Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

AKARYAKITA ZAM

Bu gece Benzin’e, Yarın gece Motorin’e…

Akaryakıta yeniden zam geliyor. Edinilen bilgilere göre, bu gece yarısından sonra benzin, yarın gece yarısından sonra ise motorine ve LPG’ye zam gelmesi bekleniyor. Beklentiler, benzin ile motorine litrede 68 kuruş zam geleceği şeklinde.

Yasemin Mıstıkoğlu’nun baba acısı

BABASI VEFAT ETTİ

Antakya’da birçok sosyal ve kültürel içerikteki kuruluşta yöneticilik yapan, sosyal aktivist Yasemin Mıstıkoğlu, baba acısı yaşadı. Mıstıkoğlu’nun babası Remzi Horozoğlu vefat etti.

Yasemin Mıstıkoğlu’nun eşi, Hatay eski Milletvekillerinden Levent Mıstıkoğlu’nun da kayınpederi olan Remzi Horozoğlu’nun cenazesi, dün öğle namazını müteakip Antakya Mezarlık Kompleksinden kaldırılarak, ilimiz Reyhanlı ilçesinde toprağa verildi.’

ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

MKÜ’DE 2 OKUL KAMPÜSE TAŞINIYOR

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ) bağlı iki eğitim yuvası, kampüse taşınıyor. HMKÜ Sanat Tasarım MYO ve Samandağ MYO binalarından malzeme sökülerek Tayfur Sökmen Kampüsü’ne taşınması işi için ihale düzenlendi.

Doç. Bozkurt’un acı günü

BABASI VEFAT ETTİ

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde görev yapan Doç. Dr. Orçun Bozkurt, baba acısı yaşadı. Üniversite Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümünde görevli Doç. Dr. Orçun Bozkurt’un babası vefat etti.

ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diler.

HATAY MEM’E ATAMA SONUÇLARI

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde alım başvuruları yapılan personelle ilgili sonuçlar belli oldu. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde, başvurucuların TC Kimlik numaralarına göre atama sonuçları ve kazananlar belirtiliyor. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü sonuç ekranında, ilimize atanan ve evrak teslim eden sözleşmeli fizyoterapist, sözleşmeli destek personeli aşçı ve aşçı yardımcılarının yerleştirme sonuçları yer alıyor.

Antakya Belediyesi etkinliği, Ocak ayı ilk haftası…

ZEYTİNYAĞI OKURYAZARLIĞI

Antakya Belediyesi, Ziraat Odası ve Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilecek olan “Zeytinyağı Okuryazarlığı ve Zeytinyağı Tadım Eğitimi” başlıyor.

Antakya Belediyesi’nden, etkinlikle ilgili şu bilgi verildi:

“Bildiğiniz üzere Hatay, zeytinyağının anavatanıdır. Gerek üreticilerimizin, gerekse merakı ve ilgisi olan hemşerilerimizin ‘Zeytinyağı Okuryazarlığı ve Zeytinyağı Tadımı’ konusunda uzmanlaşmasını hedeflediğimiz bir eğitimle, bölgede üretilen zeytinyağı kalitesinin arttırılmasının, üreticiden tüketiciye her kademedeki kişinin eğitim alması ile sağlanabileceğini düşünüyoruz.

Bu amaçla, 5-6 Ocak tarihlerinde Antakya Gastronomi Akademisi’nde, Zeytinyağı Okuryazarlığı ve Zeytinyağı Tadım Eğitimi gerçekleştireceğimiz derslerde, sabahtan öğleye kadar, zeytinyağı ile ilgili teorik bilgilerin verileceği, öğleden sonra da zeytinyağı tadımının yapılacağı eğitimlerimiz başlayacak.

Eğitimlerimize katılmak ve bilgi almak isteyen vatandaşlarımız, 03262130304 – 1502 dahili numaralarından bize ulaşabilirler.”

ARSUZ KENT KONSEYİ BAŞKANI MEHMET YEŞİLMEN

Arsuz Kent Konseyi Gençlik Meclisi Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tek liste ile gidilen seçim sonucunda, Mehmet Yeşilmen başkanlığa seçildi.

Arsuz Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu Başkanlığı’na oybirliği ile Mehmet Yeşilmen seçilirken, görev dağılımında; Cem Bozkurt ve Ümit Bektaşlı ‘Başkan Yardımcısı’, Nuray Dilek Kiremitçi ise ‘Sekreter’ oldu.

Arsuz Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin yeni yönetici kadrosunda şu isimler yer aldı:

Mehmet Yeşilmen, Nuray Dilek Kiremitçi, Cem Bozkurt, Ümit Bektaşlı, Soydan Soydaş, Cağla Zorlu, Cihan Kaya, Melek ivrendi, Hasan Nazlı.

MKÜ KONSERVATUAR ÖĞRENCİSİ VEFAT ETTİ

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ) bağlı Antakya Devlet Konservatuarı öğrencisi bir genç, ani şekilde vefat etti. Ölüm nedeni öğrenilemeyen gencin vefatı, Üniversite bünyesinde ve arkadaşları arasında üzüntüye yol açtı.
MKÜ Rektörlüğü duyurusunda şöyle denildi:
“Üniversitemiz Antakya Devlet Konservatuvar 1.Sınıf Öğrencisi Ömer Faruk İnce’nin vefat haberini derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayız. Sevgili öğrencimize Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır dileriz.”

MKÜ’ye 28 Akademisyen alınıyor

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin (MKÜ) değişik Fakülte ve Yüksekokullarında görevlendirilmek üzere toplam 28 Akademisyen alımı yapılıyor.
MKÜ duyurusuna göre, alımı yapılacak Akademik kadronun tamamı Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi ünvanlarında olacak. Öğretim Görevlileri için “ders vermesi” koşul olarak belirtilirken, toplamda 23 kişinin alımıyla ilgili başvuruların 12 güne kadar yapılabileceği kaydedildi. Alım kriterlerinde, ALES puanının en az 70 olması gerektiği hatırlatıldı.
Alımlarda, toplam 19 Araştırma Görevlisi ile Öğretim Görevlisi yanı sıra 2 Doçent ile 2 Doktor kadrosunun İletişim Fakültesi, Sağlık Hizmetleri MYO ile Tıp Fakültesi için olduğu kaydedildi.

Döviz mevduatı arttı

Kur korumalı TL vadeli mevduat ürününün duyurulduğu 24 Aralık haftasında, yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları arttı.

Bugün son gün

Vergi kesintisi iade talep dilekçesi başvurusu için son gün, 31 Aralık! Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) açıklamasında, “Bu konuda çiftçilerimize Ziraat Odalarımız yardımcı olacak” denildi.

Salgının sonu!

ABD’de yer alan Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, dünyada gittikçe daha fazla insanı enfekte eden Omicron varyantı etkisiz hale getiren antikorları belirledi.

Yerli aşı, umut…

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, TURKOVAC aşısının uygulanmaya başlamasının Türkiye için bir gurur olduğunu söyledi.

3 bin 480 eser

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından, bu yıl 3 bin 480 kültürel varlığın Türkiye’ye iadesi sağlandı.

Yılbaşında hava

Meteoroloji Uzmanı Mehmet Özdemirci, yılbaşı günü yurtta kar beklenmediğini, yeni yılın ikinci gününden itibaren, özellikle doğu kesimlerinde kar yağışının başlayacağını bildirdi.

Bakan açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Bakanlığımızın kapıları herkese açık. Kamuoyunu yanlış yönlendirerek maksadını aşan, emrivaki şekilde yapılacak görüşme talebini karşılamamız beklenmesin” dedi.

2022 kamu yılı!

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, eğitim ve gelişim faaliyetlerine yönelik çalışmaların yenilikçi yöntemlerle devam etmesi ve kamu personeline eğitimlerin verilmesi hedefiyle, 2022’yi “Kamu Personeli Eğitim Atılım Yılı” ilan etti.

340 bin 351 personel

İçişleri Bakanlığı, vatandaşların yılbaşı gecesini huzur ve güven içinde geçirmelerini sağlamak amacıyla en üst seviyede güvenlik önlemi aldı. Buna göre, yılbaşı gecesi 340 bin 351 personel görev yapacak.

Lekelenmeme hakkı

Masumiyet karinesinin korunması amacıyla hayata geçirilen “lekelenmeme hakkı” kapsamında, 2021 yılında 165 bin 286 kişi asılsız ihbarlara karşı korundu.

DEAŞ’ın yöneticisi

Hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan ve terör örgütü DEAŞ’ın “Türkiye askeri kanat sorumlusu” olarak faaliyet gösterdiği belirlenen şüpheli, Suriye’ye kaçmaya çalışırken yakalandı.

6 milyar lira tahsilat

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Cevdet Ceylan, bu yıl borç yapılandırmaları kapsamında yaklaşık 6 milyar liralık tahsilat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Enflasyon Anketi

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, Aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 8,54 artmasını bekliyor.

569,8 Milyon Dolar

Yurt dışında yerleşik kişiler, geçen hafta net 569,8 milyon dolarlık hisse senedi, 94,4 milyon dolarlık DİBS ve 2,6 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri sattı.

Meslek Kanunu

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi ile gelişim temelli bir sistem içerisinde; ‘adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik’ hakları, görevleri ve sorumluluklarını netleştirdiklerini bildirdi.

KPSS Eleştirisi

KPSS ve mülakat sürecine yönelik eleştiriler için konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Birilerinin hakkını yedirir, torpili getirirseniz, adam kayırmacılığı getirirseniz bu işler düzelmez” dedi.

Deniz Poyraz Davası

Deniz Poyraz’ın öldürüldüğü HDP İzmir İl Başkanlığı’na saldırı davasında ilk duruşma görüldü. HDP’li siyasetçiler ve davanın avukatları, tutuklu sanığın arkasındaki kişilerin ortaya çıkarılmasını istedi.

Türkiye’de değişmedi

ABD ve İngiltere’nin ardından İspanya da pozitif vakalar ve temaslıların karantina süresini düşürdü. Uygulama İtalya ve Almanya’da da değerlendiriliyor.

TURKOVAC aşısı

Şehir hastanelerinde

Acil kullanım onayı verilen yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC’ın ülke genelindeki şehir hastanelerinde uygulanmasına başlandı.

Vizyona giriyor

Oscar adayı Benedict Cumberbatch’ın başrolünde oynadığı “Louis Wain’in Renkli Dünyası”, çağının en yetenekli ressamları arasında gösterilen Louis Wain’in hayatını beyaz perdeye taşıyacak.

KDK’ya şikayetler

Sokak hayvanları için

Kamu Denetçiliği Kurumu, sokak hayvanlarına ilişkin tedbirlerin alınması yönünde başvurular yapıldığını, bunların incelenmesinin ardından kamu kurumlarına ve belediyelere önlem almaları için gönderildiğini bildirdi.

200 bin lira oldu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca (TMSF), sigortaya tabi mevduat ve katılım fonu tutarı 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı.

MEB açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Omicron vakalarının artmasına ilişkin olarak, “Şu an itibariyle yüz yüze eğitime ara verme gündemimizde değil” dedi.

Taksit düzenlemesi

Fiyatı 5 bin liranın üzerinde olan yenilenmiş ürün niteliğindeki cep telefonu satışlarında 6 ay, fiyatı 5 bin liranın üzerindeki cep telefonu satışlarında ise 3 ay taksit yapılabilecek.

Balon balığı için

Yeni düzenleme geldi

Balon balığı avcılığı ve sonrasında yapılacak işlemler ile balık alım uygulamasında düzenlemeye gidildi. Konuya ilişkin Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Gençlere çağrı

VakıfBank’ın gençlere bankacılığın geleceğini şekillendirme fırsatı sunduğu hackathon etkinliği “Hack to the Future” için başvurular başladı.

Resmi Gazete’de

Resmi Gazete’de yayımlanan kamu personeli alım ilanlarıyla, çeşitli branşlarda toplam 564 kişinin istihdam edileceği duyuruldu.

Barınaklar çözüm mü?

Gaziantep’te pittbull cinsi iki köpeğin 4 yaşındaki Asiye’yi ağır yaralaması, başıboş sokak hayvanlarıyla ilgili tartışmaları da gündeme taşıdı. Türkiye’de, sokaklarda yaşayan en az 2 buçuk milyon hayvanın olduğu tahmin ediliyor.

Mülteci konusu

Ülkelerinde yaşanan iç savaş sonrası Türkiye’ye sığınan Suriyelilere karşı nefret söylemi yanı sıra sözlü ve fiziksel şiddet devam ediyor. Konuyu gündeme taşıyan Gaziantep Barosu Mülteci Hakları Komisyonu üyesi Avukatlar, mültecilere yönelik şiddet ve nefret söylemleriyle ilgili endişelerini dile getirdi.

MEB açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atama süreçlerindeki mülakatlar konusunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından “atıfta bulunulduğu gibi bir Danıştay kararı olmadığını” bildirdi.

Sağlık çalışanları

Yeni yıl mesajı

Salgınla mücadelede zorlu bir yılı daha geride bırakan sağlık çalışanları, 2022 yılında aşılamayla birlikte salgının etkisini kaybetmesi ve Kovid-19 kaynaklı ölümlerin son bulmasını temenni etti.