Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

HATAY’DAN GİDEN DEAŞ ÜYESİ

HATAY’DAN GİDEN DEAŞ ÜYESİ ERZURUM’DA YAKALANDI
İlimiz Hatay’dan gittiği belirtilen ve Erzurum’da eylem yapma hazırlığında olduğu belirtilen terör örgütü DEAŞ mensubu tutuklandı.
Hatay’dan çıkışından itibaren sıkı takibe alınan şüpheli, gece 01.00 sıralarında, Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Kazım Karabekir Paşa Mahallesi’nde yakalandı. Gözaltına alınan R.E., Jandarma’daki işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilerek Erzurum Adalet Sarayı’na sevk edildi ve Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.
Eylem yapma hazırlığında olduğu değerlendirilen zanlının, güvenlik güçlerine yakalanmamak için yolcu otobüsüne binmediği, farklı araçlarla köy yolları ve kırsal kesimdeki yolları kullanarak Hatay’dan Erzurum’a geldiği belirtildi.

16 mesleğe daha

Belge zorunluluğu!

Ahşap mobilya ile ayakkabı imalatçıları, boyama operatörü, baca yağlı kanal temizleme personeli, güzellik uzmanı ve kuaförün de aralarında bulunduğu 16 meslekte, Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayanlar 12 ay sonra çalışamayacak.

Kasım İhracatı

Türkiye’nin ihracatı, Kasım’da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 33,7 artarak 21 milyar 506 milyon dolar, ithalatı yüzde 27,3 artışla 26 milyar 908 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Stopaj sıfırlandı

Altın cinsinden mevduat hesaplarından dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevrilen mevduat hesaplarında stopaj yüzde sıfır olarak uygulanacak.

Üreticinin hesaplarına

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 613 milyon 645 bin 392 liralık tarımsal destek ödemesinin çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlandığını bildirdi.

Bakan’dan çağrı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iş insanlarına seslendi. Bakan Varank, iş insanlarına, “Siz yeter ki üretin! KOSGEB ve TÜBİTAK emrinize amade” dedi.

Sosyal medya için

Özel indirim var

Yurtiçi Kargo, sosyal medyadaki resmi hesaplarını takip ederek, özel mesaj yolu ile indirim kodu alan kullanıcılara yüzde 25 indirim sunuyor.

Yüzde 18 artırıldı

Kamu lojmanlarının kirası; kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda metrekaresi 3 lira 62 kuruş, kalorifersiz konutlarda metrekaresi 5 lira 66 kuruş ve kaloriferli konutlarda metrekaresi 7 lira 43 kuruş olacak şekilde belirlendi.

Kamu kurumlarına

1163 personel alınacak

Resmi Gazete’de yayımlanan ilanlarla 8 kuruma (Gençlik ve Spor Bakanlığı, MSB ve Genelkurmay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TSE, Büyükçekmece Belediyesi, SERKA) çeşitli branşlarda 1163 personel alınacağı duyuruldu.

548 bin lira ceza

Özel çevre koruma bölgelerinde kullanma esaslarına aykırı hareket edenlere yönelik 109 bin 593 lira, sulak alanları doldurup, kurutarak arazi kazanmaya çalışanlara da 548 bin 48 lira ceza uygulanacak.

Çevreyi kirletenler

Çevre Kanununa aykırı davrananlara 2022’de kesilecek para cezaları, yeniden değerleme oranı olan yüzde 36,20 oranında artırıldı.

HAYTAP açıklaması

HAYTAP Başkanı Kemal Şenpolat, “Hayvanı, siz saldırmaya meyilli yetiştirdiğiniz zaman ve hele böyle Gaziantep’teki gibi bir olay olduğu zaman, sahibini cinayete teşebbüsten yargılamanız lazım” dedi.

Aşı Tablosu

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 83,08, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 91,66 olarak gerçekleşti.

OHAL Komisyonu

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilenler, kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin yapılan 126 bin 783 başvurudan 120 bin 703’ünü karara bağladı.

Türkiye’nin payı

Türkiye, 2021’de dünya ihracat pastasından aldığı payı artırmayı başardı. Özellikle sanayi ürünleri satışının katkısıyla bu oran eylülde ilk kez yüzde 1’in üstüne çıktı.

2022 yılı sonunda

Sağlık Bakanlığı öncülüğünde kurulacak “Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Araştırma ve Üretim Merkezi”nin, ihale sürecinin ardından 2022 sonuna kadar hizmete alınması hedefleniyor.

Başvurular başladı

Avrupa’nın tek alan üzerinde kurulu en büyük fabrikalarından Vestel City’den de geçecek olan yarı maraton, 10 ve 21 kilometrelik iki koşuya ek olarak çocuk koşusunu da kapsayan 3 etapta düzenlenecek.

2021 davaları

İstanbul’daki adliyeler, her yıl olduğu gibi 2021’de de müzik, sahne ve spor dünyasının tanınmış bazı isimlerinin dava ve soruşturmalardan dolayı uğradığı yerlerden oldu.

e-Devlet üzerinden

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet Kapısı’nda kullanıma sunulan yeni hizmetle, vatandaşların, kimlik numaralarına kısıt koyarak, iradeleri dışında şirket ortağı/yetkilisi olmasının engelleneceğini bildirdi.

Yeni yılda, Meclis’te!

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Kur korumalı TL mevduatı sistemine ilişkin düzenlemeler içeren ekonomi paketi, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi ile kademeli doğal gaz tarifesini de içeren düzenleme 2022’de Meclis gündemine gelecek” dedi.

MEB yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Bilim ve Sanat Merkezlerine (BİLSEM) alınacak özel yetenekli öğrencileri belirlemek üzere 2021-2022 eğitim öğretim yılında yapılacak öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecine ait kılavuz yayımlandı.

Esnafın dileği

Esnaf ve sanatkârın yeni yıldan umutlu olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizin pandemiden kurtulduğu, sağlıklı huzurlu, bol kazançlı bir yıl diliyorum” dedi.

Sektörün talebi

TZOB: “Ulusal Süt Konseyi’nin yeniden toplanması ve yeni karar alması elzemdir. Çiğ süt fiyatı en kısa zamanda 1,5 pariteye göre yeniden revize edilmelidir.”

TOBB verisi

2021’in ilk 11 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre kapanan şirket sayısı %1,8 kapanan kooperatif sayısı %25,5 oranında artarken, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %6,7 oranında azalış oldu.

Gazetecilerden açıklama

Cumhuriyet Gazetesi’nde son dönemde yaşanan işten çıkarmalar ve bu konuyla ilgili tartışmaların ardından, gazeteden ayrılan isimler, “Biz neden ayrıldık?” başlıklı ortak bir açıklama yaptı.  “Cumhuriyet’i Cumhuriyet yapan geleneklerin ayaklar altına alındığını gördük!”

Türkiye Siyaseti

2021’de siyasete, ekonomik kriz yüzünden, iktidarla muhalefet arasında büyüyen çekişme damgasını vurdu. Bu, 2022’de de ana gündem olacak. Uzmanlara göre siyaseti en çok, Cumhurbaşkanı / AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ne yapacağının bilinmezliği zorlayacak. 

Hak ihlalleri raporu

Diyarbakır Barosu’nun her yılın sonunda açıkladığı “Cezaevleri Hak İhlalleri Raporu”nda, Türkiye’deki cezaevlerinde hak ihlallerinin arttığına ve hasta tutukluların içinde bulunduğu olumsuz koşullara dikkat çekildi. 

SHGM Açıklaması

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk yolcuların 7 Avrupa ülkesine seyahat edemeyeceği yönündeki bilgiyi geri çekerek, böyle bir yasağın söz konusu olmadığını bildirdi.

CHP-MHP atışması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “İstanbul Belediye Başkanının gerekirse görevden alınabileceği” açıklamasını, “Bunu yapmak isteyenler akıllarını ekmek peynirle yemiş kişilerdir” diye yorumladı.

Cep yakıyor

Yüksek enflasyon ve zamlar nedeniyle geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar, doğal gaz faturalarından şikayetçi. Vatandaşlar, haftaya Meclis’te görüşülecek kademeli doğal gaz tarifesinin çözüm olup olmayacağı konusunda kararsız.

Azalma olmadı

Kur korumalı Türk Lirası mevduatı düzenlemesiyle ilgili açıklamadan sonra, vatandaşın döviz hesaplarında kayda değer bir azalış gerçekleşmedi. TCMB verilerine göre, aksine, döviz hesaplarında 1,5 milyar dolarlık bir artış var.

2022 Ekonomisi

Ekonomide 2022’nin gündemi, yüksek enflasyon! Bir başka deyişle, ‘hayat pahalılığı’ olacak. Enflasyonun, yeni yılın ilk yarısında yüzde 40’lara dayanması beklenirken, büyümenin yüzde 5’in altına gerileyeceği öngörülüyor.

TCMB Hedefleri

TCMB, 2022 yılı hedeflerini açıkladı: Dalgalı kur rejimi sürecek, TCMB döviz rezervleri güçlendirilecek, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkeleri doğrultusunda veri paylaşımına devam edilecek.

Ödemeler yapıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın devreye girmesinin ardından, tıbbi cihaz sektörünün bir süredir kamu ve üniversite hastanelerinden tahsil edemediği alacakların ödemesinin yapıldığı bildirildi.

Yargıtay onadı

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in öldürülmesine ilişkin davanın temyiz incelemesini tamamladı ve Şenel’in katilinin cezasını onadı.

Aktif sigortalı sayısı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, 2021 Ekim ayında toplam aktif sigortalı sayısının 24 milyon 799 bin kişiye ulaştığı bildirildi.

10’uncu ülkeyiz

İstanbul Medipol Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faik Tanrıkulu, “2021 yılı verilerine göre, Türkiye, Avrupa’da en çok yatırım yapılan ülkeler arasında 10’uncu sıraya yükseldi” dedi.

TEB desteği

Destek kapsamında, Hepsiburada platformu üzerinden satış yapan kadın girişimcilere, sözleşme süresi boyunca ilk çek karnesi ücretsiz verilecek. Aylık 20 adet havale, 10 adet de EFT işleminden ücret alınmayacak.