Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

İskenderun Cezaevinde bir Mahkum

İskenderun Cezaevinde bir Mahkum vefat etti

İHD’ye göre Yönetim Kusuru var

İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatmakta olan hükümlü Bangin Muhammed’in, cezaevinde hayatını kaybettiği bildirildi. Açıklamayı yapan İskenderun İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Sekreteri Adil Bahtiyar, yaşanan ölümde, mahkumun gerekli tedavisinin yapılmadığı gerekçesiyle “yönetim kusuru” olduğunu öne sürdü.

Cezaevinde hayatını kaybeden mahkumla ilgili olarak; son 1 yıllık süreçte hasta olduğunu, durumunun gittikçe ağırlaştığını, Dernek olarak TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Adalet Bakanlığı’na gerekli başvuruların yapılması sonucu hastanın devlet hastanesine sevk edildiğini, hastane dönüşü ise tek hücreye konulduğunu savunan İHD Sözcüsü Adil Bahtiyar, cezaevlerindeki “hasta mahpus” sorununun hukuki yönü yanı sıra vicdani ve insani boyutu ile değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi ve Bangin Muhammed’in yaşamını yitirmesinde sorumluluğu olan kurum ve yetkililerin ortaya çıkarılması, gerekli hukuki yaptırımların sağlanması için konunun takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

İskenderun’da üzerlerine zimmet geçiren 2 PTT Görevlisi tutuklandı

İskenderun’da 2 PTT görevlisi, üzerlerine zimmet geçirdikleri iddiasıyla tutuklandı. PTT çalışanı 2 personel, sosyal yardım ödemesi alan vatandaşların elektrik tüketim desteklerini resmi belgede sahtecilik yaparak zimmetlerine geçirdikleri iddiasıyla tutuklandı.

İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, sosyal yardım ödemesi alan vatandaşların elektrik tüketim desteklerini zimmetlerine geçirdikleri iddia edilen PTT çalışanı D.B. ve S.K., düzenlenen operasyonla yakalandı. İki PTT çalışanı, şüpheli çıkarıldıkları Sulh Ceza Mahkemesince tutuklanarak cezaevine konuldu.

AÖF-GÜZ Dönemi Sınavları

Bugün ve Yarın

Açık Öğretim Fakültelerinde güz dönemi ara sınavları, 27-28 Kasım (bugün ve yarın) 2021 tarihleri arasında yapılacak. 2021 Yılı AÖF Yaz Okulu sınavları ise yüz yüze yapılmıştı. Bu doğrultuda, 2021-2022 AÖF güz dönemi sınavlarının da yüz yüze yapılması bekleniyor. AÖF öğrencileri, güz dönemi ara sınavlarına AÖF sınav merkezinde girebilecek.

Açıktan Uzaktan Eğitim Fakültelerinde güz dönemi ara sınavları 13-14 Kasım’da yapılmıştı.

KIDEMLİ DİŞ HEKİMLERİNE PLAKET

Hatay’da görev yapan dişhekimleri içinde, meslekte 50 yıl, 40 yıl ile 25 yılını tamamlayanlara Şükran Plaketi verilecek. Hatay Dişhekimleri Odası’nın, bu akşam Antakya Anemon Otel’de düzenlenecek olan gecede Şükran Plaketi vermeyi planladığı mesleğin en kıdemli isimleri şunlar:

50.YIL PLAKETİ:

Mişel Zarif, Semir Ziroğlu

40.YIL PLAKETİ:

Nafi Zateroğlu, Şeref Öğütmen

25.YIL PLAKETİ:

Serhat Bayraktar, Ali Akın, Cenk Basil Huri, Emel Dağ, Hakan Azap, Helga Zinneha, Nihat Dağ, Süleyman Bilgin.

6 İlde FETÖ Operasyonu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik soruşturma kapsamında 6 ilde aralarında avukatların da olduğu 36 zanlı hakkında gözaltı kararı verildi.

Aşı Ar-Ge Merkezi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50 bin metrekare büyüklüğünde olacak Aşı Ar-Ge Üretim Merkezinin projesinin bittiğini, gelecek günlerde merkezin ihalesinin yapılacağını bildirdi.

TCMB Başkanı:

“Herhangi bir sıkıntı yok”

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bankacılık sektörünün çok güçlü olduğunu belirterek, “Yaşanan volatilitelerin üzerinden gelecek bir sektörümüz var. Herhangi bir sıkıntı yok” dedi.

Avukatlık hizmeti

Adli yardım ve adli müzaheret kapsamındaki Avukatlık hizmetlerinde uygulanan katma değer vergisi oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi.

Bisiklet desteği

Migros, hem müşterilerinin sağlığına hem de doğaya katkı sağlamak amacıyla başlattığı Bisikletli Alışveriş Dostu Mağazalarını yaygınlaştırıyor.

Kadına Şiddet!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Kadına karşı şiddeti inşallah tamamen ortadan kaldıracağız. Kararlıyız!” dedi.

Aşı Tablosu

18 yaş ve üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 80,94, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 90,45 oldu.

EGM uyardı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), internetten güvenli alışverişte sanal kart kullanılması tavsiyesinde bulundu, EGM Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nca hayata geçirilen SİBERAY uygulamaları üzerinden sanal kart kullanılmasının önemi vurgulandı.

TCMB rezervleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) resmi rezerv varlıkları, Ekim’de bir önceki aya göre yüzde 2,2 artarak 123,9 milyar dolar oldu.

Hisse alımı

Yurt dışında yerleşik kişiler, geçen hafta 384 milyon dolarlık hisse senedi alırken, son 4 haftadaki toplam alışları 1 milyar 162,5 milyon dolara ulaştı.

Bankacılık sektörü

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 176 milyar 295 milyon lira artarak 4 trilyon 425 milyar 748 milyon liraya yükseldi.

Asgari ücret

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görüşmeleri hızlandırarak, süreci Aralık ayının başında tamamlamaya hazır olduklarını bildirdi.

Helal Ekonomisi

Büyüklüğü 7 trilyon dolara ulaşan helal ekonomisinin paydaşları, 7. Dünya Helal Zirvesi ve 8. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo’da bir araya geldi.

Yarının gıdası için…

Tarım ve Orman Bakanlığı, 60 Araştırma Enstitüsü ve bünyesindeki 2000’den fazla araştırmacısıyla, ata tohumlarının korunmasından ıslah çalışmalarına kadar, geleceğe hazırlık için çalışıyor.

2020 yılı karnesi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 4 temel alanda 45 gösterge doğrultusunda hazırlanan 2020 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporlarını resmi internet sitesinde erişime açtı.

Tıpta Uzmanlık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na ilişkin reform niteliğinde bazı değişiklikler yapmak istediklerini ve bunların, Mart’ta yapılacak sınavda da geçerli olması için çalıştıklarını bildirdi.

Türk-İş Başkanından

Asgari ücret tespiti…

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2022 yılında uygulanacak asgari ücretle ilgili, “Aralık ayının 1’ini bekliyoruz. İnşallah, önümüze müspet, milletin tebessüm edeceği bir rakam gelirse, ‘evet’ deriz” ifadesini kullandı.

Yerli Aşı TURKOVAC

Türkiye’nin inaktif Kovid-19 aşı adayı TURKOVAC’ın acil kullanım onayı alabilmesi için gerekli değerlendirme ve inceleme aşamaları en az 3 hafta sürecek.

Seyirciyle buluştu

Jason Statham’ın başrolünde oynadığı “İntikam Vakti”, oğlunun katilini bulabilmek için para taşımacılığı yapan bir firmada işe başlayan bir adamın intikam mücadelesini anlatıyor.

Tarımsal destek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 13 Milyon 846 Bin 485 Liralık tarımsal destek ödemesinin çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlandığını bildirdi.

Suriye muhalefeti

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Suriye’nin Haseke ilinde 15 yaşlarındaki 3 kız çocuğunu silahlı kadrosuna katmak için kaçıran terör örgütü YPG/PKK’yı kınadı.

Bakanlık denetimi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde değişiklik öngören taslağı hazırladı. Buna göre, gıda etiketlerinde yanıltıcı ifade, isim, görsel kullanılamayacak.

Ülke genelinde

Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı’nca yapılan Uzlaştırmacı Sınavı’nda başarılı olanların sisteme eklenmesiyle, uzlaştırmacıların sayısı 32 bin 569’a yükseldi.

Huzur uygulamaları

İçişleri Bakanlığı’nca, bu yıl içinde, ülke genelinde 24 “Huzur uygulaması” gerçekleştirildi, çeşitli suçlardan aranan 9 bin 614 kişi yakalandı, çok sayıda silah ve uyuşturucu ele geçirildi.

Çalışma saatleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hekimlerin uzun nöbet saatleriyle ilgili eleştirilere, “36 saat çalışmayı insani bulmuyoruz. 24 saati de insani bulmuyorum. Hedef 16 saat” karşılığını verdi.

Diyanet bütçesi

“Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2020 yılı kesin hesap gideri 10 milyar 930 milyon 391 bin liradır” diyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: “Bütçenin yüzde 96’sı personel, maaş ve sosyal güvenlik prim giderlerinden oluşmaktadır.”

İlaçta alarm

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Başkanı Nezih Barut, piyasada bazı ilaçların bulunamadığını, bazı ilaçlarda ise stok seviyelerinin 1 haftaya düştüğünü söyledi.

TOBB’dan tespit

Asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, asgari ücretin enflasyon üzerinde artması gerektiğini belirtti.