

Erken Seçim mi?

Siyasi Partiler Kanunu’nda değişiklik takvimini netleştiren AKP ile MHP, seçim için 18 Haziran 2023’ü işaret ediyor. Muhalefet ise Erdoğan ve Bahçeli karşı çıksa da iktidarın erken seçimden kaçamayacağını öngörüyor.

Muhalefetten beklenen!

Türkiye’de ekonomik kriz derinleşirken, muhalefet, erken seçim çağrısını güçlendirdi. Ekonomistler, seçimi ekonomiyi düzeltmenin ilk adımı görse de, muhalefetin yeni bir ekonomik modeli açıklaması gerektiğini söylüyor.

Seçim Önergesi

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “İktidar, Cumhurbaşkanı istifa etmez ve derhal seçim kararı almazsa, görev muhalefet partilerindedir. Bütün muhalefet partilerine çağrımızdır: Gelin, ‘derhal seçim’ önergesini hazırlayıp Meclis’e sunalım” dedi.

Dışa bağımlılık!

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, “Dışa bağımlılığı azaltacak katma değeri yüksek üretime ağırlık vermeliyiz” dedi.

Başvuru yapıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli inaktif Kovid-19 aşısı TURKOVAC için acil kullanım onayı başvurusunun yapıldığını bildirdi.

Teklif yasalaştı

5. Yargı Paketi’ni içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Seyirciyle buluşuyor

Jason Statham’ın başrolünde oynadığı “İntikam Vakti”, oğlunun katilini bulabilmek için para taşımacılığı yapan bir firmada işe başlayan bir adamın intikam mücadelesini anlatıyor.

DHMİ alımı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nce 11 asistan, 50 stajyer hava trafik kontrolörü istihdam edilecek. Başvurular, 1-13 Aralık’ta, e-Devlet üzerinde DHMİ Genel Müdürlüğü-Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım ve Kariyer Kapısı “https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr” üzerinden gerçekleştirilecek.

Kadına Şiddet

Meşrulaştırılmaz!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Kadına yönelik şiddet, bir insan hakkı ihlalidir. Gerekçesi ne olursa olsun, asla meşrulaştırılamaz” ifadesini kullandı.

1 Aralık’tan itibaren

Açık görüşler başlıyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kovid-19 salgını nedeniyle ara verilen cezaevlerindeki açık görüşlerin 1 Aralık’tan itibaren başlayacağını bildirdi.

TMO bildirdi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), son dönemde hububat ve un piyasalarına yönelik olarak çıkan spekülatif haberlere itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

Asgari Ücret Tespiti

İlk toplantı 1 Aralık’ta

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısının 1 Aralık’ta yapılacağını bildirdi. Asgari ücret, mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Vekil’den Kadınlara

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir: “3600 ek gösterge, her beş yıla bir yıl olacak şekilde yıpranma payı ve öğretmenler gününde 1 maaş ikramiye, öğretmenlerimize en kısa sürede verilmelidir.”

41 bin 402 duruşma

Türkiye’de ilk kez, Avukatların bulundukları yerlerden duruşmalara video konferansla katılmalarını sağlayan “e-Duruşma” uygulamasıyla, bugüne kadar 41 bin 402 duruşma yapıldı.

Bütçe Maratonu

Meclis’te başlıyor

2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, 6 Aralık Pazartesi günü Genel Kurul’da görüşülmeye başlanacak. Bütçe takvimine göre, 2022 yılı bütçe görüşmeleri kesintisiz 12 gün sürecek.

Bakan açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “15,4 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik. Türkiye, 206 ülkeye 2 bin 90 çeşit tarım ve gıda ürünü ihraç eden bir seviyeye ulaşmıştır” dedi.

Kadına şiddet

Türkiye’deki kadına şiddet olayları hakkında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Kasım itibariyle 2021’de 251 kadın cinayetinin işlendiğini, geçen yılın tamamında bu sayının 268 olduğu söyledi.

İhtisas Mahkemeleri

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yakın süreçte, büyükşehirlerimizden başlayarak, finans mahkemeleri kuracağız. Sendika ihtisas mahkemelerini de yakın zamanda hayata geçirmiş olacağız” dedi.

Fiyat makası arttı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ekim ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi. Bayraktar, Ekim ayında üretici ile market arasındaki farkın 4 buçuk kata yaklaştığını vurguladı.

Kadınlara destek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa, kadın girişimcilerin satışlarını artırmak amacıyla, kart kabulüne geçişlerini kolaylaştırmak üzere POS cihazı desteği sunacağını açıkladı.

Babacan eleştirisi

Ekonomik krize karşı 21 maddelik çözüm önerisi açıklayan DEVA lideri Ali Babacan, “Bu sefer tutmaz, kimse inanmaz! ‘Bağımsızlık mücadelesi’ falan diyerek halkımızı kandırmaya çalışmayın. O günler geçti.”

(Visited 129 times, 1 visits today)