Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

STK’LAR ÇIKIŞI

Bugün, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) önderliğinde, sivil toplum kuruluşları; Enerji, Doğal Gaz, Akaryakıt gibi alanlara gelen zamların geri alınmasını isteyecek.
ATSO ev sahipliğinde, birçok sivil toplum kuruluşu yönetici ve yetkilisi; enerji, doğalgaz ve akaryakıt başta olmak üzere, yeni yılla birlikte gündeme getirilen birçok zammın geri alınmasını isteyecek.
ATSO, ev sahipliği yapacağı saat 13.30’daki toplantı ile ilgili şu duyuruyu yaptı:
“2022 yılı ve öncesinde yapılan zamlar la ilgili olarak, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanlarının katılımıyla ortak bir basın toplantısı gerçekleştirilecektir.”

SİGARAYA ZAM!

Yeni yılla birlikte sigara fiyatları da zamdan payını aldı. 3 Ocak Pazartesi günü itibariyle, yabancı sigaralarda yeni zamlı fiyatlar şöyle oldu:
Marlboro Roll: 35 TL
Marlboro Edge: 25 TL
Marlboro Blue Touch: 28 TL
Marlboro Red Touch: 29 TL
Parliament: 30 TL
Muratti: 25 TL
Lark: 24 TL
Chesterfield: 23,5 TL
LM: 23.5 TL

Omıcron Varyantı Uyarısı

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle mücadelede, özellikle son dönemde etkisini arttıran Omicron varyantına karşı alınması gerekli önlemleri hatırlattı.

Sağlık Bakanlığı uyarısında şöyle denildi:

“Havalandırması kısıtlı, kalabalık ortamlarda vakit geçirmemeliyiz. Maskeyi, bizi koruyacak şekilde takmalıyız. Sosyal mesafeyi, Omicron varyantının kolay bulaştığını bilerek ayarlamalıyız. Hijyen kurallarına uymalıyız. Aşı hatırlatma dozunu zamanında yaptırmalıyız.”

ZAMLARA SAADET TEPKİSİ

İl Başkanı Eğe, bugün son zamlarla ilgili konuşacak.

Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, yeni yılla birlikte devreye giren zamlarla ilgili bugün bir basın açıklaması yapıyor. Saadet Partisi İl Başkanı, bugün parti binasında saat 13.00’te; elektrik, akaryakıt ve doğal gaz başta olmak üzere, yapılan her alandaki zamlarla ilgili Partisinin görüşlerini kamuoyuna aktaracak.

Darüşşafaka Sınavı 29 Mayıs’ta

Hatay dahil 29 İl’de yapılacak…

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2022 yılı giriş sınavı, 29 Mayıs’ta 31 ilde düzenlenecek. Annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, başarılı çocuklara tam burslu, yatılı ve nitelikli eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2022 yılı giriş sınavı, 29 Mayıs Pazar günü saat 11.00’de, aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu Türkiye’nin 31 ilinde düzenlenecek.

Sınava, Türkiye’nin her ilinden başvuru kabul edilecek. Söz konusu 31 il dışından sınava katılacak, maddi durumu elverişsiz öğrenci ve velilerinin, en yakın sınav merkezine gelmek için yapacakları ulaşım masrafına ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafından destek verilecek. Sınav için son başvuru tarihi, 23 Mayıs 2022.

Esnafın temsilcisi de

Zamlardan şikayetçi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni yıla girerken elektrik, doğalgaz ve yeniden değerleme oranı ile zam gelen, başta BAĞ-KUR olmak üzere, A’dan Z’ye her kalemde piyasaların olumsuz etkileneceğini belirtti.

Memur ve Emekliye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Memurlarımızın maaş artış oranını yüzde 30,5’e çıkarttık. Aylık geliri 1500 liradan başlayan 1 milyon 266 bin emeklimizin maaşlarını 2 bin 500 liraya yükseltmiş oluyoruz” dedi.

6429 lira oldu

Kamu görevlileri ve emeklilere yapılan zamlar belli oldu. Ocak ayı itibariyle, aile yardımı ödeneği dahil, en düşük memur maaşı 6429 liraya, en düşük memur emekli aylığı 4289 liraya çıktı.

Sadece KOBİ’ler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk Lirası Uzlaşmalı Vadeli Döviz Satım İhaleleri’ne sadece Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin katılabileceğini duyurdu.

Aşı Tablosu

18 yaş ve üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 83,26, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 91,77 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 132 milyon 897 bin 714 doza yükseldi.

Defin öncesi ağladı

Adana’da, 5 aylık hamile olan kadının düşük nedeniyle öldüğü sanılan bebeği, babanın, cenaze öncesinde ağlamasını duyması sayesinde yaşadığı anlaşılarak tedaviye alındı.

Meteoroloji uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarından itibaren hava sıcaklıklarının artmasıyla karların hızlı erimesine bağlı oluşabilecek sel, su baskını, heyelan ve çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulundu.

Bakan açıkladı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye’nin Orta Vadeli Program’da yer alan ihracat hedefine bir yıl önce ulaştığını belirterek, “2021 yılı ihracatın Türkiye ekonomisinin lokomotifi haline geldiği bir yıl oldu” dedi.

TİM verisi

TİM Başkanı İsmail Gülle, “2021’de, miktar bazında ihracatta Cumhuriyet tarihi rekoru kırdık, 174,3 milyon ton ihracat gerçekleştirdik. Birim ihracat değerimizi yüzde 17 artırdık” dedi.

Ticaret Bakanlığı

Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre ihracat Aralık 2021’de bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 24,88 artarak 22 milyar 274 milyon dolara, ithalat da yüzde 29,15 artışla 28 milyar 912 milyon dolara ulaştı.

Üretici tablosu

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı. 2021 yılında üreticide en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 50,58 ile mandalinada görüldü” diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, girdi maliyetlerine işaret etti.

Tüm Emekliler

Tüm Emekliler Sendikası Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, emekli aylıklarına yapılacak zam için, “Bizim bu aylıklarımıza yapılacak olan zam oranı, 3-4 aydır yapılan zamlarla zaten alındı. Bu zammın bizim için bir anlamı kalmadı” dedi.

Eğitimden sağlığa

Dünyanın geleceği teknolojik atılımlara daha da bağımlı hale gelirken, teknoloji, kariyer ve finans alanlarında 10 trendin geleceğe yön vereceği öngörülüyor.

Devlet korumasında

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde, devlet korumasındaki 8 bin 440 çocuk, yaşamını, 6 bin 945 koruyucu ailenin yanında sürdürüyor.

Kapasite artışı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Ebru Arıcı, “Geçen yılki rekor kapasite 2016’dakine göre, yaklaşık yüzde 40 artış gösterdi” dedi.

84 milyarı geçti

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vatandaşların kur korumalı TL vadeli mevduat/katılım fonuna ilgisinin yüksek olduğunu belirterek, “Bankacılık sektöründe 84,05 milyar lira kur korumalı mevduat/katılım fonu bakiyesi bulunmaktadır” dedi.

Emsal karar

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, aracındaki arıza nedeniyle emniyet şeridinde 1,5 dakika bekleyen ve emniyet şeridi ihlali gerekçesiyle para cezası verilen sürücünün cezasını oy birliği ile iptal etti, araçtaki durumun “arıza hali” olduğuna hükmetti.

Bakan tespiti

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Ülkemiz müteahhitlerince bugüne kadar 131 ülkede üstlenilen proje sayısı 11 bin 93’e, üstlenilen projelerin değeri 451,5 milyar dolara yükseldi” diye konuştu.

Narkotik Polisleri

Türkiye genelinde Narkotik ekiplerince geçen yıl düzenlenen 193 bin 213 operasyonda 264 bin 202 şüpheli gözaltına alındı.

Genç İstihdamı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı KOSGEB’in gençlerin istihdama katılmalarını kolaylaştıracak destek paketinin ayrıntılarını paylaştı.

Orman yangınları

Tarım ve Orman Bakanlığı, orman yangınlarıyla mücadele edebilmek amacıyla 5 amfibik uçak, 5 büyük tanker uçak, 10 küçük tanker uçak ve 55 helikopterden oluşacak hava gücü için ihale sürecinin başlatıldığını bildirdi.

550 binden fazla

Hukuki uyuşmazlıkların tarafların rızasına dayalı çözümünü sağlayan arabuluculukta, geçen yıl 553 bin 625 dosyada anlaşma sağlandı.

TCMB Raporu

TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’na göre, Aralık ayında yıllık enflasyon tüm ana gruplarda yükselirken, enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı 6,57 puanla temel mal grubu ve 4,47 puanla gıdadan geldi.

Fiyatı en fazla artan

Gıdada, Ocak-Aralık 2021 döneminde en yüksek fiyat artışı yüzde 120,5 ile patateste yaşanırken, en fazla fiyat düşüşü yüzde 38,3 ile sarımsakta gerçekleşti.

11 yılın en iyisi

Trabzonspor, 2021’de yüzde 148,4 değer kazanarak 11 yılın en iyi performansını sergilerken, bu dönemde yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi de oldu.