Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

HATAYLI 33 İŞKADINI
BELGESELİ TAMAM TANITIM BUGÜN…

Hataylı 33 iş kadınını anlatan belgeselin yapımı tamamlandı. Hataylı 33 iş kadınının başarı öyküsünü konu edinen 33 Kadın Belgeseli’nin çekimleri tamamlanırken, bugün, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde tamamlanan belgeselin tanıtımı yapılıyor. Basına açık tanıtım toplantısı, Silahlı Kuvvetler Caddesi’ndeki The Shahut Otel’de saat 10.00’da yapılıyor.

SİGARAYA ZAM
Marlboro 25 TL oldu
Sigaraya yeniden zam geldi. Marlboro Roll sigarası 25 Lira oldu. Dün sabahtan itibaren uygulanan yeni zamlı tarifeye göre, bazı sigaralarda fiyatlar şöyle oldu:
Marlboro Roll: 25 TL
Marlboro Edge: 19 TL
Marbloro Touch: 20 TL
Marlboro Red Touch: 21 TL
Parliament: 21,5 TL
Lark: 18 TL
LM: 17.5 TL
Chesterfield: 17.5 TL

Karta yüklendik
TL’nin sert değer kaybı ve yüksek enflasyon, vatandaşın, kredi kartı harcamalarına yüklenmesine ve daha fazla zamlanmadan ihtiyacını karşılamasına neden oldu. 26 Kasım haftasında kart harcamaları 44 milyar liraya çıktı.

Sağlık Sanayicileri
Sağlık Sanayicileri Derneği, dövizdeki artışa rağmen ürün fiyatlarının hala güncellenmediğini belirterek, bugünden (07.12.2021) itibaren hastanelerden gelecek ürün taleplerine cevap veremeyeceklerini söyledi.

19 dilde sabıka kaydı
Adalet Bakanlığı’nın, e-Devlet üzerinden farklı dillerde sabıka kaydı verilmesi uygulamasına Arapçanın da eklenmesiyle, 19 ayrı dilde sabıka kaydı alınabiliyor.

Vefatının yılı
Öğretileri ile dünyanın her yerinde ilgi uyandıran düşünce adamı, mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 748’inci yılında törenlerle anılıyor.

Jandarma ve…
Sahil Güvenlik için

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı’na, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda istihdam edilmek üzere muvazzaf ve sözleşmeli astsubay alınacak.

Kadına Şiddet
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Kadınların uğramış olduğu her türlü mağduriyetin ve şiddetin karşısında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Poliçe Bedeli
Türkiye Sigorta Birliği (TSB), yaptığı açıklamada, “Sigorta bedelinin doğru belirlenmesi, hasar oluştuğunda mağduriyet yaşanmaması için son derece önemlidir” uyarısında bulundu.

Memur ataması
Ticaret Bakanlığı konferans salonunda, 75’i sözleşmeli muayene memuru, 720’si sözleşmeli gümrük muhafaza memuru olmak üzere, 795 kişinin belirlenmesi için kura çekimi töreni düzenlendi.

Sulama desteği
Türkiye İş Bankası, Basınç
lı Sulama Sanayicileri Derneği (BASUSAD) ile gerçekleştirdiği işbirliğiyle, basınçlı sulama sistemleri konusunda çiftçilere destek sunuyor.

Kur açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kur ataklarını, tersine çevireceğimize inanıyorum. Her zaman söylediğim gibi, inşallah bu da bizi teğet geçecektir” dedi.

Şiddet yaygınlaştı
Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu’nda düzenlenen 40. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, şiddetin, hayatın her alanına sirayet eden küresel bir sorun haline geldiğini söyledi.

Akdeniz uyarısı
ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Erkan Kıdeyş, deniz çöplerinin parçalanma ürünleri olan mikroplastiklerin miktarının, deniz canlıları için bir tehdit haline geldiğini söyledi.

Avrupa’da lideriz
Türkiye’de geçen yıl toplam keçi varlığı, 11 milyon 986 bin olarak belirlendi. Söz konusu keçi sayısıyla Türkiye, AB ülkelerinin tümünün toplamını yakalarken, en yakın rakibi Yunanistan’ı da 3’e katladı.

Mazot ve Gübre
Çiftçilere, 2021 üretim yılı içinde tarımsal üretimde bulunulan ÇKS’de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak, mazot ve gübre desteği ödemesi yapılacak.

Üreticiler uyarıyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Bu sene kuraklığın etkisiyle küçülen tarım sektöründe, önümüzdeki yıl kuraklığın yanında yetersiz gübre kullanımı da büyük bir risk olarak görülmektedir.”

Genel Kurul’da
TBMM Genel Kurulu’nda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçelerinin görüşmelerine başlandı.

Dünya genelinde
Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsün omicron varyantının şimdiye kadar 57 ülkede görüldüğünü, omicron vakalarının çoğalması durumunda hastaneye yatışların artışa geçmesinin beklendiğini duyurdu.

Mutabakat var
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç: “Bu yıl, hiç olmadığı kadar bir mutabakatımız var, hem işçi kesimi hem hükümet tarafıyla. Ümit ediyoruz, üçlü mutabakatla imzalanır ve tüm dengeler gözetilir.”

TBMM Onayı
TBMM Genel Kurulu’nda TBMM, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçeleri kabul edildi.